Kollektie keramiek trekt per schip door Zeeland Gister sprak zij van liefde Geopend door burgemeester van Brouwershaven 4 45 door DOROTHY EDEN Ze was pas lang na middernacht in slaap gevallen en daarna was ze wak ker geschrokken van de plotselinge noodkreet van een kat. Het had ge klonken alsof hij dodelijk gewond was en ze was uit bed gesprongen om uit het raam te kijken naar het lage dank waarop de katten plachten te vergaderen. Er was niets op vier poten te be kennen, maar er viel een lange smal le schaduw over het gegalvaniseerd ijzeren dak. Haar hart had hevig ge bonsd. Ze dacht dat ze het zag bewe gen en dat het een man was. Daarna had ze begrepen dat het de schaduw van een hoge schoorsteen was in het heldere maanlicht. Maar toch had ze het raam dichtge daan en afgesloten voor ze in bed te rugging. Ze had aan de lange smalle schaduw gedacht die in een portiek was geslopen toen Rory haar zo woest goedenacht had gekust. „Je zult Peter Brady zelf kunnen zien," zei Rory als bij nadere overwe ging. „Hij is een van de gelukkigen van het plezierreisje naar Lough- neath Castle. Ben je nu tevreden?" „Ik zie niet in wat ik ermee te ma ken heb." „Dat is nu precies wat ik je al steeds voorhoud." Hij sprak niet schertsend meer. De ernstige, strenge uitdrukking was te rug op zijn gezicht. Hij wachtte een ogenblik voor hij de auto startte en zei: „Zou je het erg vinden om nog een bezoek af te steken voor we uit Dublin weggaan?" „Bij Peter Brady's ouders?" "Hoe raad je het zo?" vroeg hij spottend. „Als ze tenminste thuis zijn. En nuchter. Zuster Mary Martha heeft me het adres gegeven. Laten we erheen gaan." Het huis lag in een armoedige straat vol lawaaierige kinderen, vuilnisbakken en wegsluipende kat ten. Er hingen vuile, gescheurde kan ten gordijnen voor de ramen. Een slonzige vrouw met een doek om haar hoofd geknoopt, kwam naar de deur. Binnen hoorden ze een kind blèren en haar half toegeknoopte ja pon wees erop dat ze gestoord was bij het voeden van het kind. „Bent u mevrouw Brady?" vroeg Rory vriendelijk. „Nee, ik ben mevrouw Dooley. Wat had u gehad willen hebben?" „Woont er een familie Brady hier?" „Niet dat ik weet. Niet in deze straat. U mot het verkeerde adres hebben." Ze keek hen nieuwsgierig aan. Een troep snaterende kinderen was om de auto heen komen staan. Toen ze zag dat Rory niet van plan was iets uit te leggen, zei ze teleurgesteld: „Da's mijn baby. die gilt als een mager var ken. ik mot terug." Ze maakte haar jurk alweer los terwijl ze wegliep. „Verkeerd adres," zei Rory kortaf, terwijl hij in de auto stapte. De kinderen verspreidden zich weer als een troep vodderige spreeu wen. Kleine stofwolkjes vlogen op. „Opzettelijk?" vroeg Cathleen. „Wie zal het zeggen?" „Maar kontroleren de zusters van het weeshuis de aanvragen dan niet goed?" „Niet als mijn tante de bescherm vrouwe is," zei Rory droogjes. Na een lang stilzwijgen stelde Cathleen de vraag die haar het meest kwelde. „Zou je tante in gevaar verkeren?" „Hoe dat zo?" „Als ze het geld niet krijgt dat jij gisteravond van me afpakte." „Je bedoelt, omdat ze dan niet lan ger de gouden kip zou zijn? Wel, ik denk dat zelfs dat fabelachtige dier op een gegeven ogenblik door zijn ei eren heen was. Ik ben van plan een eind te maken aan die onzin van tan te Tilly, wat het ook mag zijn. Het moet niet moeilijk zijn. Als het chan tage is, dan kan de afperser al niet stommer te werk gaan, is het niet? Onnozele anonieme brieven schrij ven. Ik denk dat het een tamelijk on gevaarlijke gek is." Cathleen opperde het enige dat haar redelijk leek. „Als het allemaal om een baby