Terrein voormalige gasfabriek Zierikzee op aantal punten sterk verontreinigd met ijzercyanide Zierikzeese Toeristendagen: meer sfeer en minder lawaai Openbare lagere school in Zonnemaire moet worden opgeheven DE ZIERIKZEESCHE COURANT Officiële opening door burgemeester De Meester Sanering wordt noodzakelijk geacht Ensemble Alteklein in aktie op Havenpark Twee auto's total-loss WA> Wjh pa eitr Spoedeisende raadsvergadering op vrijdag 13 juli ZIERIkZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 12 JULI 1984 140ste jaargang Nr. 23555 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Vergeving is iets voor kinderen, spitsboeven en kwezels; een echte man rust niet voordat hij zijn fout weer goedgemaakt heeft. Baer-Oberdorf Na de officiële opening van de Zierikzeese Toeristendagen bood Suzanne Lindhout burgemeester Th. H. de Meester een maaltje mosselen aan. de Rijke, direkteur gemeetewerken D. D. J. van der Poel en financieel hoofdambtenaar G. J. Dijkstra. Voor de burgemeester echter de Zierikzeese toeristendagen voor geo pend verklaarde, maakte de gemeen telijk delegatie in gezelschap van de voorzitter van de Evenementenkom missie, de heer H. Lindhout, een rondgang langs de gevariëerde akti- viteiten in de verschillende delen van de binnenstad. De stroom toeristen op het Haven plein was op dit - voor vakantiebe grippen - vrij prille ochtenduur nog niet overstelpend. Om degenen, die wel vroeg uit de veren waren gekro pen en op het grote terra's in het stadscentrum reeds van de koffie ge- Vervolg pag. 4 ZIERIKZEE - Zierikzee beleefde dinsdag de eerste van de zes toeristendagen 1984. Minder bombastisch, minder luidruchtig en minder massaal dan vorig jaar en duide lijk toch met hetzelfde resultaat: duizenden toeristen, die naar de centrumstad van Schouwen-Duiveland togen om daar in een Zuidfrans aandoend sfeertje te genieten van enkele uurtjes vakantievertier. Achter het program ma van deze eerste toeristendag stond een duidelijk ge motiveerde inzet van zowel de Evenementskommissie als van vele Zierikzeese ondernemers, die aantoonden zelf ook bijzonder aardige ideeën te kunnen uitwerken. Bij een eerste toeristendag van het de Meester begaf zich daartoe seizoen hoort uiteraard ook een offi- klokslag tien uur naar het Haven- ciële opening. Burgemeester Th. H. plein, vergezeld door wethouder P. Verkeerskoker Voor het plaatsen van de tachtig meter lan ge landhoofdverkeerskoker aan de zuidelij ke kant van De Hammen waren twee taklif- ten nodig. (Pag. 2). Jumelage In het kader van de jumelage tussen Zierik zee en Saint Hilaire verblijven momenteel zestien kinderen uit de Franse plaats In Zie rikzee. (Pag. 3). Molenstraat De Bruse Molenstraat is weer een echte molenstraat nu een getrouwe kopie van „De Zwaluw" er een ereplaats heeft verkre gen. (Pag. 4). Mosseltoernooi Het Mosseltoernooi in Bruinisse werd flink gehinderd door de weergoden, maar er vie len toch ook een paar leuke verrassingen. (Pag. 6). ZIERIKZEE - Het nader onderzoek naar de bodemve rontreiniging op het terrein van de voormalige gasfa briek aan de Scheepstimmerdijk te Zierikzee heeft uitge wezen, dat sanering van bodem en grondwater noodza kelijk wordt geacht. Verder wordt aanbevolen enkele grondmonsters en grondwatermonsters te onderzoeken afkomstig uit naastliggende tuinen, waarin groenten worden verbouwd. Daarnaast is het wenselijk het ha- venslib en eventueel het oppervlaktewater uit het Ha venkanaal en de aangrenzende gracht te onderzoeken om een indruk te verkrijgen omtrent eventuele uitstraling van de verontreinigingen in deze richtingen. Ook het drainwater zal moeten worden onderzocht op het gehalte aan verontreinigde komponenten. ZIERIKZEE - Het Zierikzeese En semble Alteklein doet er momenteel van alles aan om zich te presenteren aan het grote publiek. De negenmans-formatie deed tijdens het onlangs gehouden Anywave-festival „goede kommerciële zaken" en van daag - donderdag 12 juli - verzorgt de groep een optreden op de muziektent op het Havenpark. Met het optreden willen Neel, Gijs, Schar, Toine, Els, Ad, Kees, Ineke en Bert echter meer nastreven dan al leen maar „mooi zijn" voor zichzelf. „Het brengt wat leven in de brouwe rij en