ERIC DE NOORMAN Monique Berrevoets en Peter Moerland enkelspelwinnaars in 5e Sterretjestoernooi ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 16 juli 1981 Nr. 23557 7 TV Scelveringhe suksesvol: BURGH-HAAMSTEDE - Vijf jaar geleden werd door Huib en Ineke Marsman het Sterretjestoernooi voor jeugdtennissers en -tennisters tot en met zestien jaar, die niet in een fasetraning aan de bak komen, in het leven geroepen. Naar het voorbeeld van het Bergen op Zoomse Apen- toernooi kwam er zo ook voor de wat minder begaafden een uitsteken de gelegenheid om zich eens in toernooivorm met elkaar te meten. De afgelopen week werd de vijfde editie afgewerkt. Ondanks de allesbe halve ideale weersomstandigheden, maar dankzij de binnenbanen van Sportcentrum Krayestein, slaagde de toernooikommissie van de orga niserende vereniging Westerschouwen er in om de prijsuitreiking nage noeg op het geplande uur af te werken. Redelijk opmerkelijk was de ze getocht van de Renesser tennis vereniging Scelveringhe in de oudste leeftijdsgroep van dertien tot en met zestien jaar. Zowel bij de dames als de heren ging de eerste prijs mee naar Renesse. Bij de dames liet Monique Berrevoets in de finale niets aan het toeval over. Met twee keer 6-0 werd Mar leen de Vlieger van de LTC Zierik- zee aan de kant geschoven. In de halve finale won Monique Berre voets met 6-1, 6-0 van Marianne Renden en in de kwartfinales had zij eigenlijk de meeste problemen om verderop te komen. Nadat de latere winnares de eerste set met 6-3 had gewonnen, schreef Ingrid Schoots de tweede set met dezelf de cijfers op haar naam. De derde en beslissende set was echter weer voor Monique Berrevoets via 6-1. Naar de finale toe had Marleen de Vlieger zich ontdaan van twee lastige opponenten. Eerst werd Marian Renden met 6-2, 6-1 ge klopt en vervolgens moest Bianca Nikerk er met 6-3, 6-3 aan gelo ven. Goede start Bij de heren startte Wilco Hoogerhuis van TV Scelveringhe goed door de eerste set tegen Pe ter Moerland te winnen met 4-6. Hierna liet de speler uit Renesse echter geen twijfel meer bestaan over zijn plannen. Hoogerhuis moest kansloos ge noegen nemen met de tweede po sitie. In de halve finale klopte Moerland Hanno Canters met twee keer 6-1, terwijl hij zich in de kwartfinale ontdaan had van Eric Hogendoorn. Wilco Hoogerhuis 'elimineerde in de kwart- en halve finale achtereenvolgens Gert-Jan de Glopper en Ivo Schoots, waar bij Schoots het met 7-5, 6-2 aardig volheid tegen de verliezende fina list. De derde Renesser toernooi zege kwam tot stand bij de dames tot en met twaalf jaar. Jacolien Kooman en Danielle Fait bleven Janneke Beek en Marlies van de Wal nipt voor. In de enkelspelen in de katego- rie tot en met twaalf jaar ging Ma- ruja Speelman van de LTC Zierik- zee met de enkelspeltitel bij de dames strijken. In de finale toon de de Zierikzeese zich met twee keer 6-2 de meerdere over Tamara Boekholt van Westerschouwen. In de kwart- en halve finale hoefde de toernooiwinnares in totaal slechts een game af te staan. Mar lies van de Wal verloor met twee keer 6-0 en Lisette van de Zande redde de eer via 6-0, 6-1. Tamara Boekholt kwam overigens ook overtuigend in de eindstrijd. In de halve finale moest Ingrid Renden met 6-2, 6-1 haar meerdere erken nen en in de kwartfinale bracht Bianca den Ouden het tot 6-3, 6-2. Tamara Boekholt behaalde als nog een toernooizege door met Ro bert Steenstra het gemengd dub belspel te winnen. Het WIK-duo Ingrid Renden en Alex Hagestein werd naar de tweede plaats ver wezen. Jongste groep In het heren enkelspel in de jongste groep kwam de zege ook bij Westerschouwen terecht. In de finale