STREVEN NAAR ÉÉN ORGANISATIE VOOR BOEREN EN TUINDERS Andere route voor verkeer naar Walcheren en Middelburg senc diensten agenda Belgische inflatie iets gedaald Botulisme in Spaanse blikasperges Aantal rokers gedaald Koninklijk paar volgend jaar op staatsiebezoek naar Italië Weigering parachute kost springer het leven Lichaam onbekende vrouw aangespoeld Vijf miljoen gulden schade door brand In verband met drukte bij sluis Zandkreekdam Brug open Middelburg route Domburg Voorzitter Koninklijk Nederlands Landbouw Comité: AMERSFOORT - Voorzitter Ir. D. Luteijn van het Ko ninklijk Nederlands Landbouw Comité heeft dinsdag in Amersfoort gepleit voor één organisatie voor alle Neder landse boeren en tuinders. „Het organisatorisch huis van de Nederlandse boer en tuinder is nog lang niet afge bouwd. Belangrijke verbouwingen kunnen wel eens snel noodzakelijk worden", aldus Luteijn. Hij zei dit in socië teit Amicitia in Amersfoort tijdens de herdenking van het feit dat daar precies een eeuw geleden het landbouw comité is opgericht. „Eén van onze belangrijke wensen is het weer tot stand brengen van één Nederlandse boeren- en tuindersor ganisatie", zo zei Luteijn, erop wij zend dat vooral ook samenwerking tussen diverse organisaties in een provincie van groot belang is. Tot en kele jaren na de eerste wereldoorlog BRUSSEL - In juli van dit jaar zijn de konsumptieprijzen in België met 0,51 procent gestegen. Dat brengt de inflatie in het land op jaarbasis op 6,33 procent. Vorige maand was deze over een jaar gerekend nog 6,77 pro cent. De inflatie in België neemt dus iets af. Verschillende zaken hebben in juli het leven in België duurder gemaakt. Het ging om posten zoals reizen, ben zine, verkeersbelasting en autoverze kering en om levensmiddelen die in prijs stegen zoals vlees, vis en aar dappelen. Ook de huren in België werden hoger. DEN HAAG - De Spaanse blik asperges die in Frankrijk bij zes mensen vergiftigingsverschijnselen hebben veroorzaakt, vormen geen bedreiging voor de Nederlandse con sument. Voor zover het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur heeft kunnen nagaan worden deze asperges niet op de Nederlandse markt verkocht, zo heeft een woord voerder van het ministerie dinsdag meegedeeld. Het gaat om blikasperges van de Spaanse fabrikanten „Garcia" en „Acopasa", die onder andere naar Frankrijk en Duitsland worden geëxporteerd. Een aantal van deze blikken blijkt geïnfekteerd te zijn met botulisme, een zware bacteriële vergiftiging. In Frankrijk zijn zes mensen na het eten van de asperges ziek geworden. Zowel in Duitsland als in Frankrijk hebben de departementen van volks gezondheid een waarschuwing aan het publiek doen uitgaan om de con serven te mijden. „Volgens onze in formatie worden de asperges in Ne derland niet ingevoerd", aldus de woordvoerder van het Nederlandse ministerie van volksgezondheid. „Honderd procent zekerheid is er echter niet, omdat het erg moeilijk is de import van een bepaald produkt tot in de finesses na te trekkken". Stichting: was er in ons land één organisatie, maar toen volgde een afsplitsing die tot op de dag van vandaag bestaat. Naast het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité opereren de Ka tholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond en de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuinders- bond. Luteijn: „Op landelijk niveau wordt schijnbaar de noodzaak tot in tensievere samenwerking wat min der gevoeld door de overheersende positie van het landbouwschap. Maar een verdere samenbundeling kan wel degelijk grote voordelen opleveren. Bovendien moeten wij er in een komend decennium steeds re kening mee blijven houden dat door gewijzigde omstandigheden het funktioneren van het landbouw schap in de huidige struktuur niet ge heel zeker is". Hij voegde eraan toe van mening te blijven dat daarom de gedachte aan een centrale organisatie voor de cociaal-ekonomische belangenbehar tiging van boer en tuinder, waarin de huidige 23 gewestelijke organisaties rechtstreeks vertegenwoordigd zijn, weer