Cirkus „Holiday" brengt lustrumvoorstelling rtf i Middenschouwen voert toeristenbelasting in DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hulpkantoor Rabobank bij „Putmeet" Opnieuw mishandeling in Renesse ZIERIKZEESCHE Ander route Vanaf de Zeelandbrug gaat het verkeer via een andere route naar Walcheren en Mid delburg. (Pag. 2). Geen voedingswinkels GS staat op het standpunt dat binnen twin tig jaar geen voedingswinkels in Renesse gevestigd mogen worden. (Pag. 3). Meer passagiers in tegenstelling tot andere bedrijven no teert de ZWN nog steeds een stijging in het aantal passagiers. (Pag. 3). Dikke Toren-toernooi Astrid Verspeek zorgde tijdens het Dikke Toren-toernooi voor dé grote verrassing door de als eerste geplaatste Barbara Hee- zen te kloppen. (Pag. 6). DONDERDAG 26 JULI 1984 140ste jaargang Nr. 23563 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het is niet verkeerd, van beleid te veranderen als de omstandigheden veranderd zijn. Seneca MIDDENSCHOUWEN - De gemeente Middenschouwen gaat met ingang van I janu ari 1985 toeristenbelasting heffen. De gemeenteraad ging woensdagavond eenstem ming akkoord met het betreffende voorstel van B. en W., dat in feite een gevolg is van een wens uit de raad tijdens de laatste begrotingsbehandeling. Wethouder L. C. Hart liet duidelijk uitkomen, dat de gemeente met het invoeren van deze belasting geen winstbejag beoogt, maar dat de opbrengst bedoeld is om de kosten gemaakt voor het steeds toenemende toerisme mede te bestrijden. Hij benadrukte, dat degenen die woonforensenbelasting betalen geen toeristenbelasting wordt opgelegd. Dat zou dubbel op betekenen. Die uitzondering geldt bijvoorbeeld voor mensen met een tweede huis of een stacaravan, die gebruikelijk voor woonforensenbelasting wor den aangeslagen. Een apart potje, zo liet wethouder Hart aan CDA-raadslid mevrouw P. W. Berrevoets-Hingelberg weten, wordt van deze belasting niet ge maakt. Dat is ondoenlijk, omdat er veel 'onzichtbaar' werk voor de toe rist wordt gedaan, zoals extra werk zaamheden voor dit doel door de ambtenaren ten gemeentehuize. Het invoeren van de toeristenbe lasting impliceert tevens, dat eige naars van kampeerterreinen minder leges behoeven te betalen, hetgeen door de nieuwe verordening weer te rugkomt in de gemeentekas. De netoo-opbrengst van de toeristenbe lasting, die zowel voor op het land RENESSE - Twee 18-jarige Duitse jongens, F. B. en B. W. zijn de afgelo pen nacht het slachtoffer geworden van vier Brabanders, die te diep in het glaasje hadden gekeken. De Duit se jongens werden in elkaar geslagen en moesten zich onder doktersbehan deling stellen. De twee jongens zaten op hun ge mak een sigaretje te roken op een bankje in Renesse om half vier van nacht, toen de vier uit Rijen langs kwamen in beschonken staat. Het viertal verbleef op een camping in de omgeving. Bij de twee rustige Duit sers aangekomen wilde het viertal, dat zij een liedje voor hen zouden gaan zingen, maar het Duitse duo had daar niet veel trek in. Het viertal trachtte toen de Duitsers aan het zin gen te krijgen met slaan en trappen. Het resultaat was één afgebroken tand, één uitgeslagen tand en één dicht oog voor de één, terwijl de an der zich met een opgezwollen gezicht onder doktersbehandeling moest stellen. De rijkspolitie heeft het vier tal vastgezet in de Zierikzeese cellen. Het zijn: A. J. M. Z„ M. P. C. B.. P. M. A. v. G. en A. J. C. B., alle vier uit Rijen. als te water wordt ingesteld, wordt geraamd op ruim 26.000,-. CDA geschrokken Het voorstel tot verkoop van een perceel grond aan de Ingridstraat bij het gebouw de Putmeet (aan de Coö peratieve Rabobank „Schouwen") ondervond weinig waardering bij mevrouw Berrevoets. Haar CDA- fraktie had met schrik kennisgeno men van dit voorstel, omdat zij die plaats ongeschikt acht voor de bouw van een nieuw hulpkantoor van deze bank. In de eerste plaats noemde me vrouw Berrevoets het verdwijnen van parkeerplaatsen bij de gemeen schapsruimte niet aanvaardbaar, ter wijl zij daarnaast de bereikbaarheid van het achtergelegen mortuarium te krip vond worden. P.v.d.A.