Prijsuitschieters geven vertekend beeld van het inkomen van de boeren ELEKTRO LIEVENSE Weinig problemen tijdens vakantieuittocht weekeinde Gister sprak zij van liefde ZLM-hoofdbestuur vergaderde in Goes Overheid drijft prijs landbouwgrond op Verkeersprognose ANWB en politieverkeerscentrale: AVRO's Sportpanorama over OS gehandicapten Brandpunt over stijgend aantal verkeersdoden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag e juli 1984 Nr. 23552 9 GOES - Het spanningsveld tussen enerzijds incidente le meevallers en anderzijds de gemiddelde verhouding tussen kosten en opbrengsten voor de boeren, zoals in het onlangs verschenen rapport van het Landbouw Eko- nomisch Instituut beschreven, was onderwerp van gesprek op de vergadering van de ZLM, wiens hoofd bestuur in Goes vergaderde. ZLM-voorzitter A. J. G. Doeleman zei in zijn openingswoorden dat juist deze ver houdingen in het afgelopen jaar ongunstiger is gewor den. Bleef in 1967 nog 31% van de opbrengsten over voor het gezinsinkomen, in 1983 was dat nog slechts 20%. De opbrengstprijzen stegen in de laatste vijftien jaar met 50% in de kosten met 60%. De financiële resultaten vertonen per bedrijf grote verschillen, hetgeen ook het laatste jaar in sterke mate het geval was. Met name de prijsuit schieters naar boven van de vrije produkten veroorzaken een verte kend beeld van hetgeen gemiddeld door de boer wordt bereikt. Ook bij de grondprijzen is er geen zuiver beeld. De hoge bedragen, die kort geleden voor vrije grond in zui delijk Flevoland werden geboden, staan in geen verhouding tot een re delijk te verwachten rendement. Bo vendien is het gevaar niet denkbeel dig, dat hiervan prijsopdrijvende in vloed zal uitgaan op het grond- en pachtbeleid in het algemeen. Nadat de overheid in de laatste jaren gang maker is geweest bij de stijging van de pachtnormen wordt de overheid thans gangmaker bij de prijsstijging van vrije en verpachte grond. Naar de mening van de heer Doeleman is de overheid op de verkeerde weg om op deze manier op de grondmarkt te opereren. Weinig begrip „Daar komt dan bij, dat dezelfde overheid weinig begrip lijkt te heb- KNLC: LELYSTAD - De overheid maakt zich schuldig aan prijsopdrijving door de verkoop van grond in zuide lijk Flevoland te laten verlopen via de zogenaamde biedbriefjes. De ver koop moet geschieden op een wijze zoals dat elders in Nederland ook het geval is namelijk bij opbod. Want dan biedt de toekomstige boer niet bij voorbaat 20 procent meer dan uit eindelijk voor de grond betaald zou moeten worden. Dat zei de voorzitter van het Koninklijk Nederlands Lan- bouw Comité, Ir. D. Luteijn na af loop van een bezoek aan de IJssel- meerpolders. Op 18 juni werd op de eerste drie voor uitgifte beschikbare kavels in zuidelijk Flevoland respektievelijk voor 57.000, 55.000 en 63.000 gulden per hektare ingeschreven. In la«d- bouwkringen worden deze prijzen als veel te hoog bestempeld. Luteijn meent verder dat de mini- mumomvang van de kavels die uitge geven worden minsten 60 hektare moeten zijn. Bij de eerste drie in zuidelijk Flevoland lag dit tussen de 50 en 60 hektare. ben voor de ongunstige situatie, waarin de Nederlandse boeren door het E.G.-beleid verzeild dreigen te geraken. Het lijkt op huichelarij als de overheid zegt, dat er in navolging van de Duitse overheid ook voor de Nederlandse agrariërs kompensaties zullen moeten komen, maar beslui ten uit wil stellen om te bezien of de financiële ruimte wel aanwezig is. Hierbij moet worden bedacht, dat land- en tuinbuw een belangrijke bij drage leveren aan de Nederlandse handelsbalans en dat het spreek woord van de kip met de gouden eie ren nog steeds realiteit is", aldus Doeleman. Veehouderij De superheffing houdt nog steeds veel gemoederen bezig. Zowel in agrarische bedrijven als bij verwer kende en toeleverende bedrijven kunnen zich in meerdere en mindere mate problemen voordoen. Het is niet ontoelaatbaar, dat de uitbeta- lingsprijs voor melk onder druk komt te staan door een minder opti maal funktioneren van