EG heeft geen geld om overschotten in landbouw op te ruimen Premiedruk sociale verzekeringen kan volgend jaar 0,6% lager Prijzen op camping en bungalowpark vrij Kinderbijslag voor snel ontslagen schoolverlaters Moeilijk jaar voor ISD Jonge vrouw vermoord in Rotterdam Bankoverval in Amsterdam 2 Sociale Verzekerings Raad behandelt nota donderdag ZOETERMEER - De premiedruk voor de sociale verzekeringen kan volgend jaar met 8,6 procent omlaag. De premies voor de volksverzekeringen Algemene Kinderbijslag Wet, Algemene Ouderdoms Wet en Algemene Weduwen en Wezen Wet, zullen vrijwel gelijk blijven. Dit blijkt uit een nota over de financiële ontwikkeling van de sociale verzekeringsfondsen in 1984 en in 1985. De nota zal donderdag door de sociale verzeke rings raad (SVR) worden behandeld. Vorige maand werd al bekend dat de premies voor de algemene arbeidson geschiktheids wet, de werkloosheids wet en de wet op de arbeidsongeschikt heid volgend jaar kunnen dalen. Aan de berekeningen is nu ook toegevoegd de financiële positie van de door de sociale verzekeringsbank (SVB) beheerde fondsen (AKW, AOW en AWW). De premie voor de AOW, nu 11,65 procent, zou kunnen dalen naar 11,59 procent. Voor de AWW wordt een premie verwacht van 1,41 procent (nu 1,45 procent). Voor de AKW is een premie becijferd van 3,92 procent (nu 3,95 procent). Belangrijke premiedalingen kun nen optreden bij de WW, WAO en AAW. De premie van de WW, nu 2,56 procent, zou naar 2,07 procent kun nen. De premie van de AAW kan da len van 6,5 procent nu naar 6,2 pro cent volgend jaar. Voor de WAO wordt een premiedaling verwacht van 7,28 procent naar 6,78 procent. Hierbij is dan nog geen rekening gehouden met wat er eventueel ver- ROTTERDAM - De werf Van der Giessen-De Noord in Krimpen aan den IJssel zal vrijwel zeker de nieu we veerboot voor de route Hoek van Holland naar Harwich gaan bouwen. De werf heeft met de opdrachtgever, de Stoomvaartmaatschappij Zeeland (SMZ) in principe overeenstemming bereikt. RIJSWIJK - De havenstaking in Engeland kost het Nederlandse be- roepsgoederenvervoer over de weg naar schatting minimaal 200.000 gul den per dag. Dat heeft de COG maan dag meegedeeld. Dat is een overle gorgaan vab de transportwerkgevers in het wegvervoer. AMSTERDAM - VVD-fraktieleider Ed Nijpels vindt dat het kabinet bij de verdere diskussie over de begro ting 1985 de echte minima buiten schot moet laten. DEN HAAG - Exploitanten van verblijfsrekreatiebedrijven (campings en bungalowparken) mogen na 15 september hun tarieven verhogen. Staatsse- kretaris Van Zeil (ekonomische zaken) heeft maandag aangekondigd de prijs- beschikking voor deze sektor niet te verlengen. Deze beschikking bond de on dernemers aan maximumprijzen. Het besluit van Van Zeil past vol gens het ministerie in zijn streven de prijs voorschriften van de rijksover heid zoveel mogelijk te beperken. De staatssekretaris verbindt aan zijn besluit de voorwaarde dat de rekreatie-ondernemers ,,zeer terug houdend" zullen zijn met prijsverho gingen. Ontwerpadvies: ZOETERMEER - De kinderbijslagwet moet zo worden gewijzigd dat het niét meer k'ah! Voorkomen dat schoolverlaters die direkt zijn gaan werken, maar weef werkloos worden, hun recht op kinderbijslag verspeeld hebben. Dit staat in het ontwerpadvies over het recht op kinderbijslag voor werkloze schoolverlaters, dat de Sociale Verzekeringsraad donderdag zal behandelen. Schoolverlaters hebben als zij geen baan vinden nog gedurende zes maanden recht op kinderbijslag. Na die zes maanden krijgt de werkloze schoolverlater een RWW-uitkering (vervolg van pagina 1) naar de mening van de I.S.D., blijven de vereenvoudiging van het