„Wat hier gebeurt, is heel interessant" Verbluffende resultaten bij zagerkwekerij in Oosterland ELEKTRO LIEVENSE George Eliot ZIERIKZEESOHE NIEUWSBODE Vrijdag 13 juli 1984 Nr. 23556 5 De heer A. Bakker in Oosterland bewijst: Kunstmatig kweken van zagers is mogelijk OOSTERLAND - Vorig jaar werd het experiment van Albert Bakker, amateur-bioloog en garagehouder aan de Van Abeelestraat in Oosterland, die in enkele bakken zagers aan het kweken was, nog begeleid met schampere opmerkingen „Da gae 'elemael nie Inmiddels is Bakker een jaar verder en het experiment volledig geslaagd. Van vorig jaar zwemmen in de garage een be hoorlijk aantal volwassen exemplaren rond. Zo volwas sen zelfs, dat vooral de mannelijke exemplaren geslachtsrijp zijn. Bakker, die inmiddels al veel geld in het experiment heeft gestoken, herhaalde de kunstmati ge bevruchting in de maanden februari, maart en april met een werkelijk verbluffend resultaat. De Nereis Virens, de zondags» naam voor zagers, is een geliefd aa.; voor hengelsporters. Het zijn grote wormen met een getand lijf, waar schijnlijk daarom de naam zager, In Zeeland zijn ze te vinden onder meer in de Oosterschelde op de mosselper celen. Zagers spitten is een geliefde bezigheid die een leuke bijverdienste op kan leveren: voor een onsje zagers betalen hengelsporters grif een gul den of zes-zeven. Wie in staat zou zijn om zélf zagers te kweken, is dus ver zekerd van een afzetgebied. Dit is de achterliggende gedachte van Bakker: Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 - 1368 01119- 1634 BROUWERSHAVEN Surfartikelen gestolen C. S. uit het Westduitse Gelsenkir- chen, deed aangifte van diefstal van surfartikelen, ter waarde van DM 600,—. Het surfmateriaal was be vestigd op zijn auto, die geparkeerd stond op het bungalowpark Den Os- se. een ekonomisch verantwoord objekt opzetten. Bakker begon zijn experiment vo rig voorjaar met een paar bakken in een klein hokje in zijn garage, en stuitte op talrijke problemen, die hij en zijn vrouw suksessievelijk over wonnen, aan de hand van een proef schrift van een Duitse geleerde Mi chael Lehmann die op dit onderwerp promoveerde. Bakker vond het vreemd dat niet méér amateur- biologen met dit proefschrift in de hand trachtten zagers te kweken en begon „gewoon" met het experi ment. Vorig jaar al berichtte de Zie- rikzeesche Nieuwsbode uitvoerig over zijn zagerkwekerij in een pril stadium, toen al (juli) zwom het tast bare bewijs in de kleine bakken: de uitspraak ,,Da gae 'elemael nie" werd gelogenstraft. Professioneel Inmiddels is Bakker een jaar ver der en heeft de zaak meer professio neel aangepakt. Op dezelfde manier bevruchtte hij een aantal dieren kunstmatig en vond met behulp van een voedseldeskundige een ander soort voedsel uit, waarop de zager- tjes uitstekend groeien. Merkbaar sneller dan vorig jaar en er bleven veel meer embryo's in leven. De fil tertechniek waarme hij vorig jaar nog te kampen had is opgelost. Hij is volgens de deskundigen de enige op de wereld die het lukte op deze manier zagers te kweken, en dat stemt het echtpaar Bakker tot grote tevredenheid en een beetje gepaste trots. Alle bestaande theorieën wer den in Oosterland teniet gedaan. Er is nog slechts één probleem wil het experiment ook ekonomisch renda bel zijn: de zelf gekweekte zagers zouden op „afroep" vruchtbaar te maken moeten zijn, te vergelijken met de „jaar-rond teelt" van groen ten. Want: als er echt in grote aantallen gedacht gaat worden, moet het gehe le jaar grote aantallen leverbaar zijn. Als voorbeeld daarvan geldt al een bestelling van een Belg die van de za gers gehoord had en die op jaarbasis zo'n 15.000 stuks wild afnemen. Maar zover is Bakker nog niet. Na de wederom geslaagde bevruch ting moest Bakker wel gaan uitbrei den. De paar bakken barstten van de baby-zagers. Aanvankelijk werd ge dacht aan een lokatie bij Zijpe in ver band met de aanvoer van vers zeewa ter. Bakker zou daar enkele contai ners plaatsen waarvoor hij vergun ning kreeg van Rijkswaterstaat. Geld was de hinderpaal om deze plannen door te zetten, gevoegd bij de problemen rond zijn dagelijks werk in de garage-autowasserette. Als je aan het Zijpe bent, kun je niet tegelijk in het bedrijf aanwezig zijn, dus dat ging niet door. Bakker vond de oplossing voor het ruimteprobleem toen achter zijn ga rage een ruimte vrijkwam die hij kon huren. Daar plaatste hij twintig aan gepaste witlofbakken (120 bij 100 cm) waar de kleine diertjes naartoe ver huisden. Inmiddels zitten deze bak ken overvol met de voorspoedige groeiende zagers zodat Bakker nog veertig bakken heeft besteld. Gaat alles zoals het nu lijkt te gaan zullen daar nog eens zestig bakken