Genealoog J. L. Braber schreef boekje over Adriaanskerk Dreischor R.K. Strandkerk Haamstede bestaat vijfentwintig jaar ben jij dat Jan, ben jij stink jij echt zo DE ZIERIKZEESCHE COURANT Viering zondag 5 augustus Snelrecht voor amokmakers van ©©veren reizen Ring Promotion in Burgh-Haamstede Mede in verband met „Kerkepad *84" NIEUWSBODE Vriendelijker De gasbedrijven in Nederland werkten aan een vriendelijker gezicht om van het ambte lijke imago af te komen. (Pag. 2). Handwerksigaren Tijdens de vierde Toeristendag zal een handwerk-sigarenmaker op het Kraanplein een demonstratie geven., (Pag. 3). Dikke Toren-toernooi in het Zierikzeese Dikke Toren-toernooi boekte Peter Coppoolse voor het eerst een overwinning in een onderling duel met Jur- gen Ensing. (Pag. 5). Ronde van Bruinisse Rainier Valkenburg bahaalde in Bruinisse zijn vijftiende seizoenzege, amper een et maal nadat hij in Chaam de befaamde „Acht" won. (Pag. 6). VRIJDAG 27 JULI 1984 140ste jaargang Nr. 23564 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Mensen, die nooit terugzien naar hun voorza ten, zullen nooit vooruitzien naar het nage slacht. Burke. De heer J. L. Braber, zittend op de trap naar de kapel, waarin zich de twee marmeren grafmonumenten bevinden van de heren van Dreischor. Het ene is van de gebroeders Cornelis en Johan Ockerse en het andere is van Pieter Mogge. Omdat vanaf ongeveer 1935 steeds meer katholieken zich in de West hoek vestigden en na 1945 het vakan- tiehouden in dit gebied sterk toe nam, ontstond er een groeiende be hoefte aan zielzorg. Hierin werd voorzien met geza menlijke eucharistievieringen op zondag. Eerst voor beperkte groepen in diverse kleinere lokaliteiten. La ter, toen de stroom toeristen sterk groeide, werd gebruik gemaakt van een garage in Burgh. In juli 1958 ver leende het gemeentebestuur van Haamstede aan de Willibrordusparo- chie in Zierikzee vergunning voor de bouw van de huidige Strandkerk. Patrones In juli 1959 vond de inzegening plaats door Mgr. Baeten, bisschop van Breda. De patrones van de kerk is „Onze Lieve Vrouw op Zee". Er is RENESSE - Bij de vier arrestanten die deze week in Renesse twee Duitse gasten molesteerden is nog een vijfde verdachte aangehouden, die evenals de andere vier uit het Brabantse Rij en afkomstig is. Ook deze verdachte is ingesloten. Spoedoverleg met de officier van justitie, mr. J. van Marion, heeft er toe geleid, dat het illustere vijftal maandagmiddag wordt voorgeleid voor de rechter-kommissaris en dins dagochtend al voor de rechtbank te Middelburg moet verschijnen. Ze zul len zich dienen te verantwoorden voor een hele waslijst van ernstige feiten, als geweldpleging, zedenmis drijven en openbare dronkenschap. De vijf zijn bij de plaatselijke politie hele goede bekenden. Het snelrecht, dat op het vijftal wordt toegepast, geschiedt in het kader van preventie, om te trachten een einde te maken aan de serie geweldplegingen in Re- nesse. voor deze naam gekozen, omdat in vroeger eeuwen aan kapel stond in de duinen van de Westhoek met de naam „Ons lief Vrouwe op Zee". De geschiedenis van de vroegere kapel en een uitvoerige beschrijving van de totstandkoming van de huidi ge Strandkerk wordt beschreven in het speciale jubileumboekje, uitgege ven door de heer J. Simons, Weststraat 6 te Haamstede. Het boekje is aldaar verkrijgbaar, eve nals achter in de Strandkerk zelf. De Strandkerk valt onder verant woording van de Parochie Zierikzee; dit in tegenstelling tot de andere toe ristenkerken, die vallen onder de Stichting Toeristenzielzorg. De Werkgroep Haamstede (waaronder parochianen en vaste toeristen) voelt zich verantwoorde lijk voor wat zich in en om de kerk afspeelt. Terugziend op de afgelopen vijfentwintig jaar, konstateert men dat vele en goede priesters in de