Aanrijding Met gewonden RENESSE BEI NACHT Mobilofoon Eindeloze surveillance Ernstige verkrachting Recherche-werk 4 RENESSE - Een van de drukste weekeinden van het jaar, zo niet het drukste weekeinde, is achter de rug. Als in een soort ster-rit begaven de vakantiegangers zich massaal in één richting: Renesse was het eindpunt. Alle campings waren bomvol, overloopterreinen in gebruik, hotels, pensions en huisjes volledig bezet, dus was er werk aan de winkel. Veel werk voor de horeca-onderne- mers, die het van de komende zes weken moeten hebben, maar ook werk aan de winkel voor het politieapparaat dat toch een beetje zorgelijk tegen dit weekeinde aan keek. Wat zou de nacht brengen? Loopt het uit de hand, of houden we het in de hand? Nachtelijk Renesse: een broeinest, waar van alles uit kan voortkomen. De politie was op alles voorbereid en koncentreerde zich volledig op de tweede badplaats van Nederland. Renesse Am Meer, bei Nacht. Verslaggever en fotograaf van de Zie- rikzeesche Nieuwsbode gingen mee en draaiden een vol ledige nachtdienst mee: van 10.00 tot 04.00 uur per snelle surveillancewagen door de Westhoek, Inmiddels is het zachtjes gaan rege nen en vertonen omstanders een waar staaltje van gemeenschapszin: een flink zeil wordt boven de gewon den omhoog gehouden zodat geen last hebben van de sijpeler gen. Na het afvoeren van de tv het ziekenhuis in Zierikzee werkt de B.S.-West de rest van de formalitei ten af en zorgt voor het transport van de motor naar Zierikzee, voor een technisch onderzoek. Jan de Jonge belast zich hiermee. Schuurfeest Het is bijna elf uur als Rutgers besluit eerst even te gaan tanken en dan naar het grote Schuurfeest in Ou- werkerk te gaan. Een melding van De druilerige regen heeft plaats ge maakt voor een heuse stortbui, waaraan het te danken is dat het vrij rustig is op de mobilifoon. Volgens plan besluit opper Rutgers naar Re nesse te gaan - tegen twaalven, waar hopelijk de koffie bruin is. Doorweekt Op de Zierikzeese rotonde doen twee Duitse jongens met brommers moeilijk: een slingerend achterwiel en geen verlichting zijn reden voor een praatje. De volledig bepakte voertuigen met daarop twee door weekte jongens zijn op weg naar een camping in Renesse, het is 23.30 uur, en de campings vol. De jongens krij gen de raad om hun brommers op het Zierikzeese bureau te stallen en per taxi hun weg te vervolgen. In ieder geval mogen ze niet zonder verlich ting naar Renesse. Ze begrijpen het, want iedere Duitse gast wordt in zijn moedertaal aangesproken door de politieagenten. Op het Renesser politiebureau is er méér belangstelling van „buiten af" voor het politiewerk deze nacht: overste J. J. Veenstra, distriktskom- mandant rijkspolitie Zeeland, was ook naar de badplaats afgereisd om zich op de hoogte te stellen van het reilen en zeilen die nacht. Zondag be gaf hij zich per helicopter boven de volle Westhoek om zo een totaal in druk te krijgen. Aanranding Van rustig koffiedrinken was plot seling geen sprake meer, na een telef- nische melding van een aanranding. Een vier man sterke formatie van Hermandad vloog het bureau uit om de dader in,£e kraag te vatten. Bin nen het half üur zaten niet één dader, maar zelfs twee daders in de cel. Twee jongens van 17 en 18 jaar oud hadden zich om beurten vergrepen aan een 13-jarig Duits meisje. Een misselijk-makend zedenmisdrijf niet alleen, maar ook een handenvol uren kostende affaire. Kostbare uren, want al die tijd dat er vier man poli tie zich om de jongens, maar vooral om het overstuur zijnde meisje be kommerden, waren twee surveillan cewagens onttrokken aan het gewo ne werk: handhaven van de openbare orde. Opvallend was voorts het ronduit onbeschofte gedrag van deze twee ar restanten, die geheel niet onder de in druk waren van hun daad, maar wèl onder „invloed". De bewijslast is in zo'n geval van groot belang. Daarom werden ook