stukken Afscheidsfeesten op De Kirreweie te Haamstede Afscheid ,,'t Staepel'of" leerlingen en leerkrachten ERIC DE NOORMAN De laatste slag Start bouw woningen in Nieuwerkerk Orgelkoncert Dirk Jansz. Zwart Mosselaanvoer Stand van bieten niet slecht 4 neeL Na de pauze werden de kinderen toegesproken door de heer Damman en Van der Pol bood de herinnerings foto's aan. Ganze bordspel Op de laatste schooldag werd door alle leerlingen deelgenomen aan een levend ganzebordspeL Hiervoor was rond de school en door de wijk een route uitgezet Groepjes leerlingen speelden dit spel met een grote dob- belsteea Onderweg moesten opdrach ten worden uitgevoerd. Ook de put en de gevangenis ontbraken niet Dit ge slaagd slotfeest werd afgesloten met het eten van een pannekoek. NIEUWERKERK - Bouwbedrijf Boogert uit Oosterland begint heden- maandag in opdracht van woning- bou wvereniging Beter Wonen met de bouw van dertien woningen in Nieu werkerk. Op 9 juli a.s. wordt in opdracht van Beter Wonen door Bouwbedrijf Boo gert uit Oosterland begonnen met het bouwen van 13 woningen in Nieuwer kerk. Deze woningen krijgen behalve de woonkamer, de keuken en het toilet ook de hoofdslaapkamer en de badka mer op de begane grond en worden bovendien voor wat betreft de uitrus ting geschikt gemaakt voor bewoning voor bejaarden. Op de verdieping komt een logeerkamer. Architektenburo Leo de Jonge uit Rotterdam is de ontwerper van deze woningen. De woningen zullen bij voor rang worden verhuurd aan 65+ ers. Bij onvoldoende vraag van ouderen ko men ook jongere woningzoekenden in aanmerking voor deze woningen. De huurprijs zal ca f 460,- per maand gaan bedragen. Eerder werden in de gemeente Duiveland identieke woningen gebouwd, nL 9 aan de Hof weg/Groene Poort te Oosterland en 4 aan Den Domp te Ouwerkerk. DREISCHOR - De organist Dirk Jansz. Zwart zal dinsdag 10 juli (mor gen) het eerste van een serie orgel- koncerten geven in de Hervormde Kerk van Dreischor. De serie koncer- ten zal wekelijks op dinsdagavond worden gegeven. Het programma voor deze avond staat in het teken van de herdenking van Willem van Oranje: het is 10 juli precies 400 jaar geleden dat deze grote staatsman en grondlegger van onze vrijheid om het leven kwam. Daarom zullen vele bewerkingen van vader landse liederen, en met name ook Va- leriusliederen, ten gehore worden ge bracht Daarvoor staan op het pro gramma komposities van Willem Vo gel, Jan Zwart en de koncertgever. Ook variaties op het Engelse volks lied zijn deze avond van toepassing in de bewerking van Ch. H. Rinck. Daar naast vermeldt het programma wer ken van Sweelinck, Speuy, Back en anderen. De aanvang is om 20.00 uur. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Nieuwkoop: J. A. Wegerif, kand. te Spijkenisse, die bedankte voor Heusden. Bedankt voor Oosterend (Fr.) (toez.): K. Venema te Emmen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Ulrum: T. Veenstra, kand. te Genemuiden. Beroepbaarstelling: T. Veenstra, Stuivenbergstraat 35, 8281 EK Gene muiden. Tel. 05208-55483. Gereformeerde Gemeenten Aangenomen naar Utrecht: M. Gol- verdingen te 's-Gravenzande, die be dankte voor Groningen. Oud Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Terneuzen: dhr. J. de Boer, lerend ouderling, wonende te Vaassen. Dinsdag 10 juli Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur RVU 16.00 uur James Herriot. In deze slot aflevering vraagt de heer Carter de huishoudster mrs. Hall ten huwelijk. 16.50 uur O, zit dat zo? Hierin wordt verteld hoe een vliegtuig vliegen kan. 17.05 uur Het hondje Rexie 18.55 uur Gil en Julie. Zij maken een trouwpartij van Benjamin mee. 19.00 uur Fame. Dwight peinigt zijn geheugen als hij meent de ver vangster van Elizabeth Sherwood, miss Daniels, ergens van te kennen. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Nero Wolfe. Wolfe duikt sa men met zijn assistent Archie in een zaak, waarin de hoofdpersoon, een voormalig vriend van Archie, ver moord wordt. Als erfenis laat hij een nogal verdachte boekhouding na. 21.20 uur Niks aan de hand. Bellamy mag zijn slangen niet voeren met diepvrieskippen van Angel. Zij wordt door haar nieuwe buurmeisje Susannah benaderd met een wel heel sinistere vraag. 21.45 uur Achter het nieuws 22.15 uur Nicholas Nickleby. Nicho las heeft het goed naar zijn zin in het toneelgezelschap van Crumless. Kate daarentegen kan zich maar nauwe lijks teweer stellen tegen de toenade ringspogingen van de vrienden van oom Ralph. 23.10 uur De vrije gedachte 23.25 uur Journaal 23.30 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven 15.00 uur Willem de Zwijger herden king. Ter gelegenheid van de 400ste sterfdag van Willem van Oranje va der des vaderlands wordt in de Nieu we Kerk te Delft een herdenkingsbij eenkomst gehouden. 16.30 uur Tour de France. Recht streeks verslag van de twaalfde etap pe in de Tour de France. 18.15 uur Tour de France. Samenvat ting van de twaalfde etappe. 18.40 uur Sesamstraat 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Kop en staart 19.30 uur Het kleine huis. Terug van weggeweest begint Adam in Walnut Grove een advokatenpraktijk. Grote verontwaardiging echter van de buurtbewoners als Adam de verdedi ging op zich neemt van een bedrieger. 20.20 uur Tijdsein 20,50 uur De expeditie naar de Ne- gev. In deze Westduitse natuurdoku- mentaire laat zien dat in deze woestijn meer wezens kunnen over leven dan men voor mogelijk houdt. 21.35 uur Wheaton male chorus. Een muziekspecial rond het Wheaton Universiteitskoor uit de Verenigde Staten dat vanuit het openluchtmu seum in Arnhem een aantal liederen ten gehore brengt uit de renaissance, de barok en de romantiek periode. 21.55 uur God wil wonen bij de men sen 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.05 uur Nieuws voor doven BRU INISSE-ZIERIKZEE - Ook de ze week (van 2 tot 6 juli) was de mos selaanvoer zeer bevredigend en wer den de aangevoerde partijen grif door de handel gekocht. Het koele weer is uiteraard voor de mosselaanvoer en de export gunstig. Over het algemeen waren de prijzen die werden betaald iets lager dan vo rige week. Maar dan alleen gemeten naar de maatstaf van vorige week, want ze waren nog exorbitant hoog van plm. 30,- met uitschieters naar 186,-. Maar de meeste mosselen brachten toch minder dan 100,- per ton op. Er was aanvoer van mosselen uit Denemarken. Het valt te ver wachten, dat evenals het vorig jaar, de markt door de aanvoer uit het bui tenland toch zal reageren met een prijsverlaging van de Nederlandse mosselen, wanneer de import goed op gang komt. ZIERIKZEE - Er zijn dit jaar in Nederland 128.000 ha landbouwgrond met bieren bezaaid, iets meer dan door de suikerfabrieken werd gead viseerd. Dit bieten-areaal is verdeeld als volgt Zuidwesten 39.000 ha, midden kleigebied 27.000 ha, noordelijke zand en dalgronden 25.000 ha, noordelijke kleigronden 15.000 ha en de zuid oostelijke gebieden 22.000 ha. Vooral in onze eigen streek, het zuidwestelijke kleigebied, moest door de aanzienlijke neerslaghoeveelhe den, de lage temperaturen en het daar op volgende schrale droge weer veel ROME - Op de internationale vis serij konferentie in Rome is een nieuw kader voor de visserij geschapen. Hier door zal een goede ontwikkeling van de visserij kunnen worden bevorderd. DEN HELDER - De tweede van de drie nationale vlootdagen heeft zater dag circa 45.000 bezoekers getrokken. Dit is vrijwel evenveel als het vorige jaar. De Marine heeft dit meegedeeld. Vrijdag had de eerste vlootdag nog een tegenvallend bezoekersaantal van 20.000 opgeleverd. worden overgezaaid (ongeveer vijftien procent) tegen zeven procent als men de overzaai betrekt op het gehele areaal van zeven procent Deze zeven procent is ongeveer 9000 ha, terwijl 5700 ha daarvan per celen in het zuidwesten