dit biedt de beeldbuis Toch weer positief resultaat voor Streekvervoer Z.W.N. Schiesser^ deurloo mode Dingemans exposeert aquarellen over inundatie Walcheren Gister sprak zij van liefde Opheffing veerdienst Zijpe dreigt Amanda Spoel naar Avro Mishandeling- Met blote benen naar bed. •WWWWWWWBWWWWWWHWWWWWWW'HWtoWWWC ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 16 juli 1984 Nr. 23557 3 ZIERIKZEE - N.V. Streekvervoer Zuid-West-Nederland te Zierikzee heeft het jaar afgesloten met een positief resultaat van 70.000,-, nadat een bedrag van 438.229,- aan de voorziening voor toekomstige kosten bij beëindiging van de veerdienst Zijpe - Anna Jacobapolder was toegevoegd; in 1982 bedroeg het resultaat 451.000,-. De totale kosten stegen ten opzichte van 1982 met 7,4% tot 63,7 miljoen, voornamelijk als ge volg van uitbreidingen in het autobuslijndienstbedrijf en van kostprijsstijgingen. In 1983 werden 16,7 miljoen reizi gers vervoerd, hetgeen een toename betekende van 3,1%. De groei is aan zienlijk minder dan in voorgaande jaren. Een aantal oorzaken hiervan kan zijn: de toegenomen werkloos heid en de inkomensachteruitgang naast een forse tariefsverhoging. De arbeidsonrust en de stakingen in de tweede helft van 1983 hebben eveneens een ongunstige invloed ge had op de vervoersomvang door de onbetrouwbaarheid in de dienstuit voering die hiervan het gevolg was. Kwaliteit van het voorzieningenni veau en betrouwbaarheid in de dienstverlening kunnen een positie ve invloed hebben op de omvang van het vervoer in 1984, niettegenstaan de de sterke tariefverhogingen die in 1984 met ingang van 1 april zijn inge voerd. Slechts daardoor is Z.W.N. een groei van ruim 10%. In de periode 1979 tot en met 1983 steeg het aantal reizigers van 10,9 miljoen tot 16,7 miljoen; een toename derhalve met 53%. De afgelopen jaren kon het voorzieningenniveau aanzienlijk worden opgevoerd. De kilometerpro- duktie is in die jaren met 35% toege nomen en wel van 14,2 miljoen kilo meter in 1979 tot 19,1 miljoen in 1983. In het verslagjaar stegen de overi ge produktiemiddelen als volgt: het aantal autobussen nam toe met 28 eenheden tot 252, een toename van 12,5%; het aantal kilometers dat door eigen autobussen werd gereden, steeg van 17,5 miljoen naar 18,0 mil joen, ofwel met 2,7%. Het gemiddeld aantal chauffeurs nam met 29,6 (7,0%) toe. Een belang rijk deel van deze toename houdt verband met de in dienstneming van een groot aantal parttime- medewerkers, dat in het bijzonder het spitsvervoer verzorgt. Het spitsvervoer kon hierdoor in toenemende mate met eigen mate rieel gereden worden. Hierdoor wordt de bijhuur teruggedrongen; in 1983 met 123.000 kilometers. Het aan tal eigen autobussen en chauffeurs steeg verhoudingsgewijs sterker dan het aantal kilometers doordat het daarbij behorende personeel en ma terieel slechts gedurende korte tijd per dag wordt ingezet; het aantal ki lometers per chauffeur en per auto bus daalde daardoor in het verslag jaar niet onaanzienlijk. In Spijkenisse is ten behoeve van de autobuslijndienstexploitatie in Voorne-Putten in Rozenburg een nieuwe stalling annex werkplaats in gebruik genomen. Deze staling biedt ruimte aan ongeveer 80 autobussen. Werkplaats Oude Tonge Aan het eind van het verslagjaar is in Oude Tonge de bouw gestart van een centrale werkplaats - ter vervan ging van de te kleine en verouderde centrale werkplaats te Numansdorp - benevens een staling met onder houdswerkplaats ter vervanging van de vestiging te Middeiharnis. De cen trale werkplaats heeft een kapaciteit voor het verrichten van groot mecha nische onderhoud aan ongeveer 280 autobussen. De stalling met de bijbe horende onderhoudswerkplaats biedt een kapaciteit voor ongeveer 50 autobussen. In augustus 1983 is de ESOfoon in het bedrijf in gebruik genomen en werd voor de bediening van het systeem een centrale verkeersleiding te Zierikzee operationeel vanwege een optimale