Stadhuis Brouwershaven twee uurtjes te bekijken Piet Huisman uit Zonnemaire publiceert Oorlogsdagboek Tentoonstelling van ikonen Vijf Brabanders in cel voor spoor van vernielingen Zierikzee Donderdagavond 19 juli ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ontheffing- van GS voor bestrijding akkerdistel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 juli 1984 Nr. 23558 3 Z1ER1KZEE - Vijf Brabantse jongelui zijn vannacht op heterdaad be trapt bij het aanrichten van een groot aantal vernielingen in Zierikzee. De vijf werden in de kraag gevat en in verzekerde bewaring gesteld in het Zierikzeese politiebureau. Het vijftal was de afgelopen nacht al in Ren esse gesignaleerd door een recherche-team, waar ze de aandacht trokken door overmoedige baldadigheid in de badplaats. Halverwege de nacht verplaatste men zich naar Zierikzee om hier hun ,,werk" wat grondiger te doen. Het recherche-team hield hen in de gaten, maar kon niet verhinderen dat (na verspreiding van de groep) toch fikse vernielingen werden aange bracht. Eén kon spoedig worden gepakt, na enig speurwerk werden de overige vier overgebracht naar het politiebureau, met assistentie van de uniformdienst. Het spoor van vernielingen vertoonde: gesloopte bloemenbakken; lopen over auto's (die grote deuken in daken en motor kappen opliepen); dranghekken die voor de toeristendag gereed ston den, werden in de gracht gesmeten; een verkeerszuil werd ontmanteld en ook een stadsplattegrond moest het ontgelden. De vijf jongens zijn: A. G., H. v. d. H., N. L„ R. R., alle vier uit Klundert en P. K. uit Fij- naard. Na verhoor zullen ze zich te zijnertijd voor de officier van justi tie moeten verantwoorden voor hun vernielingen. Bewoners van Zie rikzee, die nog vernielingen hebben gekonstateerd, worden verzocht hiervan aangifte te doen op het Zierikzeese politiebureau. Uitgever. B.V. Drukkerij Wh Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar 1 147,80; losse nummers 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W. UTRECHT - De Utrechtse politie heeft een jongerenbende opgerold, die de afgelopen maand voor zeker 120.000 gulden heeft buitgemaakt. In totaal werden 26 jongeren in de leef tijd van 18 tot 23, onder wie een meis je, aangehouden. ZIERIKZEE Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben Staatsbosbeheer ontheffing verleend van bestrijding van de akkerdistel en de akkermelk distel in een aantal natuurgebieden in de provincie. De ontheffing geldt voor het sei zoen 1984 en omvat op Schouwen- Duiveland de volgende gebieden: Krekengebied Ouwerkerk, Dijk- water, Dwars in de weg, slikken van Bommenede, Stampersplaat, Veer mansplaat, Steenzwaan, landgoede ren Schuddebeurs, landgoed Slot. Haamstede, Schelphoek, Zouten en Zoeten Haard, natuurmonument Kop van Schouwen, Vogelnol, schor ren Zonnemaire en de schorren Dij- kwater. Natuurgebieden die aan landbouw- percelen grenzen moeten over een strook van 30 meter schoon zijn van distels. Gs hebben dit als voorwaar de aan de ontheffing verbonden. De bestrijding van de distels moet ge beuren voor zij in bloei komen. Wat zijn we er beter van geworden?" Arnhem bewoonde en na de uitzet ting uit Arnhem in het Openluchtmu seum bivakeerde. „Wat een vreemde wereld" schrijft Piet Huisman op 1 oktober toen het gezin in de kelder van zijn huis zat. „Plotseling hoord en we voetstappen. Het was een Duitse soldaat. Hij vroeg in vloeiend Nederlands „Hebben jullie honger?" Hij vertelde dat hij