Opening expositie 100 jaar Oranje en Schouwen-Duiveland Druk weekeinde voor politie Heerlijk... DE ZIERIKZEESCHE COURANT Man beroofd in Renesse Omleiding- verkeer in Renesse Vernielingen in Bruinisse Inbraak winkel Brouwershaven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Brand Kerkepad '84 Jubileumkonkoers Drie titels Een felle brand legde vrijdagavond een Op de aterdag 18 en 25 augustus zullen vijf Tijdens het jubileumkonkoers van De Tijdens het bijzonder geslaagde eerste Dik- sloopwoning in Dreischor in de as. (Pag. 2). kerkenob Schouwen-Duiveland het decor Schouwse Ruiters leverde Cees Stouten ke Toren-tennistoernooi van de LTC Zierik- zijn voorKerkepad '84. (Pag. 3). met zijn paard Tornado een puike spring- zee behaalde Marjan Hermans drie titels. prestatie. (Pag. 5). (Pag. 6). MAANDAG 30 JULI 1984 140ste jaargang Nr. 23565 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het is geen kleinigheid, de scepter met sterke hand vast te houden. Ovidus Vooral van belang voor autochtonen BURGH-HAAMSTEDE - De voorzitter van de Stich ting Westerschouwen Kultureel, de heer J. Deist opende zaterdagmiddag in de Bewaerschole te Burgh- Haamstede de tentoonstelling IOC-jaar Oranje en Schouwen-Duiveland". Deïst noemde de expositie van grote betekenis voor de autochtonen van Schouwen- Duiveland, die volgens hem echter helaas verstek laten gaan. De inrichting van de tentoonstelling stond onder organisatie van de heer H. Uil, streekarchivaris. RENESSE - Een beroving met een kleine buit vond vrijdagmiddag (13.15 uur) plaats in renesse. Voor de plaatselijke Rabobank stond A. J. B. 'uit Zierikzee, die door drie jongens en een meisje werd overvallen. Ter wijl enkele handen voor zijn ogen werden gehouden en de anderen hem in bedwang hielden, werden zijn zak ken geleegd. Ze vonden slechts f 40,—. B. kreeg hierna nog enkele ra ke klappen toegediend. De politie be schikt helaas niet over een bruikbaar signalement van het viertal. RENESSE - Voor de woensdag 1 augustus te houden wielerronde van Renesse voor amateurs wordt er van 18.00 tot 21.15 uur een aantal speciale verkeersmaatregelen getroffen. Het verkeer, komende uit Zierik zee zal naar Renesse worden omge leid over de Lage Zoom en Roelands- weg en naar de Rampweg en de Lao- ne over de Helleweg. Doordat de kern van Renesse gedurende de wie lerronde zal zijn afgesloten is er op dat tijdstip tweerichtingsverkeer op de Lindelaan toegestaan. Verder zal de bushalte op de Korte Reke worden verplaatst naar de kruising Hogezoom-Moolweg. Het verkeer richting Zierikzee zal worden omge leid over de Kooimansweg. Het streekarchivariaat Schouwen- Duiveland en Sint Philipsland, parti- kulieren en de gemeente Wester schouwen leverden een belangrijke bijdrage. Het idee voor de ten toonstelling kwam van de inmiddels oud-streekarchivaris W. H. Keikes. Deïst hoopte dat de expositie in een beheofte zal voorzien, juist in deze periode van vakanties, waarin vele toeristen op het schier-eiland aanwe zig zijn. Hij hoopte ook dat de au tochtonen met hun bezoek niet achter zullen blijven. Het eerste koninklijke bezoek dat Schouwen-Duiveland ontving was in 1862. Koning Willem III bracht van 21-30 mei een bezoek aan Zeeland en kwam op de laatste twee dagen naar Schouwen-Duiveland, waar hij met zijn gevolg verscheidene plaatsen aandeed. De heer Uil citeerde uit de- Zierikzeesche Courant van die tijd een verslag van zijn bezoek. De bewoners van het eiland Schou wen-Duiveland moesten tot 1907 wacÈtèn voordat er weer een konink lijk huis-lid arriveerde. Ditmaal twee personen: Koningin Wilhelmina en prins Hendrik. Het paar kwam aan in Bruinisse en ver trok met de tram naar Oosterland, waar ze werden toegesproken door burgemeester J. C. van der Have. Nieuw gejubel steeg op toen