uniformiteit en proces beheersing. Veerdienst Zijpe De kosten die verbonden zijn aan het in exploitatie houden van de veer dienst Zijpe - Anna Jacobapolder worden sedert 1978 niet meer gedekt door de inkomsten. Het verlies op de ze veerdienst, dat in 1983 425.000,- bedroeg, komt geheel ten laste van het bedrijf. Zonder financiële steun van de overheden is de Z.W.N., als gevolg van het later in gebruik nemen van de Philipsdam dan aanvankelijk was gepland, gedwongen de veerdienst op 1 januari 1986 stop te zetten, aldus het verslag. Het aantal bezoekers aan het infor matiecentrum stormvloedkering Oosterschelde op het werkeiland Neeltje Jans steeg van 246.000 in 1982 naar ruim 300.000 in 1983. Sedert de openstelling van het voorlichting scentrum op 14 juli 1979 hebben in- middel 1.000.000 bezoekers dit cen trum bezocht. ZAANDSTAD - De gemeente Zanstad krijgt per september drie wijkkontaktambtenaren. Dit besloot donderdagavond de gemeenteraad van Zaanstad. De wijkkontaktamb- tenaar moet de schakel tussen bestuur en bestuurden worden. Tot september funktioneren in Zaanstad nog vier wijkraden. In december vo rig jaar besloot de gemeenteraad van Zaanstad de wijk raden op te heffen. De financiële lasten speelden in het besluit een grote rol. HILVERSUM - Amanda Spoel (32) treedt per 1 oktober in dienst bij de Avro-televisie als presentatrice- redaktrice van Televizier Magazine. Spoel werkt momenteel als free lance-bureauredaktrice bij de KRO- radiorubriek Echo en presenteert het Veronica-tele visieprogramma 1990. Zij behaalde in 1982 het diploma van de school voor de journalistiek in Utrecht. RENESSE - Op de Hogeboomlaan in Renesse is vrijdagavond (18.10 uur) een Duitse gast mishandeld. Hij moest zich onder doktersbehande ling stellen. M. W. uit Bonn liep op de Hoge boomlaan met een tas in zijn hand, toen op gemeld tijdstip een auto hem achterop reed. De tas raakte de auto, zonder schade aan te richten, maar de klap was voor de bestuurder aanlei ding om te stoppen. Zijn bijrijder opende vervolgens het portier, en een misverstand tussen de twee inzitten den leidde er toe, dat de bestuurder achteruit reed waardoor het portier een boom ramde en de inzittenden nog kwader werden. Bijrijder M. M. bij Breda, vader van de bestuurder C. M. eveneens uit Breda, sprong ver volgens op W. af en diende een kopstoot toe. C. M. kwam ook uit de auto en „behandelde" de voetganger dusdanig dat zijn gezicht met hech tingen opgelapt moest worden. De twee inzittenden van de auto kregen een proces-verbaal voor mishande- ling. Dinsdag 17 juli Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur RVU 17.00 uur Philadelphia. Eerste deel van de Australische serie, waarin het verhaal zich afspeelt in het jaar 1890. Voor de kust vergaat een Engels zeil schip. Slechts twee mensen overle ven de ramp. 16.50 uur O, zit dat zo? Leonard de Vries laat weer natuurkundige proe ven zien aan de jeugd. 17.05 uur Het hondje Rexi 18.55 uur Gil en Julie 19.00 uur Fame. Er wordt een beroep gedaan op de blinde leraar Jim Ha milton om de regie te voeren over een stuk, dat door de leerlingen zal wor den uitgevoerd. Zijn toestemming leidt tevens tot een „romance" met miss Grant. 20.00 uur Journaal 20,28 uur Nero Wolfe. Gangster Leo Crown gebruikt een jong meisje om de aandacht van zijn eigen dochter af te leiden. Dat doet het meisje in zul ke bedenkelijke situaties belanden dat de hulp inroept van Nero Wolfe. 21.18 uur Niks aan de hand. De Po wells komen in moeilijkheden als het geld opraakt. Tosh weet raad: rekla- meboodschappen uitzenden via zijn piratenzender. 21.45 uur Achter het nieuws 22.15 uur Nicholas Nickleby. Oom Ralph bedenkt een plan om zijn lasti ge neef van zich af te schudden. 23.15 uur Journaal 23.20 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 en 18.15 uur Tour de France. Om 16.00 uur een rechtstreekse re portage van het trajekt L'Alpe d'Huez-La Plage, waarvan om kwart over zes een samenvatting wordt ge geven. 