Kerkelijk rekreatiewerk in Scharendijke gestart Grootse expositie van meer dan honderd ikonen in Burgh Intergemeentelijke Sociale Dienst had een moeilijk jaar Werk van drie hobbyisten DE ZIERIKZEESCHE COURANT Arrestanten verkrachtings zaak naar Den Bosch Orgelkoncert in Scharendijke Jaarverslag 1983 Twee uur per jaar Twee uur per jaar staat het stadhuis van Brouwershaven open voor bezichtiging door het publiek. (Pag. 3). Oorlogsdagboek De in Zonnemaire woonachtige 71-jarige Piet Huisman heeft een dagboek geschre ven over de Slag om Arnhem. (Pag. 3). Wielerronde Zierikzee De tweede editie van de Wielerronde van Zierikzee om de „Grote Prijs Zierikzeesche Nieuwsbode" krijgt een ijzersterk deelne mersveld. (Pag. 5). Circus Holiday In de week van 24 tot 31 juli zal het Neder landse Circus Holiday vijf maal een voor stelling geven. (Pag. 6). ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 17 JULI 1984 140ste jaargang Nr. 23558 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De beste stelregel voor het leven is misschien wel deze: Tracht te willen wat gij kunt en te kunnen wat gij moet. Wijnaendts Francken. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Verwachting tot woensdagavond: Wolkenvelden Wolkenvelden, ook af en toe zon en vrijwel overal droog; minimumtem peratuur rond dertien graden; mid- dagtemperatuur omstreeks negen tien graden; matige noordwestelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 21 juli: Donderdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: n.west 3 Vrijdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: noord 3 Zaterdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 18 juli Zon op 5.41, onder 21.50 Maan op 0.12, onder 11.13 19 juli Zon op 5.43, onder 21.48 Maan op 0.25, onder 12.21 Laatste Kwartier: 21 juli (6.05) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 18 juli 7.46 19.26 1.06 13.13 19 juli 8.21 20.11 1.44 13.53 Doodtij: 23 juli Temperatuur zeewater Schouwse kust: 16° C. HET WEEKOVERZICHT DE BILT Het is morgen vrijwel overal droog. Een matige noordwes tenwind blijft echter vrij koele lucht naar ons land voeren. De tempera tuur komt dan ook niet hoger dan een graad of achttien. Nog altijd ligt ten zuidwesten van Ierland een krachtig hogedrukge- bied. Het verandert niet veel van plaats. Een uitloper ervan strekt zich uit langs de westkust van Noorwegen en verplaatst zich langzaam naar het oosten. Samenhangend hiermee wordt de lucht die naar ons land stroomt wat stabieler zodat er nau welijks nog buien tot ontwikkeling kunnen koipen. Na woensdag neemt de kans op een bui weer toe. De middagtemperatuur kan in de komende dagen een enkele graad hoger worden. ZIERIKZEE - De twee jongelui, die in de nacht van zaterdag op zondag een 13-jarig Duits meisje verkracht ten, zullen woensdag al worden voor geleid voor de officier van justitie in Den Bosch. Dat deze plaats uit de bus kwam, ligt aan het feit dat in dit rayon nog een door de 18-jarige J. J. v. H. ge pleegd zedenmisdrijf wacht op ver oordeling. Samen met de 17-jarige A. J. J. B. pleegde hij voorts nog een veertigtal inbraken. Alle zaken wor den nu bij elkaar gevoegd in Den Bosch. Waarschijnlijk is, dat het duo voorlopig in hechtenis zal blijven. Het duo is woonachtig in Valkens- waard en verbleef bij een boer in Scharendijke. SCHARENDIJKE - Mar van der Veer (orgel), Liesbeth Franken (alt) en Dik de Koning (gitaar) geven don derdag 19 juli een kon cert in de Her vormde kerk te Scharendijke. Op het programma staan onder meer de volgende werken: Was Gott tut das ist wohl getan, Volontary in C en Go down Mozes. De organisatie is in handen van het Kerkelijk