Vluchthaven voor vogels Mocht ik in Spanje m'n geld verliezen dan kan ik zelfs daar geld vanmijnRabo- rekening opnemen. Rabobank Q Poets maar gewoon... Gister sprak zij van liefde 5 Maand van het ijsje Aanzienlijke daling lucht verontreiniging Koo Stark gaat trouwen Campings ontoelaatbaar duur Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 juli 1984 Nr. 23555 WASHINGTON - De Ameri kaanse president, Ronald Rea gan heeft de maand juli uitge roepen tot, .nationale maand van de ijscreme". Reden: ijs is voedzaam en lek ker eten, waar miljoenen Ameri kanen van genieten en in de ij- sindustrie werken duizenden Amerikaanse burgers. De V.S. zijn vol van nationale dagen, weken of maanden varië rend van, week van de sekreta- ressestot een ,,week van de boom" of ,,dag van het Ameri kaanse gezin". Advertentie DEN HAAG - Sinds 1980 is de luchtverontreiniging door zwalveldi- oxyde, één van de belangrijkste ver oorzakers van de zure regen, met 38 procent gedaald. De grote stookinstallaties van elektriteitscentrales en industrieën in ons land, die de stof bij het stoken van fossiele brandstoffen uitstoten, dragen voor ongeveer 30 procent bij aan de koncentraties van zwaveldi- oxyde in de lucht. De rest is af komstig uit het buitenland. Dit blijkt het metingen van het na tionaal meetnet voor luchtverontrei niging van het rijksinstituut voor volksgezondheid en milieuhygiëne in Bilthoven. Het instituut schrijft de daling toe aan de zware winters van de afgelopen jaren en de voor de ver spreiding van de luchtverontreini ging gunstige weersomstandigheden. Daarnaast stoten de grote vuurhaar den, zowel in Nederland als in het buitenland de laatste jaren steeds minder zwaveldioxyde uit door ge bruik te maken van zwavelarme brandstof, het „schone" aardgas en rookgasreiniging. M'n reis boekte ik al bij de Rabobank. En vlak voordat ik naar Spanje ging liep ik er nog even binnen. Om m'n reisverzekering te regelen. En om wat geld in peseta's om te wisselen. Kreeg ik er een foldertje bij. 1 Voor als u uw peseta's mocht verliezen, zeiden ze. Staat precies in wat u dan moet doen. Heeft u binnen 24 uur weer geld. Kijk, dat noem ik nou service. Prima van de Rabobank! Altijd in de buurt, snel aan de beurt. Vakmensen inVakantiewensen. NIEUWEGEIN - De waarde van huizen vertoont nog steeds een da ling, zij hij in geringe mate. Dit blijkt uit een dinsdag door de Neder landse vereniging van makelaars (NVM) gepubliceerd bericht over de woningprijzen in het eerste halfjaar van 1984. HILVERSUM - Minister De Ko ning (sociale zaken en werkgelegen heid) denkt eraan 350 miljoen gulden extra uit te trekken voor het plan van werkgevers en werknemers om de jeugdwerkloosheid te bestrijden. De bewindsman zei dit dinsdag voor de TROS-radio. Jumbo"-reservaat in Haarlemmermeerpolder Nu de vakantieperiode aangebroken is, is er op de luchthaven Schiphol geen sekonde rust. Voortdurend trilt de polderbodem onder het gebulder van startende en remmende vliegtuigmotoren. Toch is ook in deze tijd Schiphol een belangrijk rustgebied voor vogels en ande re dieren, die zijn gevlucht voor de oprukkende randstad. Tom van Ewijk ging kijken en praten met de vogelwacht in dit unieke natuurgebied en doet verslag in het julinummer van Grasduinen. Eigenlijk is er maar één natuurge bied in ons land dat men een oase van rust mag noemen en dat heet Schip hol. Het beslaat tien procent van de hele Haarlemmermeerpolder. En uit gerekend in dit „jumbo-reservaat" met zijn vaak oorverdovend geraas, temidden van dit dag-en-nacht be drijf met 25.000 werknemers, zijn Schiphollijn en parkeerterreinen, in dit oord dat ingeklemd ligt tussen verstedelijkte gebieden van Amster dam, Amstelveen, Aalsmeer, Hoofd dorp en Haarlem, daar vinden de vo gels rust. Het terrein is namelijk hermetisch afgesloten met hekken en schei- dingssloten en dat