betreffen en 2260 ha in de midden kleigebieden. Hoewel de weersomstandigheden niet ideaal zijn, is de stand van de bieten toch beslist niet slecht De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de nhoud door de redactie wordt onderschreven Inge- tonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van ie redactie en uitsluitend voor rekening van de briel- schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn Bruënaars bijgelovig? Aan de Bruënaars zijn in de loop der jaren dikwijls eigenschappen toegeschreven, of etiketten opge plakt, die kant nog wal raken. Het jongste verhaal van een dergelijke etikettenplakkerij, is de uitlating van ir. De Jong, van de firma Witte- veen en Bos uit Deventer, die op een vergadering waarbij de industrieha ven werd opgeleverd beweerde, dat men in Bruinisse bijgelovig zou zijn. Wel 160 schepen in de haven, maar geen Bru 13. Ook nooit geweest. Hij haalt daarbij het boekje aan van me vrouw Reitsma d'Ancona „Met vlag en wimpel". Het was mij nooit opge vallen, dat dit in het boekje stond en mevrouw Reitsma, zal na haar jaren lange verblijf aan „Den Ouwen Diek", intussen wel beter weten. Ik heb in mijn leven op Bru wel veel „gelovige" mensen ontmoet, in de goede zin van het woord, maar wei nig „bijgelovige". Bru 13 was vele tientallen jaren het eigendom van Jan Olree. De zoons van Olree prefe reerden een rijksbetrekking, zoals zovelen in de jaren na de eerste we reldoorlog, opgeleid door „Meester Okkerse", of „Meester van den Berg". En omstreeks 1930 of later werd Bru 13 verkocht, wegen gebrek aan opvolging. Men kan dus niet al les geloven, wat maar lukraak wordt beweerd. „Het zijn niet allen koks die lange messen dragen" of „Schoenmaker blijft bij je leest". Welk spreekwoord is op het gespro kene op de opleveringsbijeenkomst van de industriehaven van toepas sing? In 1930 was het aantal schepen tot ver beneden de honderd gedaald. Een nieuwe Bru 13, kwam dus niet meer voor. Men had vele nummers S. A. Jumelet Az. Molenstraat 35 Bruinisse Op de laatste schooldag voor de leerlingen van de Kirreweie te Haamstede stond een levend ganzebordspel op het pro gramma. Onderweg moesten de kinderen allerlei opdrachten uitvoeren. Levend ganzebord met alle leerlingen BURGH-HAAMSTEDE - Op de openbare lagere school De Kirreweie te Burgh-Haamstede was het vorige week feest. De leerlingen vierden vrydag hun laatste schooldag, de zesde klas nam afscheid en de leerlingen van de tweede klas hadden een feestelijk programma voorbereid voor de onderwij zeres J. Minnaar-Krijger. In verband met zwangerschapsver lof is zij enkele maanden afwezig ge weest De juffrouw had naar het af scheid haar zoon Tom meegebracht Na dit klasgebeuren onder leiding van meester Vlaander was het tijd voor het officiële gedeelte. Namens het ge meentebestuur van Westerschouwen waren de beide wethouders, J. C. de Feiter en A. J. Padmos, aanwezig en mevrouw A. C. Houtman namens de afdeling onderwijs. Ook de leden van de ouderraad en het onderwijzend personeel gaven acte de présence. Wethouder De Feiter van onderwijs Voerde als eerste het woord. Hij me moreerde enkele gebeurtenissen uit de zeven jaar dat mevrouw Minnaar aan de school was verbonden. Hij be dankte haar voor haar inzet De heer R, van der Pol sprak namens de ouders en ook het hoofd van de school, A. Dam man, voerde het woord Alle sprekers boden de onderwijzeres een kado aaa Zij wordt per 1 augustus opgevolgd door mej. K. Beije uit Noordwelle. Zesde klas Tijdens de afscheidsavond van de zesde klas werd de musical Disco in Doedorp opgevoerd De leerlingen speelden vol enthousiasme voor ouders, familieleden en onderwijzend perso- mirs paard in handen en in galop gaat de troep er vandoor, terug naar de bosrand. Achter hen volgt in een grote stofwolk, de nomadenbende. Hoewel de Hunnen langzaam op hen inlopen, slaagt Eric en zijn mannen er toch in met een