Tweede wielerronde van Zierikzee om .Grote Prijs Zierikzeesche Nieuwsbode' krijgt uitstekend deelnemersveld NIEUWSBODE Laurent Fignon kan alleen nog verliezen van. Laurent Fignon DE RONDE VAN FRANKRIJK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 juli 198i Nr. 23558 5 Toon van der Steen. In Nieuwerkerk boekte Pierre Raas de eerste seizoenzege gen, Kees de Nooyer uit Aagtekerke, Frank en John Pirard uit Breda, Kees den Hartog uit Hendrik Ido Ambacht, René Haast uit Rijsbergen, Corné Heeren uit Sint Willibrord, de neven Arie en Wim Lugtcnburg uit Zuidland en. Goedereede, Nap Hage uit Sint Maartensdijk, Johan Kuiken uit Bosschenhoofd, Louis van Mook uit Oosterhout en de regionale koc- reurs Willem van Kooten uit Bruinis- se en Zierikzcccnaar Marco van Schelven. In totaal komen 85 renners op 14 augustus om half zeven aan het vertrek. Alles bij elkaar belooft het weer een strijd van nivo te worden. WOENSDRECHT - Waarnemend burgemeester Goldberg van Woens- drecht zal het bivak van aktievoer- ders voor het raadshuis in die ge meente door de politie laten ontrui men indien de aktievoerders niet uit zichzelf weggaan. Hij heeft dit maan dag desgevraagd meegedeeld. Avondfiets driedaagse Renesse RENESSE - In Renesse startte maandag de avondfiets driedaagse, georganiseerd door de evenementen- kommissie van de VVV. In vergelij king met het vorige jaar was het aan tal deelnemers, 115, in stijgende lijn. De fietsers kregen een duidelijke routebeschrijving mee en konden op die manier in hun eigen tempo het trajekt afleggen. Op de eerste avond moest een kleine 28 kilometer wor den afgelegd. De tocht voerde de deelnemers op de heenweg langs de zeekant van de Brouwersdam en te rug langs het Grevelingenmeer. On danks de harde wind waren de laatste deelnemers om negen uur bin nen. Woensdagavond wordt er onder de fietsers een verloting gehouden. Alle deelnemers ontvangen een her innering. wordt. De geachte luisteraars en kij ker krijgt té vaak bijzonder veel on zin op de mouw gespeld, om de doodeenvoudige reden, dat de infor mant niet of nauwelijks ter zake kundig is. Een positieve uitzonde ring op deze stelregel is ontegenzeg gelijk Chris Delbressine. Mikrofonist Delbressine is een mandie' weet' waarmee hij bezig is en die drommels goed op de hoogte is van alles wat er binnen de wielerwereld te koop is. Al vele jaren is hij op allerlei gebied ak- tief in de wielrennerij: als official, als wedstrijdleider, als organisator van zijn eigen wielerronde van Roosendaal en last but not least als mirkofonist. De voormalige militair de monstreert bij alles wat hij doet zijn ongelimiteerde kennis vanzaken, die je bi niet een van zijn kollega's aan treft. „Als mikrofonist ben je niet voor jezelf bezig, maar je staat er als persoon, die het publiek - of dat er vijfhonderd of vijf miljoen zijn - van de juiste informatie voorziet", is de stelregel van de Roosendaler. „Je speelt bovendien een geweldige rol in de wedstrijd, want je kunt voor meer strijd zorgen, de renners aan sporen. Belangrijk is ook, dat je je publiek weet te voorzien van de nodi ge achtergrondinformatie over van alles en nog wat. Dit is een onmis baar facet in het geheel. De mensen moeten geïnformeerd worden over wat er aan de hand is". In de loop van de jaren heeft Chris Delbressine zijn stempel gedrukt op het wielergebeuren. Befaamd is hij geworden voor de manier waarmee hij sommige renners een bepaald „jasje" aantrok. Een van hen is Toon van der Steen. De renner uit Bruinis- se kreeg van Delbressine de bijnaam „Toontje de Regelaar" voor zijn ge weldige koersinzicht. Van der Steen is tijdens de tweede Zierikzeese wie