weekend diensten Twee Takliften nodig voor extra lange verkeerskoker „Vlissingse RSV-woningen werden onderhands verkocht aan partikuliere instantie Banenplan Landbouwschap voor werkloze jongeren Benzine duurder Behandeling artsen in weekeinde is slecht Laatste kabinet voor minister De Koning Boeren krijgen verlangde steun niet Het karwei is geklaardDe tachtig meter lange landhoofd-verkeerskoker ligt aan de zuidelijke kant van De Hammen. Rechts de laatste opening, waar volgende week de zeventiende verkeerskoker de verbinding van Schouwen naar Roggerplaat kompleet maakt. WESTERSCHOUWEN - Normaal wordt slechts één Taklift gebruikt voor het aanbrengen van verkeerskokers voor de pijlerdam, maar woens dagmiddag waren er twee Takliften nodig om de veel grotere en zwaar dere landhoofdkoker aan de kant van de Rog- geplaat in de Hammen te plaatsen. Het betrof een ongebruikelijk groot gevaarte van tachtig meter lang en met een gewicht van 1700 ton. De gebruikelijke verkeersko kers meten 45 meter en wegen 1150 ton. Met het oog op de sombere weersvoorspelling werd het werk versneld uitgevoerd, waardoor deze verkeerskoker inplaats van later in de middag al rond het middaguur keurig op zijn plaats lag. Daarna barstte inderdaad het noodweer los Deze speciale landhoofdkoker, die de verbinding vormt tussen pijler I (de meest zuidelijke in het sluitgat Hammen) en het werk- eiland Roggeplaat, is relatief licht in gewicht, omdat daarvoor een minder zwaar wegend soort beton is gebruikt. Behalve de Taklift 4 was de tweede Taklift II nodig, om deze lange verkeerskoker, die Hamen 0 wordt genoemd, op zijn bestemming te hijsen. De zestiende Het was overigens niet de laatste, maar de zestiende van de zeventien verkeerskokers die in het sluitgat Hammen moeten wor den aangebracht. De laatste ver keerskoker sluit direkt aan op de Hammen 0, dus die vult de enige overgebleven opening tussen de pijlers I en II op. Deze wordt vol gens planning half volgende week aangebracht. Juist voor de bouwvakvakantie liggen dan alle verkeerskokers en hamerstukken (voor het bevesti gen van de hydraulische cylinders van de schuiven) over de zestien pijlers van de damaanzet Wester- schouwen tot aan het werkeiland Roggeplaat. Met het inhangen van de schuiven wordt eind augustus begonnen. De voorbereidingen daarvoor zijn al aan de gang. Het verdichtingsvaartuig My- tillus en het mattenleg-ponton Cardium zijn intussen naar Rot terdam gebracht in afwachting van kopers. Het hefschip Ostrea heeft in middels de vijftiende pijler in het sluitgat Roompot geplaatst. Er moeten er daar 32 komen, de over ige 33 pijlers staan verdeeld over de sluitgaten Hammen en Schaar. Voormalige Vlissingse wethouder van Volkshuisvesting F. G. Smit: VLISSINGEN - „De verkoop van het huizenbezit van RSV in Vlissingen aan een partikuliere woningbeheerder was al beklonken toen de gemeente Vlis singen nog probeerde de woningen bij een sociale woningbouwvereniging on der te brengen. Je kon suggesties doen wat je wilde, alles werd door de raad van bestuur van het RSV-concern onder de tafel geschoven." De toenmalige Vlissingse wethouder van volkshuisvesting F. G. Smit heeft in 1978 mislukte pogingen in het werk gesteld de bijna 600 huizen in Vlissingen en het nabij ge legen Souburg uit handen van Fortress BV uit Rotterdam te houden. RSV moest haar huizenbezit in opdracht van het ministerie van ekonomische za ken van de hand doen om zo aan middelen ter ondersteuning van het koncern te komen. Volgens Smit draaiden de onderhandelingen op niets uit, omdat RSV de huizen al aan Fortress had verkocht. „De koop was al beklonken", al dus Smit. De bewoners van de vooormalige RSV-woningen hebben dinsdag aan de parlementaire enquêtekommissie RSV gevraagd de achtergronden van deze verkoop nader te onderzoeken. Zij willen dat de enquêtekommissie zich ook buigt over de banden tussen Fortress en RSV. Verder willen zij weten waarom de huizenspeciaal aan Fortress verkocht werden, ondanks het vermoedelijk iets gunstiger bod dat het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten (BNG) op het Vlissingse RSV-huizenbestand heeft gedaan. Volgens de bewoners