18.40 uur Sesamstraat 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Kop en staart 19.25 uur Kinderkrant 19.50 uur Een jaar op Jurmo. Het Bal- tische eiland Jurmo staat centraal in de Finse natuurdokumentaire. Dit eiland, waar korte, koude winters en warme zomers het decor vormen voor talloze vogelsoorten, wordt aan de kijker getoond. 20.45 uur Rendez-vous boven Hol land. Amusement en voorlichting over de Nederlandse luchtmacht en de burgerluchtvaart. Ook ziet de kij ker beelden van het helikopter stunt team in aktie. Verder wordt kennis gemaakt met de Airbus van de KLM, de A 310 en de Boeing 767. 21.55 uur God wil wonen bij de men sen. Ook deze keer staat de tent van God, de tabernakel, centraal. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Tour de France. Samenvat ting van de etappe van vandaag. 23.00 uur Socutera 23.10 uur Nieuws voor doven Advertentie ZIERIKZEE Aanrijding Nieuwe Kooiweg Op de Nieuwe Kooiweg nabij het benzinestation, vond vrijdagmiddag omstreeks 14.00 uur een aanrijding plaats met twee auto's. J. v. D. uit Zierikzee zag te laat dat zijn voor ganger H. K. stil stond om de links gelegen inrit in te rijden, en botste bovenop de auto. Aanrijding Lange Blokweg Vrijdagavond, 19.00 uur werd de auto van J. D. C. B. te Zierikzee aan gereden door de auto van E. C. A. L. uit Eindhoven. L. was met haar wa gen op een inrit gedraaid en reed links af de Lange Blokweg op. Slecht uitzicht ter plaatse was oorzaak dat ze B. niet zag aankomen. De auto van L. raakte total-loss, B.'s wagen liep ernstige schade op. NIEUW HAAMSTEDE Inbraak in supermarkt In de 4 6 supermarkt aan de To ren weg werd in de nacht van 12 op 13 juli ingebroken. Tot nog toe onbe kenden namen voor éen bedrag van 8.000,— aan koffie, sigaretten en snoep mee. Een surfplank die even eens werd ontvreemd, werd de vol gende dag elders gevonden. MIDDELBURG - De in Burgh gevestigde kunstenaar Waalko J. Din gemans exposeert met een serie van dertig aquarellen in de voorzaal van de Statenzaal te Middelburg. De tentoonstelling loopt vanaf van daag tot en met vrijdag 3 augustus. De aquarellen van Dingemans, vervaardigd in 1944 en 1945 geven een levendig beeld van de inundatie en de daarna ter hand genomen weder opbouw. De organisatie is in handen van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen. Het Genootschap kocht de serie in 1983 aan van Dingemans. De voorzitter, J. Potteboom, opende vrijdagmid dag de expositie, getiteld Water over Walcheren. Een deel van de aqua rellen bestaat uit gewassen tekeningen in waterverf, een ander deel is aquarel-expressief. Zijn werkstukken laten zien: steden omspoeld door water, troosteloze landschappen met dode bomen, dijken bezaaid met wrakstukken, alles in scherp kontrast met het Walcheren dat voor de oorlog de „tuin van Zeeland" werd genoemd. Ook heeft hij de eerste aanzetten van het herstel, het dichten van de gaten in de dijken bij Westkapelle en Veere weergegeven. Opleiding Dingemans is op 28 augustus 1912 geboren. Beide ouders waren kunst schilders. Zijn opleidingen heeft hij gevolgd bij het Rijksinstituut voor tekenen te Amsterdam (1929-1934), de Rijksakademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam (1934-1938) en de Kunstnijverheidsschool te Haarlem. De expositie is geopend van maandag tot en met vrijdag van 10.00 - 16.00 uur. Eén van de werken van Waalko Dingemans. Caravan gestolen Op de Jan van Renesseweg had J. S. uit Breda zijn caravan geparkeerd, vastgekoppeld aan zijn auto. Bij te rugkomst was zijn caravan met in ventaris verdwenen en de auto be schadigd bij het loskoppelen. De waarde bedraagt 27.000,-. SEROOSKERKE Diefstal uit boot J. B. uit Vlaardingén deed aangifte bij de politie van diefstal uit zijfi boot, die in Serooskerke lag. Ter waarden van 5500,- verdween een buitenboordmotor, radio en telefoon en de benzinetank. SCHARENDIJKE