Ondanks de warmte een suksesvolle Brouwse dag Kinderen uit St. Hilaire bezoeken Schouwen-Duiveland Vijf jaar Wereldwinkel Schouwen-Duiveland •^ÜDËLB^ DE ZIERIKZEESCHE COURANT Steeds meer belangstelling voor de Muziek-Play-In WA> P£ BM.r Bestuurder gewond na koprol auto Twee jongens beroofd ZIERIKZEESCHE m, NIEUWSBODE HI Verbouwing Huldiging Mosseltoernooi Overloopterreinen De verbouwing van de Concertzaal in Zierik- Het 25-jarige ambtsjubileum van gemeente- Op de banen van de Bruse tennisvereniging Het afgelopen weekeinde werden de over zee vordert gestaag; het ligt in de bedoeling sekretarls B. de Groot te Bruinisse werd De Bru-Tèn ging zaterdag het vierde Mos- loopterreinen in de gemeente Wester- om in oktober gereed te zijn. (Pag. 2). een groot feest. (Pag. 3). seitoernooi van start. Komende zaterdag schouwen opengesteld. Betrokkenen lich- zijn de finales. (Pag. 5). ten een en ander toe. (Pag. 7). MAANDAG 9 JULI 1984 140ste jaargang Nr. 23553 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het werkelijk verhevene is altijd eenvoudig en natuurlijk. Burke BROUWERSHAVEN - Ook in Brouwershaven liep de temperatuur zaterdag op tot tropische waarden. Des ondanks was het de hele dag gezellig druk op de zomer- braderie „De Brouwse Dag" die naar schatting van de organisatoren zo'n 5.000 bezoekers trok. Hoogtepunt van het braderiegebeuren was ook dit maal weer de Muziek- Play-In, waaraan 122 amateurmuzikanten deelnamen uit vele plaatsen, tot uit België en Duitsland toe. Een kindermolen op een braderie is voor de jeugd altijd een grote trek pleister. „Er zijn heel veel mensen in touw geweest om dit evenement - dat een promotie voor ons klein stadje bete kent - te organiseren", aldus burge meester C. Slabbekoorn in zijn ope ningswoord. Hij betuigde namens het gemeentebestuur zijn erkentelijkheid hiervoor. Met de mars „Jubilisimo", die onder leiding van de heer A. Heij- boergespeeld werd door de drumband „Apollo" en de amateurmuzikanten van de Muziek-Play-In, ging de bra derie hierna officieel van start De Brouwse Majorettes fleurden de mu ziek op met een toepasselijke dans, waarna de vele belangstellenden zich allengs over de Markt van de bijna 700 jaar oude Smalstad verspreidden, waar het braderiegebeuren plaats vond. Deze produkten zijn ingekocht via inkooporganisaties die informatie verstrekken over wat er met het geld gebeurt. Er wordt in het land van herkomst een prijs betaald die ook voor de mensen daar aantrekkelijk is. Via coöperaties - waarin de inwo ners van verschillende dorpen zich verenigd hebben -wordt het geld ge bruikt om de levensstandaart te ver beteren. Solidariteit Tot het assortiment van de Wereld winkel behoort onder meer koffie uit Tanzania, Guatemala, Nicaraqua en Angola. Landen die bewust gekozen zijn uit solidariteitsoverwegingen met het volk daar. ,,Want" zegt men bij de Wereldwinkel ,,er zijn twee za ken mis met de koffie. De situatie in de koffielanden en de wereldhandel in koffie." Koffie komt voor bet overgrote deel van grote plantages in Midden- en Zuid-Amerika. Deze plantages zijn in handen van een kleine groep families of van buitenlandse bedrij ven. Er werken miljoenen arbeiders, de meesten als seizoenarbeiders voor drie maanden per jaar. ,,Van het geld dat wij hier betalen voor een pak De Brouwse drumband Apollo had zijn kraam als „minirommelmarkt" ingericht „Want we komen nog f 2.500,- tekort voor de nieuwe uni formen", vertelden de muzikanten. Bij de stand van de Roode