lerronde om de „Grote Prijs Zierik zeesche Nieuwsbode" een van de gro te kanshebbers. Inmiddels verzamelde Van der Steen in dit seizoen al weer acht overwinningspalmen, waarvan die voor de zege in de A-klassieker Ron de van Drenthe de fraaiste is. De af gelopen weken raakte de Bruenaar weer uitstekend op dreef in de vele kriteriums. Maandagavond boekte hij zijn achtste overwinning in Phi lippine, nadat hij in de dagen ervoor Geertruidenberg en Bosschenhoofd op zijn naam schreef. Het vorig jaar speelde Van der Steen een hoofdrol in de Zierikzeese ronde, maar hij moest de zege aan John de Crom la ten, nadat hij eerder de Bruse ronde op zijn naam had geschreven. Opponenten Het lijkt aannemelijk, dat Toon van der Steen dit jaar zijn zinnen heeft gezet op de Zierikzeese ronde, al zal hij er ook alles aan doen om de voorafgaande kriteriums van Brui- nisse en Renesse goed te voltooien. Van der Steen krijgt in Zierikzee evenwel bijzonder veel gelijkwaardi ge opponenten tegenover zich. Allereerst is er natuurlijk de win naar van het vorig jaar. John de Crom boekte dit jaar nog niet erg veel overwinningen. maar de Hoogerheidenaar manifesteerde zich wel vaak in de voorste gelederen. De strijdlustigste renner van de eerste Zierikzeese ronde was Ab Verplanke uit IJzendijke. Verplanke won dc lei- dersprijs van cafetaria 't Centrum, maar moest in de slotfase de tol beta len voor de vele inspanningen tijdens de wedstrijd, waardoor hij niet meer mee kon doen aan de finale. Bijzon der aktief was ook Rini Ansems uit Chaam. Ansems ontpopt zich van jaar tot jaar als een veelzijdig ama teur. Hij won bergetappes in grote amateurmeerdaagsen, toonde zich de sterkste in tijdritten, maar bewees ook al herhaaldelijk een lange solo suksesvol te kunnen volbrengen. Hij moet in Zierikzee tot de grootste kanshebbers gerekend worden. Pierre Raas won in het begin van het wielerseizoen vrij verrassend de eerste wielerronde van Nieuwerkerk met Edwin Rovers uit Roosendaal en Thijs Fase uit Oud-Vossemeer in zijn kielzog. Later boekte Raas nog drie overwinningen en het lijkt tijd, dat hij andermaal een aansprekende ron de op zijin palmares schrijft. De „Grote Prijs Zierikzeesche Nieuws bode" lijkt daarvoor de aangewezen gelegenheid, maar Raas zal een uit erst gemotiveerde Edwin Rovers tegenover zich vinden. De Roosenda ler aast nog steeds op een revanche voor de voor hem teleurstellend ver lopen finale in Nieuwerkerk. Nage noeg hetzelfde geldt ook voor Thijs Fase. De altijd op strijd beluste Oud- Vossemeerder zit not gseeds zonder zege, een gegeven dat hij graag ver anderd zou zien,, Voor hem is het wel noodzaak om via een solo de zege te pakken. Het bochtige parkoers door Zierikzee leent zich daar evenwel uit stekend toe. Kleppers van allure zijn in Zierik zee verder dc broers Chris en Matti dc Baat uit De Heen, René Boeren uit Sint Willibrord, Rob Bijvank uit Sas van Gent, Bart van Est uit Dintcl- oord, Karei van Goethcm uit Kloosterzande, Werner Wieme uit IJ zendijke, Cor Vervaet uit Wals oorden, Jack van der Toorn uit Ze venbergen, Jan Poley uit Kruinin- ZIERIKZEE - Op dinsdag 14 augustus wordt de tweede wielerronde van Zierikzee verreden. Na het enorme suk- ses van het vorig jaar stond het al bij voorbaat vast, dat het het zevenkoppig organiserend komitee niet de minste moeite zou hoeven te doen om een sterk deelne mersveld aan de start van de tweede editie te krijgen. Slechts enkele uren na de officiële openstelling van de inschrijving kon sekretaris Bram Verton dan ook al te vreden vaststellen, dat Zierikzee „vol" was. En niet zo maar vol, want net als het vorig jaar komt er op 14 au gustus