U TMC— Mosselvissers willen meer en diepere percelen BRUINISSE LIEP VOL Burgemeester Westerschouwen hijst gemeentevlag op eigen grondgebied Roggenplaat Voor het eerst over de (werk)weg DE ZIERIKZEESCHE COURANT Auto met grote snelheid via bomen in de sloot STAAT DER NEDERLANDEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Een wijs man is in staat van mening te veran deren, een dwaas volhardt in zijn dwaasheid. Fernan de Rojas MAANDAG 23 JULI 1984 140ste jaargang Nr. 23561 Leerlingenvervoer B. en w. van Middenschouwen hebben de Notitie Leerlingenvervoer ter diskussle aan de raad voorgelegd. (Pag. 2). Visserijdagen Bruinisse beleefde van donderdag tot en met zaterdag een ware invasie van publiek tijdens de Visserijdagen. (Pag. 3). Afdelingsvoetbal Aan de komende kompetitie in het afde lingsvoetbal in Zeeland wordt door vier Schouwen-Dulvelandse ploegen in de eerste klas deelgenomen. (Pag. 6). Klemmende noodzaak voor stabilisatie van Nederlandse mosselproduktie" BRUINISSE - „De produktiegebieden voor de Nederlandse mosselvissers dienen te worden uitgebreid, waarbij in het bijzonder wordt gedacht aan de uitgifte van diepere percelen. Met het oog op de stabilisatie van de Nederlandse produktie van de mossel is dit een klemmende noodzaak." Deze waarschuwende woorden sprak de heer J. van den Bos, voorzitter van Zevibel, de vereniging tot bevordering der Zeeuwse Visserij- belangen, zaterdagochtend in Bruinisse tijdens de „Reünie van de mosselsektor". De reünie werd in Bruinisse gehouden ter gelegenheid van de Visserijdagen in Bruinisse. Mede in dit verband stipte de heer daar staat volgens Van den Bos te- Van den Bos het feit aan dat in sep- genover dat de produktiecijfers te- tember van dit jaar een onderzoek gen vallen, met name die van het van start zal gaan naar de mogelijk- Wad tengevolge van de zware stor- heden om het Groninger Wad en het men. De schattingen lopen uiteen kustgebied ten zuiden van Hoek van van 300.000 tot 450.000 ton in verge- Holland te betrekken bij de produk- lijking met de 750.000 ton van vorig tie van mossels. jaar. De mosselbanken in Zeeland daarentegen zullen een betere op- brengst laten zien dan vorig jaar: Produktie valt tegen 400.000 ton tegen 350.000 ton vorig jaar (naar schatting). In zijn toespraak maakte de heer De prijsvorming verloopt bevredi- Van den Bos gewag van het feit dat gend, „waarbij opgemerkt dient te de kwaliteit van de Nederlandse worden dat de veilingprijs aan de ho- mossel opnieuw goed is te noemen; ge kant zal blijven, zodat de konsu- De heer Van den Bos deed deze uit spraak in verband met het feit dat, volgens Zevibel, de Nederlandse mosselvissers de gelegenheid dient te worden geboden om aan de binnen landse marktvraag te voldoen. „Ze vibel staat op het standpunt dat de gezamenlijke mosselkwekers over een voorraad van 1.250.000 ton mos selen dienen te beschikken. Dit om de buitenlandse konkurrentie te kunnen weerstaan." Deze konkur rentie uit het buitenland wordt voor dit jaar geschat op zo'n 300.000 ton, afkomstig uit Ierland, Denemarken en West-Duitsland. BRUINISSE - De traditionele Visserijdagen in Bruinisse hebben er voor gezorgd dat dit vissersplaatsje van donderdag tot en met zaterdag een grote toeloop van belangstellenden kreeg te verwerken. Vooral zaterdag was er sprake van een overweldigende hoeveelheid publiek. Hèt evenement van die dag toas het uitvaren van een gedeelte van de Bruse vis sersvloot, waarbij de deelnemende schepen waren volgestouwd met de bezoekers aan het dorp. Na terugkeer van de vloot in de haven liep Bruinisse letterlijk vol. Het verslag over deze feestelijke gebeurtenissen treft u aan op pagina 3. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Fietscross Het afgelopen weekeinde werden er in Scharendijke en Renesse fietscrosswed- strijden afgewerkt, waaraan ook toeristen deelnamen. (Pag. 7). ROGGENPLAAT - De gemeente Westerschouwen vond dat het nog maar eens na drukkelijk onder de aandacht moest worden gebracht: het eiland Roggenplaat behoort tot haar grondgebied. Vandaar dat - nadat donderdag de laatste verkeerskoker over de pijlers in De Hammen was gelegd - burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer vrijdag met een aantal genodigden over die gloednieuwe wegverbinding toog om op dat werkeiland Roggenplaat de vlag van Westerschouwen in top te hijsen. aan een dergelijke goede weg, be langrijk voor de verbinding tussen Europoort en Sloegebied. De totale projektorganisatie van de bouw van de pijlerdam, zowel Rijkswaterstaat als Dosbouw, liet zich evenmin onbetuigd. In de nabij heid van die vlag was als presentje voor Westerschouwen een grote steen met aanpakhaak (zoals gebruikt voor de drempel) geplaatst, waarin een keurig bord was geschroefd, dat de herinnering aan deze dag levend zal houden. De tekst luidt als volgt: „Op 20 juli 1984 is door mevrouw J. L. Niemants verdriet-Leenheer, burgemeester der gemeente Westerschouwen, het wer keiland Roggenplaat betreden ter ge legenheid van het overbruggen van De Hammen en heeft ter plaatse de gemeentevlag gehesen." Hoofd bedrijfsekonomische zaken Deltadienst, H. Smits, herinnerde aan het vlotte tempo, waarmee de