Lelie werden foto's aangeboden van het Brouwershaven uit 1920 en 1936, toen de bevolking ter gelegenheid van de verloving van prinses Juliana feestelijk uitgedost was. He Smalstads koor ver kocht ondanks de hitte toch een rede lijke hoeveelheid poffertjes en de sportvereniging A.S.V. Brouwersha ven probeerde aan iedereen een lot te slijten om nieuwe dug-outs op het tweede sportveld te kunnen verwe- zelijken. Zelfgebakken cakes Veilig Verkeer Nederland, afdeling Brouwershaven gaf via dia' s en folders verkeersvoorlichting en ook de Brouw se middenstand was op de braderie met verschillende kramen vertegen woordigd Bij de kraam van de Ma jorettes gingen de koele dranken vlot van de hand en men kon er ook ge roosterd vlees van de barbecue kopen De zelfgebakken cakes van de Platte landsvrouwen „vlogen" weg en selfs de Zierikzeese ziekenomroep Nomen Nescio was op de braderie vertegen woordigd „We willen graag drie maal, in plaats van twee maal in de week, «en radioprogramma maken" vertelde pre sentator Wijnand Troost, „en ook voor de mensen in bejaardenhuizen Daar om houden we een aktie om donateurs te trekken". Frits Spits De landelijke radio besteedde via het NOS-programma De Avondspits ook aandacht aan de Brouwse Dag. Vrijdagavond was in het programma van Frits Spits - na enig loof- en bied- werk met Rinus Hanse van het Brouw se VW - al te horen dat er op de Brouwse Dag Zeeuwse bolussen met korting te krijgen zouden zijn Men diende hiertoe wel een briefje mee te nemen waarop de trefwoorden suiker en Scritti-Politti stonden Hans Kik, de Brouwse warme bakker zag op deze wijze 80% van zijn voorraad bolussen tegen een „zacht prijsje" verdwijnen Frits Spits informeerde in zijn Avond- spits van zaterdag telefonisch bij een van de kopers, Marijke Bleijenbergh uit Brouwershaven, naar haar ervarin gen met de aktie. Meer amateurmuzikanten De Muziek-Play-In trok met zijn 122 deelnemers weer meer amateurmuzi kanten dan vorig jaar. De oudste was de 81-jarige Leen de Feijter uit Re- nesse en een van de jongste deelneem sters was de 13-jarige Mariëlle Ewijk uit Zuid-Beijerland. „Een paar stukjes vond ik wei moeilijk, maar de meeste gingen wel" vond de jeugdige tubaspeelster die Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Ongeveer zestig kramen, waarineen bonte mengeling van artikelen en spij zen aangebonden werden, vormden te- samen met een kleurrijk geheel waar het standbeeld van Jacob Cats rustig en grijs boven uit torende. Aan de „voeten" van deze Brouwse schrijver en dichter speelden kinderen met lego en viltstiften in de crèche van de Peu terspeelzaal Brouwershaven. Hobby isten vervaardigden en verkochten op de braderie hun produkten zoals brood deegfiguren, oud Hindeloper beschil derde dienbladen, kanten kleedjes, wandkleden, gebatikte tafellakens en reliëf schilderijtjes gemaakt van syn- tetische fimo-klei. Ook het Rode Kruis was vertegenwoordigd met een kraam met Welfarehandwerken. ZIERIKZEE - De vereniging Wereldwinkel Schouwen- Duiveland is dit jaar voor het vijfde jaar aktief in Zie- rikzee en andere plaatsen op het eiland. Ontstaan uit een interkerkelijke gespreksgroep, die vond dat er ook iets „gedaan" moest worden, is ze in vijf jaar tijd uitge groeid tot een vereniging met vele vrijwilligers die een eigen wereldwinkel beheren aan de Melkmarkt te Zie- rikzee, waar produkten uit derde wereldlanden ver kocht worden. Het muziekkorps tijdens de Brouwse Dag: 122 amateurmuzikanten gedurende één dag bijeen