de verwer kingsbedrijven. Bij de toekenning van een aangepast quotum zal er naar de mening van de voorzitter van de Veehouderij kommissie van de ZLM, de heerW. van Veldhuizen, vol doende aandacht aan de sociale aspekten moeten worden besteed. Hij denkt daarbij speciaal aan jonge ondernemers en investeerders met een geheel nieuwe bedrijfsopzet. De arbeid op de veehouderijbedrij ven wordt blijkens het Landbouw Economisch Bericht onvoldoende be loond. De arbeidsopbrengst op wei- debedrijven is in 1983/1984 met 57% gedaald t.o.v. het vorig jaar en voor gemengde bedrijvan was dat 70%. Met de huidige politieke beslissingen zal de arbeidsopbrengst op vele be drijven nog verder dalen. Akkerbouw De heer H. C. van der Maas te Kats, voorzitter van de Akkerbouwkom- missie van de ZLM pleitte er voor om een bijmengplicht van E.E.G.-tarwe in mengvoeder in te voeren. Daarmee kan een bijdrage worden geleverd aan een goed funktionerend E.E.G. graanbeleid. Het Hoofdbestuur sprak er zich an dermaal voor uit om bijzonder voor zichtig te zijn met het aanwenden van zuiveringsslib en grote hoeveel heden drijfmest ais daarvan de ge halten aan bepaalde stoffen niet be kend zijn. De bestrijding van door de landbouw schadelijke onkruiden („kleefkruid een drama") in wegber men, dijken en taluds, verdient nade re aandacht van de beheerders. De appel- en perenoogst van 1984 laat zich matig aanzien. In verhou ding tot andere delen van Nederland zal de opbrengst naar verwachting in het zuidwesten niet groot zijn. Per bedrijf komen er aanzienlijke ver schillen voor. Bij de glastuinbouw is de gasprijs van grote betekenis. In het tijdsverloop van ca 1 jaar is de prijs met ca 8 ct/m3 gestegen. Per 1 oktober zal men het eens moeten worden over een nieuwe gasprijs, omdat het bestaande kontrakt dan afloopt. De uitgangspunten voor de vaststelling van de gasprijs zullen op een aantal punten moeten worden aangepast. Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 -1368 01119 -1634 DEN HAAG/DRIEBERGEN - De ANWB en de Politieverkeerscentrale ver wachten het komende weekeinde weinig problemen op de wegen als gevolg van de vakantieuittocht. De vakanties beginnen dan in de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Wel moet volgens hun verkeersprognose op een aantal wegen rekening worden gehouden met vertraging: Arnhem-Apeldoorn, voor de grensovergang Venlo, voor de grensovergang Bocholtz, de Zeelandroute en de autosnelwegen rond Breda en Eindhoven. Dit geldt ook voor automobi listen met bestemming Texel we gens wachttijden in Den Helder. Als gevolg van de vlootdagen in Den Helder verwacht de ANWB een verhoogd verkeersaanbod op de weg Amstelveen-Alkmaar-Den Helder. Vertraging kan ontstaan voor de Velsertunnel, voor het knooppunt Kooimeer bij Alk maar en voor Den Helder. Duitsland In Duitsland zorgt een tweede vakantiegolf uit Nordrhein- Westfalen komende weekeinde voor een verhoogd verkeersaan bod op de belangrijkste autosnel wegen naar het zuiden. Vooral za terdagochtend kan plaatselijk vertraging ontstaan op de Al tus sen Hamburg en Luebeck en in de omgeving van Osnabruck, op de A3 tussen Oberhausen en Keulen tussen Aschaffenburg en Neuren berg, op de A5 tussen Karlsruhe en Rastatt, op de A7 tussen Kassei en Fulda en op de A8 op diverse plaatsen. Frankrijk Verder verwacht de ANWB wachttijden bij de grensovergang Ellund met Denemarken en Pfronten/Reutte met Oostenrijk en druk verkeer in België op de wegen naar de kust en de Arden nen. In Frankrijk zullen naar ver wachting zo'n 2,8 miljoen vakan tiegangers van het wegennet ge bruik maken. Vooral vrijdaga vond kan het druk worden op de wegen rond de grote steden, met name Parijs. Op de route Parijs- Lyon-Orange (A6/A7) en Nancy- Metz (A31) wordt zaterdag een le vendig verkeersbeeld verwacht en ook op de wegen rond Bor deaux in verband met de Tour de France. Zaterdag 7 juli Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.00 uur Studio Sport. Rechtstreek se reportage van de negende etappe van de Tour de France, een samen vatting van de waterpolowedstrijd Nederland-Rusland in het zeven landen-toernooi en tot slot een rechtstreekse reportage van de finale dames enkel bij de tenniskampioen schappen op Wimbledon. 