ieder moment aktueel kan wor den. Nauwer overleg- De KNLC-voorzitter wees op de noodzaak van nauwer overleg tussen centrale landbouworganisaties en coöperaties zoals veilingen, banken, administratie- en boekhoudorganisa- ties en onderlinge verzekeringsmaat schappijen. „Bij aktuele beleidsza ken zoals voor de zuivel, granen en graan vervangersaardappelzetmeel aardgas, suiker en dergelijke is spra-, ke van toenemende vermenging van belangen die tot intensief overleg en afstemming van besluitvorming dwingen", aldus Luteijn. Het KNLC is volgens hem ten alle tijd bereid een eigen bijdrage te leveren aan de versterking van de krachtbundeling van alle boeren en tuinders in Neder land. Verschillen KNLC-voorzitter Luteijn konsta- teerde in zijn rede wel duidelijke ver schillen tussen zijn algemene organi satie en de twee konfessionele orga nisaties. Bij de konfessionelen bespeurde hij de neiging naar het aanvaarden van meer regelwetge- ving, mede gericht op bescherming van het pure gezinsbedrijf en het in stand houden van bestaande bed- rijfsstukturen. Luteijn: „Binnen on ze KNLC-gelederen staat veel uit drukkelijker voorop handhaving van een belangrijk stuk vrij onderne merschap als zelfstandige binnen een in de eerste plaats ekonomisch geö- rienteerd landbouwbeleid, waarbij plaats moet zijn voor een veelheid van ondernemings- en produktievor- men, zowel eenmansbedrijf als met ingehuurde arbeid geëxploiteerde bedrijven". BRUSSEL - De Europese Commis sie wil dit jaar ten minste 50.000 ton meer dan zes maanden oude boter kwijt en in de komende jaren zeker 150.000 ton per jaar. Dit is dinsdag in Brussel meegedeeld nadat de direk- teur-generaal voor landbouw van de EG, Claude Villain, had bekendge maakt dat de commissie maar zelf had besloten om de landbouwuitga ven vast te stellen nu de minister raad er geen kans toe heeft gezien. DEN HAAG - Koningin Beatrix en Prins Claus brengen begin volgend jaar een officieel staatsbezoek aan Italië. Dit heeft de Rijksvoorlich tingsdienst RVD woensdag bekend gemaakt. Volgens de RVD is het daarbij ge bruikelijk dat ook een bezoek aan het Vaticaan wordt gebracht. Konin gin Beatrix en zijn dat in dit ge val ook van plan. Een eerder staats bezoek van het koninklijk paar aan Italië werd indertijd uitgesteld we gens ziekte van de prins. G1LZE EN RIJEN - Doordat zijn parachute weigerde is dinsdagmor gen rond half twaalf de 31-jarige ka pitein der mariniers C. A. Masters uit Santpoort op de Rechte Heide in Gil- ze en Rijen om het leven gekomen. Dat heeft een woordvoerder van de marine meegedeeld. Masters, die was ingedeeld bij het korps commandotroepen in Roosen daal, maakte een oefensprong uit een alouette helikopter van de Konink lijke Luchtmacht. Toen de kapitein sprong vloog het toestel op een hoog te van ongeveer 3.000 meter. De ma rechaussee stelt een onderzoek in naar de juiste toedracht van het on geval. ZEEWOLDE - In het afwaterings kanaal Zuid-Flevoland onder Zee- wolde is woensdag het stoffelijk overschot van een nog onbekende vrouw aangespoeld. Het lichaam heeft volgens de rijkspolitie Apel doorn langere tijd in het water gele gen. Het lichaam was verpakt en ver bonden. De politie neemt aan dat er sprake is van een misdrijf. In op dracht van de hoofdofficier van justi tie wordt een onderzoek ingesteld door het recherchebijstandsteam Gelderland in samenwerking met de politie in Zeewolde. GELDROP - Een brand in vier leegstaande fabriekshallen in de nacht van dinsdag op woensdag in Geldrop heeft een schade aangericht van vijf miljoen gulden. Dat heeft een woordvoerder van de Geldropse politie woensdagmiddag meege deeld. De oorzaak van de brand is niet bekend maar de politie houdt re kening met brandstichting. De brand verwoestte het komplex volkomen. HEERHUGOWAARD - Woensdag avond omstreeks acht uur is uit de half-open gevangenis Westlinge in Heerhugowaard de 24-jarige Stefan B. onvlucht. Volgens adjunkt-direk- teur J. van den Berg is de gedetineer de over twee hekken van twee en een halve meter geklommen. De ontsnap ping