-raadslid W. G. Renden toonde zich er tevreden over, dat de bank- de kosten wil dragen voor het creëren van nieuwe parkeergelegen heid. Aan de bouw van het hulpkan toor moeten twaalf parkeerplaatsen worden opgeofferd, er blijven er vijf over voor openbaar gebruik. Burge meester W. den Boer gaf aan, dat het kollege graag een uitgewerkt plan voor nieuwe parkeerplaatsen had aangeboden, maar dat was nog niet geheel rond. Hij voorzag daarvoor echter geen problemen. De toegang tot het mortuarium bleek bij onder zoek voldoende te zijn, gaf hij aan. Aan de bouw van een politiepost op dat punt, waarover mevrouw Ber revoets ook nog had gesproken, be hoeft voorlopig niet te worden ge dacht. „In de eerstvolgende vijf jaar komt er geen 'échte' politiepost, had de burgemeester moeten konklude- ren. Mevrouw Berrevoets bleef bij haar opvatting dat het maar een krappe toestand zou worden aan „de Put", terwijl er nog zoveel andere bouw grond beschikbaar is. VVD-raadslid van Langeraad bleek het met haar eens te zijn, hetgeen hij bij de door mevrouw Berrevoets verlangde stemming liet uitkomen. De verhou ding voor het kollegevoorstel werd zodoende vier tegen twee, want GPV/SGP/RPF-raadslid W.C. van den Bosse was wegens vakantie af wezig. Toch verhoging subsidie „Onderdak" Precies andersom was de stemmen verhouding, toen Renden voorstelde de bijdrage aan de Stichting Sport centrum Schouwen-Duiveland (On derdak) voor 1984 te verhogen met zes procent, hoewel het kollege het Onderdak-bestuur al had bericht dat MIDDENSCHOUWEN - ,,Het kan ons niet snel genoeg gaan", zei burgemeester W. den Boer van Middenschou wen woensdagavond over de verlenging van het fietspad langs de Heuvelsweg. De raad ging op deze vergadering akkoord met de aankoop van gronden voor dit doel. De kosten bedragen in totaal bijna een halve ton. Het fietspad op Middenschouwens grondgebied stopt nu nog bij de kruising Tureluurweg, maar het huidige kolle ge is met voortvarendheid aan het werk gegaan om het resterende deel tot aan de Delingsdijk tot stand te laten komen. Mevrouw J. Kloet-Schellingerhout deelde daar om een komplimentje uit aan B. en W. Op toernee door Schouwen-Duiveland Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. SCHARENDIJKE - Eddy Winkelman geeft zijn musici het startsein, de schijnwerpers sturen hun kleurrijke lichtbundels naar de piste, het hooggeëerd publiek is in afwachting van de dingen, die komen gaan.... de voor stelling van Cirkus „Holiday". Na de première voorstelling van de Schouwen-Duivelandse toernee dins dagmiddag op het Putmeetterrein in Scharendijke, blijkt ook voor de avondvertoning een alleszins redelij ke publieke belangstelling te bestaan. Cirkus „Holiday" heeft in de afgelopen jaren dan ook bewezen haar bezoe kers steeds weer te kunnen verrassen. Reden genoeg wellicht voor toeristen en autochtonen wederom de tocht naar de cirkustent, waar nu het eerste lustrum wordt ge vierd, te maken. Spreekstalmeester en beetje visite kaartje van „Holiday", de rijk be snorde Jan Rauh bezit enerzijds nog de statigheid van de spreekstal- meesters van weleer, maar beschikt anderzijds over een ruime mimiek en grote dosis humor, die hem ook nu Mademoiselle Mariska bracht met duiven, zwanen en kaketoes een verrassend optreden in de piste. Foto: Johan Berrevoets jr. weer in staat stellen te schitteren in grappige reprises, prima gelardeerd door het totale programma. Na een veelbelovende welkomst groet door Jan Rauh, Les Saltimban- ques en het Holidays Cirkusorkest, direkt een pittige opener van Maria Augustin aan de Washington- trapeze. „Dat ze dat durft", verzucht een jeugdige cirkusbezoekster als de fraaie Maria losjes aan een enkel in de tentnok pirouetjes draait. Met een groot aantal ringen weet deze ar tieste ook een heleboel knappe din gen te doen. Bood het „Holiday"- programma vorig jaar niet zo bar veel trapeze-werk,.alleen al met dit optreden blijkt dat nu dus heel an ders te zijn. Prolongatie Elk jaar een volkomen nieuw pro gramma is het streven. Eén prolonga tie was er echter toch en dat bleek best wel terecht: de jolige Christina met haar draaiende bordjes. Natuur lijk lukte het haar ook nu weer al die borden draaiende te krijgen en te houden op al die smalle sprieten, des alniettemin was het ook nu weer spannend haar bezig te zien. Wilde dieren zijn meestal zeer fas cinerend, maar ook kleinvee en vo gels hebben uiteraard hun eigen charme. Hun optreden zal vooral de jongste bezoekers duidelijk hebben aangesproken. Mademoiselle Maris ka verscheen in de piste met haar duiven, zwanen en kaketoes. Draai en, wippen, schommelen en vliegen door een brandende hoepel