nog eens twee man van de technische recherche naar Renesse ontboden voor het noodzakelijke sporenonderzoek. Een arts werd op geroepen voor het slachtoffertje dat met haar vriendin (12 jaar) üren lang op het politiebureau moest doorbren gen. De daders werden in de loop van de nacht overgebracht naar Zierikzee en zo spoedig mogelijk voorgeleid voor de officier van justitie. Hen wacht een. celstraf van enkele maanden tot maximaal zes jaar. Het kind van de rekening zal waarschijnlijk haar he le leven deze nacht traumatisch nabij blijven. Wolkbreuk In die tussentijd nog een melding Bij de foto's De 57-4, snelle surveillanceau to van de Rijkspolitie groep Schouwen-Duiveland, waar mee een groot deel van de nacht rondjes werd gereden in het kader van het preventief surveilleren: je laten zien, la ten merken dat er op je gelet wordt. Daaronder hulpvaardi ge kampeerders, die aan de Rampweg een zeil hoog hiel den ter bescherming tegen de regen van de twee gewonden, die later werden overgebracht naar Zierikzee. Daaronder een Mini, op het parkeerterrein aan de Moolweg. De slapende inzittenden werden door adju dant M. P. Lenselink (R) en re serve wachtmeester L. Ver burg gewekt en gesommeerd naar elders te vertrekken. De grote foto onderaan de twee wachtmeesters van de bereden politie uit Haamstede, op een tijdstip dat Renesse slaapt. gedirigeerd om een oogje op de bad hokjes te werpen. Om 0.25 uur deed de „beste politieagent" zijn intrede: een wolkbreuk met onweer, die de gemoederen nog vóór ze verhit wa ren, afkoelde. Twee jeugdige Rotterdammers vra gen om 0.55 uur of ze even op het pijp je mogen blazen... Ze hadden nogal wat gedronken en wilden voor de ze kerheid een fiat van de politie voor de thuisreis, maar met dergelijke „grappen" houdt de politie zich niet bezig! Preventief Opper Rutgers heeft het druk met de aanranders. De „vier" wordt be mand met wachtmeester Gerard Goe- degebuuren en reserve-wachtmeester Louis Verburg, die ontelbare rondjes gaan maken: preventief surveilleren. Onderweg wijzen ze op alles wat er loos is in Renesse, en dat is héél wat. Als alles bekeurd zou moeten worden wat daarvoor in aanmerking komt, zouden ze nog wéken processen-ver- baal aan het schrijven zijn! Honderden auto's staan her en der slordig geparkeerd. Voetgangers lo pen (in de stromende regen) midden op de rijweg. Een rij paarden met hun berijders lopen zonder verlich ting gevaarlijk te doen. De verlich ting van auto's, motoren, brommers en fietsen laat in veel gevallen te wensen over, maar er wordt slechts gewaarschuwd. Doel is immers om gezien te worden? Laten zien dat de politie nadrukkelijk aanwezig is? Goedegebuuren laat ook zien welk' een levensgevaar de voetgangers lo pen op de Vroonweg, er hoeft maar één automobilist te rijden die te veel aan Bachus heeft geofferd, of er val len gewonden, om niet van erger te De Schouwen-Duivelandse rijkspo litie, onder leiding van adjudant M. P. Lenselink, werkt met „oppers- van-dienst", opperwachtmeesters, die bij toerbeurt de leiding hebben over het politionele optreden. Tien opperwachtmeesters krijgen derhal ve ieder op hun beurt de leiding toe bedeeld over het hele eiland. Zater dag op zondagnacht was opper H. Rutgers de „baas". Zijn dienst begon in Zierikzee, direkt met een melding van een aanrijding op de Rampweg, waarbij twee gewonden zouden zijn betrokken. De B.S.-west (Basis Surveillance-West) werd meteen (22.10 uur) ter plekke gedirigeerd en opper Rutgers met de ,,vier" toog eveneens naar de onheilsmelding. Onderweg naar de Rampweg, die voor twee motorrijders ook daad werkelijk een Ramp-weg zou blijken te zijn, vertelde Rutgers zijn ver wachtingen voor deze nacht. „Een voorspelling doen is onmogelijk. Het enige wat we weten is, dat er veel volk in de Westhoek zit, jong volk overwegend en het hangt van allerlei faktoren af hoe die zich gedragen vannacht. Eén konkrete aanwijzing hebben we gekregen: met het Pinksterweekeinde was er een vecht partij in Renesse, en de vechtersba zen hebben aangekondigd het van nacht nog eens dunnetjes over te doen. Maar verder hangt het hele maal in de lucht". In de Westhoek rijdt één politiewa gen, die vooral op het illegale kampe ren let, plus de B.S.