diensten voorgingen en erin slaagden de kerkbezoekers iets mee te geven. De medewerking en inzet van paro chianen en toeristen was altijd bij zonder goed. „Hoopvol" De Strandkerk werd en wordt dan ook altijd zeer goed bezocht. Opval lend is de laatste jaren ook het toene mend bezoek in de wintermaanden. Volgens de Werkgroep zijn er dan ook zeker redenen om „Dankbaar stil te staan". Het vervolg van het thema luidt: „En hoopvol verder gaan". De Werkgroep laat weten, dat er gelukkig wel hoop is, maar dat er toch ook zorgen zijn. Zorgen om de staat, waarin het gebouwenkomplex thans verkeert. Met name het dak van de kerk moet geheel worden ver nieuwd. Een eerste vereiste om hoopvol de volgende vijfentwintig jaar in te gaan, zal zijn, een goed dak boven het hoofd. Dit zal echter hoge kosten ver gen. Het Kerkbestuur en de groep voelen zich genoodzaakt in dit jubi leumjaar aktie te voeren om het ver eiste bedrag bij elkaar te krijgen. Alle „eigen kerk" kollektes in Haamstede zijn dan ook voor dit doel bestemd. Ook kan men een bijdrage leveren door een bedrag over te ma ken op A.B.N. Haamstede, rekening nummer 51.06.38.295 ten name van „Strandkerk Haamstede", met ver melding: dak Strandkerk. Het giro nummer van de bank is: 91666. Men hoopt dat parochianen en toeristen zich gezamenlijk verantwoordelijk voelen voor de toekomst van de Strandkerk Onze Lieve Vrouw op Zee. De heer Braber vroegen we naar het hoe en waarom van het boekje: „De kerk kent een grote verschefden- heid aan monumenten, schilderin gen, grafstenen en grisailles (pla fondbeschilderingen - red.). Boven dien zijn er een aantal details, die zonder nadere aanduiding niet of nauwelijks opvallen. Ik liep dan ook al geruime tijd met het plan rond om al die zaken eens op schrift te zetten en in de vorm van een boekwerkje uit geven". Het plan werd eigenlijk nooit tot uitvoer gebracht, maar de inpassing van de Adriaanskerk in het NCRV- programma „Kerkepad" bracht daar verandering in. Op twee zaterdagen, 18 en 25 augustus, zal op Schouwen- Duiveland „Kerkepad 84" worden gehouden, waarbij tevens televisie opnamen zullen worden gemaakt. Eén van de kerken is de Nederlandse Hervormde Kerk te Dreischor. „We kunnen dan erg veel bezoekers in de kerk verwachten. Om de moge lijkheid te bieden zoveel mogelijk kennis op te doen over de kerk, besloot ik om de beschikbare gege vens in boekvorm uit te geven." De heer Braber had al erg veel gegevens tot zijn beschikking, deels uit eerder geschreven artikelen en boeken van zijn hand, deels ontleend aan andere auteurs. Zeven gulden De oplage van het boekje is dui zend stuks en is te koop voor het lut tele bedrag van zeven gulden bij de heer Braber aan de Ring 15 te Drei- Advertentie Vakantie-aanbieding voor autoreizigers: Hotel Mönch te Altenahr 7 dagen halfpension voorf 290,-— p.p. Kinderen t/m 10 jaar 50% korting. Inlichtingen: REISBURO: APPELMARKT 21 ZIERIKZEE - TEL. 01110-5036 BURGH-HAAMSTEDE - Deze zomer is het vijfentwin tig jaar geleden, dat de R.K. Strandkerk in Haamstede werd ingezegend en in gebruik genomen. Dit feit zal wor den herdacht in een plechtige eucharistieviering op zon dag 5 augustus aanvang 10.00 uur. In deze viering, die als thema heeft: „Dankbaar stilstaan en Hoopvol verder gaan", zal deken J. Aarts voorgaan als hoofdcelebrant. Medecelebranten zijn pastor A. Verdaasdonk en pater A. Groot. Alle belangstellenden zijn van harte welkom deze viering bij te wonen. i_ lion BURGH-HAAMSTEDE - De Ring Promotion te Burgh-Haamstede vormt een enor me trekpleister voor de duizenden toeristen, die zich in de Westhoek gedurende enkele weken ophouden. Ook donderdag weer schuifelden velen over de Ring. Aangezien de wegblijvende zon er voor zorgt dat de vakantiegangers niet bruin kunnen bakken op het