bij Ven- lo, precies over de grens woonde. Hij liet ons foto's zien van zijn vrouw en kinderen. „Ik hou niet van oorlog, maar ik moet ook maar!" aldus een fragment uit het boek. „Het was een van de gebeurtenis sen die de waanzin van een oorlog aantoonden" vertelt Huisman. „Het waarom, het onbegrijpelijke van ver nietiging op grote schaal. Wat zijn we er beter van geworden?" Radioprogramma Commissaris der koningin Van Agt ontving inmiddels een drukproef uit handen van de auteur, die het eerste exemplaar van zijn boek in augustus aan zal bieden aan de burgemeester van Arnhem, de heer J. Drijber. Ook de K.R.O. radio toonde belangstel ling voor de belevenissen van het ge zin Huisman. In het kader van het radio-programma „Wat burgers mee maakten" werden opnamen gemaakt van een intervieuw met Piet en Ma rijke Huisman. Dit programma wordt in september uitgezonden. Herdenking Op 31 augustus wordt er in het Openluchtmuseum te Arnhem een herdenking en een reünie gehouden voor de vierhonderd mensen die in dertijd wegens uitzetting uit Arnhem in het museum bivakeerden. Deze bijeenkomst wordt geleidt door Mar- ga Klompé die ook een herden kingsteken zal onthullen. Tevens is er een expositie van gebruiks- en an dere voorwerpen die aan de toenma lige situatie herinneren, waaronder het boek en foto's van Huisman. Als het Oorlogsdagboek - dat in een oplage van vijfhonderd exemplaren gedrukt wordt- half augustus ver schijnt, zal het ook in Zierikzee via de boekhandels te verkrijgen zijn 20,-. (vervolg van pagina 1) wei. Op een plank van speciaal hars- vrij hout moeten om te beginnen mi nimaal zes lagen van een krijtmassa met beenderenlijn worden aange bracht. Elke laag kent een droogtijd van twaalf uur. Voordat de ikoon dan helemaal klaar is verstrijken er nog ongeveer dertig veertig arbeidsuren. Na het aanbrengen van de lagen volgt het polijsten en het op brengen van de tekening. Tot slot worden vijftien tot twintig lagen verf aangebracht, er wordt van don ker naar licht gewerkt, of de schilder besluit tot vergulden over te gaan. Dat vergulden is helemaal niet zo makkelijk. Integendeel: ook voor dit (kostbare) onderdeel van het schilde ren van ikonen dient een aparte kur-' sus te worden gevolgd. In één weeki tijd wordt de techniek aangeleerd. Dat lijkt kort, maar nadien begint het eigenlijke oefenen pas. Veel doen en goed op de techniek Ietten is het motto. Mevrouw E. Schomaker uit Papen- drecht is vijf jaar bezig met deze hob by. Met uitzondering van Pater R. de Caluwé heeft zij dezelfde docenten gehad als mevrouw Van Puyvelde. Mevrouw Schomaker heeft ook nog een kursus gevolgd bij prof. Berger' uit Bad Wimfen. De derde exposante, mevrouw M. de Maa uit Den Haag had al een gedegen opleiding achter de rug toen zij twaalf jaar geleden met het schilderen van ikonen begon: de Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. Zij heeft les genomen bij Lydia Duif en zich ver diept in de techniek en de symboliek. Mevrouw De Maa: „De mensen den ken al vlug: dat kan ik ook. Maar pas op, want je moet goed kunnen teke nen. Je moet je ook aan de symboliek houden. Er bestaat geen ruimte voor eigen fantasie, alles heeft immers een symbolische betekenis." In principe kopieert een ikonen- schilder een bestaand ikoon of een af beelding daarvan. Het kopiëren bete kent dus dat de schilder zich aan be paalde voorschriften moet houden. Van een afbeelding van de Moeder Gods mag verwacht worden dat Ma ria een roodbruin- of