de tram Nieuwerkerk naderde. De muziek speelde het Wilhelmus, doch toen de wegon stil stond, vlak voor de tribu ne van den Raad, werd het doodstil. Burgemeester Bouman besteeg het koninklijk rijtuig en hield een gloed volle toespraak. In een fraai opgesierd Zierikzees stadhuis gebruikten de koningin en de prins het diner. Daarna werd een rondtoer door Zierikzee gemaakt, waarbij onder andere de oudste in woonster, de weduwe Verbeke, aan Hare Majesteit werd voorgesteld. Her tram ging het gezelschap weer te rug naar Bruinisse om vandaar naar Zuid-Beveland te varen. Blikvangers van de tentoonstelling zijn twee stoelen (in Louis XV-stijl), afkomstig uit het rijtuig dat het ko ninklijk paar vervoerde op de tram lijn Breskens-Maldegem in 1907. De stoelen zijn in bruikleen gekregen van de ZWN te Zierikzee. In 1950 bezochten koningin Juliana en prins Bernhard de werkhaven Zij- pe, in 1953 kwamen ze naar Schou wen-Duiveland in verband met de watersnoodramp, in 1978 brachten prinses Beatrix en prins Claus een bezoek een werkbezoek aan Schou wen-Duiveland. Zij maakten onder meer een fietstocht over het rijwiel pad door de Boswachterij Wester schouwen. In 1962 opende prins Bern hard de Outward Bound School op het terrein van Slot Moermond te Re nesse en in 1965 opende koningin Ju liana op 15 december de Zeeland- brug. Van dit decennium kunnen we tot nu toe spreken van bezoeken van de koninklijke familie aande Ooster- scheldewerken. Zij tonen daarvoor een grote belangstelling. Op de expositie zijn ook verschil lende herinneringen bekers en glazen te zien en een geboortespel van prin ses Juliana (30 april 1909). Het is ei gendom van een inwoner van Burgh. De tentoonstelling loopt tot en met 29 augustus en is op alle werkdagen van 14.00-17.00 uur geopend. De heer J. Deïst, voorzitter van de Stichting Westerschouwen Kultureel en mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer, burgemeester van Westerschou wen namen bij de opening van de tentoonstelling plaats in de twee Louis XV- stoelen, afkomstig uit het rijtuig dat het koninklijk paar koningin Wilhelmi na en prins Hendrik in 1907 vervoerde op de tramlijn Breskens-Maldegem. (Foto Johan Berrevoets jr.) BRUINISSE - Tijdens de voetbal wedstrijd Feyenoord tegen een selek- tie van Schouwen-Duivelanders, na men vijf jongens en één meisje de ge legenheid te baat om in Bruinisse wat rommel te maken. Ze vernielden een vitrine, namen een emmer shaslicksaus weg en leeg den de emmer vervolgens tegen de gevel van een woonhuis. De auto van de heer B. moest het ook ontgelden: de onverlaten liepen er overheen. De politie kon het illustere zestal tijde lijk in de politiecel vastzetten. Het zijn B. v. d. B., A. T. M. G., J. A. H. en R. v. d. H. uit Rotterdam en Hoog vliet en de Delftenaar P. H. J. en het uit Rotterdam afkomstige meisje J. H. Alle zes kregen ze een proces- verbaai voor openlijke geweldple ging. In de loop van zondag werden ze weer op vrije voeten gesteld. BROUWERSHAVEN - Voor aan to taalbedrag van f 8500,— aan goede ren werd ontvreemd uit de winkel in watersportartikelen van de heer K. te Brouwershaven. De voordeur van het winkelpand werd met grof geweld opengebroken en vervolgens de hele winkel door zocht. Er verdween onder meer een verrekijker, een draadkniptang en een partij dure kleding. De echte wa- tersportartiklen werden met rust ge laten. Vijfendertig aanhoudingen RENESSE - Het afgelopen weekeinde heeft de rijkspolitie weer handenvol werk ge had. Maar liefst vijfendertig aanhoudingen vonden plaats voor uiteenlopende delik- ten, vanaf het stelen van een fiets tot beroving toe, en alles wat daar tussen ligt. Een kleine opsomming van hetgeen er zoal plaatsvond in zonnig Renesse, vooral geduren de de nachtelijke uren, volgt hieronder. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Een auto van een Duitse badgast werd opengebroken en zijn radio-cas setterecorder met versterker ont vreemd. Tot twee keer toe was er een inbraak in de op het strand staande strandhokjes. Van een auto werd een spoiler afgebroken, van een andere auto de ruiten ingeslagen. Welgeteld negen rijwielen werden gestolen, en één brommer. Baldadige jongelui lie pen over een personenauto, die werd achtergelaten vol deuken. Van een andere auto werd de achterruit in geslagen en de geluidsboxen gede monteerd. In twee gevallen werd er schade aan auto's toegebracht na het veroorzaken van een aanrijding, zon der dat de veroorzakende bestuur ders hun identiteit achterlieten. Ook kreeg de politie melding van diefstal van kleding in enkele gevallen. In een tuin van A. L. aan de Hogezoom werden voor een bedrag van f 25Ü,— vernielingen aangericht. Gedurende JggS&mfflgaHE» II h yrv23 pfev- W&'p* >'- ZIERIKZEE - Naaktre- kreatie is verboden op de Schouwse strandenDe rijkspolitie is belast met het toezicht op de handhaving van dat verbodmaar toch valt te konstateren dat niet iedereen zich daaraan houdt. Lekker in je blootjezon der knellende kledingstuk ken.en dan maar modde ren met zand en water. Heerlijk... Bovenstaande foto loont een beeld dat deze zomer niet te vaak te zien zal zijn. De weersvoorspelling op tie langere termijn laaf al weer een daling zien van de temperatuurterwijl ook het zonnetje verstek zal la ten gaan. WA> Wjh Pt eur het hele weekeinde werden op het strand (verboden) vreugdevuren gestookt de politie moest van brand je naar brandje en trad verbaliserend op. Een auto op het parkeerterrein aan de Mooiweg werd vol deuken ge schopt en getrapt. Tot slot moest de politie diverse keren vechtenden scheiden: op campings aan de Hoge zoom vonden vechtpartijen plaats. Verwachting tot dinsdagavond: Onweer Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien, mogelijk met windstoten; minimumtempera tuur rond 17 graden, middagtempe- ratuur omstreeks 24 graden. Matige wind draaiend van zuid naar west. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 3 augustus Woensdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 30%. Minimumtemp.: 15 gr. Middagtemp.: 21 gr. Windkracht: Zuid-West 3 Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60%. Minimumtemp.: 15 gr. Middagtemp.: 22 gr. Windkracht: Zuid-West 4 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60%. Minimumtemp.: 15 gr. Middagtemp.: 20 gr. Windkracht: Zuid-West 5 ZON- EN MAANSTANDEN 31 juli Zon op 5.59, onder 21.31 Maan op 9.37, onder 23.24 Eerste kwartier: 4 augustus (4.33) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 31 juli 6.31 17.54 11.45 - Doodtij: 6 augustus Temperatuur zeewater Schouwse kust: 17,8° C. HET WEERO VERZICHT DE BILT - Morgen komt er alweer een einde aan de korte periode met droog zomerweer. De temperatuur kan morgen nog wel tot zomerse waarden oplopen, dat wil zeggen: een graad of 24, maar dat is dan alweer ruim 5 graden lager dan vandaag. Het is morgen bovendien half tot zwaar bewolkt en er moet op enkele regen- en onweersbuien worden gere kend. Het is helemaal niet uitgeslo ten dat die buien op sommige plaat sen vergezeld zullen gaan van zware windstoten. Doordat er vannacht al veel bewolking zal zijn, daalt de tem peratuur maar langzaam. De ver wachte minimumtemperatuur is 17 graden. Afgezien van de mogelijk heid van windstoten bij buien zal de wind overwegend matig zijn, kracht 4. De wind is eerst zuidelijk en draait in de middag of avond naar zuidwest. Het beschreven weerbeeld hangt sa men met een onweersstoring die zich gisteren boven Spanje vormde en die morgen dicht langs of over ons land trekt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 11