klopte Ivo Schoots zijn klubgenoot Remco Canters na een bijzonder spannende en gelijkop- gaande strijd in drie sets. In de kwart- en halve finale won Schoots achtereenvolgens van Alex Hagesteijn en Corstiaan de Vries, beide keren met twee keer 6-3. Remco Canters had het in de kwartfinale moeilijk tegen Mi chael van Geer. Nadat Canters de eerste set met 6-3 had gewonnen pakte de Zierikzeeënaar de twee de set via 4-6. De derde en beslis sende set was echter weer voor Canters: 6-2. In de halve finale won Remco Canters met 7-6, 7-5 van Robert Steenstra. Het heren- dubbelspel in de jongste leeftijds groep was voor het Zierikzeese duo Jan-Willem de Coninck en Mi chael van Geer. Alex Hagestein en Arjan van de Stolpe werden naar de tweede plaats verwezen. In de dubbelspelen in de oudste groep ging een zege naar Brou wershaven, een naar Scelveringhe en een naar Westerschouwen. Marjan Reydon en Janine Adam wonnen het dames dubbelspel voor de organiserende vereniging met Bianca Nikerk en Marian Renden op de tweede plaats. Het gemengd dubbelspel, dat in tegen stelling tot alle andere dubbelspe len via het knock-out-systeem werd afgewerkt, leverde een over winning op voor het Brouwse duo Miriam de Gelder en Marcel Poots. In de finale werd het Scelveringhe-duo Bianca Nikerk en Peter Moerland naar de tweede plaats verwezen. Het herendub belspel in deze leeftijdsgroep bracht de vierde Scelveringhe- titel. Wilco Hoogerhuis en Peter Moerland toonden zich sterker dan de naaste belagers Remie Flo- hil en Freddy Kramer. Uit han den van Westerschouwen-voor- zitter Sam Karstens ontving Mare Klompe een extra prijs, omdat hij twaalf keer als umpire was opge treden. BURGH-HAAMSTEDE - Vanavond - maandag 16 juli - om zes uur zal een Zeeuwse een van de stralende middel punten zijn tijdens de traditionele vlaggenparade, die de jaarlijkse Nijmeegse Vierdaagse voorafgaat. Vele dui zenden zullen dan getuige zijn van het feit, dat de 76- jarige Burgh-Haamsteedse Mies Klaver aan de voor avond staat van haar 49e Vierdaagse in en rondom Nij megen. Zij is daarmee onbetwist ranglijstaanvoerster. „Ik voel me in opperste konditie", vertelt de altijd goed gemutste Burgh-Haamsteedse, terwijl zij de laatste hand legt aan haar bagage. „Het is door het vreemde weer van de laatste dagen erg moeilijk om te bepalen wat ik mee moet nemen. Als het zo blijft kwakkelen moet ik eigen lijk op alles bedacht zijn. Dat betekent dus extra vracht, maar ze maken me niets, want ik heb op alles gerekend. Zo gek kan het niet gaan". Beetje bij beetje raakt haar auto vol. „Alles wat ik nu al vast doe hoef ik morgen vroeg niet te doen. Ik moet bijtijds weg, want ik wordt om twaalf uur in het perscentrum verwacht. Vandaar". Achtste plaats voor Simon Blom in Domburg DOMBURG - Tijdens de tien kilo meter van Domburg is Delta Sport- atleet Simon Blom op de adhtste plaats geëindigd. De overwinning ging naar de Belg Albert van Camp- fort van Sgola. In de slotfase verwees hij John Vermeule van Dynamo '70 naar de tweede plaats. Zijn klubge noot Kim Reijnierse finishte op de derde plaats. Direkt na de start trokken Ver meule, Reijnierse en Van Campfort er al tussenuit. Vermeule leek de grootste kanshebber te zijn, maar hij vergiste zich in het eindschot van de 34-jarige Belg. Albert van Campfort voltooide de tien kilometer straat loop in 29.47,6 min. John Vermeule verspeelde in de slotmeters ander halve sekonde. Kim Reijnierse moest acht sekonden toegeven. De vierde plaats was voor de voor malige Zeeuw Henk Cysouw, die mo menteel lid is van het Bredase Sprint. Hij voerde het ruim versla gen peloton aan met een tijd van 31.11 