paarsachtig op perkleed draagt, terwijl haar onder kleed blauw- of groenachtig is, laten de dames weten. Voor de Heilige Ni- colaas geldt dat hij geen „puntbaard" mag dragen. De ikoon vormt een even belang rijk deel van de liturgie van het oosterse (orthodoxe) christendom als Woord en Sacrament. In elke ortho doxe kerk bevindt zich een ikonosta- se (beeldenwand), een met ikonen versierde, meestal van hout opge trokken wand, waarin drie deuren zijn aangebracht. De rangschikking van de ikonen in de ikonostase volgt een vast schema. Vóór de ikonostase liggen op lessenaars ikonen die be trekking hebben op het feest van de dag óf op een belangrijk feest van de maand. De ikonen worden door de Oosterse gelovigen vereerd, eigen lijk niet de materiële ikoon, maar het oerbeeld. De kerkvader Baseleios zegt: „De aan de beeltenis bewezen eer gaat over op het oerbeeld." De alleroudste ikonen zijn bijna al lemaal vernietigd in de periode van het ikonoclasme, de orthodoxe beel denstorm, die in het jaar 725 losbrak en meer dan honderd jaar duurde. Pas vanaf de negende eeuw kan men spreken van een Byzantijnse school, die in de tiende, elfde en twaalfde eeuw een groot deel van de christelij ke wereld ging beïnvloeden. De expositie loopt tot 15 augustus in de Hervormde kerk te Burgh- Haamstede en is elke dag, behalve zaterdag en zondag, geopend van 10.30 - 12.00 uur en van 16.00 - 18.00 De 71-jarige Piet Huisman vertelt in de woonkamer van zijn woning in Zonne- uur. maire over het hoe en waarom van zijn boek over de Slag bij Arnhem. Het stadhuisje van Brouwershaven. Schitterend aan de buitenkant, maar ook het interieur is het bekijken waard. BROUWERSHAVEN - Het historische stadhuis aan de Markt te Brouwershaven vormt met zijn voorgevel uit 1599 in vroeg-Renesancestijl een veel gefotografeerde blikvanger, die in belangrijke mate het silhouet van de Markt en de oude Haven bepaalt. Veel minder bekeken is het interieur van dit monumentale gebouw, dat desal niettemin ook bezienswaardigheden van grote kulturele en historische waarde herbergt. Overmorgen, donder dagavond 19 juli van zeven tot negen uur bestaat weer de slechts eens per jaar voorkomende mogelijkheid om het interieur te bekijken. Volgens burgemeester C. Slabbe- koorn van de oude Smalstad is het niet wenselijk dat er op het stadhuis, waar overdag gewerkt wordt, vaker mensen in en uit zouden lopen met dit doel. Bovendien blijkt - gezien de vrij geringe belangstelling bij derge lijke gelegenheden in vorige jaren - één avond per jaar voldoende te zijn om aan de behoefte te voldoen, aldus de burgemeester. Toch heeft het stadhuis heel wat te bieden. Rinus Hanse van de VVV Brouwershaven wijst op de zeer spe ciale plafondbeschilderingen, die in het van voor de Middeleeuwen date rende gebouw zijn aangebracht. Het stadhuis herbergt ook enkele zeer bijzondere schilderijen, waaronder „De redding van de Oostenrijkse brik Pegnod d' Aminicia" uit 1852 en „Het laatste oordeel" uit het midden van de vijftiende eeuw die beide in de Raadszaal hangen. In de hal is een oude brandspuit opgesteld en verder is hier het grote schilderij van de pot vis die aanspoelde op de Springers plaat in het oog vallend. Achter de balie is nog een zogenaamd school meesterspoortje te zien. Nakomelingen Jacob Cats In de burgemeesterskamer valt de Gotische schouw op en de achttiende eeuwse kussenkast, afkomstig van het schuttersgilde in Goes. Verder ligt hier het uit 1680 daterende boek „Alle wereken