geldt niet alleen voor bezoekers van buitenaf maar ook voor Schiphol employés. Toevluchtsoord Dit bijzondere gebied is dus een toevluchtsoord met name voor vo gels geworden. De Kievit, grutto, scholekster, patrijs, fazant, wilde eend, meeuw, houtduif, waterhoen, leeuwerik, reiger en visdief behoren onder andere tot de vaste bewoners. Maar er zitten ook zoogdieren. Niet zoveel soorten, maar hazen, konij nen, wezels, waterratten en muizen hebben het er best naar hun zin. En tot twee keer toe is er zelfs een ree aangetroffen. Eén keer in de drie weken worden er tellingen in het veld gehouden. Het aantal getelde vogels varieert met een gemiddelde van 800 tot 2500 per teldatum. Periodes met de hoogste aantallen komen voor in het begin van de broedtijd (februari maart) en aan het eind van de na jaarstrek (oktober-november). Allemaal zoeken ze rust en voedsel maar tegelijkertijd zorgen ze ook al lemaal voor problemen op de start en landingsbanen. Vogels en vliegtuigen Al van het begin van de luchtvaart hebben de vliegende vogel en de vlie gende mens elkaar bekonkurreerd. Botsingen tussen beide kwamen al voor in het tijdperk van propeller- vliegtuigen. Pas echt gevaarlijk werd het met de komst van de straal motoren. Nu kan zelfs een mus, die in een straalmotor terechtkomt een enorme schade veroorzaken. Op Schiphol realiseert men heel goed dat van het gebied geen vogel vrij eiland te maken is en dat behoeft ook niet. Wel moeten gedeelten van het veld voor bepaalde soorten on aantrekkelijk worden gemaakt. Dat betekent dat er een uitgestip peld agrarisch beleid wordt gevoerd en dat er van tijd tot tijd moet wor den ingegrepen door middel van ver jaging of afschot. Meeuwen grootste probleem De meeste botsingen tussen vogels en vliegtuigen worden veroorzaakt door meeuwen. Deze bij uitstek exce- lente zwevers en zwenkers gaan ner- gen voor opzij. Daarom worden de velden in eerste instantie voor deze vogels onaan trekkelijk gemaakt. Het gras langs start-, landings- en taxibanen wordt daarom niet netjes kort geschoren. In wat langer gras hebben meeuwen geen uitzicht en kunnen ze moeilijk voedsel vinden. Verder gaat de vogelwacht van Schiphol regelmatig het veld in om vogels te verjagen. Als verja- gingsmiddel worden daarbij vogel verschrikkers geplaatst, lichtkogels afgeschoten of klinken via de band versterkte angstkreten van diverse vogelsoorten. Door deze aktiviteiten ziet men op Schiphol kans het gevaar tot een mi nimum te beperken en de veiligheid van het operationele gedeelte zoveel mogelijk te garanderen. Men is op Schiphol dus zeker niet tegen vogels, maar in de eerste plaats vóór een veilige luchtvaart. LONDEN - Koo Stark, de omstre den ex-vriendin van prins Andrew van Engeland, trou wt na een roman ce uan drie maanden in augustus met de kleinzoon van een spaarzegelmil- jonair, aldus berichtten Britse kran ten. De bruidegom van de 28-jarige miss Stark is de 22-jarige Timothy Jeffries, kleinzoon van Richard Tom- kins, een besteller van was goed die met een spaarzegelzaak eigenaar van een supermarktimperium werd. De vriendschap van Koo Stark met prins Andrew - tweede zoon van de Engelse koningin -' baarde groot op zien toen de pers er achter was ge komen dat zij als tiener had gespeeld in een zachte-pornofihn. Konsumenten Kontakt: DEN HAAG - Campings zijn veel duurder dan is toegestaan. Exploitanten van kampeerterrei nen hebben hun tarieven dit jaar massaal met gemiddeld vijf procent verhoogd. Het rijk had hen toestem ming gegeven voor een verhoging met hooguit 2,5 procent. Dit stelt konsumenten kontakt woensdag in een brief aan staatssekretaris Van Zeil (ekonomische zaken) en minister Braks (landbouw en visserij). De konsumentenorganisatie vraagt de beide bewindslieden nu streng op te treden tegen de campin gexploitanten, terwijl volgend jaar de tarieven omlaag zouden moeten. Konsumenten kontakt heeft zijn ge gevens gekregen van het centraal bu reau voor de statistiek. Vrijdag 13 juli Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur De luchtacrobaat. Deze En gelse dokumentaire behandelt de ob servaties van de natuurvorser Simon Trevor van de Afrikaanse vogelsoort de Bateleur-adelaar. 