Eenzijdig ongeval Zondagnacht te 00.10 uur deed zich een eenzijdig ongeval voor op de Rampweg, ter hoogte van de fri testent. Op dat tijdstip kwam R. P. uit Rhoon met zijn auto van de Brou- werdam, nam de bocht te ruim en dook het steile talud af. Aanvanke lijk kwamen alle inzittenden op ei gen kracht uit de auto, maar even la ter zakte R. L. uit Sommelsdijk in el kaar. Ze werd per ambulance naar het Ziekenhuis in Zierikzee overge bracht. Jan de Jonge zorgde voor het takelwerk. DREISCHOR Orgelkoncert Het tweede orgelkoncert in dit sei zoen, dat de organist Dirk Jansz. Zwart in de Hervormde Kerk van Dreischor zal geven, vindt morgen, dinsdag 17 juli, plaats om 20.00 uur. Hij zal werden spelen van Bach, Han del en Mendelssohn. Verder zal een deel van de tiende sonate van Guil- mant te horen zijn. BRUINISSE Auto's opengebroken In de nacht van vrijdag op zaterdag werden bij Camping Bru een zestal auto's opengebroken of getracht ze open te breken. Van één auto ver dween de imperial, de rest moest het doen met krassen. ov;v., MIDDELBURG Voorzitter PTT-Kamer Tot voorzitter van de PIT-Kamer voor de provincie Zeeland is bij be schikking van de staatssekretaris van Verkeer en Waterstaat met in gang van 5 juli 1984 benoemd de heer J. J. Claas, thans plaatsvervangend voorzitter. De heer Claas volgt als zodanig op de heer F. de Vos, die is teruggetre den. Door de staatssekretaris is aan de koningin een voordracht aangeboden om de heer J. J. Claas eveneens tot lid van de PTT-Raad, hetgeen voort- vloiet uit het voorzitterschap van de PTT-Kamer. De shortama, ofwel pyama met korte broek. Weer zo'n komfortabel slaapndee van Schiesser. Kies uit onze kollektie. Berfektie is onze kwaliteit Mol 5-7, Zierikzee Acila, 14-7 te Chittagong Acmaea, 14-7 140 nw Alexandria naar Melilla Acteon, 15-7 van Bahrain naar Dubai Aldabi, 15-7 te Djibouti Maassluis, 15-7 210 zo San Salvador naar Anchorage Moordrecht, 14-7 100 w Haiti naar Cristobal Nedlloyd Amersfoort, 15-7 200 ozo Port Moresby naar Surabaja Nedlloyd Delft, 14-7 van Suez naar Jeddah Onoba, 15-7 van Houston naar Curaqao UTRECHT - Het korps Rijkspolitie gaat binnenkort 2.300 „eigentijdse" dienstfietsen aanschaffen, die per I oktober operationeel moeten zijn. Met de invoering van de dienstfiet sen komt een einde aan de rijwieltoe lage van twintig gulden per maand, die ongeveer zevenduivend RP'ers ontvingen voor het gebruik van de ei gen fiets in diensttijd. ZWOLLE - PEC Zwolle en Koos Waslander hebben een tweejarige overeenkomst gesloten. De 27-jarige Waslander had zich vrijgekocht bij NAC, zijn laatste werkgever. Het af gelopen seizoen werd de Rotterdam se middenvelder uitgeleend aan Ex celsior, waarvoor hij reeds eerder speelde. BREDA - Vierspan-menner Tjeerd Velstra is zondag in Breda gehuldigd als Nederlands kampioen. De over macht van Velstra, die volgende maand de wereldtitel verdedigt in Hongarije, was echter minder dan voorgaande jaren. De beslissing viel pas in zijn voordeel bij het laatste on derdeel, de vaardigheidsproef. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Haarlem-Schoten (toez.): C. J. G. Keijzer te Leeuwar den, die bedankte voor Nancy (Frankrijk) (nadere beslissing). Aangenomen naar Utrecht (part time): mevr. L. A. van Ketel, kand. te Zeist; naar Blitterswijk-Venray (Hervormd-Geref. Samen op Weg) (toez.): H. J. C. van Es, kand. te Alp hen a/d Rijn. Gereformeerde Kerken Beroepen te Leimuiden: C. van der Kooi, kandidaat te Amsterdam; te Berkel en Rodenrijs, als predikant voor de geestelijke verzorging in het verpleeghuis „Zandhove" te Zwolle: M. H. Rougoor, wonende te Berg- schenhoek. 