De tweede Toeristendag: prima sfeertje met veel publiek Golf GTI en Datsun gestolen Afbouw Oosterscheldewerken kost Zeeland bijna 1.300 arbeidsplaatsen Zeeuwse kunstenaars exposeren hun werk in de St. Nicolaaskerk Bezoek „Neeltje Jans,, in ochtenduren! DE ZIERIKZEESCHE COURANT Topdrukte: dinsdag 4100 bezoekers mh Rubberboot gestolen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Waarschuwing Jongenskoor Rommelmarkt Aquadelta-loop Ex-minister Tuynman waarschuwde al in Tijdens de tweede Toeristendag trad in de De bazar en rommelmarkt van „De Licht- De jaarlijkse Aquadelta-loop in Bruinisse le- 1981 voor een kostenoverschrijding bij de Gasthuiskerk een jongenskoor van een En- boei" was dinsdag een groot sukses. De verde een zege op voor Simon Blom, maar bouw van de stormvloedkering. (Pag. 2). gelse kostschool op. (Pag. 3). kas werd goed gespekt. (Pag. 3). de konkurrentie neemt terdege toe. (Pag. 6). DONDERDAG 19 JULI 1984 140ste jaargang Nr. 23559 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het is steeds onze eigen stemming, die aan onze omgeving licht en kleur verleent Carit Etlar De straten in het Havenkwartier zijn tijdens de Toeristendag en aangekleed in maritieme sfeer. De ondernemers al daar zijn tot dit gezamenlijk initiatief gekomen. Uiteraard past daarin het mosselterras op de Vismarkt, maar ook de ze viskraam op de hoek Sint Domus straat/Nieuwe Boogerdstraat. Minder ideaal strandweer speelde organisatie Toeristendagen in de kaart: ZIERIKZEE - Ook de tweede dag van de Zierikzeese Toeristendagen heeft zich gekenmerkt door een optimaal sfeertje en een grote toeloop van publiek. Reeds in de morgenuren stroomde het publiek toe, met in de middaguren een topdrukte. Je kan hier over de hoofden lopen", merkte een bezoeker terloops op. Een te rechte opmerking, want er was soms bijna geen doorkomen aan. Mede dankzij het gunstige weer kan gesproken worden van een geslaagde Toeristendag. Vorige week had de poffertjesbakker in de Nieuwe Boogerdstraat te kampen met een bakplaat, die maar niet warm wilde worden. Dinsdag, tijdens de tweede toeristendag verliep het allemaal wat suksesvoller, maar ook nu kon hij de grote vraag nauwelijks aan, want poffertjes zijn nu eenmaal een gewild produkt tijdens de toeristendagen. BRUINISSE-RENESSE In de nacht van dinsdag op woensdag en op woensdag overdag werden in de re gio twee komplete auto's gestolen: kennelijk heeft men niet meer ge noeg" aan de inventaris. Auto's wor den in dit jaargetijde veelvuldig opengebroken en van hun inhoud be roofd. Op het parkeerterrein van Aqua- delta te Bruinisse werd de zilver grijze Golf GTI gestolen, eigenaar is H. B. uit het Westduitse Neuss. De Golf heeft het kenteken NE-JV-379 en een waarde van 25.000,-. J. M. B. uit Brouwershaven had Inititatief van De Roode Lelie BROUWERSHAVEN - In de St. Nicolaaskerk te Brou wershaven wordt vanaf woensdag 25 juli een maand lang werk geëxposeerd van de Zeeuwse kunstenaars Wim Bakker en Eric Roest. De expositie die dagelijks ge opend is van 13.30 tot 16.30 uur is een initiatief van de kulturele stichting De Roode Lelie die onlangs in het mo numentale gebouw een tentoonstelling inrichtte over de St. Nicolaaskerk zelf, die nog steeds te bezichtigen is. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Wim Bakker die in het buurtschap Rode Wijk bij Katseveer woont, maakte oorspronkelijk landschaps schilderijen met veel water en lucht. Hierna volgden schilderijen met boomstrukturen waarbij de kunste naar uitging van het aangespoelde, knoestige, halfverrotte hout dat hij aan de dijk vond. Inmiddels heeft Wim gekozen voor een meer direkte en ruimtelijke weergave van wat de zee achterliet: vogelkarkassen. Hij gebruikt deze als materiaal waarmee gestempeld kan worden. Daarnaast maakt de kunstenaar zelf plastieken die de vorm van een vogelkadaver hebben. Als materiaal hiervoor ge bruikt hij, door de mensen wegge gooide, rechten. Vergaan en dood zijn bij Wim Bakker steeds terugkerende motieven, voor hem sterk verbonden met het tegendeel: het leven zelf. Nieuwe benaderingswijze De uit Middelburg afkomstige Eric NEELTJE JANS - Het is op het ogenblik razend druk op het Informatiecentrum Stormvloedkering. Dinsdag werd een absolute top behaald met 4100 be zoekers. Er reden 14 bussen per uur vanaf de da- maanzet, om het kwartier met vier en drie tegelijk. Degenen, die in deze komende weken een bezoek willen brengen aan het Informatiecentrum wordt aangeraden daarvoor de ochtenduren (of de weeken den) te kiezen. volg van de niet zo ideale weer somstandigheden voor de vakan tiegangers. Hoewel de verwach ting was, dat het dinsdag met het oog op de Toeristendag te Zierik- zee niet al te druk zou worden, is daar klaarblijkelijk ook geen staat op te maken. Ook de vorige week lagen de aantallen bezoekers per dag ron dom de 3500, hetgeen in feite de kapaciteit is waarop het Informa tiecentrum is berekend. De ko mende weken zal die drukte wel even hevig blijven, tenzij zich een behoorlijke weersverbetering voordoet. Gerard Baijens wijst er tot slot nadrukkelijk op, dat ook de weekeinden een wat rustiger tijdstip vormen voor een bezoek aan „Neeltje Jans". het Informa tiecentrum is zowel zaterdags als zondags geopend, evenals in de week van 's ochtends tien tot 's middags vijf uur. „Tussen 10.00 en 12.00 uur 's ochtends is het niet zo druk", ver telt Gerard M. Baijens van de voorlichting Deltadienst Zierik- zee, „dus dat is dan toch de beste tijd om er heen te gaan." Het centrum draait dus op volle toeren, hoofdzakelijk ten behoeve van het dagtoerisme. Georgani seerde reizen met toeringcars worden in deze tijd zoveel moge lijk op een laag pitje gezet. Deze boekingen worden voor het groot ste deel in voor- en najaar ge pleegd. Voor de belangstellenden met toeringcars die dinsdag de bouw van de pijlerdam bezochten, was gelukkig het kantoor van de direktie Sluizen en Stuwen be schikbaar om daar de voolich- tingsfilms te vertonen. Van deze uitwijkmogelijkheid kan in inci dentele gevallen worden gebruik gemaakt. Dagtoerisme dus volop op „Neeltje Jans", duidelijk een ge- P pitr Roest werkt eveneens zowel op het platte vlak als ruimtelijk. Hij kom- bineert deze twee dingen zelfs, ter wijl hij ook vaak gebruik maakt van bij elkaar passende panelen en se ries. Eric Roest laat zich inspireren door literaire en mythologische the ma's, die hij op geheel eigen wijze verwerkt. Het eindprodukt wordt hierbij niet van tevoren bedacht, maar de aktie van het schilderen zelf is bepalend. Steeds worden nieuwe benaderingswijzen gezocht. Zo knipt de kunstenaar soms onderdelen uit schilderijen, die dan weer op andere panelen worden geplakt. De beelden die ontstaan zijn geheel nieuw en la ten zich moeilijk verwoorden. Som mige beschouwers vertalen ze als agressie. De expositie van schilderijen, drukken, tekeningen en objekten in de St. Nicolaaskerk loopt tot 25 au gustus en is dagelijks geopend van 13.30 tot 16.30 uur. Zondags gesloten. Verwachting tot vrijdagavond: Weinig verandering Wolkenvelden en vrijwel overal droog; minimumtemperatuur onge veer twaalf graden; middagtempera- tuur circa negentien graden; matige noordwestelijke wind, ongeveer kracht drie. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 23 juli Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: n.west 4 Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: n.west 3 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: n.west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 20 juli Zon op 5.45, onder 21.47 Maan op 0.37, onder 13.30 Laatste Kwartier: 21 juli (6.05) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 20 juli 8.59 21.00 2.25 14.38 Doodtij: 23 juli Temperatuur zeewater Schouwse kust: 16,2° C. HET WEERO VERZICHT DE BILT - Nog steeds staat het weer in ons land onder invloed van een noordwestelijke luchtstroming waarmee wolkenvelden van de Noordzee worden aangevoerd. Het ziet er naar uit dat uit deze be wolking vrijdag vrijwel geen regen meer zal vallen. De middagtemperatuur wordt ech ter niet veel hoger dan negentien a twintig graden. Aan zee blijft de temperatuur zelfs iets lager. Dit weer is te wijten aan een krachtig gebied van hogelucht- druk ten westen van de Britse eilan den en een lagedrukgebied dichtbij de Oostzee en Finland. Hierin komt voorlopig maar weinig verandering. Redelijk warm met temperaturen van vijfentwintig graden is het in Frankrijk. Voor nog warmer weer met temperaturen boven de dertig graden moet men naar de landen rond de Middellandse Zee. BRUSSEL - Het Nederlandse be drijf Honing in Koog aan de Zaan mag in België voor zijn bouillonpro- dukten niet meer de naam „Bouillox" gebruiken. Dat is uitge maakt door de handelsrechter te Brussel. SCHARENDIJKE - De Westduitser W. B. uit Xanten maakte melding van de diefstal van zijn rubberboot. De boot lag woensdag op de aan legsteiger in Scharendijke. Het merk is Metzleraztek, afmeting 3 x 1,30 me ter en de waarde is DM 1000 MIDDELBURG - De inmiddels begonnen afbouw van de Oosterscheldewerken gaat de provincie Zeeland bijna 1.300 arbeidsplaatsen kosten. Deze verwachting spreken gedeputeerde staten van Zeeland uit in een brief aan on der andere premier Lubbers, enkele ministeries en ka merkommissies. een Datsun 100A tijdelijk gepar keerd in Renesse en moest bij terug komst ontdekken dat de auto was verdwenen en kon met de bus naar huis. Het kenteken van de Datsun is 54-MG-02, het gebeurde woensdag tussen 9.00 en 16.00 uur. Volgens gs verdwijnen bij het spe ciaal voor de werken opgezette parti- kuliere bouwbedrijf DOS-bouw on geveer 800 en bij andere partikuliere bedrijfjes 130 arbeidsplaatsen. Daar naast zullen door de reorganisatie van de Deltadienst van Rijkswa terstaat nog eens 360 arbeidsplaatsen verdwijnen, aldus gs. De Oosterscheldewerken moeten in 1987 achter de rug zijn. Dit jaar is de mattenlegger klaar met werken, 1986 is de pijlerdam voltooid en het jaar daarop de compartimenterings- dam._ Gedeputeerde staten schatten dat de provinciale werkgelegenheid ook door de indirekte gevolgen van de beëindiging van de werken met een procent extra zal dalen. In 1982 en 1983 bedroeg de werkgelegenheids- daling in Zeeland al 3,4 procent. Lan delijk ligt dit cijfer lager. GS vinden dat verlies aan ar beidsplaatsen bij de Deltadienst moet worden gekompenseerd door uitbreiding van bestaande rijks diensten. Wat de bestrijding van de werkgelegenheidsverliezen in het partikuliere bedrijfsleven betreft schrijven gs dat daarvoor een vergro ting van de financiële bijstand uit Den Haag op zijn plaats is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1