stelsel en niet de positie van de uitvoering sorganen. In 1983 hebben de werkzaamheden met betrekking tot de uitkeringsad ministratie zich verder uitgebreid. De toename van de werkzaamheden heeft de I.S.D. genoodzaakt een oplossing te zoeken voor de admi nistratieve verwerking van gege vens. Daartoe werd in 1983 een auto matiseringsplan voor de gehele dienst samengesteld. Gezien de detailleringen van de voorschriften en de toename van ver zoeken om informatie werd gekon- kludeerd, dat vernieuwing van de apparatuur dringend noodzakelijk Huursubsidie In het jaarverslag wordt verder melding gemaakt van het feit, dat het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening het toezicht op de behandeling van aanvragen om individuele huursubsidie heeft uitge breid. Men tracht door verfijning van de regeling tot een zekere bezuini ging te komen. Hierdoor wordt de verwerking omvangrijker, omdat ge detailleerde gegevens moeten wor den verstrekt en gekontroleerd. In dit verband vermeldt de I.S.D. de prettige samenwerking tussen de so ciale dienst en de funktionarissen van Woningbouwvereniging ..Beter Wonen" en de Christelijke Woning bouwvereniging te Bruinisse. De vrees van de I.S.D. van toename van het aantal kliënten met betaling sachterstanden is gegrond gebleken. De begeleiding van enkele gezinnen bij volledig financieel beheer van hun huishouding is gestegen tot tien. Het aantal beslagleggingen, door betalingen en machtigingen tot in houding op de uitkering groeide tot 114 personen. In het voorgaande jaar waren dat 92 personen. De huidige ekonomische omstandigheden, die leiden tot normverlaging, koop krachtdaling en dergelijke zullen volgens de I.S.D. een verdere toena me veroorzaken. (bijstandsniveau). De schoolverlater die wel een baan vindt verliest echter zijn recht op kinderbijslag. Heeft hij korter dan 130 dagen gewerkt (de referte-eis) dan heeft hij ook geen recht op een WW-uitkering, en voor de RWW-uitkering moet eerst vol daan zijn aan de wachtperiode van zes maanden. Dit terwijl de school verlater die niet direkt is gaan wer ken recht heeft op kinderbijslag zo lang hij geen RWW-uitkering krijgt. Geadviseerd wordt om de school verlater die binnen de referte-eis weer op straat komt te staan toch weer in aanmerking te laten komen voor kinderbijslag. De Recron, organisatie van deze ondernemers, heeft toegezegd haar achterban dit op het hart te drukken. De ekonomische controledienst van het departement zal de prijsontwik keling kritisch" volgen en wanneer blijkt dat de prijzen de pan uitrijzen, zal weer een beschikking worden in gevoerd, aldus het ministerie. Kwaad De consumentenbond reageerde maandag „kwaad" op het besluit van Van Zeil. De bond is bang dat vooral mensen met een vaste stand plaats op campings de dupe worden van de nieuwe maatregel. Volgens de bond betaalt iemand met een stacara van thans 1.000 tot 1.500 gulden per seizoen. De konsumentenclub vindt dit meer dan genoeg. De bond is ook bang voor drastische prijsverhogingen in gebieden waar veel toeristen komen, zoals bij voor beeld de Veluwe. NIJMEGEN - De 'Koninklijke Ne- derlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding (KNBLO) heeft maandag geweigerd een rolstoelgebruiker in te schrijven voor de vierdaagse. De lichamelijk gehandicapte, Remco de Kort uit Breda, had de wandeltocht rollend willen volbrengen om daar mee op zij in eigen manier een spor tieve prestatie te leveren. SCHIPHOL - Bij een personeelslid van de KLM Technische Dienst, werkzaam op Schiphol-Oost, is vrij dag open TBC ontdekt. Dit heeft een woordvoerder van de KLM maandag bevestigd. De medische dienst van de KLM is vrijdag al