werd pas omstreeks negen uur bij het periodiek tellen van de gedeti neerden ontdekt. KORTGENE - Sinds kort wordt het verkeer, komend van de Zeelandbrug en gaand naar Zuid-Beveland, tijdig geïnformeerd over de situatie bij de Zandkreekdam. Bij de afslag naar Kortgene is namelijk een wisselbord aan gebracht dat verkeer met de bestemming Noord-Walcheren in Middelburg verwijst naar de route via de Veerse-Gatdam. Op deze manier moet worden voorkomen dat lange wachttijden ontstaan voor het wegverkeer als de brug in de Zandkreekdam is geopend. Vooral in de zomermaanden is er veel scheepvaartverkeer, voorname lijk zeilboten, dat de sluis in de Zand kreekdam moet passeren. Maar juist in die periode is het wegverkeer drukker dan in de winter: per dag passeren er zo'n 13.000 motorvoertui gen, die gemiddeld tweemaal per uur worden gekonfronteerd met een open brug. De gemiddelde openingstijd is 6,5 minunten, maar er zijn uitschie ters bij van wel 20 minuten. Ter voorkoming van lange wacht tijden - en schade voor het zakelijke verkeer - is nu het wisselbord ge- plaast. De bediening van het bord loopt via het bedieningsgebouw op- het sluiskomplex; er is een verbin ding met de hefbruggen via bekabe ling. Al het verkeer dat als bestemming heeft Noord-Walcheren of Middel burg wordt bij een open burg auto matisch verwezen naar de route over DEN HAAG - Het aantal rokers in Nederland is dit jaar ten opzichte van 1983 met een procent gedaald. De daling komt vooral voor rekening van de groep vijftien- tot negentien- jarigen en van vrouwen jonger van vijftig jaar. Hier tegenover staat een stijging van het aantal rokers onder mannen en vrouwen van vijftig jaar en ouder. In totaal telt Nederland 4,4 miljoen rokers op een totale bevol king van 14,6 miljoen. Dit konstateert de Stichting Volks gezondheid en Roken op basis van een jaarlijkse en haar opdracht door het NIPO uitgevoerd onderzoek. Aan dit onderzoek, dat vanaf maart tot mei is gedaan, deden 17.400 personen van vijftien jaar en ouder mee en 24.000 kinderen in de leeftijd van tien tot en met veertien jaar. De stichting konstateert dat het aantal kinderen in de leeftijd van tien tot en met vijftien jaar dat op geeft „weieens" te roken fiks ge daald is van 28 procent in 1983 tot 21 procent in 1984 De groep die zegt met enige regelmaat te roken - elf procent op 131.000 personen - vertoont daar entegen geen wijzigingen. De stichting volksgezondheid en roken, die op dit moment via adver tenties in dagbladen een campagne voert onder het motto „10 miljoen niet-rokers vragen of het wat minder kan", vindt dat er thans geen belet sel is voor de overheid om een wette lijke regeling te treffen teneinde met name het roken in openbare gebou wen te verbieden. Uit het onderzoek is namelijk vast komen te staan dat een grote meerderheid onder zowel rokers als niet-rokers voorstander is van zo'n verbod, aldus de stichting. Zaterdag 21 en zondag 22 juli Zierikzee Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer, dokter Vis ser en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Westhoek, Renesse Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280. Bur gh-H aamstede Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115)1861. Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115)1861. Brouwershaven Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119)1280. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Bruinisse Dokter A. M. Dorrestein, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandag ochtend 08.00 uur. Nieuwerkerk/Oosterland Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Dorrestein en dokter Speelman De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagopch- tend 08.00 uur. Tandarts A. Broere, Meekrapstraat 7, Brouwershaven,tel. 01119-1588 neemt waar voor geheel Schou- wen-Dui veland De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster T. de Ronde,Schoolstraat '20, Bruinisse. Tel. (01113) 1729, neemt waar yoor Zierikzee. Zuster E. v. d. Velde, Zierikzee, Schouwenbank 34, tel. (01110) 6397 neemt waar voor Bruinis se en Duiveland. Zr. W. C. Steutel, Bughseweg 41, Haamstede, telef.