min. Will Rindt van PSV werd vijfde, André Kolders van Sliedrecht Sport zesde, Leon van de Velden van AV '56 zevende en Simon Blom pakte de achtste plaats in 31.27 min. Frans Krijnsen van AV '56 werd winnaar bij de veteranen en Annie Rindt won bij de dames. LONDEN - De Sovjet-atleet Sergej Boebka heeft tijdens internationale wedstrijden in Londen het wereld- rekord polsstokhoogspringen ge bracht op 5,90 meter. Boebka verbe terde zijn eigen wereldrekord. dat dateerde van 2 juni (Parijs Saint De- nis) met twee centimeter. GSTAAD De Zweed Jakim Nystrom is zondag internationaal tenniskampioen van Zwitserland ge worden. Nystrom versloeg in de fina le van het met gijna 325.000 gulden gedoteerde evenement in Gstaad de Amerikaan Brian Teacher met groot gemak: 6-4, 6-2. RENO/LOS ANGELES - De Olym pische fakkelloop heeft het leven van een 67-jarige Amerikaan gekost. Bij Reno in de staat Nevada kwam Alas- dair MacKenzie om het leven toen zijn auto op een vrachtwagen botste. De vrachtwagen stond stil, omdat de fakkeldrager naar Los Angeles langs kwam. WALNUT - De Nederlandse diskus- werpster Ria Stalman heeft zich zon dag bij wedstrijden in Walnut (VST) bovenaan de wereldranglijst van dit seizoen genesteld met een verbluf fend nationaal rekord: 71,22 meter. Ze schept haar oude rekord, dat sinds 8 juni van dit jaar op 67,58 meter stond (San Diego) met meters aan. De 71,22 meter, die na haar vijfde poging werd opgemeten, betekende de op zes na verste worp in de geschiedenis. Trimlopen in Bruinisse en Burgh-Haamstede ZIËRIKZEE - Deze week staan er op Schouwen-Duiveland opnieuw twee trimlopen op het programma. Morgen - dinsdag 17 juli - wordt op het terrein van Aquadelta voor de vierde keer de Aquadelta-loop ge houden en donderdag 19 juli staat in Burgh-Haamstede de tweede trim- loop uit een serie van zes donder- daagse trimlopen op het programma. De vierde Aquadelta-loop gaat om half acht van start op het centrum plein van Aquadelta. Naar keuze kan hier vier of acht kilometer worden gelopen. Inschrijven is mogelijk va naf half zeven of bij voorinschrijving bij Riet Jansen in Zonnemaire, tele foon 01112-1780. Iedere deelnemer ontvangt bij de finish een origineel herinneringsvaantje. In Burgh-Haamstede wordt don derdagavond vanaf half acht de tweede uit een serie Ring Promotion- trimlopen afgewerkt. Start en finish van de naar keuze twee, vier of acht kilometer zijn naast het VVV- kantoor, waar vanaf een uur voor de start kan worden ingeschreven. Om half acht gaat de twee kilometerloop van start, een half uur later de twee andere afstanden. Dinsdagmorgen om zeven uur gaat de eerste etappe van de 68e Nij meegse Vierdaagse in de tuin van de Vereeniging in Nijmegen van start. De vlaggenparade in het Goffertsta- dion fungeert als officiële openings ceremonie, als betrof het de olympi sche spelen. Van alle deelnemende landen (voorlopig werden er 36 natio- naliteiteh geteld, - red.) gaat de nati onale vlag in top. Het binnendragen van de dundoeken gebeurt door 128 leden van de koninklijke marechaus see, die de vlaggen ook hijsen op de klanken van de koninklijke lucht machtkapel, onder leiding van kapi tein Lex van Diepen. Na de plechtige opening wordt door ongeveer dui zend deelnemers uit alle landen gede fileerd langs de tribunes. Twaalf burger- en militaire orkesten uit ei gen land, Amerika, Engeland, Duits land, Noorwegen en Zwitserland brengen tijdens de openingsceremo nie apart en gezamenlijk een keur van melodieën ten gehore. Het optre den van acht parachutisten van de 82e luchtlandingsdivisie uit Zuid-Ca- rolina USA - The Golden Knights - belooft het absolute klapstuk