BROUWERSHAVEN ...oase van rust voor de toerist... m Watersportvereniging Brouwershaven is „groots" op organisatie Europese kampioenschappen Tornado 4 BROUWERSHAVEN - Het hoeft nauwelijks enig betoog, dat het toerisme voor Schouwen-Duiveland van levensbelang is. Zonder dit facet zou het meest noordelijke gedeelte van Zeeland in de kortste keren bankroet zijn. Weliswaar willen veel van de autochtone bewoners het nog niet zo zien, van nabij betrokkenen zijn hier wel degelijk van overtuigd. Toeristencentrum nummer een op Schouwen-Duiveland is ontegenzeg gelijk Renesse, maar niet alleen deze kern vaart wel bij de komst van de duizenden va kantiegangers. Ook Brouwershaven is zo'n gemeente al funktioneert het toerisme hier heel anders. „Elke Brouwenaar is, of hij wil of niet, betrokken bij het toerisme", meent Rinus Hanse, VVV-administrateur van Brouwershaven. „In Brouwershaven hebben we voornamelijk met verblijfsrekreatie te maken, terwijl met name Renesse het moet hebben van dagrekreatie. Een groot verschil is ook, dat Brouwershaven veel minder campings rijk is. Daar staat de overheersing van de watersport tegenover. Brouwershaven is nautisch zeer gunstig gelegen. Als je de haven van Brouwershaven of Den Osse uitvaart zit je meteen op zeer ruim water en kun je alle kanten op. Dat is een punt, dat zeer veel toeristen aantrekt". Het VVV-kantoor in Brouwersha ven is op een duidelijk minder pro fessionele leest geschoeid dan de kantoren in Renesse en Burgh- Haamstede. „Bij ons is het slechts een onderdeel van het hele gebeuren. We proberen de toeristen met een vriendelijke glimlach van de ge wenste informatie te voorzien, maar we komen hier vaak op een heel an dere manier in kontakt met de toe risten. Het is bij ons net een winkel. We hebben veel mensen, die je per jaar herhaaldelijk terugziet. Je gaat je klanten zodoende beter kennen. Het gaat bij ons vaak om mensen, die in Brouwershaven of de naaste omge ving een tweede huisje hebben. Ze zijn na verloop van tijd min of meer uitgekeken op Brouwershaven en willen zodoende eens een keer wat verderop. Voor die informatie ko men ze dan bij ons binnen", legt Ri nus Hanse uit. „Een andere groep is de passantengroep watersporters. Zij komen vaak zonder vervoer in Brou wershaven aan en willen dan ge bruik maken van het openbaar ver voer om eens elders te gaan neuzen. Het hoe en waar naar toe komen ze dan bij ons vragen". Permanent Naast administateur Rinus Hanse wordt het gros van het baliewerk in het Brouwse VW-kantoor verricht door Thea Bakker. Het kantoor is vanaf Pasen tot half september van maandag tot en met zaterdag tijdens kantooruren geopend. Het andere jaargedeelte is het kantoor op de za terdag gesloten. Brouwershaven heeft zich in de voorbije jaren een naam opgebouwd op watersportgebied, voornamelijk dank zij de inspanningen van Wa tersportvereniging Brouwershaven. Toch zijn er wel degelijk ook andere aspekten, die de toerist aantrekken. „Brouwershaven is een oud stadje, dat voor zeer veel toeristen een be paalde charme uitstraalt. Er zijn tal van fraaie monumentale gebouwen en andere bezienswaardigheden", legt Rinus Hanse uit. Een van die fraaie gebouwen is ontegenzeggelijk het stadhuis aan de Markt. Het is echter slechts gedurende twee uur per jaar voor de toerist te bezichti gen. Dit jaar bestaat daartoe de gele genheid op 19 juli van zeven tot ne gen uur 's avonds. De schitterende Nederlands Hervormde Kerk is daar entegen gedurende het seizoen iedere middag te bewonderen. Er worden hier ook een aantal kerkkoncerten gegeven, die zich mogen verheugen in een flinke belangstelling. „Het is overigens jammer, dat er buiten de Hervormde Kerk niet meer gebou wen zijn, die permanent te bezichti gen zijn. Ik ben daarom erg