-West, het bureau in Renesse is bemand, er is een voet patrouille, het bureau Zierikzee is in touw en de basis-Oost werkt. Later in de nacht wordt de sterkte nog aan gevuld door twee man van de bere den politie uit Haamstede. Rond het middernachtelijk uur, als de rest van het eiland stil wordt en Renesse nog bruist van het leven, zullen bijna alle manschappen zich in en rond Renesse koncentreren. Men verwacht wel wat. Verlichting Op weg naar de Rampweg wordt ook duidelijk dat verrassend veel au tomobilisten het niet zo nauw nemen met de verlichting van hun auto. Op vallend is het aantal niet juist af gestelde koplampen (te hoog) of hal ve verlichting. Rutgers heeft er wel aandacht voor, maar geen tijd om de coureurs staande te houden: assisten tie bij het ongeluk is van meer be lang. Voor perceel 32 wijzen zwaailich ten al van verre waar de plek des on- heils is: de B.S.-West is gearriveerd en doet het eerste noodzakelijk werk. Een Belgische bestelwagen wilde een linksgelegen inrit in, op een moment dat een motorrijder met duo-passagiere aan het inhalen was. Op de inrit lagen de twee, gewond en met dekens bedekt. De Belgische bestelwagenbestuurder legde zijn eerste verklaring af. Een dokter werd gewaarschuwd, plus de ambu lance uit Renesse, die om 22.30 uur arriveert. een aanrijding waarbij de dader met de noorderzon vertrok steekt een spaakje in het wiel. De B.S.-Oost, die zojuist meldde dat het Grevelin- genstrand „schoon" is (géén illegaal kampeerders meer) gaat naar de aan rijding in Nieuwerkerk, evenals Rut gers, maar het blijkt mee te vallen en de opper-van-dienst hoeft geen as sistentie te verlenen. Richting Ou- werkerk komen we nog een wagen tegen van de verkeersgroep Middel burg, die een oogje in het zeil houdt op Rijksweg 18. De P.J.Z. (Plattelands Jongeren Zeeland) vermaakt zich in een grote schuur aan de Zuid Hogeweg opper best. Het gaat er geordend toe al geeft het parkeren van een paar hon derd auto's op een smalle landweg een beetje problemen. Ze hebben ver gunning tot 03.00 uur, en kunnen dus nog even hun gang gaan. Niet alles is plattelands-jeugd, getuige de vele au to's met Duitse kentekenplaten.... van een ingegooide ruit en de bere den politie (twee man te paard) meld den zich dat ze in aantocht waren. Ze werden over het strand naar Renesse spreken. Tijdens deze rit wordt dui delijk dat Renesse wel een behoor lijk aantal horecagelegenheden heeft, maar op deze toeloop totaal niet berekend is. Het slechte weer noopt de toerist ergens naar binnen te gaan en Renesse geeft derhalve het beeld van uitpuilende bar's. Partikuliere bewaking De aanvoerroutes van de campings naar het centrum vise-versa worden met grote frequentie bereden door de „vier" en het is daar ook dat we een eigen bewakingsdienst in peiling krijgen. Een bewoner van zo'n druk ke aanvoerroute néémt het niet lan ger dat z'n eigendommen met grote regelmaat worden vernield. De hele zomer gaat hij vroeg naar bed om om streeks het middernachtelijk uur post te vatten voor zijn woning. Geassisteerd door zijn hond en gewa pend met stok en riek. „Ik slaap toch niet rustig als die mannen langsko men", legt de privébewaker uit, „ik sla d'r op in", zegt hij vervolgens dreigend, zich verontschuldigend dat hij het ook niet kan helpen. Maar ook hij zal een rustige nacht hebben. Nog voor het sluitingsuur (02.00 uur) zij de twee politiepaarden in het centrum van Renesse voor hun pre ventieve taak. Bij normaal weer be gint het dan pas écht. Even daarvoor begeven de eerste gasten zich naar hun