(01115) 1226, neemt waar voor geheel Schou wen. de Veerse-Gatdam en ontloopt bij op volging van het advies de file voor de Zandkreekdam. De maatregelen is voorbereid door provinciale en rijkswaterstaat en de ANWB; hij dient als aanvulling op de als sinds enkele jaren van kracht zijnde bloktijdregeling. Die bloktijd is vijf minuten per uur en duurt van 30 minuten tot 35 minuten nu het hele uur; op die tijdstippen is de brug steeds begaanbaar voor het wegver keer. De bloktijden gelden tussen ze ven uur 's morgens en zeven uur 's avonds. Vooral het openbaar vervoer is met deze regeling gebaat. Vorig jaar was de Zandkreekdam in totaal 365 uur voor het wegverkeer gestremd; de brug moest toen 4.650 maal worden geopend. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Vlak voor de afslag Kortgene, Kamperland. Domburg na de tol aan de zijde Noord-Beveland staat dit bord. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. Hodgkin-kontaktgroep, kontakt- adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Renesse, tel. 01116-1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. 01114-2131 of landelijk diensten centrum VBOK 033-620244. Buro Rechtshulp te Zierikzee. Iedere dinsdagmiddag van 14.15-16.15 uur spreekuur in het pand van het Leger des Heils (Poststraat 37). Iedereen kan terecht voor gratis juridisch ad vies en toewijzing van een advocaat. Iedere donderdag Zierikzee Wereldwinkel. Thema-koffie-uurtje: 10.00 -11.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend voor vrouwen. 09.30 - 11.00 uur Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek, „Reho- both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas ser^. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Eerste dinsdag van de maand Zierikzee Kreefstraat 60. Spreekuur Gehandi capten Advies Bureau. 16.00 - 17.00 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen- Duiveland en St. Philipsland. Woens dag van 14.00 -17.00 uur en van 19.00 - 20.00 uur en donderdag van 9.00 -12.00 uur. Iedere woensdagavond vanaf 4 juli t/m 22 augustus Haamstede Ned. Herv. Kerk. Dia-presentatie „De banken zijn hard". 20.00 uur. Van zaterdag 7 juli tfm 11 augustus Zierikzee Burgerweeshuis. Beeldentuin en klein antiekbeurs dagelijks (behalve zondag) van 10.00 - 17.00 uur. Iedere dinsdag t/m 14 augustus Zierikzee Rode Kruis-gebouw, Paternos terstraat. Verkoop Welfare. 10.00 -16.00 uur. Vanaf 25 juli T/m 24 augustus Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Expositie schilde rijen, zondags gesloten. 13.30 - 16.30 uur. Van 16 juli tot 15 augustus Burgh Nederlandse Hervormde Kerk. Iko- nententoonstelling. Werkdagen 10.30 - 12.00 en 16.00 - 18.00 uur. Donderdag 26 juli Zierikzee Gasthuiskerk. Bijbel Kiosk Vereni ging. 10.00 - 16.00 uur. Gasthuiskerk. Middagpauzedienst Open Kerkdag. 13.00 - 13.30 uur. Burgh Nederlandse Hervormde Kerk. Zo- meravondkoncert: Rinus Verhage, orgel en Iris Giel, sopraan - 20.00 uur. Burgh-Haamstede Ring Promotion - festiviteiten gedu rende de gehele dag in de beide dorpscentra - 10.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis De Schutse, Julianastraat 22. Zomeravondbridgedrive. 19.15 uur. Zaterdag 28 juli Burgh Burghse Ring. Rommelmarkt t.b.v. Hervormde Kerk. 08.30 uur. Maandag 30 juli Burgh-Haamstede Gereformeerde kerk. Maandag avondzang o.l.v. Jan van de Driest, m.m.v. Yvonne Dorr-Jonker (hobo) en Harry Hamer (orgel). Dinsdag 31 juli Zierikzee UW-gebouw. Bazer t.b.v. vrijwilli gerswerk. Aanvang 09.00 uur. Gasthuiskerk, orgelkoncert Charles de Wolff, 14.00 uur. Dreischor Nederlandse Hervormde Kerk. Or gelkoncert Dirk Jansz. Zwart, m.m.v. mevrouw M. N. Coumou- Groenendijk (sopraan). 20.00 uur. Woensdag 1 augustus Scharendijke Verenigingsgebouw, start Kerkepad- route, 18.40 uur. Donderdag 2 augustus Zierikzee Gasthuiskerk. Bijbel Kiosk Vereni ging. 10.00 - 16.00 uur. Gasthuiskerk. Middagpauzedienst Open Kerkdag. 13.00 - 13.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2