gaat, zelfs om de mogelijke erfge naam van Loughneath, waarom zou je tante dan gechanteerd worden? Wat zou zij te verbergen hebben?" Rory fronste zijn wenkbrauwen. Hij antwoordde niet. „Dan zou jij de aangewezen per soon zijn. nietwaar? Ze zouden kun nen denken dat hij het niet prettig zou vinden als er een erfgenaam op dook. Of misschien zelfs," vervolgde ze stoutmoedig, „dat jij hem verbor gen houdt." „Na eerst zijn moeder te hebben vermoord," zei Rory effen. „Of denk je toch wel dat ik voor een moord zou terugdeinzen?" Cathleen staarde voor zich uit. Na een lange tijd zei ze: „Het spijt me. Je weet wel dat ik er geen woord van meende." „Dank je." (wordt vervolgd) De pottenbaksters aan boord van ,,De Twee Gebroeders". Tweede van links lerares Coby Haanappel. Burgemeester C. Slabbekoorn was maandagochtend aan boord van het schip om de expositie, die deze week ook nog Zierikzee, Veere, Middel burg en Goes aan zal doen, officieel te openen. De kollektie keramiek, die op de brug, langs de gangboorden, in de ka juit en zelfs in de bedstee van het schip tentoongesteld werd, trok in Brouwershaven veel belangstelling. Naast Nederlandse vakantiegangers die vanwege „het miezerweer" naar alternatieve voorzieningen zochten, klonk ook het „schön" van de Duitse badgasten veelvuldig op de exposi tie. Coby Haanappel wordt begeleid door elf van haar leerlingen, van wie de oudste 72 jaar is. Zij hebben - door verschillende jaren les - allemaal een ruime ervaring in het vervaardigen van keramiek. Naast de tentoon gestelde potterie in allerleivormen waren er op „De Twee Gebroeders" ook schilderijen, zelfgemaakte kin derkleding en toüwgeknoopte arti kelen te bewonderen. Al deze geëx poseerde artikelen zijn ook te koop. Vandaag (dinsdag) ligt „De Twee Gebroeders" in de Nieuwe Haven te Zierikzee. De expositie is (van 10.00) tot 16.00 uur te bezichtigen. HAAMSTEDE Gestolen auto gevonden De politie trof vanochtend vroeg (dinsdag) een gestolen Citroën aan (een Eend) die werd gevonden voor dat de eigenaar zijn voertuig had ge mist. Het dak was beschadigd en de bedrading aan elkaar geknoopt. De auto is eigendom van H. uit Terneu- zen, die zijn auto vandaag terug kan krijgen. Jan de Jonge sleepte hem naar het Politiebureau in Zierikzee voor onderzoek. RENESSE Aanrijding brommer-auto Vannacht (02.00 uur) moest H. d. K. uit Renesse met een open beenbreuk naar het Zweedse Rode Kruiszieken- huis worden overgebracht, welke verwondingen hij had opgelopen na een aanrijding met een auto. Het ge beurde op de Jan van Renesseweg, kruising Hogezoom. De bromfietser (d. K.) kwam uit de Game en wilde links de Jan van Renesseweg op. A. J. B. uit Oosterland kwam uit tegen gestelde richting en zou de brommer niet hebben gezien. Gereedschap gestolen G. v. S. uit Schiedam deed bij de politie aangifte van diefstal door middel van braak zijn auto betref fende. Het kofferslot werd vernield en gereedschap ter waarde van 400,- verwisselde van eigenaar. De auto stond geparkeerd aan de Hoogen- boomlaan, het gebeurde in de nacht van zondag op maandag. Badhokjes opengebroken De op het strand staande badhok jes bij duinovergang Watergat, zijn in de nacht van zondag op maandag enkele badhokjes opengebroken. De s?hade beloopt ongeveer 500,—. Mishandeling S. J. d. W. uit Swiftenband deed aangifte van mishandeling op de Hoogenboomlaan. Hij had eerst een gesprek gehad op een terrasje van de Stulp over een meisje en later op de Hoogenboomlaan werd hij in elkaar geslagen door zijn gesprekspartners. De verwondingen waren zo ernstig dat hij enige tijd buiten westen is ge