Rekrea- tiewerk te Scharendijke. Het koncert begint om 20.00 uur. De drie exposanten: V.l.n.r. de dames M. van Puyvelde, E. Schomaker en M. de Maa. Mevrouw M. van Puyvelde uit Burgh-Haamstede schildert sinds zes jaar ikonen. Zij heeft kursussen ge volgd bij diverse ikonenschilders, zo als Catharina Sitnikov uit Pader- born (W.D1.), Pater R. de Caluwé uit Finland, André Lozin en Xrina Glo- bitz, beiden uit Wenen. Zij vertelt dat het erg moeilijk is om in Nederland kursussen te volgen. „Alles moet bijna uitsluitend in het buitenland gebeuren, tot aan de aanschaf van het materiaal toe. Dat maakt de hobby wel kostbaar, ja. Daar komt bij dat maar weinig men sen n<t het volgen van een kursus echt door gaan in het schilderen van iko nen, omdat het zo verschrikkelijk te gen valt. Het is een heel moeilijke techniek, een oude Byzantijnse tech niek." Het merendeel van de tentoon gestelde ikonen-kollektie is van haar afkomstig. Naar verhouding besteedt zij de meeste tijd aan deze hobby. „Ik ben daar ook voor in de gelegenheid. Ik ben er zeker wel drie dagen per week mee bezig. Ik kan rustig 's ochtends om acht uur gaan zitten tot >'s avonds elf uur." Aan de andere kant kan ze zich wel voorstellen dat vele mensen na het volgen van een kursus min of meer afknappen. Het is een langdurig kar- Vervolg pag. 3 Eén van de geëxposeerde ikonen in Burgh, het Drieluik. Een ikoon is een op een houten plank (tegenwoordig soms op tri plex, spaanplaat of meubelplaat) met ei-tempera-techniek (speciale ver- fpoeders gemengd met een eigele emulsie) geschilde voorstelling. De ikonenkunst werd geboren in Byzan tium. De oudste, bewaard gebleven ikonen dateren uit de zesde en zeven de eeuw en vertonen een bepaalde ge lijkenis met de Egyptisch-hellenisti- sche dodenportretten. Van een over ledene werd op hout een portret ge schilderd; dit legde men op het gelaat van de dode. De traditionele en star re techniek lijkt voort te komen uit de overtuiging (sinds de zesde eeuw) dat de gestalten en ook de bijbelse gebeurtenissen op de icoon werden geopenbaard. ZIERIKZEE - Voor de Intergemeentelijke Sociale Dienst Sehouwen-Duiveland en Sint Philipsland is 1983 geen gemakkelijk jaar geweest. Als gevolg van de toene mende verslechtering van de ekonomie bleef ook de re gio Sehouwen-Duiveland en Sint Philipsland niet gespaard voor de gevolgen van de werkloosheid. Dit staat vermeld in het jaarverslag van de I.S.D. over 1983. voor de datum van inwerkingtreding door middel van cirkulaires bekend werden gemaakt dan wel met terug werkende kracht moesten worden in gevoerd. Onzekerheid In het jaarverslag wordt erop ge wezen, dat dit enorm veel oponthoud in het werk gaf, maar ook veel onze kerheid voor zowel werkers als kliënten. De kliënten konden als ge volg van te late bekendmaking niet tijdig vooraf op de hoogte gesteld worden van deze wijzigingen, het geen onnodig vragen opleverde, waarmee kostbare tijd verloren ging. „Ondanks dat zijn geen achterstan den ontstaan en het pleit voor de in zet van de werkers dat er zo weinig is misgegaan", aldus het jaarverslag van de I.S.D. Volgens de sociale dienst waren de cirkulaires van de rijksoverheid vaak erg onduidelijk geschreven en behoefden ze een nadere interpreta- Het werkloosheidspercentage nam toe tot om en nabij de achttien pro cent. De I.S.D. heeft daar duidelijk de gevolgen van ervaren. Het werk is, evenals dit het geval was in 1982, enorm toegenomen. In twee jaar tijd steeg het aantal kliënten met 59 Met name in de uitkeringsregelingen Wet Werkloosheidsvoorzieningen en de Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers hebben zich de grootste stijgingen