16.50 uur Het toppop-hitarchief. De kijker ziet onder meer de Les Humphrey Singers, Silver Conventi on, het duo Baccara en de Goombay Dance Band. 18.55 uur Internationale folkloristi sche parade. Rechtstreekse reportage van de opening van deze parade in Brunssum, waaraan 40 folkloristi sche dansgroepen uit 30 landen deel nemen. 20.00 uur Journaal 20.28 uur De gelukzoeker. Robert weet tijdens zijn vlucht uit Engeland Parijs te bereiken en ontmoet daar de fabrikant Luis Garnier, die een warm voorstander is van de aanleg van een spoorlijn naar Duitsland. 21.30 uur Brandpunt 21.55 uur Een grote roofoverval. En gelse thriller uit de reeks Knife Ed ge. Drie studenten van een Engelse universiteit beramen een roofover val. Ze komen hiertoe uit balorig heid, omdat ze geen werk kunnen vinden, waarin ze hun opgedane ken nis kunnen gebruiken. 22.50 uur Journaal 22.55 uur Nieuws voor doven 23.00 uur Den Haag vandaag 23.20 uur Tour de France. Samenvat ting van de vijftiende etappe. Nederland 2 13.00 Nieuws voor doven 16.15 en 18.15 uur Tour de France. Om 16.15 uur een rechtstreeks ver slag van de vijftiende etappe van de Tour de France. Om 18.15 uur een sa menvatting. 18.40 uur Sesamstraat 19.00 uur Nieuws 19.10 uur De smurfen 19.35 uur De onderste steen. De nu 77- jarige bokser van weleer, Bep van Klaveren, staat centraal. 20.20 uur Knokke Cup'84. De Neder landse ploeg bestaat uit Karin Bloe men, Astric Marz en Humphrey Campbell. 21.25 uur Nicholas Nickleby. Kate kijkt verlangend uit naar haar broer. Ze heeft zijn hulp hard nodig, want ze is nauwelijks bestand tegen de op dringerigheid van onder andere Hawk. 22.30 uur Journaal 22.45 uur China, een land zonder broertjes en zusjes. De Chinese over heid voerde als maatregel tegen over bevolking in dat slechts één kind per gezin was toegestaan. Deze doku mentaire laat zien hoe de uitwerking van deze maatregel na vier jaar was op de bevolking. 23.30 uur Buffalo Bill en de indianen. Amerikaanse speelfilm uit 1976 van Robert Altman. De als held vereerde wild west-man Buffalo Bill wordt danig op de hak genomen en ontman teld als een opgeblazen sprookjesfi guur. Vrijdag 13 juli, 20.28 uur, Nederland 1: „De gelukzoeker". In Frankrijk komt het tot een duel tussen Robert en De Bree om Lucienne, die zo wraak wil nemen op de veranderde houding van Robert. WURZBURG/DEN HAAG - Door de snelle en krachtige bewegingen van de elektrische tandenborstel hebben de mensen het idee dat hun gebit goed gereinigd wordt Toch zijn 60.000 borstelbewegingen niet voldoende om bij voorbeeld de ruimten tussen de tanden goed schoon te maken. Met de goede ouderwetse tanden borstel heeft men na 500 handbewe gingen het gebit overal en goed gerei nigd Bovendien loopt de tandenpoet- ser op die manier minder gevaar voor verwondingen dan wanneer hij een elektrisch apparaat het vuile werk laat doen. Dit blijkt uit een uitgebreid onder zoek onder leiding van prof. Dr. Wolf gang Wiedemann, die verbonden is aan de polikliniek voor tandverzorging van de universiteit van Wurzburg in West-Duitsland Hij vergeleek de meest op de markt zijnde elektrische tandenborstels met de resultaten van een gewone tandenborstel. Gebleken is dat de snelheid van de automatische borstels te hoog is om het gebit overal goed te raken. Nog bedenkelijker is het volgens professor Wiedemann dat borstels van vele elketrische apparaten in het tand vlees kunnen dringen, waardoor men sen verwondingen aan de bovenste laag van de huid oplopen en bloedin gen kunnen optreden. De aloude vogelverschrikker heeft plaats gemaakt voor een kunstmeeuw bungelend aan een galgje. Zo'n vliegbeeld suggereert onrust en onveiligheid aan andere meeuwen. 