weest. De W. heeft zich onder dok tersbehandeling gesteld. Het signale ment van de twee aanvallers is bij de politie bekend, ze worden gezocht. noordwelle Hengels uit auto Via het inslaan van een zijruit van de auto van A. v. B. uit Den Bosch, geparkeerd aan de Stoofweg, hebben onbekenden twee hengels ont vreemd, ter waarde van 300,—. SCHARENDIJKE Hengels gestolen Uit de auto van B., die de wagen geparkeerd had op camping Duin en Strand, verdwenen in de nacht van zondag op maandag twee hengels ter waarde van 300,—. De auto werd opengebroken. KERKWERVE Aanrijding met gewonde Op de provincialeweg kruising Zwaardweg botste maandag twee voertuigen tegen elkaar, waarbij één bestuurder verwondingen opliep. A. G. uit het Belgische Dizen kwam in zijn auto van de Zwaardweg en gaf geen vrije doorgang aan de bromfiet ser M. C. d. K. uit Delft, die over het fietspad reed. Na e.h.b.o.-behande ling ter plaatse kon de bromfietser zijn weg vervolgen, beide voertuigen liepen schade op. OOSTERLAND Aangereden op trottoir In Oosterland werd A. H. K. uit die plaats op het trottoir aangereden door de auto van M. L. S. eveneens uit Oosterland. S. kwam uit de St. Joostdijk de Sandströmweg in. Daar moest de wagen uitwijken voor een geparkeerde auto, daardoor werd aan de linkerkant het trottoir ge raakt met de voorwielen en vervol gens schoot de auto het voetpad op waar K. juist liep. De opgelopen ver wondingen werden ter plaatse be handeld. BRUINISSE Inbraak A.C.-restaurant In de nacht van maandag op dins dag werd ingebroken in het A.C.-res taurant op de Grevelingendam. Via de voordeur (die geforceerd werd) kwam men binnen. Een geldbedrag van 300,— werd meegenomen, maar ook voor totaal 2500,— aan sigaret ten, sigaren en drank. De technische recherche stelt een onderzoek in. Poging tot diefstal Op het parkeerterrein van Aqua- delta hebben twee man getracht een (dure) Mercedes te stelen, maar wer den in hun poging gestoord. De rech- ter-achterruit was al ingeslagen en de bedrading door vberbonden, toen het duo door andere parkeerders werden gestoord en op de vlucht sloe gen: het blee£in dit geval bij een po ging. HELLE VOETSLU IS - Bij de avondlijke herkontrole van mensen die en sociale uitkering krijgen in Hellevoetsluis kon die bij 4 procent van de betrokkenen worden beëin digd. Ruim 1 procent van de mensen kwamen in aanmerking voor een la ger bedrag en ruim 2 procent voor een hoger bedrag. Meer dan drie kwart van de 1050 mensen die wer den opgeroepen zijn voor de kontrole verschenen. DEN HAAG/RIJSWIJK - De ex port van Nederlandse groenten en fruit naar Engeland ligt sinds maan dag voor 75 procent stil als gevolg van de staking van de Engelse haven werkers. Sekretaris J. van der Vorm van de Algemene Nederlandse Bond van groenten- en fruitexporteurs heeft dit desgevraagd meegedeeld. BROUWERSHAVEN - In het kader van een vijfdaagse tocht door Zeeland meerde het zeilschip „De Twee Ge broeders" maandag als eerste aanlegplaats af in Brou wershaven. Het schip heeft een kollektie keramiek aan boord die werd vervaardigd door leerlingen van Coby Haanappel-Jansen, een pottenbakster die in het woon plaats Delft een keramisch atelier heeft. Een van haar oud-leerlingen die in het bezit is van het ruime zeilschip „De Twee Gebroeders" kwam op het idee om de kerami sche artikelen op deze wijze bij het publiek te presente ren. Een hoekje van de expositie: keramiek en kinderkleding. Benoeming ir. Tj. Visser Geslaagd Ir. Tj. Visser, thans projektleider stormvloedkering Oosterschelde, is benoemd tot hoofdingenieur- direkteur van de direktie Sluizen en Stuwen van