44 Het was hetzelfde hotel waar op haar eerste morgen in Dublin de vijf katten onder haar raam hadden zit ten huilen. Cathleen had vandaag naar ze uitgekeken bij haar aan komst, maar ze waren nergens te zien. „Het geld," zei Rory zachtjes. „Ik meen het. Het is veiliger voor jou. Het is te gemakkelijk weg te nemen." De donkere straat was leeg. Nee, niet helemaal. Een lange, magere man met zijn pet over zijn ogen ge trokken, slenterde voorbij. Hij bleef op de hoek staan en keek om, daarna verdween hij in een portiek. Cath leen hoorde geen deur opengaan. Er viel ook geen licht naar buiten. „Zou je het toch van me afnemen?" „In ieder geval." „O stik." Ze nam het bundeltje bankpapier uit har tas en smeet het hem toe. „Wie is er nu een beoeial?" „Ik," zei Rory en trok haar in zijn armen. Ze stribbelde hevig tegen. „Ik mag je wel ais je ontdooit Zijn gezicht was vlak bij het hare. „Laat me los! Jij jij Ierse bar baar!" „Groen." zei hij tot zichzelf. „Fon- kelend groen." En hij kuste haar langzaam en grondig. „Je ogen," voegde hij eraan toe. ,,Je bent dronken," zei Cathleen boos en met afkeer. „Helemaal niet." Hij overdreef het Ierse accent. „Om je de waarheid te zeggen, deed ik dit voor die kerel op de hoek. Ik heb zo'n gevoel dat hij naar ons staat te loeren. Nou, Mau reen, je hebt wel haast om weg te ko men!" Hoofdstuk 11 Het leek wel of er niets was ge beurd de vorige avond. Cathleen zat naast de sombere, grijze muren van het weeshuis in de auto te wachten op een nuchtere en zwijgende Rory, die haar alleen maar een kort goede morgen had gewenst toen hij haar kwam afhalen. De koele opmerking die ze had geprepareerd „Ik reis al leen met je omdat het gemakkelijk is, maar raak me niet aan", bleef on uitgesproken. Ze zou zich ermee aan gesteld hebben als een hysterische maagd. Het was duidelijk dat Rory niet het minste verlangen had om haar aan te raken. Ze kon de stemmen van de kinde ren horen. Ze speelden op het plein achter de stenen muur. Ze hoorde een bal stuiteren en er klonken schrille kreten. Het klonk net als bij gewone kinderen, ondanks het feit dat ze al zo vroeg in hun leven verlaten wa ren. Ze zou ze graag willen zien. Ze wist dat ze hun trekken zou bestude ren. zoals Rory ongetwijfeld op dit moment deed. Het duurde bijna een uur voor Rory terugkwam. Hij ver ontschuldigde zich omdat hij haar had moeten laten wachten. „Wat heb je gedaan?" Met de zusters gepraat. De kinde ren zien er blij en goed verzorgd uit." door DOROTHY EDEN „Je wil me toch niet vertellen dat je filantropisch begint te worden?" Hij draaide zich om en schonk haar zijn onverwachte, zonnige, charman te glimlach. „Laat eens horen wat jij dacht dat ik heb gedaan. Ik weet zeker dat het weer iets heel buitenissigs is." „Ik denk dat je de inschrijvingen en beschermers hebt gekontroleerd, of wat er ook vereist mag worden om een kind in een weeshuis te krijgen." „En dat ik daarbij mijn verdwenen neefje zou hebben gevonden? Naar de uitdrukking van je gezicht te oorde len, denk je, geloof ik. dat het mis schien mijn eigen zoon is. De enige inschrijving die onlangs heeft plaats gevonden, is van een zekere Peter Brady, als je dat misschien interes seert. Hij is de jongste zoon van een behoeftig gezin met negen kinderen. De vader is een dronkaard en de moe der tippelt. Het is evengoed een vro lijk kereltje. Met een bos rood haar. Ze moeten toch rood haar hebben van jou, nietwaar?" „En wie heeft hem laten opnemen?" „Wie denk je? Mijn weekhartige en beste tante Tilly. Ze doet goede wer ken, God zegene haar. En, Cathleen, heb je goed geslapen?" Dat waren dus twee vaderloze jon getjes, of praktisch vaderloos. Tam my Burke en Peter Brady. Wat had een van beide met de O'Riordans uit te staan? „Geslapen? O, best." (wordt vergolgd) Uitgever. B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzeè. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktle: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur); 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers t 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven; 49 cent per mm; „succesjes" (tlm 4 regels) f 6,04. Kontrakttarleven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3