is Fortress een spekulant die huizen laat leegstaan en verkrotten, slechte service geeft en onderhoud weigert ondanks aan schrijvingen van de gemeente Vlis singen. Namens de BNG onderhandelde H. Bas met RSV over de aankoop. Tij dens de onderhandelingen werd hij onverwacht gekonfronteerd met de mededeling dat Fortress de huizen had overgenomen. „Ik was totaal verontwaardigd. Ons bod was niet ongunstig, we onderhandelden nog over detailsDe BNG was te hulp geroepen om de huizen uit handen van spekulanten te houden. Van tafel geveegd „We hebben alles gedaan om de verkoop van de huizen te voorko men", stelt Koen Hendriks. De in middels gepensioneerde Hendriks was, toen deze zaak speelde, zowel gemeenteraadslid in de raad van Vlissingen als voorzitter van de on dernemingsraad van RSV-dochter Koninklijke Maatschappij De Schel de (KMS). „Alle pogingen zijn echter door de raad van bestuur van tafel geveegd. Wij zagen de bui al aanko men, toen RSV plotseling aankondig de dat de huizen van de hand moesten worden gedaan". Volgens Hendriks zijn de centrale ondernemingsraad van het koncern vragen gesteld waarom deze wonin gen wel verkocht moesten worden en die van leden van de raad van bestuur niet. „Stikker bijvoorbeeld woonde in een villa van het koncern, evenals bestuurder Rijken", aldus Hendriks. De raad van bestuur acht te verkoop van de villa's „onmoge lijk". De bewoners van de Vlissingse RSV-woningen zijn er nooit in geslaagd de mogelijke verbanden tussen RSV en Fortress bloot te leg gen. Daarom hebben zij nu deze vraag voorgelegd aan de Enquête commissie. De woningen van RSV-dochter RDM op de Heyplaat in Rotterdam zijn overeenkomstig de wensen van de bewoners wel in het sociale wo- ningbeheer terechtgekomen. De Rot terdamse woningstichting „Onze Wo ning" beheert de huizen. In november 1978 hebben de wet houders van volkshuisvesting van Amsterdam, Monnickendam, Edam, Purmerend en Oostzaan in een geza menlijke aktie de 840 RSV-woningen in dit gebied aangekocht voor 35 mil joen gulden. Zij hebben met steun van het Rijk de woningen met lage huren voor de sociale woningsektor behouden en in beheer gegeven aan de woningbouwvereniging „Ons Be lang". ROTTERDAM - De prijs van een li ter superbenzine en een liter normale benzine ging woensdag 11 juli bij de meeste oliemaatschappijen en zelfstandige handelaren met respek- tievelijk 1,6 en 1 cent omhoog. Een li ter superbenzine kost vanaf woens dag bij de meeste zelftankstations 181,8 cent, een liter normale benzine kost 177,8 cent, zo is dinsdag bekend gemaakt. De prijsverandering is een gevolg van de prijsontwikkelingen op de in ternationale produktenmarkt en de stijging van de dollarkoers. Onder meer uit konkurrentie-overwegingen kunnen plaatselijk andere prijzen voorkomen. DEN HAAG - Tal van huisvrouwen zijn matig tot slecht te spreken over de wijze waarop de avond- en week- einddiensten van huisarts, tandarts en apotheker zijn geregeld. En knel punt ligt ook bij de organisaties voor gezinshulp. Dit blijkt uit een enquete over de bereikbaarheid van de zogeheten eerstelijnsgezondheidszorg (ELGZ). De Nederlandse vereniging van huis vrouwen nam het initiatief tot de en quete en het Nederlands huisartsen instituut werkte de gegevens uit. De arts die avond- of weekeind- dienst doet, neigt ertoe een patient of diens zegsman of -vrouw slechts tele fonisch te woord te staan. In onge veer een op de vijf gevallen is het moeilijk te achterhalen tot welke tandarts een patient zich moet wen den voor direkte hulp. Het komt bo vendien voor dat een huis- of tand arts die dienst heeft, onbereikbaar is. Vooral in niet-stedelijke gebieden zit men 's avonds en in het weekeinde vaak ver van een apotheek die open is, zo blijkt verder uit de enquete. De klachten over beperkte of helemaal geen hulp voor mensen die eigenlijk wegen ziekte, invaliditeit en derge lijke de gehele dag gezinshulp nodig zouden hebben. DEN HAAG - Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) is - na afloop van de huidige kabi netsperiode in 1986 - niet langer be schikbaar als bewindsman. „Drie kabinetten en drie verschil- lende departementen in negen jaar is mooi