te wor den." Het optreden in het Goffert- stadion wordt het eerste in Europa. Invalidewagentje In 1982 leek de jacht van Mies Kla ver op het ronde getal van vijftig vierdaagsen abrupt te worden afge broken, toen zij in de wintermaan den kreeg af te rekenen met een ern stige aanval van hernia. Zij leek te zijn veroordeeld tot het voorgoed doorbrengen in een invalidewagen tje, maar de toen 74-jarige Burgh- Haamsteedse vocht fel terug. Alsof haar leven ervan af hing ging zij de strijd met de gevreesde handi- kap aan. Alles echter alleen voor die jaarlijkse vier dagen, haar Vierdaag se van Nijmegen, die zij toen 46 keer had voltooid, een aantal wat nie mand haar kon verbeteren of mis schien nog ooit kan verbeteren. Ze wil echter meer. „Vijftig keer de Vierdaagse lopen. Daar droom ik al jaren van. Ik ga nu voor de 49e keer van start. Het volgend jaar moet het gaan gebeuren. Geloof maar, dat het een feest wordt. Ik heb al een schitte rend plan in mijn achterhoofd, mar dat moet allemaal nog een verrassing blijven, maar het heeft wel wat met Zeeland te maken, dat wel". Mies Klaver blijft bescheiden over wat zij presteert. „Het is echt geen prestatie", zegt ze. „Het gaat bij mij ook niet vanzelf. Velen laten echter de moed te vlug zakken. Het is een kwestie van willen. We hebben die „onderdanen" toch niet voor niks ge kregen. We moeten lopen, bewegen. De mensen van tegenwoordig zijn ge woon te lui. Waar een wil is, is een weg". In december 1981 werd Mies Klaver geveld door een hernia, die haar linkerbeen grotendeels verlam de. Ze was een wrak en leek totaal uitgelopen. Zonder operatief ingrij pen, maar door een vijf weken duren de ziekenhuisverpleging in Goes kwam Mies Klaver er beetje bij beet je weer bovenop. Neuroloog dokter Boon, huisarts dokter Stenger en fysiotherapeut Gert-Jan van der Salm hadden slechts één opdracht: Mies Klaver zou en moest op de dag voor de Vier daagse weer startklaar zijn. Een paar dagen voor het uur nul kreeg Mies Klaver de medische goedkeurings verklaring, een papiertje dat ze tot op de dag van vandaag koestert als iemand anders zijn of haar rijkste be zit. „Mijn been is nu eigenlijk nog maar negentig procent", vertelt ze. „Maar dat is geen bezwaar, want dan gebruik ik mijn andere maar tien procent meer". Debuut-optreden In haar jeugdjaren was Mies Kla ver een zeer akseptabel korfbalster en een voortreffelijk atlete. Diverse keren kwam zij uit voor vertegen woordigende teams in buitenlandse wedstrijden. In 1929 maakt zij voor het eerst kennis met de Nijmeegse Vierdaagse. Een weddenschap met haar broer resulteerde in 1930 tot een debuutoptreden in Nijmegen. Met Gonnie Visser liep Mies Klaver te midden van het detachement Jagers mee. In september 1930 richtten Haagse deelnemers aan Nijmeegse Vierdaag sen de Wandelsportvereniging „De Vierdaagse" op. De heer J. H. Klaver werd de eerste voorzitter. Later werd hij de man van Mies Budding, zoals haar meisjesnaam luidde. Tijdens de 38e editie van Mies Klaver-vierdaag- sen verloor de Burgh-Haamsteedse haar man. „Ieder jaar stond mijn man me op te wachten aan het slot van de laatste dag om me te huldigen bij mijn binnenkomst. Na die 38? lag er alleen een telegram. Hij kon niet komen, hij mocht niet van onze huis dokter. Ik tilde er niet zo zwaar aan, want och, ziek worden kan iedereen, 's Nachts moest ik echter naar Den Haag komen. Toen ik arriveerde was hij reeds overleden. Ik heb mijn man via de Vierdaagse leren kennen, maar ook met de Vierdaagse verlo ren. Ik loop vooral voor hem. Hij zal trots op me zijn". Mies Klaver woont in haar eentje in haar huis aan de Burgh-Haam- steedse Moolweg. „Ik