Teun van der Bok maalt voor de warme bakkers Mosselkoningin middelpunt Visserijdagen Bruinisse Molen „De Hoop": een trots monument ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE J eugdkompetitie tennis Schouwen-Duiveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 20 julll984 Nr. 23560 3 Uitgever. B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers 0,75. De abonnementsprijzen zijn In clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W. Het restaurant met de hoffeliikheidspluim Klasse voor de prijs bewuste fijnproever. 's Maandags gesloten. Het restaurant is geopend vanaf 11.00 uur tot dat de laatste gast de deur achter zich gesloten heeft. Voor reservering: 01116-1215 Restaurant Renesse De Hoffelijkheids Pluim Advertentie ZIERIKZEE - ïn de leeftijdsgroep tot en met dertien jaar is een team van de Kerkwerfse tennisvereniging WIK winnaar geworden van de Schouwen-Duivelandse jeugdtennis- kompetitie. De Kerkwerfse jeugd won alle partijen. Het team van de Bruse vereniging De Bru-Tèn eindig de als tweede, Brouwershaven en Westerschouwen eindigden respek- tievelijk derde en vierde. Bij de jeugd tot en met zeventien jaar ging de overwinning naar het team van tennisvereniging Scelve- ringhe uit Renesse. Ook hier werd De Bru-Tèn tweede. Brouwershaven klasseerde zich als derde. werd toebedacht, maar ook aan de heren K. Habraken en W. Tielenburg, die hiervoor bij de S.F.B. een stand plaats hadden gevraagd tijdens de visserijdagen. Dit nu schoot sommi gen in het verkeerde keelgat. Voor een goed begrip het volgende: de visserijdagen zijn opgezet om de mossel te promoten. Hoe meer pro motie, hoe liever het de vissers is. De vissers betalen allemaal hun aandeel in het mosselpropagandafonds, waaruit de mosselen gefinancierd worden die op de visserijdagen voor een habbekrats worden verkocht. Vorig jaar kookte edelslager Bert Visch de mossels en dat verliep bij zonder goed. Visch is bestuurslid van de S.F.B. en de mossels werden door het propagandafonds betaald. De twee genoemde heren willen nu óók mossels gaan verkopen, zij het niet gekookt, maar gebakken en mosselsaté. Ook zij kregen mossels uit het fonds, waarover de S.F.B. ge pikeerd was. Verder wil het duo vlak voor het Veerhuis hun waar aan de man brengen, maar óók het Veerhuis verkoopt mosselen: reden genoeg voor een ruzie. Vloot thuis Er gingen zelfs stemmen op om de voltallige vissersvloot zaterdag thuis te houden en niet te laten uitvaren met toeristen. Zover is het gelukkig niet gekomen: het spoedoverleg met burgemeester Hekman als bemidde laar heeft er toe geleid dat alles in der minne geschikt is. Er worden vol op mossels gekookt en gebakken, ge heel naar de wens van de vissers, en de toerist vaart er wèl bij. En aange zien de mossel moet zwemmen, zal ook de horeca er wel bij varen! Óf de voltallige vloot zaterdag zal uitvaren moet nog blijken. Er gaan stemmen op dat het maar een halve vloot zal zijn, maar Bru zal Bru niet zijn als ook dit geschil wordt opgelost. ZIERIKZEE - Sinds korenmolen „De Hoop" in de Lange Nobelstraat na een grondi ge restauratie op zaterdag 13 november 1982 officieel werd geopend en werd toever trouwd aan de goede zorgen van molenaar Teun van der Bok, heeft Zierikzee er niet al leen een fraaie bijdrage aan het silhouet en een mooie toeristische attraktie bijgekre- gen, maar ook een leverancier van ambachtelijk gemalen tarwe en meel. Produkten, die bij een aantal bakkers in de regio bijzonder in de smaak zijn gevallen. Korenmolen „De Hoop" maalt dan ook nooit voor de prins. Het gemeentebestuur van Zierikzee verhuurt de molen voor een symbolisch bedrag aan Teun van der Bok. Eén van de voorwaarden is dat „De Hoop" tenminste dertig zaterdagen per jaar zal draaien. Het kost de molenaar geen enkele moeite aan die minimumvoorwaarde te voldoen, of be ter gezegd, Teun heeft aan die dertig zaterdagen niet genoeg om al zijn orders uit te voeren. Er zijn topweken, dat er een ton meel de deur uitgaat. Daarom draait en maalt molen „De