een ijzersterk deelnemersveld aan het vertrek op het Havenplein. De komplete amateurtop van Zeeland en West-Brabant zal weer van de partij zijn om onder lei ding van topmikrofonist en showman bij uitstek Chris Delbressine uit Roosendaal de vijftig rondjes van acht tienhonderd meter door het bruisende hart van Zierik zee af te werken. Vele duizenden zullen ontegenzeggelijk weer getuige zijn van de boeiende strijd, die veel toppers ten beste zullen geven. De aanwezigheid van Chris Del bressine als mikrofonist is voor ieder wielerkriterium al bij voorbaat de garantie voor een uitstekende show. Delbressine komt in Zierikzee overi gens nagenoeg voor het laatst in ak- tie. Zijn afscheid zal een grote leemte achterlaten van hetzelfde kaliber als de afwezigheid van Theo Koomen tij dens de radio-reportages van de Ron de van Frankrijk. Chris Delbressine heeft zich in de vele jaren, dat hij als mikrofonist honderden wielerevene- menten van groot tot klein van kom- mentaar voorzag laten kennen als een man van klasse, zoals er geen tweede is. Er wordt en werd al heel wat afgeschald op wielerwedstrij den. Gerust mag gesteld worden, dat er erg vaak maar wat aangerommeld Chris Delbressine. L'ALPE D'HUEZ - Na het gevecht op L'Alpe d'Huez resteert Laurent Fignon nog slechts een tegenstander: Laurent Fignon. Alleen als hij tij dens de resterende dagen zichzelf in de vernieling rijdt, kan hij de Ron de van Frankrijk nog verliezen. De klimtijdrit op de Col de la Ruchere van zondag had min of meer laten zien wat er op weg naar L'Alpe d'Hu ez zou gaan gebeuren. Dat waren eerlijke cijfers. Luis Herrera bleek in derdaad de beste klimmer. Hij zette Columbia op stelten met de eerste etappezege in de Ronde van Frankrijk, Achter hem won Laurent Fig non La Grande Bouclé definitief ten opzichte van zijn grote rivaal Ber nard Hinault. De Nederlanders bleven ver van het spel om de gele trui. Met Kui per, Zoetemelk en Winnen was Nederland zes keer winnend ge weest in tien aankomsten op L'Al pe d'Huez. De klokken van pastoor Jaap Reuten in de nok van de Notre Dame des Neiges zwegen nu echter veelbetekenend. Zijn wielrennende landgenoten hadden niet verloren, ze beleef den een afgang. Gerard Veldschol- ten was, voor de zoveelste keer, de beste. Hij eindigde als vijftien de. In zijn hotelkamer kreeg hij een tirade van Henk Lubberding te horen. „Jij met je slechte dalen", brieste Lubberding. „Als je niks durft kom je er nooit". Het was een beetje sneu voor Veld- scholten, die twee keer een lekke band had gekregen en in de haast van de achtervolging voor het eerst in zijn loopbaan als prof ten val was gekomen. Acht minuten Veldscholten verspeelde vijf minuten op Herrera. Peter Win nen, vorig jaar nog winnaar op zijn meest geliefde berg, raakte acht minuten achter en kon gelijk een kruis maken over zijn klasse ment. „Hoe het kwam, ik weet het niet, maar ik kwam niet vooruit. Op de Col de Coq moest ik ver schrikkelijk forceren om vooraan te blijven. Toen voelde ik al, dat het mis zou gaan. Ik heb alles ge geven en het werd niets". Na drie overwinningen op punten sloeg Fignon zijn tegenstanders in de zeventiende etappe knock-out. Om Luis Herrera hoefde hij zich niet te bekommeren. Hij liet de „Condor uit de Andes" met een gerust hart naar boven wieken. Herrera stond twaalf minuten achter, in het algemeen klasse ment, hoofdzakelijk door onhan dig sturen in vlakke etappes. De Columbiaan had bovendien tus sen de Cote Laffrey en L'Alpe d'Huez braaf zijn beurten kop- werk gedaan toen ze samen voor op reden en Hinault dwongen tot een noeste achtervolging. al zo in de Dauphiné Libéré. Hij bleef twee maanden