Kamperen in Westerschouwen werken aan oplossing van struktureel tekort aan kampeerfaciliteiten.,. Aardig overloopdebuut voor camping De Kempe ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 9 juli 1 m Nr. 23553 RENESSE - Dit jaar debuteerde camping De Kempe van eigenaar Bert de Ruiter als camping met een overloopterreintje, waarop 75 een heden plaats mochten nemen. Zoon Dries de Ruiter belastte zich met de organisatie van het terrein. „Het heeft leuk gelopen", liet hij zondag middag glunderend weten. „Voor een eerste keer ben ik best tevreden. We zijn nog niet bekend bij de vaste bezoekers van Renesse. Dat is nog een handikap, maar dank zij het VVV-kantoor hebben we toch nog een leuke bezetting gekregen". Vrijdagmiddag om half twaalf melde zich bij De Kempe reeds de eerste „overloper". Klokslag twaalf uur - het openingstelling tijdstip - reed een Duits echtpaar met caravan het terreintje op. De eerste nacht waren achttien plaatsen bezet, maar van zaterdag- op zondagnacht wa ren dat er al 51. In de loop van zondag vertrokken ruimten twintig kam peerders na een nachtje aanwezig te zijn geweest, maar er meldden zich ook weer een aantal nieuwelingen, zodat Dries de Ruiter tevreden zijn terreintje kon overzien. De eigenaar plaatste op het terrein een keurige sanitaire voorziening (foto onder), die bijzonder goed bij rekreatie- ambtenaar Leen Verhagen (op de fote rechts met Dries de Ruiter) in de smaak viel. „Dit is een voorbeeld zoals we het graag zien", stelde hij. „Op deze manier houden we de rekreanten wel vast..". Distributie-Planologisch onderzoek (DPO) - doorlichting van de diverse ondernemingen - kwam de struk- tuurschets tot stand. In september 1983 werd deze vastgesteld. „Toen was de tijd inmiddels voorbij, dat de gemeente in zijn eentje richtlijnen kan uitstippelen zonder daarbij de ondernemers naar hun visie te vra gen. Dat heeft men bij de gemeente begrepen. Vandaar dat vanuit de ge meente het initiatief werd genomen om een nieuw lichaam in het leven te roepen: het VOP, Verblijfsontwikke- lingsplan, of wat we nu zeggen pro gramma", legt Ad Ruitenberg, eige naar van camping Prinsenhoeve uit. Ruitenberg is een van de vier onder nemers, die naast vertegenwoordi gers van een aantal andere instanties zitting heeft in de kommissie, die het VOP moet samenstellen. Burgemeester mevrouw J.,L. Nie- mantsverdriet-Leenheer is voorzitter van de kommissie. Verder hebben ge- meentesekretaris J. W. de Jonge en een notuliste namens de gemeente Westerschouwen zitting. Het stede- bouwkundig buro RBOI (het vroege re Stad en Lande - red.) is met drie personen vertegenwoordigd en ver der hebben vertegenwoordigers van het KNOV (Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond), de Recron (Vereniging van Ondernemers in de Rekreatieve sektor) en de NKR (Ne derlandse Kampeerraad) zitting. De plaatselijke ondernemers worden vertegenwoordigd door Adrie Verse- put, namens de bungalowhoudefé,' Leo van de Graaf, namens de grotere campinghouders, Ad Ruitenberg, na mens de overige campinghouders en Nico Dambruin, namens de vereni ging Pomona(het overkoepelend or gaan van fruitkweekbedrijven). De kommissie werd de afgelopen week geïnstalleerd. „De gemeente stelt in de toekomst de bestemmingsplannen op. De VOP-kommissie gaat zich be lasten met de invulling ervan. Daar tussendoor zweeft ook nog de nieuwe kampeerwet, die binnen afzienbare tijd door de Minister van Landbouw en Visserij in werking zal worden gesteld", konstateert Leen Verhage. „De VOP-kommissie heeft geen een voudige taak. Het gaat voornamelijk om een zaak van vraag en aanbod. Er zijn veel meer aanvragen voor ver ruiming van kampeerfaciliteiten van de diverse ondernemers, dan er te vergeven zijn na het gereedkomen van de bestemmingsplan nen", stelt Ad Ruitenberg vast. Oplossen De kommissie gaat de komende maanden bekijken waar in de toe komst bestemmingsplanmatig en aan de hand van de struktuurschets het beste uitbreiding kan worden ge pleegd. Belangrijke faktor zal ook zijn waar uitbreidingen levensvat baar zijn. „Er wordt in eerste instantie ge dacht aan de kleinere bedrijven. De grotere kunnen zich nu immers al voortreffelijk bedruipen. Voor de kleinere en middelgrote bedrijven kan enige uitbreiding van levensbe lang zijn. Persoonlijk heb ik er goede moed op, dat de inventarisatie goed en vlot zal verlopen, maar ik denk, dat dat voor de meeste kommissiele den wel het geval is. Bovendien is ie dereen de mening toegedaan, dat er snel gewerkt moet worden, willen we straks