rijkswaterstaat, als op volger van ir. VV. Stevelink. Aan de beroeps Begeleidende streekschool in Middelburg zijn D. Schults, M. de Jonge en I. Pankow geslaagd voor het aspirant gezel schilderen. Allen zijn werkzaam bij Schults schilders. Zowel de benoeming van Visser als het vertrek van Stevelink geschiedt op een nader vast te stellen datum, naar verwachting tweede helft 1984. Stevelink wordt dan hoofdingenieur- direkteur van de direktie Bruggen. De mutaties gebeuren in het kader van oen schema, dat is opgesteld om dat binnen enkele jaren de leiding van bijna alle regionale en gespecia liseerde direkties van Rijkswa terstaat in andere handen overgaan. Rijkswaterstaat kent van oudsher voor de leiding verplichte periodieke verplaatsingen. Het is echter deze keer een operatie over de volle breed te van het bedrijf, dat als het ware volgens dienstregeling geschiedt, omdat in de jaren '85 en '86 een tien tal hoofdingenieuren-direkteuren met VUT gaan. De benoemingen gel den tot maximum vijf jaar, om de mobiliteit in de top bij Rijkswa terstaat te waarborgen. Geslaagd Voor het middenstandsdiploma slaagden aan de Zierikzeese Mid- denstandschool de volgende kandi BURGHSLUIS Jacht aan de grond Bij de boei Oude Roompot-9 liep maandagochtend het zeven meter lange zeiljacht „Daphnia" uit Heen- vliet aan de grond. Eigenaarschipper A. K. uit Heenvliet was onderweg van Zierikzee naar Vlissingen, toen ondeugdelijke kaarten hem de ver keerde weg wezen en zijn jacht aan de grond liep. Er waren vier opvaren den aan boord. De bemanning van de vuurtoren zag het ongeluk en waar schuwde de reddingsboot „Koningin Beatrix" die het jacht vlot heeft ge trokken, en naar Burghsluis heeft gesleept. Daar bleek het roer defekt te zijn geraakt. BURGH-HAAMSTEDE Verkoping De vrouwenvereniging uit Haamstede houdt woensdag 18 juli een verkoping in het pand Sluispad 10. Woensdag 18 juli Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur De dieren van het groene woud 15.55 uur Niet te filmen. In dit twee de deel opnieuw stunts en bijzondere hobby's. 16.20 uur De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Reizen door het land van de magie. 17.20 uur Tour journaal. Nieuws over de Tour de France. 18.55 uur Vrienden. De jongens Billy en Icky tonen hun dank voor een gastvrij onderdak bij hun leraar Kid der door een stel jongens, die het huis van de man willen bekladden nogal vervaarlijk gewapend ervan langs te geven. 19.25 uur Kenmerk 20.00 uur Journaal 20.28 uur Socutera 20.30 uur Saturday night live. Art Garfunkel is de presentator. Er zijn optredens van Laraine Newman, Gil- da Radner, Jane Curtin, Dan Ac- kroyd en Chevy Chase. 21.25 uur Krijgt de Club van Rome toch gelijk? In dit laatste deel, geti teld Japan, technologie als wondero lie wordt speciaal aandacht besteed aan de technische ontwikkelingen in Japan, maar ook aan de moeilijkhe den, die aan die ontwikkeling kle ven. 19.10 uur Smurfen 19.35 uur De boefjes. Alfafa denkt er serieus over om als berentemmer in een circus te gaan werken. 19.45 uur Wiener Blut. Operette van Johann Strauss. Hoofdrollen worden vertolkt door Ingeborg Hallstein, Re- né Kollo, Dagmar Koller, Benno Ku- sche en Helga Papouschek. 21.25 uur Nicholas Nickleby. Oom Ralph probeer Nicholas dwars te zit ten door Smike te ontvoeren. Dat lukt hem echter niet. Een ontmoeting van Nicholas met Madeline Bray zal van verstrekkende betekenis zijn voor zijn leven. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio sport. Flitsen van de Haarlemse honkbalweek en een sa menvatting van de etappe in de Tour de France. 