genoeg", zo zegt hij in het woensdag verschenen Elseviers Ma gazine. Minister De Koning was achtereen volgens minister van ontwikkelings samenwerking (1977-1981), van land bouw en visserij (1981-1982) en sinds het optreden van het kabinet- Lubbers (4 november 1982) minister van sociale zaken en werkgelegen heid. „Je moet jezelf altijd realise ren, dat er sinds 1813 een paar hon derd ministers zijn geweest. Ben je er daar een van geweest, is het al mooi genoeg. Ga je meer dan drie kabinet ten zitten dan is dat teveel van het goede", aldus de in 1926 geboren be windsman. In de jaren 1973-1975 was hij voor zitter van de AR-partij. In de periode 1969-1971 was hij lid van de Eerste Kamer, in de jaren 1971-1982 was hij (met enkele onderbrekingen) lid van de Tweede Kamer. In het weekblad zegt de minister na zijn aftreden naar de Tweede Kamer te willen terugke ren. Hij zet uiteen „zeer tevreden" te zullen zijn als hij (plaatsvervangend) lid wordt van de landbouwcommis- sie uit de kamer. DEN HAAG - De Nederlandse boe ren en tuinders krijgen van het kabi net niet de verlangde steun van 405 miljoen gulden om de nationale steunmaatregelen van de Westduitse overheid te kompenseren. Premier Lubbers heeft het land bouwschap woensdagsmorgen mee gedeeld dat de steun die het schap verlangt in EG-verband gezien on wenselijk en begrotingstechnisch on mogelijk is. Het kabinet streeft vol gens Lubbers wel naar een rechtvaar dige oplossing en hoopt op korte ter mijn met maatregelen te komen. Wel ke maatregelen dat zijn en om wat voor een bedrag het dan gaat heeft Lubbers echter niet gezegd tijdens het overleg. Een woordvoerder van het landbouwschap heeft dit desge vraagd meegedeeld. Het landbouwschap had vorige week om het gesprek met de premier gevraagd. Het had uitgerekend dat de Nederlandse boeren en tuinders door de nationale steunmaatregelen van de Westduitse overheid een kon- kurrentienadeel krijgen dat oploopt tot ongeveer 410 miljoen gulden op jaarbasis. Volgens de woordvoerder heeft Lubbers erkend dat de West duitse maatregelen problemen ge ven, maar heeft het schap bij haar be rekening niet meegewogen welke ef- fekten dit heeft voor de begroting. Lubbers heeft verder gezegd dat moet worden voorkomen dat door Nederlandse steun verdere her nationalisering van het EG-beleid ontstaat. Hij heeft volgens de woord voerder toegezegd dat eventuele steunmaatregelen los moeten wor den gezien van al bestaande plannen voor lastenverlichting van het be drijfsleven. Zaterdag 14 en zondag 15 juli Zierikzee Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080,neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Westhoek, Renesse Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280. Burgh-H aamstede Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115)1861. Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. Brouwershaven Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 1280. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Bruinisse Dokter A. M. Dorrestein, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagoch tend 08.00 uur. Nieuwerkerk/Oosterland Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer kerk, tel. (01114) 1810. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagoch tend 08.00 uur. Tandarts mevr. H. A. Boom-Keizer, Westerbanweg 14 Burgh- Haamstede, tel. (01115) 3103, neemt waar voor geheel Schou- wen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. (01115) 1535 neemt waar voor Zierikzee. Zuster P. Waasdorp, Oosterland, Ko- ninginneplein 12, tel. (01114) 1707 neemt waar voor Bruinis se en Duiveland. Zuster A. v. d. Schelde,Spuislop 14, Brouwershaven. Tel. (01119) 1682 heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarincen- trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. Hodgkin-kontaktgroep, kontakt- adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Renesse, tel. 01116-1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. 