niet naast de toeristenboot vissen. Binnen een paar weken gaat er een enquete de deur uit, waarin al le ondernemers hun visie kunnen ge ven. Ze kunnen er ook hun wensen en plannen in naar voren brengen. Dan volgt de inventarisatie", legt Ad Ruitenberg uit. In eerste instantie zal de vaststelling van het bestem mingsplan Rampweg/Helleweg een belangrijke rol spelen in de uitbrei ding van de kampeerfaciliteiten. „Dit belangrijke bestemmingsplan is begin 1985 gereed. Er zijn geen be zwaren aangetekend, uit welke hoek ook, dus dat zou vlot moeten kunnen gaan. Het kan in ieder geval al een groot gedeelte van het strukturele te kort oplossen". Het lijkt bijna te mooi om waar te zijn, dat een kommissie met verte genwoordigers uit verschillende be langengroepen voor honderd procent geolied kan funktioneren. De bungalowexploitanten blijken even wel geen behoefte aan uitbreiding te hebben, zodat vanuit de hoek van Adrie Verseput nauwelijks proble men te verwachten zijn. Ginsterveld- eigenaar Leo van de Graaf heeft wel WESTERSCHOUWEN - Al vele jaren is er in de gemeente Westerschouwen een aan wijsbaar struktureel tekort aan verblijfsmogelijkheden voor rekreanten. Er kwam een gevoelige toename van rekreanten, maar er kwamen geen plaatsen bij waar de re- kreant zich gedurende de vakantieperiode kan vestigen. In weerwil van de vraag om meer plaatsen werden het vorig jaar een aantal vergunningen verstrekt om meer toe risten gedurende de piekperiode van het vakantieseizoen alsnog de gelegenheid te bie den om het tentje op te zetten of de caravan te plaatsen. Elf campinghouders kregen vergunning om een overloopterrein open te stellen voor rekreanten, veertien mochten via verdichting op het bestaande terrein meer bezoekers toelaten en 25 vergunningen werden afgegeven bij boeren en fruitkwekers. Zij mochten daarmee het aantal toe gestane rekreanten per hektare enigszins verruimen. Via deze speciale vergunningen werd het aantal beschikbare plaatsen in de gemeente Westerschouwen opgevoerd met 1900. Ingevolge de officiële exploitatievergunningen bedroeg dit aantal ongeveer 9000, welk aantal via ontheffingen op grond van een APV nog met 900 eenheden kon oplo pen. „De speciale vergunningen via overloopterreinen, verruimingen en verdichtin gen hebben het vorig jaar prima gewerkt", vertelt Westerschouwens rekreatie- ambtenaar Leen Verhage. „Desondanks werd tijdens de echte piek nog een niet offi cieel aantal van 700 plaatsen meer geregistreerd, maar dat werd oogluikend toe gestaan. Althans tot op bepaalde hoogte. De overtredingen werden wel gemeld aan het gemeentebestuur. Dat stuurde dan een briefje aan betrokken overtreders, dat ge- konstateerde overtredingen binnen een week moesten worden weggewerkt en dat de aantallen weer op het toegestane nivo moesten worden teruggebracht. Dat leverde evenwel geen problemen op, omdat na die week de echte piek al weer over was en de overtredingen zichzelf oplosten". Leen Verhage kwam in 1955 bij de gemeente Westerschouwen in dienst. Aanvankelijk had zowel Burgh- Haamstede als Renesse een rekreatie-ambtenaar. Later kreeg Verhage beide kernen voor zijn re kening. „In die tijd waren er onge veer dertig kampeerterreinen, nu zijn dat er vijftig, grote en kleine. In 1970 werden er daarnaast negentig ontheffingen verstrekt voor het toe laten van rekreanten op boerenerven en in boomgaarden. Op de boerener ven ging het dan om vijf plaatsen, met in het hoogseizoen een mogelijk heid tot uitloop naar vijftien, terwijl in de boomgaarden de norm vijf per hektare met een maximum van 25 werd gehanteerd. In de loop van de jaren, met de toename van het aantal rekreanten, is er een steeds groter struktureel tekort aan verblijfsmo gelijkheden ontstaan om de doodeen voudige reden dat er niet meer ver gunningen werden verstrekt, of be ter konden worden verstrekt, omdat de bestemmingsplannen dat niet toe lieten. Om toch enigszins tegemoet te komen is het vorig jaar de oplossing met de overloopterreinen, verrui ming en verdichting gekreëerd", legt Verhage uit. Riolering De gemeente Westerschouwen is al jaren bezig met het realiseren van bestemmingsplannen, aan de hand waarvan het aantal kampeervergun- ningen zou kunnen worden aange past aan de behoeften. Wanneer een terrein eenmaal officieel bestemd is als kampeerterrein, dan pas kan aan de ontstane problematiek het hoofd worden geboden. In 1970 was er even wel nog geen rioleringsvoorziening in de gemeente Westerschouwen. Dat moest allereerst worden opge lost, vooraleer verder