18.55 uur Goochel mee met Hans Ka zan. Deze goochelaar presenteert voor de jeugd een serie trucjes. 19.00 uur Knight rider. Devon Miles wordt om een niemandalletje gear resteerd en opgesloten in een cel, waar hij getuige is van de moord op een mede-gevangene. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Te land, ter zee en in de lucht. In Volendam werd een wedstrijd tobbedansen gehouden, muzikaal omlijst door Andre van Duin en Babe. 21.20 uur Onze ouwe. De politiechef wordt te hulp geroepen bij een ge vonden lijk bij een spoordijk. De man heeft valse papieren bij zich en bakbiljetten. Zijn vrouw bekent dat haar huwelijk slecht was en dat ze een vriend heeft. Deze is spoorloos. 22.20 uur Tros Aktua met sport 22.55 uur No soap, radio. Roger voelt zich verre van happy als blijkt dat één van zijn gasten hem de duim schroeven aanlegt. 23.25 uur Journaal 20.25 uur De gelukzoeker. Robert Curwich wordt gastvrij ontvangen door zijn neef Ferdinand en zijn vrouw Bettina. In tegenstelling tot zijn neef is de vorst van Eichfeld wel in voor zijn spoorwegplannen. 22.15 uur Algemene loterij Neder land 22.30 uur Journaal 22.45 uur Nieuws voor doven Zondag 8 juli Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.00 uur Studio Sport. Rechtstreek se reportage van de heren enkel fina le op Wimbledon en de tiende etappe in de Tour de France. 18.45 uur Sesamstraat 19.00 uur Studio Sport 19.55 uur Lotto 20.00 uur Nieuws 20.10 uur Humanistisch Verbond 20.15 uur Ja, natuurlijk extra. An- toon van Hoof troont de kijker mee naar Ierland met zijn ongerept ruig natuurschoon. 21.05 uur Magie in Midden-Afrika. Een Engelse televisieploeg leefde zes weken lang tussen de Azanden, eer tijds één van de belangrijkste stam volkeren van Afrika, die nog sterk leven in de ban van de magie. 22.00 uur U zij de glorie. Onder meer opnamen van het Middelburgs Man nenkoor, de jeugdkoren uit Bergen, het gemengde koor en het Veluws jeugd- en kinderkoor en het NCRV's Blazersensemble. HILVERSUM - AVRO's Sportpa norama besteedt vrijdag (Nederland 2, 21.05 uur) aandacht aan de Olympi sche Spelen voor Gehandicapten, die de afgelopen week in de Verenigde Staten zijn gehouden. Verder aandacht voor de Schuttevaer-race (een kombinatie van zeilen, fietsen en hardlopen), een reportage over de Amerikaanse at leet Carl Lewis en aandacht voor ,,Tri Skates", een nieuwe vorm van marathon-schaatsen. HILVERSUM - KRO's Brandpunt besteedt vrijdag (Nederland 1, 21.30- 21.55 uur) aandacht aan het stijgende aantal verkeersdoden en de afnemen de discipline in het verkeer. ,,Er wordt harder gereden dan toe gestaan, het gebruik van autogordels neemt af en het alkoholgebruik neemt toe. Wat gaat de overheid daaraan doen?", aldus de vraagstel ling van Brandpunt. Verder een reportage over de uit zinnige vreugde die in de Italiaanse stad Napels heerst sinds de komst van stervoetballer Maradona, die voor 23 miljoen gulden naar Italië is overgestapt. Brandpunt volgt de in tocht van Maradona in Napels, een der armste steden van Italië. Zaterdag 7 juli, 23.30 uur, Nederland 1: ,,La Ronde". Jane Fonda als de jon ge vrouw in deze rondedans der liefde. 23.30 uur La Ronde. Deze Franse speelfilm uit 1964 speelt zich af in het Parijs van 1914. In de hoofdrollen spelen Marie Dubois, Claude Giraud, Jean Sorel, Maurice Ronet en Jane Fonda. Een soldaat laat zich verlei den door de charmes van een prosti tuee. Op zijn beurt probeert hij het aan te leggen met een dienstmeisje. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 15.30 uur RVU 17.00 uur Muppetshow 16.25 uur Vakantie eiland. In de eerste aflevering van deze Australi sche serie keert Jason Scott terug bij zijn echtgenote Angela, die haar broer helpt bij het runnen van een vakantiecentrum. 