Hoop" niet alleen elke zaterdag, maar minstens ook twee avonden per week. Het Zeeuwse molenbrood blijkt goed in de smaak te vallen bij de konsument. Niet verwonderlijk eigenlijk want het is onvervalst brood van eigen bodem: graan verbouwd op Schouwen-Duiveland, tarwe en bloem gemalen in de Zierikzeese molen en het brood gebakken door de plaatselijke warme bakker. „Bijna geheel biologisch", zegt Teun. Bijna, want - om volledig en eerlijk te zijn - het graan is niet geheel onbespo ten en ook aan het brood, gebakken van ambachtelijk gemalen tarwe, komt een ietsje industrieel vervaardigde broodverbeteraar te pas. Reeds bij de opening van korenmolen ,,De Hoop" had Teun twee vaste afne mers, te weten: bakker Ten Hove te Nieuwerkerk en bakker G. Droppers van de Zeelandia B.B.-proefbakkerij te Zierikzee. Vooral laatstgenoemde gaf zijn nieuwe produkt - molenbruin - een fikse promotionele ondersteuning door in de winkel zijn klanten te attenderen op de restauratie van de Zierikzeese mo len en het inmiddels weer maalvaardige monument. Teun heeft zijn klanten kring inmiddels uitgebreid, zonder dat hij zich echt ging toeleggen op acquisi tie. In Zierikzee levert hij zijn produkten verder aan bakkerij Boot op de Lammermarkt, die zich vooral toelegt op het grof volkoren en aan het Zeeuws Pannekoekenhuis, waar het publiek door middel van de menukaart ook at tent wordt gemaakt op die gezonde, stevige pannekoek gebakken uit molen- meel. Verder heeft de molenaar een goede klant aan bakkerij Spelt in Bruinis- se, die vooral 's zomers veel Duitsers tot de gretige afnemers van grof volko ren mag rekenen en tenslotte deed ook warme bakker M. C. Bolier in Sirjans- land de keus het meel van ,,De Hoop" te gaan afnemen. Teun toont zich verheugd over de vele orders, hij zou de molen niet graag voor de prins laten draaien en wat ook zeer belangrijk is: het kom- merciële aspekt spreekt natuurlijk ook in grote mate mee. De molenaar huurt ,,De Hoop" wel voor een sym bolisch bedrag van de gemeente, maar heeft daarmee wel de verplich ting op zich genomen het klein onder houd te verrichten, evenals kleine re- peraties aan de zeilen en al het teer- en schilderwerk. Bovendien komt uiteraard ook het stroomverbruik voor zijn rekening. Verder deed Teun ten behoeve van een optimale maalinstallatie ook zelf enkele in vesteringen, zoals de aanschaf van een mengketel en een elektrische hulpkracht, want als het lang windstil is, zal de molen toch moeten kunnen malen. Het is dus voor hem best belangrijk, dat er wat geld in het laad je komt om ,,De Hoop" opti maal te kunnen blijven beheren. Figuurlijke boterham? Onwillekeurig dringt zich dan ook de vraag op of er door al die letterlij ke boterhammen voor hem en zijn ge zin ook niet een figuurlijke boterham volledig in te verdienen zou zijn. „Misschien", aarzelt Teun: „het risi- ko is me thans met een jong gezin nog wat te groot". Ergens in zijn achter hoofd speelt echter wel de gedachte en de hoop, dat het hem nogeens zal lukken in Zierikzee een baan voor bijvoorbeeld twee-en-een-halve dag op de kop te tikken, zodat hij zich de rest van de week als molenaar kan ontplooien. Teun is boekhouder en in die funktie is hij momenteel werk zaam bij Scheeps- en Machinefabriek Maaskant te Bruinisse, waar zoals bekend, tengevolge van financiële strubbelingen de vlag niet zo vrolijk in top hangt. Teun is blij met de goede kontak ten, die hij met zijn afnemers onder houdt en over de grote belangstelling voor molen „De Hoop". Een aardige geste vormde in dit verband ook de vervaardiging van een fraaie molen poster door zijn buurman: Drukkerij De Vries. Die poster vormt een leuke attentie voor de warme bakkers, die het molenmeel kopen. „Aan molenmeel zit veel meer smaak dan aan fabrieksmeel, maar het is wel wat moeilijker bakken", laat Teun weten. De belangrijkste produkten, die molen „De Hoop" le vert zijn: volkorenmeel, gebroken tarwe, roggemeel, Zeeuwse tarwe bloem en als bijprodukten zemelen en griesmeel. Afzetgebied voor beide laatste produkten wordt gevonden in de partikuliere verkoop of ze worden als veevoeder verkocht. Overigens is ook de verkoop van de molenmeel- produkten aan partikulieren stijgen de. 