23.25 uur Nieuws voor doven Donderdag 19 juli Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Niels Holgersson 16.25 uur Ontvoering. David komt de vader van Catriona helpen als getui ge in de moordzaak van Red Fox Campbell. 16.50 uur De natuur en de mens. In deze Spaanse natuurserie ziet de kij ker hoe de met uitsterven bedreigde lammergier zich in leven tracht te houden met voedselresten van ande re dieren. 18.55 uur De minibios i9.00 uur Chips. Amerikaanse serie over het wel en wee van de Californi- sche Snelweg Politie. In deze afleve ring proberen de motoragenten Jon en Ponch jacht te maken op een hond, die kans heeft gezien een vervaarlij ke chaos op de autobaan te veroorza ken. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Dallas. Miss Ellie's besluit staat nu vast: ze trouwt niet met Clayton, tot grote vreugde van J.R. Cliff Barnes denkt daar echter an ders over. 21.15 uur Blokletters 21.45 uur Kennedy. John maakt zich zorgen over de Vietnam-oorlog. De FBI houdt de privé-gangen van hem nauwlettend in de gaten. 23.00 uur Televizier 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven Woensdag 18 juli, 21.25 uur, Neder land 1: Krijgt de Club van Rome toch gelijk. Presentatrice Adeliene van Lier. 22.35 uur Het Gilius van Bergeijk en semble. Koncert door het Gilius van Bergeijk ensemble, geïnspireerd op muziek van de komponist Felix Men delssohn Bartholdy. 23.20 uur Journaal 23.15 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven 16.15 en 18.15 uur Tour de France. Rechtstreekse reportage van de ne gentiende etappe in de Tour de Fran ce. Om 18.15 uur een samenvatting. 18.40 uur Sesamstraat 19.00 uur Niéuws Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 en 18.15 uur Tour de France. Rechtstreekse reportage van de twin tigste etappe van de Tour de France. Om 18.15 uur een samenvatting. 18.40 uur Sesamstraat 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Tekenfilmfestival. Teken filmpjes van Tom en Jerry, Hillibilly Bears en Precious Pipp. 19.35 uur Een dierbare detektive. Amerikaanse tv-film uit 1979. Detek tive Kate is geheel vervuld van haar werk en komt zo niet toe aan sociale kontakten. Bij een vrij onschuldig ongeluk leert ze een professor ken nen. Een romance zit er aanvankelijk niet in. Een aantal geheimzinnige moorden vragen al haar aandacht op. 21.05 uur Vlinders. Nederlands En gelse natuurdokumentaire over een aantal vlindersoorten in Nieuw- Guinea, Mexico en Afrika. De ma kers van de film willen echter vooral de kijker erop attent maken dat deze soorten gevaar lopen te verdwijnen door verregaande aantasting van hun leefgebieden met bossen en plan ten, die veelal het veld moeten rui men voor industrie en stedebouw. 21.55 uur Hallo, Larry. Larry leeft zijn sociale gevoelens uit op een groep bejaarden, die hun huis moe ten prijsgeven. Met de beste bedoe lingen maakt hij echter toch grote moeilijkheden, waarvan de vraag is of hij ze zelf kan oplossen. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Nieuws voor doven Groot aantal fietsen ontvreemd In het afgelopen weekeinde zijn op diverse plaatsen in de regio fietsen ontvreemd. Maar liefst twaalf stuks verwisselden van „eigenaar". daten: M. Bouwman, M. J. de Co- ninck, M. C. Coomans, V. Dalebout, G. N. Schoute en K. K. T. J. Peute, al len uit Zierikzee; M. A. Beusenberg- van Almkerk en M. W. Viergever uit Dreischor; C. C. Boot en P. M. Jonker uit Haamstede; J. W. Capelle uit Nieuwerkerk en A. M. Meerdink uit Kerkwerve. Twee kandidaten moe ten nog een herexamen afleggen. ZIERIKZEE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4