heb geen man meer, geen huisdieren. Maar ik voel me niet eenzaam. Alleen daags na af loop van de Vierdaagse heb ik het wat te kwaad, want dat is de sterf dag van mijn man. Voor de rest heb ik mijn bezigheden. Ik rommel wat in mijn tuin, ik naai wat kleren en ik ben gek op het werk in huis. Verder reis ik graag. Een goede gezondheid is mijn grootste wens, dan komt die vijftigste Vierdaagse er vanzelf. Voor hernia heb ik geen angst meer. Ik weet nu wat ik niet mag doen. Ik ben nu dan ook in een op perste gezondheid en helemaal klaar om nummer 49 af te werken. Dan wordt het wachten, wachten tot er weer een vlaggenparade is. Enkele uren later klinkt voor mij dan het startsignaal voor de vijftigste. Dat worden vier dagen, die onvergetelijk zullen worden, nog onvergetelijker dan die 49 keer vier dagen, die ik er straks op heb zitten. Ik geniet er nu al van". Nationaliteiten „Wij lopen de Vierdaagse mee, vol levenslust en moed. Als goede lopers bhjven wij, altijd op goede voet". Deze zinnen zal ook Mies Klaver van af dinsdag weer aanheffen, wanneer het legioen zich in beweging zet. Volgens de verwachting van de Ko ninklijke Nederlandse Bond voor Li chamelijke Opvoeding (KNBLO) zul len er dit jaar ruim 22.000 deelnemers naar Nijmegen komen. Het rekord aantal nationaliteiten werd in de voorinschrijving reeds gebroken. Dit jaar worden er voor het eerst deelne mers uit Vietnam en Korea verwel komd en de inmiddels 23-jarige stu dent uit Guinee-Bissau zal er ook weer zijn. Vorig jaar ontstond er nog enige beroering omtrent deze een ling, omdat abusievelijk niet de vlag van zijn land, maar die van een buur land werd gehesen. „Ik weet nu hoe de vlag eruit ziet", liet marsleider Ad van Dongen weten. „Hij zal er nu hangi-u. Reken daar maar gerust op". Op uitnodiging van de Pools-Neder- landse Kulturele Vereniging komen vijftig studenten van de sportakade- mie uit Krakau naar Nijmegen. Vijf van hen leggen de tocht van Polen naar Nederland te voet af. Zij her denken daarmee de slag bij Arnhem, veertig jaar geleden. De jongste deelnemer is een meisje van elf jaar uit Merselo, de oudste is de heer Roep uit Amsterdam. Hij is negentig en gaat voor de 42e keer van start. Mies Klaver is met haar 49e editie de absolute wereldrekord- houdster. Een op de drie deelnemers marcheert in militair tenue. Opval lend is de voorkeur van burgers voor het langste parkoers van vijftig kilo meter per dag. Het aantal buitenlan ders bedraagt zevenduizend. „Mijn eerste Vierdaagse werd tot nu toe mijn zwaarste. Nadat ik een blaar met kamfer-spiritus had ingesmeerd, liep ik een bloedvergiftiging op. Na de derde dag raadde dokter Leuring me af om verder te gaan, want ik zou het onmogelijk kunnen halen. Ik was toen echter al een fikse aanklamper, want ik ben toch aan het eind geko men. Ik heb enorm afgezien, maar het was het begin van iets wat 55 jaar later zijn bekroning moet krijgen met het voltooien van „mijn" vijf tigste Vierdaagse", zegt Mies Klaver terwijl zij de laatste benodigdheden in haar auto zet om even later uitbun dig zwaaiend weg te rijden, een nieuw vier dagen durend avontuur tje tegemoet Winstpunt voor Sari Hanse met Vital in Hulst HULST - Een week na het gTOOtse ponykonkoers in Hulst organiseerde de LR en PC Hulst een konkoers voor paardenkombinaties, waaraan van de Schouwen-Duivelandse verenigin gen alleen werd deelgenomen door kombinaties van De Schouwse Rui ters uit Dreischor. Door de abomina bele weersomstandigheden werd de afdelingsdressuur afgelast. J)e beste eilandelijke prestatie kwam op naam van Sari Hanse met Vital. In de Ll-dressuur behaalde zij een keurige vijfde