van Jacob Cats" ter inzage. Een exemplaar dat aan Brou wershaven geschonken werd door de nakomelingen van de in deze Smal stad geboren schrijver en dichter. De zolder is het oudste gedeelte van het gebouw. Hier zijn nog enkele vertrekken die vroeger als gevange nis gebruikt werden, te bekijken. De in de geschiedenis van Brouwersha ven berucht geworden oplichter Cato Kamerling heeft hier na zijn ontmas kering nog gevangen gezeten. In elk vertrek is donderdag een gids aanwezig die op verzoek nadere uitleg en informatie geeft bij de be zienswaardigheden. De entree is gra tis. ZONNEMAIRE - „Oorlog is een krankzinnige toestand, de waanzin ten top" zegt de 71-jarige Piet Huisman uit Zonnemaire. Hij blikt hierbij terug naar de tweede wereldoorlog die hij met zijn gezin in de keider van hun Arnhemse huis en - na uitzetting uit de stad - in het Openluchtmuseum doorbracht. Piet Huisman maak te in die tijd, op vodjes papier, dagelijks aantekeningen van de gebeurtenissen die zich afspeelden. Aantekenin gen die hij aanvankelijk aan zijn zoon gaf, die deze tijd als kleuter meemaakte, maar waarvoor - zoals twee jaar geleden bleek - ook grote belangstelling bestond bij de Amerikaanse parachutisten die in de Slag bij Arnhem meevochten. Nadat de aantekeningen in Amerika zijn gepubliceerd, zal medio augustus ook hier in Nederland het oorlogsdagboek van Piet Huisman in de boekwin kels verschijnen. „Hét is allemaal gekomen door een gesprek met die. Amerikaanse para chutist" vertelt Huisman. Bij een herdenkingsbijeenkomst in Son was ik zijn gastheer en daar is een vriend schap uit gegroeid. Er zijn veel publi- katies geweest over de slag bij Arn hem, maar meestal over de militaire en geschiedkundige aspekten. De Amerikaanse parachutisten bleken er geen idee van te hebben hoe de burgers hier het allemaal beleefden. „Toen dacht ik opeens aan die aan tekeningen van mij" vertelt Piet Huisman. „Ik had ze aan mijn zoon gegeven met het idee: misschien leuk voor later". Zijn zoon leek ze nog te hebben en Huisman stuurde een ko pie ervan naar zijn vrienden in de Verenigde Staten. D-Day herdenking Met deze Amerikanen, Jack Agnew en Troy Decker - indertijd parachu tisten van het 506-e regiment van de 101-ste divisie - maakte Piet Huis man, als introducé, de D-Day herden king mee die op 6 juni jongst leden in Normandie plaatvond. Tot zijn grote verrassing deelde de burgemeester van Carentan - de beroemde Franse plaats waar .zware gevechten waren - Huismans vertaalde dagboekaante keningen rond, die afgedrukt bleken te zijn in Five-O-Sink (het tijdschrift voor en door leden van het 506-e regi ment). „Ik wist er niets van af dat ze mijn kopie daar voor gebruikt had den" vertelt de enthousiaste oude heer. Hij besloot naar aanleiding hiervan dat niet alleen de Amerikaanse-, maar ook de Engelse parachutisten en de Nederlandse recht hadden op het script. Hiermee was het idee voor uitgave in boek vorm geboren. Vreemde wereld Het boek dat hier in Nederland verschijnt in een met originele foto's geïllustreerde uitgave, bevat een bij lage met daarin de Engelse tekst van het dagboek. Het gezin Huisman bestond toendertijd uit Piet (31 jaar) zijn vrouw (27 jaar en vijf maanden zwanger) en de zoontjes Peter (4) en Ron (2). Het boek beschrijft de ge beurtenissen die zich in de periode van 17 september tot en met 22 okto ber 1944 afspeelden toen het gezin een huis aan de Beethovenlaan in t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3