blij, dat de Stichting „De Roode Lelie" bin- Z'U 'H ■<r i t Si M BROUWERSHAVEN - Van 10 tot 20 september 1984 worden op het Grevelingenmeer bij Brouwershaven de Europese Kampioenschappen zeilen in de Tornado klasse gehouden. Deze kampioenschappen worden geor ganiseerd door de Tornado-klasse-organisatie in samen werking met de Koninklijke Watersportvereniging De Kaag en Watersportvereniging Brouwershaven. Het ligt in de lijn van de verwachtingen, dat deze kampioen schappen op het voor zeilwedstrijden unieke water van de Grevelingen een regelrechte revanche van de Olympi sche Spelen in Los Angeles zullen zijn. De Tornado klasse geeft over het algemeen bijzonder spektakulaire wedstrijden te zien. De Tornado werd in 1966 door Rod ney March ontworpen. Kwa zeileigenschappen heeft de ze catamaran tot op de dag van vandaag zijn gelijke nog niet gevonden. Mede door allerlei technische ontwikke lingen is de Tornado een van de snelste catamarans. Het schip heeft niet voor niets de eervolle vermelding „de Rolls-Royce onder de cats" gekregen. In 1972 kreeg de Tornado de olympische status. In 1984 is het nog steeds de enige olympische catamaran. In Long Beach bij Los Angeles wordt dit keer gestreden om het olympisch goud. Het Nederlandse duo Willy van Bladel en Huub Lambrieux uit Den Bosch geldt zowel in Los Angeles als in Brouwershaven als een van de favorieten voor het hoogste treedje op het ereplatform. Watersportvereniging Brouwers haven organiseert de Europese ti telstrijd in samenwerking met Wa tersportvereniging De Kaag uit War mond, een vereniging waarmee al ve le jaren een prima band bestaat. De eerste kontakten werden medio 1983 gelegd. Na wat oriënterende gesprek ken kreeg Brouwershaven in januari de organisatie toegewezen. De uitste kende organisatie van de wereld kampioenschappen in de Cadet klasse in 1983 waren voor een belang rijk deel debet aan de toewijzing. In de voorbije jaren bouwde Wa tersportvereniging Brouwershaven in den lande, maar ook ver daarbui ten een reputatie op aangaande de or ganisatie van grote watersportevene menten. Via de WK in de Cadet klasse poetste de vereniging deze re putatie nog eens extra op. De Brouw se vereniging is bijzonder blij met "de toewijzing van de Europese ti telstrijd in de Tornado-klasse, vooral ook omdat deze klasse publicitair veel meer zoden aan de dijk zet. Het wedstrijdkomitee van de aanstaande kampioenschappen is exakt hetzelf de als dat welke de WK Cadet voor zijn rekening nam. Een uitmuntend verloop ligt ook daarom ook nu weer in de lijn van de verwachtingen. Deelnemers De Tornado is een zeer snelle twee rompen zeilboot, die in 1966 werd ontworpen door een driemanschap onder leiding van Rodney Marsh in het Engelse watersport-Walhalla Brightlingsea. In 1968 werden 72 Tor nado's gebouwd, een aantal dat in 1970 al opliep tot 211. Tijdens de we reldkampioenschappen in Florida kwamen 41 catamarans aan de start. In 1972 en 1974 werden respektieve- lijk 329 en 379 Tornado's gebouwd. In 1974 werden de wereldkampioen schappen gehouden in Honululu, ter wijl de Europese titelstrijd bij Me- demblik plaats vond. Op het IJssel- meer kwamen toen 68 deelnemende jachten aan de start. Voor de Europe se kampioenschappen in september op het Grevelingenmeer bij Brou wershaven meldden zich momenteel reeds zeventien landenploegen aan met in totaal 70 deelnemers, zodat een geweldige happening nu reeds ze ker is. De topsnelheid van de Torna do bedraagt ongeveer 45 kilometer per uur. Op het ogenblijk zitten de populaire Tornado-scheepsbouwers in Duitsland, Amerika en Engeland. Veel zeilers hebben een Reg White- boot. White werd in 1976 olympisch kampioen in de klasse. Catamarans zijn gebouwd voor de snelheid. Door middel van de dubbe le drijver