c Delta-instituut start onderzoek naar gedrag en herkomst steltlopers Braille-reliëfkaarten voor blinde bezoekers infocentrum Neeltje Jans Jeugdsoos Trace in 't nieuw DE ZIERIKZEESCHE COURANT Rust weergekeerd in Renesse In de brand uit de brand? ZIERIKZEESCHE ^NIEUWSBODE DINSDAG 24 JULI 1984 140ste jaargang Nr. 23562 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De opvoedkunde bloeit, de opvoeding kwijnt. Otto Weiss. De braillekaart van de Zeeuwse- en Zuid-Hollandse eilanden met de bijbehorende toelichting. BURGHSLUIS - Niet alleen de bouw van de pijlerdam in de monding van de Oosterschelde toont voortdurend technische en bouwkundige ontwikkelingen, die voor het eerst - zelfs in mondiaal verband - worden toegepast, ook het informatiecentrum op het werkeiland Neeltje Jans gaat met zijn tijd mee. Onder organisatie van de Neder landse Vereniging van Blinden en Slechtzienden in samenwerking met de afdeling Zeeland bracht maandag middag een groep visueel gehandi capten een bezoek aan het werk eiland en de Oosterschelde werken. Veertig mensen, onder wie een groot aantal begeleiders, maakten per tou ringcar een rondrit over de Neeltje Jans. Voor de zeven blinde personen was er uniek informatiemateriaal beschikbaar: een braille-reliëfkaart van de Zeeuwse- en Zuid-Hollandse eilanden, waarop alle Deltawerken staan aagegeven. Daarbij gevoegd zit een toelichtende braille-kaart, die informatie verstrekt over de ver schillende dammen. Service Een woordvoerder van het infor matiecentrum laat weten dat de groep blinden en slechtzienden in Ne derland ook in staat moet worden gesteld om de bouw van de Ooster- scheldedam van nabij te bekijken en meent via deze aparte vorm van ser vice de blinden wat tegemoet te ko men. Het materiaal is afkomstig van de Blindenbibliotheek ,,le Sage ten Broek" in Nijmegen. Voorlopig zijn de kaart en de toe lichtende brochure alleen in het Ne derlands verkrijgbaar, maar mis schien dat in de toekomst ook in an dere talen braille-informatie zal wor den gegeven. Het materiaal dat in het informatiecentrum kan worden geleend moet wel worden teruggege ven na afloop van de rondrit over het werkeiland. Tevreden Om half drie vertrok de groep be langstellenden, die vakantie houdt in Wemeldinge en afkomstig is uit al le delen van Nederland, voor de bus- rit. Informatrice Marian van Dam had nog nooit eerder als reisleidster voor blinden en slechtzienden ge werkt, maar het ging haar uitste kend af. „Het viel me erg mee, ik vond het erg leuk om te doen", ver telde ze na afloop. De busreizegers waren ook tevreden. Een blinde man zei zeer tevreden te zijn over de uit leg van de informatrice. „Ik zie hele maal niets, maar ik heb heel goed be grepen waar we langs reden. Ik kan het ondertussen allemaal uittekenen, want ik kom al voor de zesde keer. Het fascineert me enorm." Voor de duidelijkheid kregen alle passagiers voor de rondrit een miniatuur-pijler uitgereikt, zodat zij tijdens de reis konden voelen hoe een pijler eruit ziet. Dat bleek geen over bodige luxe. Verscheidene malen werd de miniatuur erbij gepakt en konden de passagiers op aanwijzin gen van de informatrice een idee krij gen van de omtrek van de pijler. Ook werd op die manier duidelijk ge maakt hoe het hefschip de Ostrea om de pijler heen gaat liggen en hoe het hefschip de pijler vervolgens optilt. In het gebouw van Sluizen en Stu wen kon het gezelschap zich nader op de hoogte stellen van een doorsnede van een mat en van twee pijlers met schuif. De modellen konden door de blinden en slechtzienden worden be tast. Film Maandag zijn op Neeltje Jans de opnamen begonnen voor de film „Delta" van regis seur Bob Visser. (Pag. 2). Playback Sonja Remmers uit Burgh-Haamstede won de playbackwedstrijd van de Scharendljkse jeugdsoos Trace. (Pag. 3). Marktmeester Binnenkort gaat marktmeester Leen Wan del van Renesse In de VUT. Op het ogenblik heeft hij het, met opvolger Gert Verboom, erg druk. (Pag. 4). Dikke Toren-toernooi Het eerste Dikke Toren-toernooi van de LTC Zierikzee groeit uit tot een bijzonder geslaagd gebeuren, zeker als de weergoden blijven meewerken. (Pag. 6). Dit nummer bestaat uit 8 pagina s. RENESSE - De rust is weergekeerd in Renesse, en dat is vooral voor de inwoners een grote opluchting. Na de vechtpartijen en vernielingen in de „hete" nacht van zondag op maandag ftj g een hele verademing. Het begon alle maal na sluitingstijd, 2.15 uur met een melding van een vechtpartij bij De Luifel. De politie trof daar een grote menigte aan, zonder dat de j zaak eskaleerde. Verwachting tot woensdagavond: Tot op het moment dat een grote Amerikaanse auto op het toneel ver scheen en een aantal Brabanders ge wapend met honkbalknuppels er di- rekt op los begonnen te slaan. Omdat de politie toch ter plaatse was kon den de raddraaiers meteen worden opgepakt en afkoelen in de cel. De aktie van de Brabanders was een reaktie op een handgemeen eerder op de avond met een stel Rotterdam mers. De auto is uit het verkeer geno men voor een technisch onderzoek. Verder slaagde de mannen van Her mandad er in om de badplaats rede lijk rustig