tijdens de Muziek- Play-In. koffie, gaat maar een klein gedeelte naar deze plantage-arbeiders of de kleine koffieboeren," aldus de We reldwinkel. ,,Het zijn de grootgrond bezitters, de opkopers, de exporteurs en de regeringen die de winst opstrij ken". Wereldhandel De 50 miljoen ton koffie die per jaar verhandeld wordt, wordt ge kocht via beurzen of rechtstreeks bij de grote producenten. Via een .speci al deal" worden grote hoeveelheden koffie gekocht tegen aanzienlijke kortingen, zodat de grootste bedrij ven goedkoop koffie kunnen krijgen. De koffiehandelaars werken met termijnhandel. Nadat de koffie voor een zo laag mogelijke prijs bij de ex porteur is ingekocht, begint het spe culeren. De handelaar wacht tot de koffieprijzen goed hoog zijn en ver koopt zijn kontrakt dan door. Dit verklaart ook de prijsschommelin- gen van de koffie. De Wereldwinkels willen de kleine koffieboer ook een goede prijs beta len. Zij doen dit via S.O.S. Wereld handel. Men heeft de landen waar men koffie inkoopt op ideële gron den uitgezocht. ZIERIKZEE - Op de Balie te Zierikzee arriveren heden-maandagavond zestien Franse kinderen met hun begeleider Mr. L. Blouin uit Saint Hilaire. Het gezelschap uit deze jumelagestad van Zierikzee blijft tot 23 juli bij verschillende gastgezinnen op Schouwen-Duiveland. Tijdens hun verblijf staan er voor de Franse tal van aktiviteiten op het programma- Burgemeester Th. H. de Meester heet het gezelschap dinsdagmiddag welkom in de trouwzaal van het stad huis. De Franse krijgen een rondlei ding door het stadhuis en het stad huismuseum. In de avonduren zijn er, net als voor de andere avonden, akti viteiten in De Lelie aan het Groene Weegje opgesteld. Woensdagochtend vertrekken de fietsers vanaf het ZWN-station voor een fietstocht over Schouwen-Duive land. Donder 12 juli bezoekt het ge zelschap de Delta Expo in Stellendam. In de ochtenduren wordt een bezoek gebracht aan de weekmarkt op het Havenplein. Op vrijdag 13 juli verlaten de Fransen Schouwen-Duiveland voor een reisje naar Den Haag en Rotter dam. Ter plaatse worden enkele toe ristische attrakties bekeken. Walcheren Zaterdag en zondag kunnen de Fran se gasten naar eigen inzicht doorbren gen met de gastgezinnen. Maandag 16 juli staat een exkursie naar Walcheren (Veere, Domburg, Vlissingen en Mid delburg) op het programma. De bezoe- Spelen in de klarinet-groep van het ééndags-orkest: ingespannen bezig met ontspanning. voor het eerst meedeed. Zij kwam, samen met nog vijf andere muzikan ten, van de muziekvereniging „Cres cendo" uit Zuid-Beijerland, speciaal voor dit muzikale evenement naar Brouwershaven. Dit was ook het geval met Frits de Wind uit Brussel die voor de vierde maal deelnam. De 20-jarige student wisselt het spelen in het studenten zigeunerorkest „Malac Banda" graag eens af met de Muziek-Play-In, van wege het verrassende effekt van mu ziek maken met mensen die je nog niet kent Na de repetities van het „samen geraapte" orkest, die in de loop der dag afwisselend onder leiding van P. H. J. Everwijn en J. Knuist, plaats vonden volgde er om 16.00 uur een daverend koncert dat het hoogtepunt van de dag was. Dit koncert, waar voor veel publieke belangstelling be stond, vormde tevens de afsluiting van een geslaagde Brouwse Dag. kers kunnen zich de dinsdag daarop oriënteren op de gang van zaken bij een toeristendag in Zierikzee. Woensdag 18 juli wordt het eens tijd voor een dagje naar het strand. De Fransen vervoeren zichzelf per fiets. De negentiende