ontstaat een relatief stabie le boot. Mede door de fokkenist die trapeze kan staan en de stuurman, die buitenboord hangt, wordt de sta biliteit vergroot en daarom kan er veel zeil gevoerd worden. De weerstand in het water is bij een cat gering, vooral als de loefromp boven het water zweeft en de boot al leen op de lijromp drijft. Omdat het gewicht laag is en het zeiloppervlak groot zijn catamarans racemachines. Om de bij hoge snelheid aanzienlijke luchtweerstand te beperken is de draaiing van de mast van groot be lang. De mast is op een kogel op gesteld en de hoek, die de mast maakt met de lengteas van de boot kan worden ingesteld tijdens het va ren. Zodoende kan te allen tijde de meest gunstige aanstroomrichting van de wind in de zeilen worden ver kregen. Om het zielprofiel zo gelijk matig mogelijk te doen zijn, waar door goede aërodynamische eigen schappen worden verkregen, zijn doorlopende zeillatten aangebracht. Mede door het smalle grootzeil ont staat een zeiloppervlak met veel ren dement. Favorieten Chris Cairns, Australisch zeilma ker en wereldkampioen Tornado in 1983 en 1984, was een van de eerste, die zeilde met een voorgebogen mast met daarbij een relatief vlak groot zeil. De jaren daarvoor was Randy Smith, de Amerikaanse kanshebber op olympisch eremetaal en ook zeil maker van beroep, toonaangevend. Zijn meer konventionele snit bestond uit een vrij bol grootzeil, wat een normaal buigende mast ver gde. Tijdens de WK in Melbourne in ja nuari 1984 was er een tendens zicht baar om terug te keren op de konven tionele Smith-snit en het koncept van Cairns weer te verlaten. Met na me doordat de Nederlanders Van Bladel en Lambrieux veel belangrij ke wedstrijden wonnen met het kon ventionele tuig, grijpen vlak voor de olympische wedstrijden veel zeilers weer terug naar het oude koncept. Maar ongetwijfeld zal het Tornado- zeil nog veel veranderingen onder gaan, uiteraard binnen de klassere- gels, op zoek naar nog meer snelheid. Paul Elvstrom, viervoudig olym pisch winnaar en straks in Brouwers haven titelverdediger als Europees kampioen, is momenteel bezig met het ontwikkelen van zijn eigen zei len. Hij dient te worden gezien als fa voriet nummer een op de olympische spelen en natuurlijk ook als de grote tegenstrever van Van Bladel op het Grevelingenmeer. nen afzienbare tijd een museum opent". Een gebeuren waar Brouwersha ven hoog mee skoort is de Brouwse Dag, die op zaterdag 7 juli wordt ge houden. „Het is een dag voor het hele gezin, maar we wilden een beetje af van het gewone beeld van een brade rie. Die heb je immers overal. We zijn daarom een jaar of vijf geleden gaan zoeken naar iets wat de braderie zou opfleuren. Daaruit is de Muziek- Play-In ontstaan. We zaten in Brou wershaven zonder muziekgezel schap, maar wilden toch iets op mu ziekgebied hebben. We besloten toen om de toerist erbij te gaan betrek ken. We schreven een aantal muziek gezelschappen in de wijde omgeving aan met de vermelding van ons plan. Iedereen die wilde, kon geheel vrij blijvend naar Brouwershaven ko men om op een grote kiosk plaats te nemen en dan gezamenlijk te musice ren. Dat leek ons een schitterend idee: spelen met muziek door een aantal mensen, die nog nooit eerder met elkaar speelden. We gingen er daarnaast vanuit, dat de fanatieke muzikanten onder de toeristen vrij wel zeker hun instrument mee zou den nemen op vakantie. Dat bleken we uitstekend gezien te hebben, want inmiddels hadden we diverse muzikanten uit allerlei landen aan de slag tijdens de play-in. Inmiddels is het zo, dat bepaalde toeristen hun vakantie ophangen aan de Muziek- Play-In. De vrijblijvendheid in het geheel blijkt de suksesformule te zijn", konstateert de Brouwse WV- administrateur. Verzadiging Een evenement