begonnen met een onderzoek van de ongeveer 300 KLM- ers, met wie de man kontakten heeft gehad. andert aan de premievrije voet (het deel van het loon waarover geen pre mie betaald behoeft te worden). Bij- de berekingen is overigens geen reke ning gehouden met de kabinetsplan nen oin de uitkeringspercentages in de WAO, WW en WWV te verlagen met ingang van 1 januari. Voor 1985 wordt geraamd dat de to tale lasten stijgen met 1,4 procent tot ruim 64,3 miljard gulden. Met uitzon dering van de WW, waar als gevolg van het te verwachten voortgaande conjuncturele herstel in 1985 een lastendaling van ongeveer 17,6 pro cent zal kunnen optreden, wordt voor alle sociale verzekeringen een stijging van het lastenniveau voor zien. BOGOTA - Meer dan een half mil joen kinderen in Latijns-Amerika overlijden jaarlijks aan diarrhee. Naar schatting vijf miljoen kinderen kampen met ondervoeding. Dit zei de Colombiaanse president Belisario Befancur zaterdag in Medellin tij dens een konferentie over gezond heid, die werd bijgewoond door ver tegenwoordigers uit Latijnsameri- kaanse landen en Spanje. ROTTERDAM - Op het Drooglever Fortuynplein in Rotterdam is dins dagmorgen omstreeks zeven uur een vermoorde vrouw aangetroffen. Het slachtoffer, volgens de Rotter damse politie een nog vrij jonge vrouw, was geheel ontkleed. De vrouw is vermoedelijk door wurging om het leven gekomen. Ze lag onder een viaduct naast het fietspad en werd door langsrijdende fietsers ont dekt AMSTERDAM - Een man tussen de twintig en dertig jaar heeft dinsdag morgen een gewapende overval ge pleegd op de Rabo-bank aan de Bur gemeester Roellstraat in Amster dam. De overvaller is er vandoor ge gaan met ongeveer 100.000 gulden. Dit heeft een woordvoerder van de Amsterdamse politie dinsdagmorgen meegedeeld. De man heeft zich waarschijnlijk in de bank laten insluiten, want toen het personeel 's morgens arriveerde was de overvaller al binnen. De man had twee vuurwapens bij zich, een Uzi-machinepistool en een gewoon pistool, waarmee hij het personeel bedreigde. De overvaller, die een bi vakmuts droeg, eiste geld, wat hem werd gegeven. Vervolgens sloot hij het personeel op in een ruimte van de bank en verliet aan de achterzijde het gebouw. Hoe de overvaller zich precies uit de voeten heeft gemaakt kon de poli tie nog niet meedelen. BRUSSEL - In de Westeuropese pakhuizen ligt op dit moment exact de gigantische hoeveelheid van 1.030.718 ton boter opgeslagen. In andere pakhuizen ligt nog eens 984.522 ton magere melkpoeder. De Europese Gemeen schap staat voor de vraag wat er met die - langs de nor male weg onverkoopbare - voorraden moet gebeuren. Om althans iets van die overschotten kwijt te kunnen raken heeft de Europese Commissie voorgesteld een be drag van ruim 375 miljoen gulden uit te trekken. Er is maar een probleem: dit geld is er niet. Deze hoeveelheid geld komt er pas als de EG-lidstaten akkoord gaan met het kommissievoorstel het „gat" in de begroting van dit jaar (5,2 mil jard gulden) met extra bijdragen te dekken. In die 5,2 miljard zit name lijk 4,78 miljard voor de landbouw en in dat bedrag zit weer de ruim 375 miljoen waarmee de EG-kommissie de boter- en melkpoederoverschotten enigszins wil verminderen. Dit extra geld voor de Europese be groting 1984 dreigt er echter niet te komen. Formeel moet daarover wor den besloten in de Europese begro- tingsraad die later deze week in Brussel wordt gehouden. Maar nu al heeft de Britse minister van land bouw, Michael Jopling, laten weten dat er wat zijn regering betreft, dit jaar geen cent extra voor de land bouw op tafel komt. In de Europese landbouwraad, maandag in Brussel, zei Jopling: „De