maken de kin deren weer een reisje: ditmaal naar De Efteling te Kaatsheuvel. Vrijdag 20 juli wordt het weer tijd om wat frisse Zeeuwse zeewind in te ademen, 's Ochtends hebben de Franse vrij en 's middags monsteren ze aan op een mosselkotter voor een rondvaart op de Oosterschclde. In De Lelie is 's avonds een afscheidsbijeenkomst met een barbecue. Het laatste weekeinde, 21 en 22 juli, is opnieuw naar eigen wensen en ver langens in te vullen met het gastgezin. Maandag23 juli moeten de Fransen en de gastgezinnen afscheid van elkaar nemen. Om 07.00 uur's ochtends ver trekken de gasten vanaf De Balie. Verwachting tot dinsdagavond: Aanhouden warm Perioden met zon en mogelijk een regen- of onweersbui; minimumtem peratuur omstreeks 16, middagtem- peratuur rond 27 graden; matige zuiden wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 13 juli Woensdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30%. Minimumtemp.: 16 gr. Middagtemp.: 27 gr. Windkracht: zuid 4 Donderdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40%. Minimumtemp.: 15 gr. Middagtemp.: 22 gr. Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30%. Minimumtemp.: 13 gr. Middagtemp.: 22 gr. Windkracht: west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 10 juli*Zon op 5.33, onder 21.58 Maan op 20.06, onder 2.56 Volle Maan: 13 juli (4.20) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 10 juli 1.37 14.15 7.39 20.17 Springtij: 15 juli Temperatuur zeewater Schouwse kust: 16,5° C. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Ook morgen kunnen we op warm weer rekenen. De middag- temperatuur loopt in de middag op tot circa 27 graden. Er zijn perioden met zon. Later op de dag kan een en kele regen- of onweersbui tot ont wikkeling komen. De wind waait uit het zuiden en hij is in het algemeen matig. Ten westen van de Britse eilanden blijft de luchtdruk laag. Hierdoor handhaaft zich boven het West- Europese vasteland een zuidelijke stroming, die warme lucht uit Frank rijk naar onze omgeving voert. De lucht wordt geleidelijk wat vochti ger zodat de kans op onweer toe neemt. SCHARENDIJKE - Op de Zwaard- weg bij Scharendijke (afslag van de rijksweg) maakte C. v. 't V. uit Zie rikzee zondag met zijn auto een ko prol waarbij hij werd gewond en overgebracht naar het Zweeds Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. Na be handeling kon hij naar huis. Het ongeluk gebeurde, toen v. 't V. uit de richting Haamstede kwam, rij dende in de richting Zierikzee. Hij zou in gedachten hebben gereden, en raakte met de wielen rechts naast de weg. Stuurkorrektie en schrikreak- tie waren de oorzaak, dat de bestuur der met zijn auto enkele malen over de kop ging. Jan de Jonge sleepte het wrak van de weg. HAAMSTEDE - Zondag liepen twee jongens klappen op en werden beroofd door een nog onbekende man, die het duo dwong hun geld af te geven. Het gebeurde op een fietspad ter hoogte van camping 't Torentje. H. V. uit Roosendaal met achterop zijn brommer J. H. ook ook Roosendaal, verblijvend op camping Ginsterveld, reden richting de vuurtoren in Haamstede, toen een B.M.W. dwars over de weg stond en de bestuurder van de auto de brommer dwong tot stoppen. Na een handgemeen kon H. V. niet anders dan 2ijn portemonnee afstaan, met een inhoud van 30,-. Zij duo-passagier had geen geld op zak, maar liep ook tegen een paar fikse klappen aan. De bestuurder van de auto verdween met de noor derzon.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1