bovendien heeft de toerist dan ook weer eens wat", meldde een woordvoerder. Alteklein is uniek als altijd, maar toch ook weer anders. Door ingrijpende veranderingen in het programma belooft het een op zienbarend optreden te worden. Aan de akoestische blaasmuziek werden nieuwe, ongekende dimensies toege voegd. Welke het zijn wil men nog ge heim houden. Dat kan iedereen vana vond vanaf half negen met eigen oren aanhoren.... De raad wordt morgen bijeengeroe pen om zich uit te spreken over het al dan niet instellen van een beroep bij de Kroon, hetgeen voor 21 juli dient te gebeuren. Het kollege stelt voor geen beroep in te dienen, hoewel de raad in maart besloot dat er in alle kernen van de gemeente een openba re basisschool moet komen. Voor de o.l.s. te Zonnemaire zijn naar de mening van B. en W. bij het instellen van een beroep geen nadere motieven en argumenten aan te voe ren, die kans van slagen hebben voor hetgeen het kollege wil bereiken: een blijvende levensvatbare openbare basisschool in de kern Zonnemaire. Twee scholen onmogelijk In het raadsvoorstel deelt het kol lege mee ervan overtuigd te zijn, dat het voor het dorp Zonnemaire onmo gelijk zal zijn - ook op den duur - twee levensvatbare basisscholen in stand te houden. Dit is ook de reden geweest waarom het overleg met het schoolbestuur van de C.N.S. heeft plaatsgevonden. Bij de beoordelings- kriteria van gedeputeerde staten voor een laatste basisschool behoort onder meer het uitgangspunt dat ie dere woonkern in principe over een goed functionerende basisschool dient te beschikken die door het overgrote deel van de in en om de woonkern wonende leerlingen kan worden bezocht. Door dit uit gangspunt wordt in eik geval het ge ven van schoolonderwijs in een kern verzekerd. De staatssekretaris van onderwijs heeft zich hiermee ver enigd. Ook het kollege vindt dat een belangrijk uitgangspunt. Hetgeen dus inhoudt, dat er geen samenwerkingsschool in Zonnemai re komt. De openbare school wordt opgeheven, de C.N.S. wordt basis school. Dit staat in de konklusies en aan bevelingen van het Technisch Ad viesbureau van de Unie van Water schappen b.v. te Deventer, dat het nader onderzoek op het terrein van de voormalige gasfabriek heeft uit gevoerd. De gegevens van dit nader bodemonderzoek werden, samenge vat in een rapport, door gedeputeer de staten van Zeeland kenbaar ge maakt aan het Zierikzeese gemeente bestuur. G.S. laten in een begeleidend schrijven weten, dat uit de resultaten van dit nader onderzoek blijkt, dat de grond op dit perceel aan de Scheepstimmerdijk op een aantal plaatsen sterk verontreinigd is met ijzercyanide. Nabij de voormalige teer/ammoniakput van de vroegere gasfabriek is de grond en/of het grondwater sterk verontreinigd met aromaten, fenolen, trichloorethyleen en polycyclische aromaten. G.S. schrijven verder, dat het grondwater onder het terrein min of meer sterk verontreinigd is met ijzer cyanide komplexen. „Het grondwa ter stroomt langzaam in noord-wes telijke richting. De verspreiding van de verontreiniging via het grondwa ter is echter gering. Op het terrein is geen verontreiniging aan het opper vlak gesignaleerd. Het terrein is gro tendeels bestraat en geasfalteerd", aldus g.s. in het begeleidend schrij ven. Verder wijzen g.s. erop, dat het ter rein op een aantal plaatsen zodanig verontreinigd is, dat er sanering dient plaats te vinden. Hoeveel en hoe er gesaneerd gaat worden, moet blijken uit een saneringsonderzoek. Dit saneringsonderzoek is reeds ge pland in het programma voor 1984. De opzet van een nader onderzoek, zoals dat thans op het terrein van de voormalige gasfabriek heeft plaats gevonden, is een indruk te verkrij gen omtrent de omvang van de ver spreiding van de in het oriënterend onderzoek aangetoonde verontreini gingen, zowel in de bodem als in het grondwater. Evenals bij het oriënterend onder zoek zijn tijdens de boorwerkzaam- heden voor het nader onderzoek moeilijkheden ondervonden door de aanwezigheid van puin en beton funderingen in de bodem, waardoor de boringen niet konden worden doorgezet. Volgens het Technisch ad viesbureau van de Unie van Water schappen b.v. werden naast de geslaagde boringen op vele plaatsen dan