flinke voorsprong de wou drand te bereiken. Terwijl de overigen zich met Walamir in het gebladerte terugtrekken, wacht Eric kalm en in het volle gezicht van de vijand af. Al van verre herkent hij aan het hoofd van de troep de brede gestalte van Attilla. En dat deze ook de Noorman herkend heeft, bewijst het gebrul, waarmee de Hunnenvorst zijn krij gers tot de aanval roept. Maar op dat moment schalt de stem van de Noorman boven alles uit: „Als het leven van Walamir, de Gothenkoning hem iets waard is, laat dan Attilla, de Hunnenvorst, alleen naar voren komen." Een scène uit de muzical ,,Van ta-ta-ta tot taal totaal". 82. „Geen zorg, Sveintje", gromt Eric, ter wijl hij met de boog in de aanslag Walamir be duidt op te staan. Inmiddels zijn ook Axe, Garad en een aantal bereden Heruli-krijgers naderbij gekomen. Ziende, dat verdere tegenstand nutteloos is, laat Walamir zich somber de handen op de rug binden, waarna Svein hem als een veertje op een paard tilt. Eric neemt de tegeul van Wala- Aan het eind van de avond hadden de kinderen nog een verrassing voor alle leerkrachten van de school, in de vorm van een fraai boeket voor ie der. Fijne klas Tot slot reikte de heer J. H. Blom de herinneringsboeken uit vergezeld van voor elk kind een persoonlijk woordje. Hij vond dat hij afscheid namen van een drukke, maar een fij ne klas. En hij sprak de hoop uit dat de leerlingen nog eens zullen terug denken aan ,,'t Staepel'of", de school waar hen de eerste beginselen van de taal, het lezen en het rekenen zijn bij gebracht. RENESSE - In de gemeenschapsruimte van de openba re lagere school ,,'t Staepel'of" te Renesse werd donder dag een afscheidsavond gehouden. Op deze avond werd niet alleen afscheid genomen van de zesde klas leerlingen, maar ook van de leerkrachten M. Schreurs en M. Kleinsma. Na een welkomstwoord door de heer J. H. Blom brachten de leerlin gen van de zesde klas met veel sukses de musical „Van Ta-tata naar Taal Totaal", een verhaal dat handelt over de taalontwikkeling die ieder een doormaakt. Na de koffiepauze werden door de voorzitter van de ou derraad, de heer A. J. Padmos, herin neringstegeltjes uitgereikt. De heer Padmos stelde dat men met lede ogen 19 kinderen zag vertrekken. Het zou niet zo erg zijn dat er 19 kinderen de school verlaten, ware het niet zo dat er maar 9 voor in de plaats terug ko men. Hij sprak zijn spijt uit over het feit de school van Renesse in een paar jaar tijd is teruggelopen van een vijf- mansschool naar een driemans- school. De vertrekkende kinderen wenste hij veel sukses toe op de vol gende school waar ze heen gaan. Niet duidelijk Vervolgens wendde hij zich tot de scheidende leerkrachten. Een af scheid dat het gevolg is van het te ruglopende leerlingenaantal. Hij stelde dat dit voor de heer Schreurs, die twee jaar aan ,,'t Staepel'of" ver bonden is geweest, een minder pijn lijk afscheid is geworden dan het zich eerst liet aanzien, omdat hij een week eerder, rJbj$tnen de gemeente Westerschouwen benoemd is als hoofd van de lagere school te Seroos- kerke. Mevrouw Kleinsma, die sinds 4 jaar taakverlichtster was aan de school van Renesse, moet eveneens ten gevolge van het dalend leerlinge naantal op Renesse afvloeien. Ze blijft nog wel taakverlichtster in Burgh-Haamstede. Padmos dankte beide leerkrachten namens de ouderraad en, in zijn funktie van wethouder, tevens na mens de gemeente, de wethouder van onderwijs de heer J. C. de Feiter kon wegens een afscheidsavond elders in de gemeente niet aanwezig zijn. Voor beide leerkrachten was er net als voor de kinderen een herinneringste geltje en een kadootje. Namens het personeel werd van de heer Schreurs en mevrouw Kleinsma afscheid genomen door de heer H. A. Wakkee. Hij sprak zijn spijt uit over het feit dat men zonder hen verder moet en dankte hen voor de plezieri ge samenwerking. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4