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Toeristische tips 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Tom en Jerry 19.20 uur De play-back show. Specia le gasten zijn Ernest Wright and Company en Joe Bourne. 22.40 uur Journaal 22.45 uur Nieuws voor doven Nederland 2 10.00 uur Eucharistieviering 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 15.10 uur Een muzikale rondreis door Europa. Vanuit het Praags kuituur- paleis het nationale muziekfestival De Praagse Lente, met onder meer Mijn Vaderland van Smetana, uitge voerd door het Tsjechisch Filharmo nisch Orkest. 16.30 uur Nieuws 16.35 uur Sons and daughters. John en Angela trekken hun plan voor Prue, die geregeld voor opschudding in de familie zorgde.i 17.20 uur Vijftig jaar bekeken. In de ze dokumentaire van de Rijksvoor lichtingsdienst wordt een terugblik gegeven op vijftig jaar geschiedenis, waarin het Koninklijk huis centraal staat. 17.45 uur Holland ze zeggen. De kij ker vertrekt met Kitty Knappert richting Ootmarsum om daar een sie- pelmarkt bij te wonen. 19.00 uur Nieuws 19.05 uur Happy days. Fonzie blijkt niet ongevoelig voor de charmes van oudere dames. 19.30 uur Countdown 20.10 uur Princess Daisy. Daisy komt in konfrontatie met haar halfbroer Ram, die zijn neus in haar liefdesle ven steekt. 21.00 uur Animals in action 21.25 uur Today FBI. Vermomd als zakenlieden proberen Al, Ben en Nick er achter te komen wie de lie den zijn die via de handel in kinder porno aan de kost trachten te komen. 22.15 uur Zeezeilrace. De Oude Roompot vormde het verzamelpunt voor de zeezeilers bij het lichteiland Goeree. Daar vandaan ging de Vero nica zeezeilrace van start. 22.40 uur Kenny Everett. De komiek Kenny Everett vormt de hoofdper soon in een serie shows, waarin de Engelse humor hoogtij viert. 23.05 uur Journaal 23.10 uur Nieuws voor doven Maandag 9 juli Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Club Veronica clips 18.55 uur De roze panter 19.00 uur Beestenboel. In deze laatste aflevering stelt Magie allerlei pogin gen in het werk om orang oetan Jane te bewegen om haar doodgeboren ba by af te staan. 20.00 uur Journaal 20.28 uur De Carsons. Nog steeds spannen Jennifer en Arthur zich in om bewijsmateriaal te verzamelen tegen Adrian Lonsdale. Jennifer ver breekt definitief de relatie met de Carson-familie door intrek te nemen bij haar vader. 21.15 uur Hier en Nu 21.55 uur Kerkepad '84. Deze afleve ring voert door de Woldstreek in oostelijk Groningen. 22.20 uur Dertien stemmen over Pre diker 22.25 uur Hill street blues. Furillo raakt in een politiek gevecht gewik keld, op gang gebracht door zijn chef. Goldblum en Belker zetten een auto ongeluk in scone om zo een verzeke- ringskomplot tot een einde te bren gen. 23.15 uur Jou *naal 23.20 uur Nie iws voor doven Nederland 2 13.00 uur Nituws voor doven 15.00 en 18. i5 uur Tour de France. Om 15.00 uurechtstreekse reportage van de elfde etappe in de Tour de France. Laler een korte samenvat ting hiervar. 18.40 uur Sesamstraat 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Magie op Broadway. De magiër Doug Henning staat hierin centraal 20.00 uur De gelukzoeker. Robert Curwich zit in de nor, maar krijgt hulp van zijn vriend David Thurber en van zijn minnares Bettina. 21.00 uur Tommy, een spoor na veer tig jaar. Een gedramatiseerde doku mentaire naar aanleiding van een opsporingsverzoekprogramma van de KRO: Adres onbekend. In 1944 maakte de Engelse soldaat Frank Thompson deel uit van het geallieer de leger, dat streed in de Bommeler- waard tegen de Duitsers. Hij redde de gewonde verzetsman Tommy het leven. 21.25 uur Nolan. De eerste aflevering van de driedelige thrillerserie Knife Edge. Gangster Nolan is de enige man, die overtuigende bewijzen kan leveren in een korruptie-affaire, waarbij politiemensen zijn betrok ken. Vlak voordat de rechtzitting plaatsvindt wordt hij neergeschoten. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.05 uur Tour de France. Samenvat ting van de elfde etappe. 