strand, heeft de Ring Promotion zich als een centrum van vermaak op gesteld. Van tien uur 's ochtends tot vijf uur 's middags vinden er ver schillende aktiviteiten plaats, waar mee de aandacht van de bezoekers wordt vastgehouden. Vervolg pag. 2 Het publiek bij de Ring Promotion keek gekoncentreerd toe op de sierlijke kunsten van de pottenbakker. (Foto Johan Berrevoets jr.) DREISCHOR - Sinds enkele dagen bestaat voor iedereen de mogelijkheid om zich uitgebreid op de hoogte te stellen van alle grote en kleine bijzonderheden van de Adri aanskerk, het kerkgebouw van de Nederlandse Hervormde Gemeente te Dreischor. Over deze zogenaamde hallenkerk, gelegen in midden van de Ring in die plaats, heeft de heer J. L. Braber te Dreischor een 36 pagina's tellend boekje geschreven. Een bezoek aan deze kerk, die dateert uit de twaalfde eeuw, is zeer de moei te waard. Ook zonder een gedetailleerde beschrijving van het interieur komt men niet teleurgesteld weer naar buiten. Maar na het lezen van het genoemde boekje zal onmiddellijk duidelijk zijn dat veel zaken niet zouden zijn opgeval len of totaal onbekend gebleven zijn. Op een wijze", die voor iedereen duide lijk is, wordt in het boekje de geschiedenis van de kerk van Dreischor verteld en gewezen op de vele kleine details en achtergronden van en aan het kerkge bouw. schor in het landbouwmuseum te Dreischor, gedurende de middaguren in het kerkgebouw en op de beide ge noemde zaterdag tijdens „Kerkepad 84". Het boekje is gedrukt bij druk kerij Lakeman en Ochtman te Zierik zee en wordt uitgeven door uitgeverij Steengracht te Dreischor. Gedreven Hoewel weinig mensen op het idee zullen komen om een boekje te gaan Vervolg pag. 3 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Verwachting tot zaterdagavond: Perioden met zon Perioden met zon en droog; mini mumtemperatuur omstreeks dertien graden; middagtemperatuur van achttien graden in het Waddengebied tot drie-en-twintig in het zuiden; ma tige, in het Waddengebied tijdelijk krachtige, westelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 31 juli: Zondag: Zonnig Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 25 gr. Windkracht: zuid 2 Maandag: Zonnig Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 15 gr. Middagtemp.: 27 gr. Windkracht: zuidoost 3 Dinsdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 16 gr. Middagtemp.: 25 gr. Windkracht: zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 28 juli Zon op 5.56, onder 21.37 Maan op 5.11, onder 22.14 29 juli Zon op 5.57, onder 21.35 Maan op 6.37, onder 22.44 30 juli Zon op 5.58, onder 21.33 Maan op 8.07, onder 23.06 Nieuwe Maan: 28 juli (13.51) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 28 juli 4.06 29 juli 4.57 30 juli 5.47 Springtij: 30 juli 15.53 9.37 22.02 16.30 10.20 22.48 17.09 11.02 23.34 Temperatuur zeewater Schouwsc kust: 17,3° C. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer gaat het ko mende weekeinde langzaam de zo merse kant op. Het tamelijke zonni ge en warme weer dat al geruime tijd op de Britse eilanden heerst breidt zich naar ons land uit. Voor morgen worden dan ook zon nige perioden verwacht en de kans op neerslag is verwaarloosbaar klein. Dankzij de zonneschijn kan de temperatuur morgen in het zuiden van het land tot drie-en-twintig gra den oplopen. In het noorden zal waarschijnlijk, vooral de eerste helft van de dag, nog veel bewolking zijn. Het wordt daar dan ook minder warm, een graad of achttien. De wind waait uit westelijke rich tingen en zal overwegend matig zijn, maar in het Waddengebied mogelijk enige tijd krachtig. De gunstige wen ding in het weer hangt samen met een hogedrukgebied op de Oceaan dat versterking krijgt naar West- en Midden-Europa.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1