uitgaven voor de Europese landbouw dit jaar moeten blijven binnen wat er in het oorspronkelijke budget voor is voorzien. Als later dit jaar proble men rijzen moeten de nodige stappen gedaan worden om de uitgaven terug te dringen tot het oorspronkelijk toe gestane niveau". Wat dus dreigt is dat men de huidi ge zuiveloverschotten (met wat er eventueel de rest van dit jaar nog bij komt) moet laten voor wat ze zijn. Maar ook dat kost geld en niet zo weinig ook. Kosten Het binnenbrengen van een ton bo ter in de koelhuizen kost de EG ruim 34 gulden. De opslag van zo'n ton kost per dag 83 cent en over een jaar gerekend dus ruim 300 gulden per ton. In totaal is dat 334 gulden per ton. Als men de huidige hoeveelheid een jaar laat liggen komt dat de ge meenschap op bijna 345 miljoen gul den per jaar. De „inslag" in pakhuizen van melkpoeder komt per ton op bijna 19 gulden. De opslag van zo'n ton melk poeder kost per dag 15 cent en voor een jaar is dat dus ruim 55 gulden per ton. In totaal is dat 74 gulden per ton. Laat men het huidige overschot een jaar met rust dan kost dat de EG ruim 72 miljoen gulden. Over of er wat gedaan moet wor den aan het opruimen van de zuivelo verschotten en hoe dat dan wel moet gebeuren is maandag (op Westduits verzoek) in de landbouwraad ge praat. Vastgesteld werd dat de over tollige voorraden „zoveel mogelijk voor menselijke konsumptie moeten worden aangewend". Maar waar het geld vandaan moet komen weet nog niemand. Wijn Maandag is ook gesproken over de wijn. In die sektor zijn de problemen niet minder groot. Op de begroting voor dit jaar stond al een bedrag van ruim 1.486 miljoen gulden voor het destilleren van een onverkoopbare voorraad van ruim 15 miljoen hekto- liter wijn. Maar nu is gebleken dat er een wijnoverschot is van zo'n 30 mil joen hektoliter. Michel Rocard, de Franse minister van landbouw, zei bovendien dat in zijn land dit jaar de wijnoogstver wachting 20 procent hoger zal liggen dan vorig jaar. Of hij spoedhulp van de gemeenschap kon krijgen om de wijn - die in Frankrijk kennelijk niet meer opgeborgen kan worden - elders op te slaan, zo luidde het verzoek van Rocard in de raad. Maar de Europese landbouwkommissaaris Poul Dalsa- ger zei daar geen geld voor te hebben. Toen West-Duitsland ook nog kwam met het verzoek voor eigen re kening overtollige voorraden moe zelwijnen te mogen omzetten in alco hol was voor de Nederlandse mi nister Gerrit Braks en een aantal van zijn kollcga's de maat vol. Ik heb me steeds verzet tegen re-nationalisatie van het landbouwbeleid. Als ik nu ja gezegd zou hebben zou dat mijn ge loofwaardigheid hebben aangetast, aldus Braks in Brussel. Iedere dinsdag Zierikzee Bureau voor rechtshulp, Poststraat 37 (De Lichtboei). Zitting van 14.15 tot 16.15 uur. Burgh-Haamstede Gymnastiekzaal. Rekreatieve condi tietraining. 20.00 - 21.00 uur Dames, 21.15-22.15 uur Heren. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio 20.15- 21.45 uur. Serooskerke Dorpshuis. Take Five-gymnastiek en clownsoptreden voor de kinderen. 19.00 - 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.30 tot 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Wereldwinkel. Thema-koffie-uurtje: 10.00 -11.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend voor vrouwen. 09.30 - 11.00 uur Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Bridgen, 13.30 - 17.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek, „Reho both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14-00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Eerste dinsdag van de maand Zierikzee Kreefstraat 60. Spreekuur Gehandi capten Advies Bureau. 