voorgedaan. Naast de kwantitatieve toename in het werk, werd de sociale dienst in toenemende mate gekonfronteerd met nieuwe wetswijzigingen en/of richtlijnen van de rijksoverheid, die vaak op het allerlaatste moment tie van de zijde van het ïtijkskonsu- lentschap Sociale Zekerheid in Zee land. Een aantal maatregelen had be trekking op het zogenaamde ombui- gingsbeleid en hield direkt of indi- rekt bezuinigingen in. Vaak ook be troffen deze maatregelen nadere nu anceringen van regelingen en wetten. In het jaarverslag wordt gekonsta- teerd, dat het steeds verder nuance ren van regelingen en wetten het stel sel van sociale zekerheid er steeds in gewikkelder op wordt, in plaats van helder en duidelijk. Beheersbaarheid Volgens de I.S.D. komt dit de be heersbaarheid niet ten goede. Dit feit is de laatste jaren sterk in diskussie. Deze diskussie heeft betrekking op de wijziging van het stelsel zowel als op de uitvoeringsorganisatie van de sociale zekerheid, met het doel de be heersbaarheid en dus ook de betaal baarheid van het sociale zeker heidsstelsel in stand te kunnen hou den. Tot welke uitkomsten deze diskus sie zal leiden is volgens het I.S.D. niet te voorspellen. Duidelijk is dat ook de taken van de gemeenten met betrekking tot de uitvoering van de W.W. V. en de A.B.W. hierbij niet bui ten deze diskussie blijven. Uit gangspunt bij deze diskussie moet, Vervolg pag. 2 SCHARENDIJKE - Za terdagmiddag vond op de parkeerplaats nabij de Brouwersdam de opening plaats van de campagne van het Kerkelijk Rekrea tiewerk voor Scharendijke en Ellemeet, uitgaande van de Nederlandse Her vormde Kerk en de Gere formeerde Kerk te Scha rendijke. De teamleider Leendert de Jonge uit Driebergen stelde de medewer kers en medewerksters voor, te we ten: Annelien Bij de Vaate uit Kerk- werve, Robbim Heins uit Drieber gen, Bart Bij de Vaate uit Kerkwer- ve, Leo Hollestelle uit Goes en Jaap Bij de Vaate uit Wageningen. Ds. Kamermans, Gereformeerd predikant, sprak namens de beide kerkelijke gemeenten een openings woord, waarin hij vertelde dat naast het gewone rekreatiewerk er ook dit kerkelijke rekreatiewerk is, dat niet kommercieel is. Hij wenste het re- kreatieteam alle goeds toe met dit werk. Steun Gemeente Burgemeester W. den Boer van Middenschouwen deelde mee, dat het gemeentebestuur positief staat te genover het kerkelijk rekreatie werk. De gemeente geeft hiervoor dan ook financiële bijdrage. Hij vestigde er de aandacht op, dat er voor Scharendijke en Ellemeet ook een evenementencommissie is, die belangeloos veel werk doet voor de rekreanten. Hij had bewondering voor de teamleden, die zich voor het kerkelijk rekreatiewerk inzetten. Door de ongeveer veertig kinderen werden ter gelegenheid van de ope ning van de campagne ballonnen op gelaten, die met de westenwind snel landwaarts indreven. Tot slot werd door de kinderen het straattekenen beoefend. Leuke ideeën met krijt op het asfalt ge bracht. Veertig halonnen kozen zaterdag het luchtruim ten teken van de start van het kerkelijk rekreatiewerk in Scharen dijke. BURGH-HAAMSTEDE - lil de Hervormde kerk te Burgh wordt de komende weken waarschijnlijk de grootste kollektie ikonen tentoongesteld, die ooit op Sehouwen-Duiveland is gehouden. Meer dan honderd ikonen van drie dames uit Haamstede, Papendrecht en Den Haag hangen aan de muren van de kerk. Voor zover het oog strekt zijn er geschilderde voorstellingen van Christus, de Moeder Gods (Maria), de Heilige Drieëen- heid, evangelisten, profeten, heiligen, martelaars en bij belse (de apocriefe boeken inbegrepen) of legendarische gebeurtenissen te zien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1