waar Hanse met recht trots op is, is het door de Zierik- zeese tafeltennisvereniging Scaldina in samenwerking met de VW geor ganiseerde rekreatieve tafeltennis- gebeuren voor toeristen, dat dit jaar op 25 juli op het programma staat. „Het is dit jaar al weer de derde keer, dat het evenement wordt afge werkt in de jachtwinterberging van de gebroeders Van Ast. In korte tijd is het uitgegroeid naar een gebeuren, dat zijn weerga niet kent op zijn ge bied. We zijn bijzonder blij, dat de Zierikzeese vereniging hier zijn schouders onder zet, al moet je na tuurlijk vaststellen, dat je van geluk moet spreken, dat je over een derge lijke akkommodatie beschikt in je gemeente". Ondanks soms andere ge luiden gelooft Hanse dat het niet raadzaam zou zijn om nog verdere uitgroei na te streven. „Het loopt nu perfekt en het is allemaal nog te overzien. Als het nog verder uit zou groeien zou de organisatie de grip op het gebeuren wel eens kwijt kunnen raken. Ik denk, dat je als organisatie de verzadigingsgraad bereikt hebt", stelt hij terecht vast. Met 400 deelne mers is het rekreatieve tafeltennisge- beuren in Nederland het grootste evenement in zijn soort. Naast de genoemde evenementen ■(slechts een greep uit het program ma, - red.) mag natuurlijk de indruk wekkende lijst aan watersportge beurtenissen niet worden vergeten. „Watersportvereniging Brouwersha ven heeft zich in korte tijd nationaal en internationaal een faam opge bouwd op organisatorisch gebied. Tal van klappers aan evenementen Het Brouwse stadhuis is op donder dag 19 juli voor de toeristen te be zichtigen van zeven tot negen uur. onderschrijven deze faam. Het vorig jaar leverde de vereniging een per- fekte organisatie af van de wereld kampioenschappen in de Cadet-klas se en dit jaar staat als hoogtepunt het Europees kampioenschap in de olym pische Tornado-klasse op het pro gramma. We moeten als Brouwena- ren wel trots zijn op een dergelijke vereniging", onderkent Hanse. De administrateur wijst erop, dat naast de kern Brouwershaven ook Noord- gouwe, Zonnemaire, Dreischor en Schuddebeurs onder het werkgebied van de WV Brouwershaven vallen. „Als deze kernen zijn aantrekkelijk voor de toerist. Ze zijn stuk voor stuk pronkstukjes om te bekijken. Boven dien hebben we prima akkommoda- ties op hotelgebied, maar ook zijn er prima restaurants en cafébedrijven, waar de toerist zijn tijd kan doden". Een handikap vindt Hanse evenwel het ontberen van slechtweer- faciliteiten, niet alleen in Brouwers haven, maar op heel Schouwen-Dui veland. Verhuur „Wanneer het weer langer dan een paar dagen slecht is, is de toerist snel uitgekeken. Er zijn wel een paar ak- kommodaties, maar in feite zijn het er veel te weinig". Over het alge meen heeft de toerist weinig op- of aanmerkingen op Brouwershaven. „Het enige wat hen terecht wel eens opvalt is, dat er voor een wa tersportgemeente nauwelijks ver huur van motor- en zeilboten is. Men verwacht regelmatig hier een vloot zestien kwadraten voor de verhuur aan te treffen net zoals dat bij het Veerse Meer het geval is. Dat kunnen we echter niet bieden, al evenmin als open zeilboten of visbootjes trou wens. Men vraagt zich af hoe dat in een specifieke watersportgemeente mogelijk is, maar dat is eigenlijk wel de enige aanwijsbare tekortkoming van Brouwershaven. Voor de rest is de doorsnee toerist meer dan tevre den en komt hij het volgend jaar graag weer terug naar deze oase van rust, want dat is iets wat hier in Brouwershaven duidelijk voor heb ben op Burgh-Haamstede en Renes se. Wanneer de avond begint te val len is het hier heerlijk stil en daar ge niet iedereen met volle teugen Het Brouwse VVV-toerk wordt verricht door Rinus Hanse en Thea Bakker.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4