01114-2131 of landelijk diensten centrum VBOK 033-620244. Buro Rechtshulp te Zierikzee. Iedere dinsdagmiddag van 14.15-16.15 uur spreekuur in het pand van het Leger des Heils (Poststraat 37). Iedereen kan terecht voor gratis juridisch ad vies en toewijzing van een advocaat. Iedere donderdag Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek, „Reho- both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30-19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Eerste dinsdag van de maand Zierikzee Kreefstraat 60. Spreekuur Gehandi capten Advies Bureau. 16.00 - 17.00 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen- Duiveland en St. Philipsland. Woens dag van 14.00 -17.00 uur en van 19.00 - 20.00 uur en donderdag van 9.00 -12.00 uur. Iedere woensdagavond vanaf 4 juli t/m 22 augustus Haamstede Ned. Herv. Kerk. Dia-presentatie „De banken zijn hard". 20.00 uur. Van zaterdag 7 juli t/m 11 augustus Zierikzee Burgerweeshuis. Beeldentuin en klein antiekbeurs dagelijks (behalve zondag) van 10.00 - 17.00 uur. Iedere dinsdag t/m 14 augustus Zierikzee Rode Kruis-gebouw, Pater nosterstraat. Verkoop Welfare. 10.00 - 16.00 uur. Donderdag 12 juli Zierikzee Gasthuiskerk. Bijbel Kiosk Vereni ging. 10.00 - 16.00 uur. Gasthuiskerk. Middagpauzedienst Open Kerkdag. 13.00 - 13.30 uur. Burgh-Haamstede Dorpshuis De Schutse, Julianastraat 22. Zomeravondbridgedrive. 19.15 uur. Vrijdag 13 juli Brouwershaven Stadhuis. Spoedeisende raadsverga dering. 19.30 uur. Dinsdag 17 juli Zierikzee Poststraat „De Lichtboei". Bazar/ rommelmarkt Leger des Heils. Vanaf 10.00 uur. Dreischor Nederlands Hervormde Kerk. Orgel- koncert door Dirk Janz. Zwart. 20.00 uur. Donderdag 19 juli Zierikzee Gasthuiskerk. Bijbel Kiosk Vereni ging. 10.00 - 16.00 uur. Gasthuiskerk. Middagpauzedienst Open Kerkdag. 13.00 - 13.30 uur. Burgh-Haamstede Dorpshuis De Schutse, Julianastraat 22. Zomeravondbridgedrive. 19.15 uur. Donderdag 26 juli Zierikzee Gasthuiskerk. Bijbel Kiosk Vereni ging. 10.00 - 16.00 uur. Gasthuiskerk. Middagpauzedienst Open Kerkdag. 13.00 - 13.30 uur. Burgh-Haamstede Dorpshuis De Schutse, Julianastraat 22. Zomeravondbridgedrive. 19.15 uur. Donderdag 2 augustus Zierikzee Gasthuiskerk. Bijbel Kiosk Vereni ging. 10.00 - 16.00 uur. Gasthuiskerk. Middagpauzedienst Open Kerkdag. 13.00 - 13.30 uur. Burgh-Haamstede Dorpshuis De Schutse, Julianastraat 22. Zomeravondbridgedrive. 19.15 uur. DEN HAAG - Het landbouwschap heeft woensdag aan de ministers Braks van landbouw en visserij en De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid een banenplan aangeboden dat in eerste instantie aan 100 tot 125 meest lang durig werkloze jongeren werk in de agrarische sektor moet bieden. Het mi nisterie van landbouw en visserij heeft voor dit experiment een half miljoen gulden beschikbaar gesteld. Het banenplan houdt in dat deel tijdwerk op verschillende agrarische bedrijven yordt samengevoed tot zo genoemde kombinatiebanen. Een on dernemer legt zich voor een jaar vast elke week gedurende een tot maxi maal drie dagen een kombinatiewer- ker in dienst te nemen. Door het sa menvoegen van dergelijke dagen krijgt een kombinatiewerker een volledige werkwerk, terwijl de boer of tuinder in de gelegenheid wordt gesteld een wat uren betreft meer normale werkweek te draaien. Gedurende het experiment betaalt de overheid een deel van de loon kosten, aflopend van 10.000 gulden in het eerste jaar tot 3.000 in het derde en laatste jaar. Het merendeel van de loonkosten moet de boer of tuinder zelf betalen. De kombinatiewerker, die via bemiddeling van het GAB moet worden aangesteld, krijgt het CAO-loon dat geldt voor ongeschoold personeel. Er mag geen verdringing van bestaande arbeid plaatsvinden en ook mag de kombinatiewerker niet worden gebruikt voor het op vangen van pieken in de agrarische bedrijven. Experimenteergebieden Beide bewindslieden hebben posi tief gereageerd op het banenplan. Zij vinden het een goed initiatief dat is voortgekomen uit het bedrijfsleven en dat is toegesneden op de specifie ke behoeften van de landbouw. De half miljoen subsidie van landbouw komt uit de pot van 175 miljoen gul den die het ministerie heeft voor werkgelegenheidsprojekten. Het ex periment vindt plaats in Drenthe, Overijssel, Gelderland, de IJssel- meerpolders en de Wieringermeer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2