gewerkt kon worden aan de bestemmingsplannen. De totstandkoming van het riole- ringsplan vergde om en nabij zeven jaar. Toen besloot de gemeente even wel eerst een struktuurschets in el kaar te draaien, hetgeen andermaal de nodige vertraging met zich mee bracht. Aan de hand van een Knelpunten Er moeten binnen nu en de zo kortst mogelijke termijn knopen doorgehakt worden, maar dat zal beetje bij beetje moeten gebeuren. „Je kunt niet verlangen, dat wij in een vloek en een zucht gaan klaarsto men, waar de overheid inmiddels al veertien jaar vergeefs mee bezig is", memoreert Ruitenberg. „Het VOP gaat de knelpunten bin nen de verblijfsrekreatie oplossen, maar niet van de een op de andere dag. Het zou zelfverlakker ij zijn, als we dat zouden denken". Feit is, dat de totstandkoming van de vele bestemmingsplannen veel te lang op zich heeft laten wachten. „De onder nemers weten niet meer waar ze aan toe zijn. Er zijn erbij, die al veertien jaar op een vergunning wachten. Een voorbeeld is camping International. Een kant-en-klaar terrein ligt er al vele jaren, maar er mag nog steeds niets op geplaatst worden. Als onder nemer moet je je dan machteloos voe len", stelt Leen Verhagen. „Dat stuk grond ligt er maar doelloos, omdat het inmiddels ook niet meer agra risch gebruikt kan worden". Tijdens de piekperioden verstrekt Verhagen als rekreatie-ambtenaar tellingen aan b. en w. Wanneer er overtredin gen worden gekonstateerd beslist het gemeentelijke dagelijkse bestuur over wat er moet worden gedaan. Zes keer per jaar verricht Leen Verhage tellingen op alle campings om de toeristenbelasting vast te stel len. Dit „suikeroompje" levert de ge meente jaarlijks het slordige som metje van ruim een miljoen gulden op. De vorig jaar voor het eerst in ge bruik genomen overloopterreinen zorgden voor een extra vangst van ongeveer tachtig duizend gulden ge durende het pinksterweekeinde en de zes weken hoogseizoen. De over loopterreinen komen overigens pas in beeld, wanneer de normale terrei nen vol zijn. „En zo is het. Daar durf in mijn hand voor in het vuur te ste ken. Er wordt wel eens anders gesug gereerd, maar dat is pertinent on juist". Afgelopen donderdag bleken er op de normale terreinen in de ge meente Westerschouwen nog 120 open plaatsen te zijn. „Je kon toen op je vingers uittellen, dat dat in het weekeinde nooit of te nimmer toerei kend zou zijn. Ik ben toen naar b. en w. gestapt om te verzoeken de over loopterreinen open te stellen. Vanaf vrijdagmiddag twaalf uur kregen de ze het groene licht en dat bleek maar goed ook. Weliswaar waren alle plaatsen niet bezet, maar over het ge heel was er toch een bezetting van on geveer zeventig procent. Het komen de weekeinde moet de grote klap ech ter komen en dan zitten we gegaran deerd meer dan bomvol". Via een noodoplossing lijkt de rekreant dit seizoen in Westerschouwen nog aan zijn trekken te komen, maar het lijkt een vaststaand feit, dat het hoogtijd wordt, dat er een officiële oplossing komt. Schouwen-Duiveland komt immers als een van de weinige gebie den in Nederland, nog steeds meer in trek. Daar moet op ingespeeld wor den. In het belang van iedereen Tekst: Peter Wijnen Foto's: Johan D. C. Berrevoets enige belangen, maar die lijken niet al te serieus, Ad Ruitenberg zelf heeft niet een enkel belang voor zijn Prinsenhoeve. „Ik ben al zestien jaar aan het knokken om te houden wat ik heb, dus ik hoef zeker niet te den ken aan uitbreiding". Alle belangen heeft de vereniging Pomona. „Ik be grijp echter niet erg goed wat de fruitkwekers willen", zegt Ruiten berg. „Ik krijg wel eens de indruk, dat diverse fruitkwekers met kam- peervergunningen beetje bij beetje willen doorgroeien naar volwassen campings. Wij als campinghouders zijn blij met de mogelijkheid om in een boomgaard te gaan kamperen, maar we vinden het ook belangrijk, dat de norm van maximaal 25 plaat sen gehandhaafd blijft. We zijn ech ter bang, dat die 25 niet te handhaven zijn, als de fruitkweker alle vereiste voorzieningen moet verrichten. Fi nancieel is dat nooit rendabel te ma ken. Als een fruitkweker er de moei te en het geld voor over heeft om er een kroonprocedure van te maken, krijgt hij altijd vergunning om uit te breiden. Het eind is dan zoek. Dit fa cet zal binnen de kommissie nog wel de nodige fikse woordenwisselingen tot gevolg hebben, maar ik hoop wel van harte, dat het niet remmend zal werken en we nog eens jaren bezig zijn vooraleer we tot daden kunnen overgaan". 1 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 7