plaats met 122 punten, goed voor een winstpunt. Promotie naar de L2-dressuur staat voor de deur. In de M-dressuur kwamen twee kombinaties van De Schouwse Rui ters in aktie. Laurice Boonman kwam met Vident tot 115 punten en Anita. Timmerman kwam met haar zeventien jaar oude bruine ruin West minster uit op 104 punten, waarmee zij in de onderste regionen belandde. In de L2-klasse leverde Kees Stouten met Tornado een redelijke prestatie af. In de striemende regen behaalde hij 114 punten. In het Z-springen kwam Laurice Boonman met Vident niet ongeschon den rond. Een aantal springfouten brachten zijn strafpuntentotaal op twaalf. Duidelijk is geworden, dat Laurice Boonman nog wat te doen heeft om goed mee te draaien, zeker nu hij de eerstvolgende selektie- wedstrijd voor het provinciaal kam pioenschap door vakantie moet mis sen. Kees Stouten kwam voor het laatst uit in de M-klasse springen met Tornado. Een vierde plaats en twee winstpunten noodzaken hem om de volgende wedstrijd in de Z- klasse uit te komen. NEERPELT - De Olympische wie- lerselektie, bijeen in een vijfdaags trainingskamp in Sittard, heeft za terdag een wielerkoers in het Belgi sche Neerpelt volledig beheerst. De eerste zes plaatsen in de uitslag wer den ingenomen door Nederlanders. Winnaar werd Jos Alberts. Maarten Ducrot werd vlak voor het einde, na een solo van 45 van de te rijden 120 kilometer, ingelopen door vijf land genoten. Gert Jakobs en Jean-Paul van Poppel werden door pech getrof fen. De laatste slag (2) s 86. „Eric, de vorst der Noormannen?" mom pelt Aëtius, een wenkbrauw optrekkend. „Dat was toch die bemoeizieke kerel, die zich aan Padmonds zijde schaarde, toen ik de Franki sche troonopvolging ten gunste van Merwig wilde regelen?" Hij staart even zuur voor zich uit en gromt dan: „Nota bene wist die gladde landloper nog zijn zin door te drijven ook En nu heeft hij het dus aan de stok gekregen met Attilla Dat is wel vreemd, want vriend Erie stond aan de zijde van Padmond en deze is op het ogen blik Attilla's bondgenoot Weet ge er meer van. beste Livius?" De Quaestor haalt de schouders op. „Er schijnt een heel komplot geweest te zijn", zegt hij. „Erg duidelijk waren de Hunnenbood- schappers niet, maar die Noormannenvorst schijnt Attilla diep vernederd te hebben. Doordat ze Walamir, de koning der Oostgo- then als gijzelaar meevoerden, konden ze over de Rijn ontkomen dat was verleden jaar herfst en sedert dien is de hele bende - ja, want zowel de Herulenvorst als die Noor beschikten, over krijgers - spoorloos." „Maar het bevalt mij niet, dat Attilla denkt, dat deze troep zwervers bij mij onderdak heeft gekregen. Ik hoop dan ook, goede Livius, dat je de Hunnen duidelijk hebt kunnen maken, dat wij in geen enkele verbinding met dit volk staan. De toestand is al moeilijk genoegd. Ik ben niet voorniets zo vroeg in het jaar terugge komen". De Quaestor lacht begrijpend. „Ik beloofde de gezochten te zullen grijpen, waar zij zich zouden vertonen en dat stelde de Hunnen te vreden, edele Aëtius „Goed, goed, verder nog bijzonderheden?" „Geen enkele", is het antwoord, „de winter is weinig opwindend geweest Op dat moment klinken haastige voetstap pen cn na een klop op de deur treedt een schild wacht binnen, die in de deuropening bijna op zij geduwd wordt door een verwaaid uitzien de. dodelijk vermoeide Frankenkrijger. „Hier komt de opwinding, vrees ik", prevelt Aëtius. „Gegroet, edele Aëtius," hijgt de men, „Mer wig, koning der Franken, smeekt dringend om bijstand Merwigs broeder is door Attilla vermoord een Hunnenlcger is de Rijn over gestoken

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 7