's Winters wordt er volgens Teun aanzienlijk meer thuis brood gebak ken dan in de zomermaanden. Een extra stimulans voor dat zelf broodbakken vormde zeker ook de broodbakwedstrijd, die in het kader van de landelijke molendag op 12 mei op touw werd gezet. Hulpmolenaars Teun kan al het werk inmiddels Tijdens de toeristendagen zijn de hulpmolenaars aktief met de verkoop van meelprodukten van molen „De Hoop". Het trotse monument zelf trekt altijd de aandacht van zeer veel bezoekers. niet meer alleen af; het malen in de molen vergt ongeveer veertig pro cent van de totale werkzaamheden. Hij dient zich verder uiteraard bezig te houden met de graaninkopen en de administratieve afwerking van zijn orders. Bij het werk in de molen, het laten draaien, het rondleiden van de bezoekers, het verzorgen van de spe ciale stand tijdens de toeristendagen en het regelen van de partikuliere verkoop weet Teun zich gesteund door de enthousiaste inzet van vier hulpmolenaars, te weten: Johan Theunis, Johan Rombouts, Christi- aan Schot en Frank Koper. De liefde voor de molens zat Teun zelf ook als kind al in het bloed. Zijn grootvader was destijds molenaar in Ouddorp en later bracht Teun op mo len „De Zwaan" ook heel wat uurtjes door. Door molenaar Snoep in 's- Gravenpolder werd hij opgeleid in de kunst van het stenen scherpen of - in molenaarsjargon - in het „billen". Dat scherpen van de molenstenen is van groot belang, het is mede bepa lend voor de kwaliteit van het uitein delijke meelprodukt. Teun kende molen „De Hoop" al lange tijd voor er sprake was van restauratie. Van tijd tot tijd maakte hij een fietstocht langs de Schouwen- Duivelandse molens en dat fraaie exemplaar in de Lange Nobelstraat had hij al diverse malen beklommen. Toen hij kennis nam van het feit, dat de gemeente Zierikzee „De Hoop" voor een symbolisch bedrag van de familie Roggeband had overgenomen en plannen had tot restauratie, aar zelde Teun geen moment en schreef op 7 februari 1980 de eerste brief met het doel daar de molenaar te worden. Dat is hem gelukt en tot nu toe heeft hij er nog nooit spijt van gehad, inte gendeel, zo mogelijk zou hij zijn mo- lenaarsberoep best nog wat verder willen uitbreiden. Molen „De Haas" In dit verband komt uiteraard ook de zwaar gehavende molen „De Haas" op het Bolwerk ter sprake. Teun vindt het treurig, dat de ge meente er 60.000,— voor heeft moe ten neertellen om die molen in eigen dom te verwerven, maar hij is uiter aard verheugd over de restauratie plannen die thans in ver gevorderd stadium zijn. Of hij er iets voor voelt daar op het Bolwerk ook nog eens als molenaar te gaan funktioneren? „Ja, dat zou ik inderdaad best willen, maar dan wel in nauwe samenwerking met de hulpmolenaars, op wie ik nu ook steeds kan rekenen", aldus Teun van der Bok, want in „De Hoop" moet het draaien van de wieken, maar vooral het malen van de stenen regel matig doorgaan. Een niet bang uitgevallen miss neemt als een van de eersten plaats op het me- chanich paard, voor het rodeorijden. Met de wens voor allen prettige feestdagen (liefst geordend en zonder incidenten) verklaarde Hekman de Visserijdagen 1984 voor geopend. Eerste mossels Bij woorden bleef het niet, want de traditie wil immers dat er op de ope ning van het feest de eerste rauwe mosselen verorberd worden, aange boden door het bestuur van de Bruse visserijvereniging. Maarten Ver spoor belastte zich met het aanbie den en opensnijden: miss-mossel lustte ze rauw en wist er weg mee. Ook haar vaste begeleider Bram Bal sloeg een rauwe mossel naar binnen, maar (gelukkig burgemeester Hekman en de rest van het gezel schap kregen gekookte mosselen aangeboden. Na dit ceremonieel volgde de ver rassing van de dag: de podiumgastcn namen plaats in de reuze-schommel voor de eerst rit, waarbij vreemde kleuren zich aftekenden