te houden maar later in de nacht bleken er toch grote aantallen onruststokers in en om Renesse te zijn en de politie (ook een aantal in burger) kwam ogen en handen te kort. Bij de Ark aan de Hogenboom- laan was de volgende vechtpartij, waarbij een jongeman dusdanig ge wond werd, dat hij tijdelijk buiten bewustzijn was. Wéér werd een aan tal jongelui vastgezet en weldra was het politiebureau te klein en werd hard gewerkt aan de voorgeleiding aan de hulp-officier van justitie. Het was zelfs zo druk op het bureau, dat de arrestanten tijdelijk in kennels op de binnenplaats werden opgeborgen: de honden zouden pas de volgende dag komen (maandagmiddag). De twee politiehonden verblijven gedu rende veertien dagen in Renesse en zijn afkomstig uit Den Haag. Vernielingen De „Lange hete nacht" heeft duide lijk zijn sporen nagelaten in Renesse. Tuinhekken moesten het ontgelden, brandblussers werden leeggespoten in telefooncellen, een groot aantal jonge boompjes werden geknakt, au to's bekrast, bromfietsen en fietsen gestolen (vijf stuks), surfartikelen verdwenen van auto's, verkeersbor den werden ontwricht en benzine gestolen uit auto's. Maar nu is het weer rustig in Renesse en kan men beginnen de schade te herstellen. ZIERIKZEE - Vanochtend vroeg (2.45 uur) maakte op onverklaarbare wijze C. J. G. F. B. uit Eindhoven met zijn auto een koprol op de rijks weg 18/provinciale weg 7. Als gevolg van deze onverwachte manoeuvre raakte zijn auto total-loss. De inzit tenden werden niet gewond. Nog voordat de politie terug was op het bureau, kreeg men een brand melding op dezelfde lokatie: er zou een auto in de brand staan. De brand weer van Zierikzee heeft de auto- brand geblust; het bleek de auto van de Eindhovenaar te zijn. Omdat het vermoeden rees dat de eigenaar zijn auto zelf in brand heeft gestoken, werd de man opgehaald en voor ver hoor in het politiebureau ingesloten. Zonnige perioden Zonnige perioden en voornamelijk in het zuiden van het land kans op een bui; minimumtemperatuur onge veer 11, middagtemperatuur van 18 graden op de Wadden tot 24 in het zuiden van het land; weinig wind, in hoofdzaak uit noordelijke richtin gen. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 28 juli: Donderdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: n.west 4 Vrijdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: n.west 4 Zaterdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: n.west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 25 juli Zon op 5.51, onder 21.41 Maan op 2.15, onder 19.38 26 juli Zon op 5.53, onder 21.40 Maan op 2.57, onder 20.43 Nieuwe Maan: 28 juli (13.51) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 25 juli 0.37 13.26 6.57 19.28 26 juli 1.47 14.24 7.55 20.26 Springtij30 juli Temperatuur zeewater Schouwse kust: 17,1° C. HET WEERO VERZICHT DE BILT - Woensdag verandert er in het weerbeeld nog maar weinig. Het weer wordt dan nog steeds be paald door een hogedrukgebied ten westen van Schotland dat een uitlo per tot over ons land heeft. Er is mor gen maar weinig wind. Op de Wad deneilanden waait die hoofdzakelijk uit het noordwesten zodat het daar opnieuw niet veel warmer dan 18 graden wordt. In de zuidelijke provincies kan het kwik tot 24 graden oplopen en er is daar een kleine kans op onweer. Na morgen komt de temperatuur weer op een lager niveau. Boven de Noordzee komt namelijk opnieuw een noordwestelijke luchtstroming tot ontwikkeling die koele lucht gaat aanvoeren. Zeer warm is het in Zuid-Frankrijk geweest. Maandag werd het er in Toulouse 37 graden. Ten gevolge van de hitte ontstonden er een paar zware onweersbuien. Grote aantallen steltlopers zullen worden gevangen en geringd om kennis over deze vogelgroep aanmerkelijk te verdiepen YERSEKE - Door medewerkers van het Delta instituut voor hydrobiologisch onderzoek te Yerseke zal vanaf half augustus een onderzoek worden gehouden on der de grote aantallen vogels, met name de steltlopers, die de slikken (het intergetijdengebied) van de Ooster schelde als voedselgebied gebruiken. Daartoe zullen in die periode rond de Oosterschelde grote aantallen stelt lopers worden gevangen en geringd. Eén van de gevolgen van de bouw partimenteringsdammen in de van de stormvloedkering en de com- Oosterschelde zal het verlies van meer dan 40% van het intergetijden gebied zijn. Deze slikken vormen het voedselgebied voor grote aantallen vogels, met name steltlopers. Met een midwintermaximum van ca. 200.000 ex. behoort de Oosterschelde tot de allerbelangrijkste doortrek- en overwinteringsgebieden voor steltlo pers in Europa. Bestudering van de veranderingen na de voltooiing van de diverse wa terstaatkundige werken in dc Oosterschelde zal de kennis van deze Vervolg pag. 2 SCHARENDIJKE - De bouw van het nieuwe onderkomen van jeugdsoos Trace aan de Elkerzeescheweg te Scharendij- ke is inmiddels voltooid. In de vergadering van de gemeenteraad van woensdagavond 25 juli zal de huurovereenkomst wordt vastgesteld. De leden van de jeugdsoos zorgen zelf voor het schilderwerk en dergelijke.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1