slaapplaats. De meesten lijken lichamelijk gehandicapt: ze lopen erg moeilijk te laveren van steunpunt naar steunpunt. De alkohol doet z'n verslappend werk. Haamstede is op dit tijdstip uit gestorven. Per mobilofoon komt de melding van een Duitse auto, die zich ver dacht heeft opgehouden bij de haven van Brouwershaven, kennelijk met het doel om surfplanken te stelen. Het kenteken wordt aan alle wagens doorgegeven, maar de auto wordt niet meer gesignaleerd. De Rotterdamers in Renesse heffen het lied aan dat er niets meer aan te doen is: Feyenoord is kampioen. Dui- ters doen een poging het lied mee te zingen. Parasol 02.22 uur: Op de Vroonweg houdt wachtmeester Goedegebuure een groepje jongelui aan, die getooid met een terras-parasol trachten de regen te ontwijken. Ze zouden de parasol, die voor heel ander weer bestemd is, hebben gevonden in een tuin. De wachtmeester neemt de parasol in beslag, de groep gaat mokkend ver der. Er blijkt ontzèttend veel gedron ken, die nacht. De horeca kan geen klagen hebben. De meeste voetgan gers zijn erg lief voor elkaar en bege ven zich op pad in een innige om strengeling: samen lukt het nog wel overeind te blijven. Op het parkeerterrein aan de Mool weg treft de patrouille de eerste auto-slapers aan, of zij, die het re- kreëren nog lang niet moe zijn en heel andere zaken aan hun hoofd heb ben. De slapers worden wakker ge maakt en gesommeerd naar elders te vertrekken, de overige „rekreanten" worden vooralsnog met rust gelaten: illegaal kampeer je pas, als er van slópen sprake is, en zover zijn ze nog niet. Broodnuchter Even voor drie uur wordt Goedege buuren afgelost door adjudant Len selink, die deze nacht gewoon mee draait in de dienst. Om 02.45 uur komt een auto zonder lichten ons te gemoet. De bestuurder maakt een on zekere indruk en verdwijnt pijlsnel via een vluchtheuvel en smalle straatjes richting Scharendijke, ach tervolgd door de „vier". De chauf feur blijkt na aanhouding brood nuchter te zijn. Via de meldkamer van Middelburg wordt nagegaan of de man in het politiebestand voor komt: kode 1000 geeft uitsluitsel dat er niets met de bestuurder aan de hand is. 03.00 uur: in de linkerberm staat een B.M.W. geparkeerd met een aantal jolige inzittenden. De bestuur dersplaats is leeg: op weg voor een bloedproef (in politietermen een 26- er). Toch nog even navragen. 03.12 uur: De bereden politie vraagt of langer blijven zinvol is. Dat is het niet. en ze worden bedankt voor hun assistentie. Nog een blik op het parkeerterrein aan de Moolweg levert een vertede rend aanblik op van elkaar bemin nende toeristen. Eén had zo weinig plaats in z'n auto, dat ie z'n reserve wiel maar op het dak had gelegd.... Illegaal kampeerders -in een busje worden gewekt, twee Deense Doggen doen het „woord", maar de baas wordt verwezen naar een camping, óf hij riskeert een bekeuring van 150,-. De hondeneigenaar kiest eie ren voor zijn geld en zegt te vertrek ken. Renesse slaapt 03.30 uur: Renesse slaapt. Het noodweer heeft z'n uitwerking ge daan. Op het bureau zijn ze nog steeds bezig met de arrestanten en is de arts zojuist gearriveerd. De „vier" beëindigt zijn patrouille, de beman ning neemt nog een kop koffie. Om 4.00 uur zit de dienst erop: Renesse is rustig. Oók de politie kan gaan sla pen. Een beperkte bemanning blijft aanwezig, en maar goed ook, want te 04.00 uur wordt een zeer luidruchtig groepje jongelui gesignaleerd, dat tot de orde moet worden geroepen. Er ligt ook nog ergens in Renesse een au to in de sloot, dus er blijft werk aan de winkel. Bijna verontschuldigend „dat er niets gebeurd is" zegt adju dant Lenselink dat we nog maar eens terug moeten komen, als er wérke lijk wat gebeurt, „Voor ons betekent dit niks, we hadden wel wat anders verwacht, aldus de adjudandt. TEKST: HARRY DE WAARD FOTO'S: JOH AN D.C. BERREVOETS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4