op de gezich ten van het feestkomité. Als ze gewe ten hadden dat het om een échte rit ging hadden ze zich waarschijnlijk bedacht, maar niet Mirjam Muller, die in haar aqua-kleurig gewaad zich prima kweet van haar taak en er ook nog plezier in had. De opmerking van toekijkers, dat de schommel tot de ochtend door moest blijven schommelen, wenste ze niet gehoord te hebben Horse-rodeo Mirjam bleek ook in het vervolg van de middag geheel niet bang uit gevallen. Voor café Petit stond de horse-rodeo opgesteld, ingehuurd door de S.F.B. Alle liefhebbers mochten gratis op het dolle paard (sommigen versleten het mechanisch dier voor een stier, maar dat heb je met schippersplaatsnemen om hun krachten te meten met de techniek. Niemand durfde als eerste, tot Mir jam haar-self het rodeorijden opende door als een van de eerste op het woeste paard plaats te nemen. Ma chinist A. de Haas deed het harent wille kalm aan, en liet Mirjam niet in het stof bijten. Maar toch: je moet maar lef hebben Toen het ijs eenmaal gebroken was, was wat dit betreft het hek van de dam en werden alle ruiters gepro moveerd tot zand-ruiters. Het bleek niet mogelijk het hydraulisch aange dreven paard te bedwingen, sommi gen hadden zelfs moeite het „dier" te bestijgen en lagen reeds op het pla veisel voor ze de teugels strak in han den hadden. Het leukste van dit spel is natuurlijk het kijken: altijd leuk om bekenden in het stof te zien bij ten! Jammer dat het ding niet alle drie de dagen kon worden ingehuurd. Bijna mosseloproer Overigens dreigde er de vooravond van het feest nog een soort „mossel- oproer" als Bru een paar eeuwen ge leden al heeft meegemaakt. Er was zelfs een inderhaast belegde vergade ring op het gemeentehuis voor nodig om de gemoederen tot bedaren te brengen. Oorzaak van het ongenoe gen was het feit, dat niet alléén aan de S.F.B. de promotie van de mossel vervolg van pagina 1 Maar ook de gezellige café's waar het goed toeven is: het Veerhuis, Petit, het Centrum en Storm, die tijdens de eerste middag al geen klagen hadden aan belangstelling. In Storm trad het trio „Delta Boys" op, bestaande uit Jumelet (Nonkel jr.) op akkordeon, Henk Capelle op saxofoon en drum mer Jan de „kapper" (v. d. Velde), die flink konden uithalen met het lang-zal-ie-leven, omdat Ina de Waal- Bout (Bru-90) juist deze dag jarig was, en dat heeft ze geweten Ook vestigde miss-Bru de aandacht van de toeristen op het visserijmu seum met een doorlopende videofilm over de mosselkultures waar voor bezoekers een (gratis) pot je mosselen staat te wachten. Verder de horse rodeo (kreeg al een overweldigende belangstelling) een clowns-duo op de braderie die vrijdag begint en na tuurlijk zaterdag als het hoogtepunt plaatsvindt: het uitvaren van de Bru se vissersvloot. Promoten mossel Vervolgens was het de beurt aan burgemeester Hekman om op zijn beurt de belangstellenden welkom te heten in Bru en de eigenlijke opening te verrichten van het feest. De burge meester opent per traditie nu een maal alles wat er te openen valt, en Hekman zei het één van de leukste en ontspannendste taken van zijn ambt te vinden. De rede van miss-visserijdagen had wat hem betreft de zee al schoonge- vist om er nog wat zinnigs aan toe te voegen, maar het verhinderde Hek man niet een gloedvolle toespraak te houden. Er van uitgaande dat de vis serij de belangrijkste ekonomische pijler is van Bru, noemde de burger vader het promoten van de mossel het hoofddoel van het drie dagen du rend feest. Maar, naast de visserij heeft Bru er nog een belangrijke ekonomische pij ler bijgekregen de laatste jaren: de toeristenindustrie. Ook voor hen noemde Hekman het visserijfeest een belangrijk gebeuren, want een toerist komt niet alléén voor zon en strand. Zon kon ook Hekman niet ga randeren, maar wel een geslaagd feest, zoals Bruinisse dat al jaren kent. Ernstige gezichten op het podium van de reuzen-schommel, tvaar burgemeester T. C. Hekman zijn openingsrede hield.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3