geleden in noodweer op kop fietsen, terwijl zijn konkurrent in het klassement al had opgegeven. Hinault lan ceerde op de Cote de Laffrey drie aanvallen. De Laffrey is helemaal geen moeilijke klim. Mooi breed, geleidelijk oplopend asfalt. Door de voortdurende demarrages kwamen alle renners met de mond open te zitten. Achter Hi nault, Fignon en de meegeslopen Herrera, klapte bijna een heel pe loton in elkaar. Winnen haakte af, Anderson kreeg geen lucht, Kelly kon niet meekomen. Fignon bleef schijn baar moeiteloos bij zijn rivaal. Kort onder de top demarreerde Fignon zelf. Hinault moest on middellijk afhaken. Daar tekende zijn nederlaag zich reeds af. Fig non snelde met Herrera naar het dal van L'Alpe d'Huez. Hinault was zo getergd, dat hij zijn beste krachten verspeelde in een noeste achtervolging. Op het moment dat hij de aansluiting tot stand bracht kon Fignon wel juichen. Hinault zat meer dood dan levend op zijn fiets. Toch meende hij nog te kunnen winnen. Hij zette di- rekt aan voor een volgende de marrage. Het was moedig, maar dodelijk. Fignon wachtte rustig af. Hij liet eerst Herrera voorbij de Breton fietsen en deed het ver volgens zelf. In eigen tempo danste Fignon achter Herrera naar de top. Hij liet een veldslag achter. Op de eindstreep stak hij triomfantelijk een vinger om hoog: „Tour gewonnen". Teleurstelling Na de dramatische ontwikke lingen op weg naar de L'Alpe d'Huez, die de Nederlanders al tijd zo gunstig gezind was, was Fignon hield zijn hoofd bij de zaak. Met zijn kracht op de peda len, maar vooral met zijn gebluf, kreeg hij Hinault zo gek, dat hij niet goed meer wist wat hij deed. De kenners van het Tourspekta kel wilden de viervoudige win naar na afloop van de moordende rit doorsturen naar het gekken huis. Hinault kon echter niet ont zegd worden dat hij niet strijdend ten onder was gegaan. De Breton verdiende lof. Hij had ook eens geschiedenis geschreven zonder te winnen. Op de Col de Coq, een berg met een stukje „Hel van het Noorden" uit Parijs-Roubaix, wilde Hinault al haantje de voor ste zijn. Op zijn eerste plaagstoot kwam direkt reaktie. Fignon ging aan het wiel van Hinault rijden, liet de Spanjaarden Arroyo en Delgado voorgaan en sprintte zelf voor Hinault onder het spandoek van het bergklassement door. Weigeren Meestal boezemt de klim naar L'Alpe d'Huez de Tourrenners zo veel schrik in, dat de strijd pas aan de voet van de berg ont brandt. Vandaar dat in het verle den de verschillen zeer gering wa ren. Zeker tussen de klimmers. Door de veranderde instelling van Hi nault werd die regel doorbroken. Hij weigerde af te wachten. In verliezende positie raakte hij al zijn verstand kwijt. Dat ging ook het niet aannemelijk meer, dat een Nederlander het erepodium van de Tour in Parijs zou bestij gen. Peter Winnen bekende di rekt: „Ik kan het klassement wel ver geten. Misschien kan ik nog een etappe winnen als ik een betere dag tref". Winnen daalde af naar de vijftiende plaats in het alge meen klassement. Gerard Veld scholten kwam iets beter uit de strijd. Hij daalde naar de zesde plaats. Zijn Australische ploegge noot Phil Anderson verdween uit de top-vijf. De resultaten van zijn klassementsrijders waren zo po ver, dat ploegleider Peter Post van een grote teleurstelling sprak. „Wat een tegenvallers", zei Post. „Veldscholten was veel te nerveus. Daardoor was het al niets in de klimtijdrit. Hij heeft ook geen snelheid om te reageren op demarrages. Voor Anderson was het jammer, dat hij vrijdag viel en daardoor slechts moeilijk kon ademhalen. Gelukkig kon Lubberding hem nog goed terzijde staan".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5