werd on der haar leiding gewillig afgewerkt. Wie vorig jaar clow Arno aan het werk zag, zal ongetwijfeld hebben uitgezien naar zijn her-optreden. Ar no is er dit jaar echter niet bij, maar kreeg een prima opvolger in Paul Duijker (Paulo). Prima mime en pan- tonime liet hij zien onder meer in een bezemact, die uitstekend aansloeg bij het publiek. Wellicht bepalen dit soort optredens juist die eigen cir- kussfeer: pretentieloze lol, positief bedoeld. Samen met Jan Rauh bracht Paulo verder enkele bijzonder leuke reprises en heel knap bovendien wa ren zij in het duo „De toy-toy- brothers". Akrobatiek te paard Maika bleek een pittige meid, die haar hand niet omdraaide voor een stevig nummer akrobatiek te paard. Wie van gedachten was, dat op een dergelijke wijze een paard berijden niet moeilijk is, zal daar van zijn te ruggekomen toen ook enkele mensen uit het publiek een poging in die rich ting mochten wagen. Een en ander had te maken met de sponsoring van koekjesfabrikant De Beukelaar: wie zich in de piste durfde te wagen om het paard te bestijgen werd daarvoor beloond met biscuitjes. Vier potige waaghalzen meldden zich, na lang aandringen aan. Deze amafeur-paardakrobatiek werd ove rigens van professionele zijde bege leid door Er win Frankello, de paar- dendresseur. Dolle pret was het re sultaat en wie er nog niet zeker van mocht zijn: de man, die zijn pantalon verloor hoorde inderdaad bij het cir- kusteam. Tot serieuzer werk kwam Frankel lo overigens in een uitstekende pre sentatie van vrijheidsdressuur met een groep vurige pony's. Direkteur Han Martens betrad de piste om het publiek een kijkje te gunnen in de keuken van de dres suur. Cirkus „Holiday" kwam in het bezit van twee baby-olifantjes. Deze krachtige aan de pre-historie herin nerende beesten werden in juni dit jaar per vliegtuig vanuit Zimbabwe naar Nederland getransporteerd. „Het bedrag dat met de aankoop van de dieren was gemoeid, kwam in een fonds waarmee de regering van Zim babwe de kosten van wildbewaking en opvangcentra bestrijdt", zo ver telt het cirkus-programmablad. Wie de walsende baby-olifanten in de piste aanschouwt en zich afvraagt of hen in de jungle niet een beter bestaan wacht, doet er goed aan in elk geval ook dat hele artikeltje te le zen, alvorens een definitief oordeel te vellen. De jungle is ook niet alles, mag daar wellicht uit blijken. Leeuwen en tijgers De pauze biedt gelegenheid tot een bezichtiging van het dierenverblijf achter de circustent. Imponerend, de koning der dieren eens van heel dichtbij te aanschouwen, maar beetje teleurstellend wel, hen in zo'n kleine ruimte te moeten zien bivakkeren. Vervolg pag. 4 Verwachting tot vrijdagavond: Koel Half tot zwaar bewolkt en moge lijk een enkele bui; minimumtempe ratuur ongeveer elf graden; middag- temperatuur circa achttien graden; matige, aan de kust af en toe krachti ge noordwestelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 30 juli Zaterdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: west 4 Zondag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 21 gr. Windkracht: zuidwest 3 Maandag.' Af en toe zon Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 15 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 27 juli Zon op 5.54, onder 21.39 Maan op 3.56, onder 21.35 Nieuwe Maan: 28 juli (13.51) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 27 juli 3.01 15.13 8.50 21.17 Springtij: 30 juli Temperatuur zeewater Schouwse kust: 17° C. HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Ook vrijdag blijft de temperatuur beduidend te laag voor de laatste dagen van juli. De middag- temperatuur zal rond de zeventien graden liggen en dat is zo'n graad of vijf beneden normaal. Wel is er wat meer zon, omdat de bewolking de neiging krijgt enigs zins te gaan breken, doordat de noordwestelijke stroming iets droge re lucht gaat aanvoeren. De noord westelijke stroming, die nu al meer dan twee weken de temperatuur veel te laag houdt en de zon weinig kans geeft, wordt in stand gehouden door een bijzonder hardnekkig hogedruk- gebied ten westen van de Britse ei landen. Dit hogedrukgebied vertikt het nog steeds om te verzwakken of van plaats te veranderen. De tegenhan ger van dit druksysteem is een de pressie boven Zuid-Finland, die al even weinig animo aan de dag legt om te verhuizen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1