16.00 - 17.00 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen- Duiveland en St. Philipsland. Woens dag van 14.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 20.00 uur en donderdag van 9.00 -12.00 uur. Iedere woensdagavond vanaf 4 juli t/m 22 augustus Haamstede Ned. Herv. Kerk. Dia-presentatie „De banken zijn hard". 20.00 uur. Van zaterdag 7 juli t/m 11 augustus Zierikzee Burgerweeshuis. Beeldentuin en klein antiekbeurs dagelijks (behalve zondag) van 10.00 - 17.00 uur. Iedere dinsdag t/m 14 augustus Zierikzee Rode Kruis-gebouw, Pater nosterstraat. Verkoop Welfare. 10.00- 16.00 uur. Dinsdag 17 juli Zierikzee Poststraat „De Lichtboei". Bazar/ rommelmarkt Leger des Heils. Vanaf 10.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Orgelkoncert door Maurice Pirenne uit Rosmalen. 20.00 Dreischor Nederlands Hervormde Kerk. Orgel koncert door Dirk Janz. Zwart. 20.00 Donderdag 19 juli Zierikzee Gasthuiskerk. Bijbel Kiosk Vereni ging. 10.00 - 16.00 uur. Gasthuiskerk. Middagpauzedienst Open Kerkdag. 13.00 - 13.30 uur. Burgh-Haamstede Ring Promotion - festiviteiten gedu rende de gehele dag in de beide dorp scentra - 10.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis De Schutse, Julianastraat 22. Zomeravondbridgedrive. 19.15 uur. Brouwershaven Stadhuis aan de Markt. Openstelling ter bezichtiging van het historische stadhuis. Van 19.00 tot 21.00 uur. Maandag 23 juli Burgh-Haamstede Burgh-Haamstede Gereformeerde kerk. Maandag avondzang o.l.v. Jan van de Driest, m.m.v. Harry Hamer (orgel). Woensdag 25 juli Brouwershaven Hallen Jachtwinterberging fa. Van Ast, Oude Schouwsedijk. Rekreatie- tafeltennistoernooi. Aanvang 10.00 uur. Donderdag 26 juli Zierikzee Gasthuiskerk. Bijbel Kiosk Vereni ging. 10.00 - 16.00 uur. Gasthuiskerk. Middagpauzedienst Open Kerkdag. 13.00 - 13.30 uur. Burgh-Haamstede Ring Promotion - festiviteiten gedu rende de gehele dag in de beide dorp scentra - 10.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis De Schutse, Julianastraat 22. Zomeravondbridgedrive. 19.15 uur. Zaterdag 28 juli Burgh Burghse Ring. Rommelmarkt t.b.v. Hervormde Kerk. 08.30 uur. Maandag 30 juli Burgh-Haainstede Gereformeerde kerk. Maandag avondzang o.l.v. Jan van de Driest, m.m.v. Yvonne Dorr-Jonker (hobo) en Harry Hamer (orgel). Dinsdag 31 juli Zierikzee UVV-gebouw. Bazer t.b.v. vrijwilli gerswerk. Aanvang 09.00 uur. Donderdag 2 augustus Zierikzee Gasthuiskerk. Bijbel Kiosk Vereni ging. 10.00 - 16.00 uur. Gasthuiskerk. Middagpauzedienst Open Kerkdag. 13.00 - 13.30 uur. Burgh-Haamstede Ring Promotion - festiviteiten gedu rende de gehele dag in de beide dorp scentra - 10.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis De Schutse, Julianastraat 22. Zomeravondbridgedrive. 19.15 uur. Zaterdag 4 augustus Brouwershaven Oud papier ophalen. Vanaf 9.00 uur. St. Nicolaaskerk. Koncert door Ge rard Dekker op orgel en clavecimbel. Aanvang 20.00 uur. Maandag 6 augustus Burgh-Haamstede Gereformeerde kerk. Maandag avondzang o.l.v. Jan van de Driest, m.m.v. Adrie van der Veen (hoorn) en Frans van Tilburg (orgel). Donderdag 9 augustus Zierikzee Gasthuiskerk. Bijbel Kiosk Vereni ging. 10.00 - 16.00 uur. Gasthuiskerk. Middagpauzedienst Open Kerkdag. 13.00 - 13.30 uur. Burgh-Haamstede Ring Promotion - festiviteiten gedu rende de gehele dag in de beide dorp scentra - 10.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis De Schutse, Julianastraat 22. Zomeravondbridgedrive. 19.15 uur. Maandag 13 augustus Burgh-H aamstedc Gereformeerde kerk. Maandag avondzang o.l.v. Jan van de Driest, m.m.v. Reinate van Heemskerk (alt) en Frans van Tilburg (orgel).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2