42 Ze ging naar het kantoor terug en betaalde haar leges. Maar dit onder zoek leverde niets op. Er was geen zoon of dochter geboren uit een Sha- mus O'Riordan of een Moira Regan. Ze onderzocht zorgvuldig beide bron nen. De baby was een geestverschij ning, net als zijn moeder. Ze was blij dat ze Liam 's avonds zou zien. Deze dingen moesten worden besproken. Zou ze al het geld aan juffrouw O'Ri ordan teruggeven? Verkeerde juf frouw O'Riordan in gevaar? Ver dient vermoord te worden De woorden stonden in haar geheugen gegrift. Als zij het geld niet had (niet om heimelijk op paarden te wedden, maar voor andere doeleinden) zou ze dan worden vermoord? Cathleen had weinig tijd of zin om veel werk van haar toilet te maken. Ze deed een pa relsnoer om, borstelde haar haar en stak het vlug op. Ze werkte haar make-up bij en zag dat ze er opge wonden en verstrooid uitzag en hoop te dat Liam hieruit geen verkeerde gevolgtrekkingen zou maken. Ze kwam tien minuten te laat bij het hotel aan en zag Liam al voor de bar zitten met zijn rug naar haar toe. Ze holde naar hem toe. „Liam!" Hij draaide zich om, zijn donkere ogen vol spot. „Rory!" riep ze uit. „Dat is de tweede keer," zie hij langzaam. „De tweede teleurstel ling?" „Jullie zien er van achteren prak tisch hetzelfde uit," was alles wat ze wist te zeggen. „Wat wil je drinken?" „O dank je, niets. Ik wacht op Liam, zoals je nu wel zult weten." „Dat gaat niet door." „Hoezo? Wat is er gebeurd?" „Red schijnt kou te hebben gevat. Hij wilde hem niet alleenlaten." „Heeft hij jou gestuurd om het uit te leggen?" Rory lachte even. „Liam zou mij nergens heen stu ren." Cathleen wist dat Liam zijn waar devolste paard niet alleen zou laten als het in gevaar verkeerde. Er zou natuurlijk een boodschap van hem in haar hotel liggen. Ze was in- en uitge hold zonder te informeren of er iets voor haar was gekomen. Maar als Liam Rory niet had gestuurd, hoe kon Rory dan weten waar hij moest komen en op welke tijd precies? „Je hebt ons gisteravond afge luisterd!" beschuldigt ze. Hij grinnikte: „Dan moet je maar een veiliger plekje zoeken als je niet wilt dat je afspraakjes worden afgeluisterd." „O, je bent onmogelijk. Eerst kijk je me niet aan en nu loop je me ach terna. Wat wil je eigenlijk?" „Ik vind je haar omlaag beter staan," zei hij ernstig. „Zoals het was toen Macushla je had afgewor pen. Kijk, zo!" Ze dook onder zijn hand vandaan. door DOROTHY EDEN „Doe niet zo idioot!" Hij grinnikte weer. „Ja, ik heb je achternagelopen. Wat heb je bij de Burgerlijke Stand ontdekt?" „Niets wat jij ook al niet weet." „Misschien niet. Maar jij ziet het weer met een nieuw oog, 'n bijzonder ontledend oog mag ik wel zeggen. Wat vreemd is, want het ziet er zo dromerig uit. Meer om naar fontei nen en bloemen te staren, of zullen we zeggen naar een geliefd gelaat? Je zou niet zeggen dat het zo'n dril- boortje was." „Je doet net of ik een éénogige cy cloop ben", zei Cathleen stuurs. „Ik geloof dat jij ook niet zo'n lieverdje bent." „Waarachtig niet, en ik ben nog niet eens begonnen. En, Cathleen, heb je iets gevonden? Ik meen het, en het is belangrijk. En ik weet dat je iets hebt gevonden, want je kwam hier naar binnen hollen, helemaal vervuld van het een of ander. Je kan het mij gerust vertellen. Ik ben mis schien eerst niet bepaald aanmoedi gend geweest, maar ik meen het." „En me maar aan de kant zetten, tot je me nodig hebt." „Ga nu niet vrouwelijk doen. En ik heb nog altijd bezwaar tegen je be moeizucht. Vertel het nu maar. Je kan me gerust vertrouwen." ..Ja?" „Jazeker," zie hij luchtig, en ze wist minder dan ooit wal ze ervan moest geloven. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5