bijko men die op elkaar gestapeld de ruim te vullen. Bij een dergelijke grote opzet gaat de aanvoer van water een probleem worden. Elke dag een paar emmers gaan halen kon niet meer, vandaar dat Bakker zich een eigen tankwagen aanschafte. Ook kunnen de bakken niet meer met een eenvoudige aqua riumpompje worden belucht, zodat een flink uit de kluiten gewassen kompressor werd gekocht, die overi gens gevolgd zal worden door een tweede. Totaal heeft Bakker in zijn experiment ongeveer 30.000,— gestopt. Over een „leuke hobby" gesproken Toekomst Wat verwacht Bakker nu van de toekomst? „Ik hoop aan het eind van dit jaar de zagers verkoopbaar te hebben. Dat moet lukken, omdat ze nu erg goed groeien. Het zal dan nog niet rendabel zijn, maar als ik een deel van de investering terugkrijg, ben ik voor dit jaar tevreden. Eigenlijk is het een vreemde zaak dat je voor zo iets unieks geen subsidie krijgt! Ik heb het wel aangevraagd, maar om dat het geen konsumptievis is, val ik net buiten de regels van het ministe rie van visserij. Ik overweeg nog om van dit projekt een toeristisch trek pleister te maken, een soort slecht- weer akkommodatie waar dit eiland ?eker behoefte aan heeft. In dat geval zou ik wel in aanmerking komen voor een subsidie. Wie weet." Het is duidelijk dat er met de sterk gegroeide kwekerij van de familie Bakker enorm veel werk aan de win kel is, want de dieren moeten elke dag worden verzorgd. Tijd dat voor een deel aan het eigenlijke garage- Ir. P. H. M. Klein Breteler van de Direktie Visserijen over de sagerkweek van de heer A. Bakker te Oosterland: OOSTERLAND - Onlangs kreeg zagerkweker A. Bakker te Ooster land bezoek van ir. P. H. M. Klein Breteler en zijn medewerker J. A. Wiegerinck. Beide heren zijn werkzaam bij de hoofdafdeling Sportvis- serij en Beroepsbinnenvisserij van de Direktie Visserijen van het mi nisterie van landbouw en visserij te Den Haag. Zijn (deskundig) kom- mentaar is positief: „Wat hier gebeurt, is heel interessant. De resulta ten tonen aan dat zagers sneller kunnen groeien dan tot nu toe bekend was. Als je dan bedenkt dat de hele opzet van de kweek bij de heer Bak ker met betrekkelijk eenvoudige middelen is gerealiseerd, dan moet worden gesteld dat deze methode duidelijk volop mogelijkheden biedt." Tijdens het gesprek wordt dui delijk dat de commerciële moge lijkheden duidelijk ook aanwezig zijn. De sportvisserij vormt een uitstekend afzetgebied voor za gers, waardoor een commerciële opzet financieel haalbaar is. Al leen de vraag is, of er iemand be reid is om een benodigd startkapi taal ter beschikking te stellen. „Er is bij de heer Bakker erg veel praktische kennis voorban-' den, maar de aquariumkweek zal nog moeten worden verbeterd", aldus de heer Klein Breteler. Bij het bedrijfsmatig kweken van za gers spelen drie belangrijke fak- toren. Klein Breteler noemt in dit verband de vraag naar zagers bij de sportvisserij, het bezwaar van de Direktie Visserijen tegen het spitten naar zagers op de mossel- banken (schade voor de mossel visserij) en de bezwaren, die bij de natuurbeschermers leven tegen het spitten in het algemeen (scha de aan de fourageer-gebieden van vogels. Als de kweck-technische pro blemen opgelost kunnen worden en er over voldoende startkapi taal beschikt kan worden, dan ligt er voor de heer Bakker een goede verdienste in het verschiet. Een voorsprong heeft hij al want, voor zover bekend, worden nog nergens ter wereld zagers kunst matig gekweekt. werk wordt onttrokken, maar van ophouden willen de Bakkers niet we ten: later zouden ze er beslist spijt van hebben. Bakker is inmiddels ingeschreven bij de Kamer van Koophandel als ex perimenteel zagerkweker (en wasserette-tectileerbedrijf) ,,en als dusdanig dus erkent, maar hij zegt weieens ziek te worden van de pro blemen daar omheen. Zoals de ver gunning voor zijn tankwagen om wa ter uit het Zijpe te vervoeren: er werd maar niet begrepen wat een ga ragehouder met zeewater moet doen Kapitaal Wel heeft hij van diverse zijden veel belangstelling ondervonden voor zijn zagers, maar niemand wil de er risiko-dragend kapitaal in stop pen. Hij staat nog alleen. Misschien als de „ongelovige Thomassen" in oktober zien dat er één miljoen za gers per stuk of per ons worden ver kocht en er dus geld binnenkomt, dat Bakker dan een kapitaalkrachtige hand krijgt toegestoken. Dan kan hij de zaken pas goed gaan uitbreiden. Tot dat tijdstip is Bakker en zijn vrouw dag en nacht in het pand van de Van Abeelestraat te vinden. Foto: Johan D. C. Berrevoets Het is te hopen, dat er altijd mensen zullen zijn die het schone kunnen zien in alledaagse dingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5