ook mislukte boringen gedaan. Nieuwe bronnen Buiten de reeds tijdens het oriënte rend onderzoek gekonstateerde ver ontreinigingen, zijn in het nader on derzoek nieuwe bronnen van veront reiniging aangetoond. Tijdens de boorwerkzaamheden werd op deze punten veel ijzercyanide ijzeraarde aangetroffen. De verontreinigingen die zijn aan getoond tijdens de ten behoeve van dit nader onderzoek uitgevoerde ana lyses van grond en grondwater, be helzen vooral verontreinigingen met cyanide en met polycyclische aroma tische koolwaterstoffen (PAK's). Uit het oriënterend onderzoek kwam aanvankelijk naar voren, dat het zwaartepunt van de cyanidever- ontreiniging in de direkte omgeving van de monsterpunten genummerd twaalf en vijftien zou liggen; in het nader onderzoek is echter naar voren gekomen, dat deze verontreiniging een veel grotere omvang heeft. In de bodem is sprake van drie sterk ver ontreinigde plaatsen namelijk ter plaatse van het vroegere zuiverhuis, aan de kade en een ernstige teerver- ontreiniging bij de vroegere teerput en teeroverslag. De omvang van deze verontreini gingen werd door het Technisch Ad viesbureau van de Unie van Water schappen b.v. nog niet geheel in kaart gebracht; vooral de omvang van de teerverontreiniging is nog on bekend, omdat slechts meng- monsters van verschillende punten zijn geanalyseerd op PAK's. Diepte De begrenzing van de bodemver ontreiniging in de diepte kon niet duidelijk worden vastgelegd tenge volge van de, reeds genoemde, aan- Vervolg pag. 3 BURGH-HAAMSTEDE - Twee au to's die dinsdagmiddag (17.35 uur) betrokken waren bij een aanrijding zijn onherstelbaar beschadigd. De bestuurders liepen geen verwondin gen op. Het gebeurde op de kruising Krayesteinweg - Weeldeweg - Meel dijk. A. P. uit Haamstede reed op de Weeldeweg en wilde naar de Meel dijk. Hij moest daarbij de Kraye steinweg oversteken, waar juist A. L. uit Renesse reed. P. zou geen voor rang verleend hebben aan L.waarna de botsing met grote materiële scha de volgde. Dit nummer Verwachting tot vrijdagavond: Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele bui en; minimumtemperatuur omstreeks 13 graden; middagtemperatuur onge veer 18 graden; matige, aan de kust krachtige zuidwestelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 16 juli Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: zuidwest 5 Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: west 4 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 13 juli Zon op 5.36, onder 21.55 Maan op 22.48, onder 5.20 Volle Maan: 13 juli (4.20) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 13 juli 4.30 16.36 10.00 22.24 Springtij: 15 juli Temperatuur zeewater Schouwse kust: 16,6° C. HET WEEROVERZICHT DE BILT - De warme lucht is nu naar oost-Europa verdreven en de komende dagen zullen we het met vrij koele oceaanlucht moeten doen. Vannacht trekt een storingsgebied over ons land dat met enkele buien gepaard zal gaan. Onweer is daarbij niet uitgesloten, maar zal dan min der hevig zijn dan we de laatste da gen gehad hebben. De middagtempe ratuur blijft tot na het weekeinde rond de 18 graden schommelen. De wind is eerst zuidwest, maar draait geleidelijk naar het westen en kan aan zee nu en dan krachtig of hard zijn. In het Middellandse Zeegebied blijft het warm. De grens met de koe lere lucht kan in de Alpen en het noorden van Italië en Joegoslavië nog wel eens aanleiding geven tot on weersbuien. ZONNEMAIRE - De openbare lagere school in Zonne maire zal per I augustus 1985 moeten worden opgeheven. „Tot onze spijt", schrijft het kollege van burgemeester en wethouders van Brouwershaven in de uitnodiging voor een spoedeisende raadsvergadering op vrijdag 13 juli (19.30 uur). Het overleg met het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Zonnemaire om tot een samenwerkingsschool voor basis onderwijs te komen, heeft niet tot dat resultaat geleid. „De vorming van een samenwerkingsschool is onmogelijk gebleken", aldus B. en W. Oude foto van de gemeentelijke gasfabriek aan de Scheepstimmerdijk. die - zoals inmiddels is gebleken - een niet- begerenswaardige erfenis naliet. bestaat uit 10 pagina s.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1