23.20 uur Nieuws voor doven 39 „Rory lijkt op Shamus." „Oprecht." „Dat zou ik niet weten. Eén oprech te O'Riordan per generatie zou al veel zijn. Nee, hij lijkt uiterlijk op hem. Ik kan beter uit zijin buurt blij ven, anders zou ik nog in de verlei ding kunnen komen mijn gevoelens over te hevelen, en dan later merken dat ik mijn hand aan een bedrieger had geschonken. Of mijn hart." Ze begon haar neus te poederen. „Denk je dat we allemaal gek zijn?" „O, zitten jullie hier," zei Kitty bij de deur. Geen van beiden wist hoe lang ze daar al had gestaan. Niet dat het erop aankwam. Ze hadden niets gezegd dat ze niet al wist. Niemand had aan Cathleen verteld dat Magdalene nog steeds overtuigd was dat Shamus niet was getrouwd. Maar waarom zouden ze ook? Het ging haar niets aan. „Liam zoekt u", zei Kitty. Ze had een rood plekje op iedere wang. „Tante Tilly verwacht ons allemaal in de zitkamer." „Zeker, Kitty", zei Magdalene. „We zaten maar wat te babbelen. Wordt het niet eens tijd dat je op houdt met dat dansen?" „Dansen?" „Naar de pijpen van je tante Tilly. Ze buit je uit, die ouwe heks. Je hoeft mij niets te vertellen. Ik weet het." Ze liep naar de deur en gaf een vriendelijk tikje op Kitty's wang. „Het wordt tijd dat je eens verliefd wordt en in opstand komt." Was dit de manier om de weg te vinden naar Kitty's vertrouwen en genegenheid? Naar haar onbewogen gezicht te oordelen, meende Cathleen van niet. Was er wel een weg? Na tuurlijk wel, want Liam had hem ge vonden. Maar hij was een man en dat was waarschijnlijk het geheim. Ar me, kreupele, in zichzelf gekeerde Kitty verlangde naar de liefde van een man en ze haatte automatisch ie dere vrouw die die liefde wel had be zeten. Het was een warme avond, zodat tante Tilly opdracht had gegeven de deuren naar het terras open te laten. Op deze manier hoefden de gordijen niet te worden dichtgetrokken en bleef hun haveloze toestand verbor gen. Maar ze had over het hoofd ge zien dat haar gasten nu gemakkelijk konden ontsnappen. Er stond al ie mand buiten in de duisternis een si garet te roken. Cathleen dacht dat het Liam was, maar zag nu dat het Rory was, want Liam stond beleefd met het jacht-echtpaar te praten. Cathleen hoorde hem zeggen: „Ik hoop Red in te schrijven voor de Grand National als ik het geld ervoor kan opnemen." „Ik dacht dat u hem op de Dublin Horse Show te koop wilde aanbie den." „Nee, Red niet. Ik zou hem niet willen missen. We hebben nooit meer een National-winnaar gehad sinds mijn overgrootvader er een gefokt had. Wat de oude Sean O'Riordan kon, kan ik ook." Hij keek op en zag Cathleen. Hij gaf haar een nauwelijks zichtbaar knipoogje en, nadat hij Kolonel Green bij het gesprek had betrokken, slipte hij algauw van het groepje weg en duwde Cathleen naar de deur. door DOROTHY EDEN „Laten we wat frisse lucht happen." „Zouden we dat wel doen?" „Weet je niet meer dat tante Tilly aan het ontbijt zei dat je je onmiddel lijk na het diner mocht exkuseren?" Cathleen lachte. „Ja, dat is waar. Maar ik vind het wel een heel plezierig feestje." „En ik vond het heel plezierig om naar jou te kijken." Ze stonden buiten op het terreas buiten de lichtkringen van de vensters. Rory was verdwenen. Liam nam Cathleens arm en leidde haar over het gras naar de lelievijver met zijn dode fontein, die evenals de gor dijnen en de tapijten de sporen droeg van verwaarlozing en ouderdom. De spartelende stenen vissen brokkel den af in het donkere water. Toch was het romantisch, zelfs zonder het melodieuze klateren dat indertijd in de oortjes van de implusieve Oonagh moest hebben geklonken toen ze in de armen van haar minnaar vluchtte en daarbij haar hooggehakt schoent je aan het nageslacht prijsgaf. En misschien zelfs in de oren van de jon ge Matilda, die er met haar sabelbont en haar erfjuwelen niet in was geslaagd om een man te vinden. „Zeg, ik vond het werkelijk heel plezierig", hield Liam aan. ,,Je hebt mooie schouders." Hij legde zijn hand erop. Ze huiver de. „Koud?" vroeg hij. „Nee. Niet doen, Liam." Ze deed een stap achteruit om zijn kus te ont gaan. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 9