verkeerskokers over De Hammen zijn komen te liggen, waardoor wordt verwacht dat deze werkzaam heden in Schaar en Roompot eve neens op de planning vooruit zullen lopen. Rijksweg Nü nog reden de twee busjes met genodigden over een smalle wer- kweg (9.20 meter breed), maar over enkele jaren wordt die - met de dan aangebrachte „zij-flappen" erbij in totaal 19.20 meter breed. De weg wordt weliswaar pas gereedgemaakt nadat de pijlerdam bedrijfsklaar is, maar dan wordt het een komplete rijksweg. In dit verband herinnerde Smits aan de geluiden, die burge meester Niemantsverdriet en haar gemeente in Den Haag hebben laten horen en die mede tot deze positieve beslissing hebben geleid. Burgemeester Niemantsverdriet gaf aan, dat zij grote waarde hecht Zij noemde het een historische dag, nu zij - en met haar gemeentebestuur, raadsleden en genodigden van Rijks waterstaat en Dosbouw - in plaats van per boot voor het eerst lopend/rijdend het eiland Roggen plaat had betreden. Begroeting Bij aankomst aldaar werd zij be groet door Simon de Graaf (assistent- projektleider, afkomstig uit Bruinis se), zijn echtgenote Janny en hun kin deren Corine, Arno en Mark, de enige bewoners van Roggenplaat. De kindertjes overhandigden de burgemeester een paar lieve boeket- Vervolg pag- 2 Tijdens de reünie van de mosselsektor van Zevibel, zaterdagochtend in het Dorpshuis vafi Bruinisse, hield drs. R. H. D. Lambeck van het Delta-instituut te Yerseke een inleiding over de ontwikkeling van het Grevelingenmeer. Hij ging daarbij dieper in op de veranderingen van de flora en fauna in het meer na de afsluiting en sprak vervolgens over de mogelijkheden van de mossel- kweek in het Grevelingenmeer. ment wel wat meer zal moeten beta- Bos waarschuwde tevens voor het len voor ons zeebanket". Van den Vervolg pag. 3 ELLEMEET - Op de Kuierdamse weg reed zondagnacht een auto met grote snelheid. De bestuurder kon het stuur niet meer de baas en reed met zijn auto via een stel bomen de sloot in, waarbij hij dusdanige ver wondingen opliep, dat hij moest wor den overgebracht naar het zieken huis in Zierikzee. Het is de uit Dalem afkomstige J. P. A. d. D. De naast de bestuurder zittende M. N., eveneens uit Dalem werd ook ge wond, maar men kon volstaan om hem ter plekke E.H.B.O.-hulp te ge ven. De auto raakte bij deze manoeu vre total-loss. Een geluk bij een onge luk was, dat de naast de weg staande bomen niet al te dik waren, anders had het ongeluk fatale gevolgen kun nen hebben; er zaten nog twee man in de auto, die er zonder verwondingen afkwamen. Diefstal benzine Later op de dag kreeg de politie een aangifte van diefstal van benzine in Ellemeet. De eigenaar van de auto waaruit benzine werd overgeheveld, had in de nacht het kenteken van de betreffende auto genoteerd. Het bleek de inmiddels total-loss auto te zijn van d. D., die in het ziekenhuis werd gehoord (en bekende). De ande re gewonde is voor verhoor een tijdje ingesloten geweest op het bureau te Zierikzee. Advertentie 8%% LENING 1984 PER 199D/1994 inschrijving op 24 juli a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Verwachting tot dinsdagavond: Zonnige perioden 'Zonnige perioden en droog; mini mumtemperatuur van 11 graden aan zee tot 6 graden plaatselijk in het binnenland; middagtemperatuur om streeks 21 graden; weinig wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 27 juli Woensdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 30%. Minimumtemp.: 10 gr. Middagtemp.: 21 gr. Windkracht: variabel 2 Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50%. Minimumtemp.: 12 gr. Middagtemp.: 20 gr. Windkracht: variabel 2 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50%. Minimumtemp.: 11 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: n.west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 24 juli Zon op 5.49, onder 21.43 Maan op 1.44, onder 18.24 Nieuwe Maan: 28 juli (13.51) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 24 juli 12.28 5.57 18.26 Springtij: 30 juli Temperatuur zeewater Schouwse kust: 17,0° C. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Dinsdag zullen de zonni ge perioden waarschijnlijk overheer sen. Het centrum van een hogedruk- gebied ligt dan dicht bij ons land. De temperatuur loopt 's middags tot on geveer 21 graden op, wat vrijwel nor maal is voor deze tijd van het jaar. Er is maar weinig wind met als be langrijkste windrichting mogelijk noordwest. Ook morgen kan de zon nog een groot deel van de dag schij nen maar in de tweede helft van de week vindt opnieuw een overgang plaats n'aar koeler weer met een gro tere buienkans. Warm weer komt momenteel voor ten zuiden van globaal genomen een lijn Parijs-München. In Zuid- Frankrijk werd het zondag hier en daar 35 graden, evenals in Spanje. De warmte kan zich in de landen rond de Middellandse Zee handhaven maar zal in Frankrijk later deze week ter rein verliezen. Met het hijsen van de gemeentevlag bracht burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer nog eens nadrukkelijk on der de aandacht, dat het eiland Roggeplaat tot het grondgebied van de gemeente Westerschouwen behoort. t/mm

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1