NIEUWS OP WIELEN P O P c Zeeufose Wmbbelmv Frankrijk was kraamkamer van de automobiel Kleuterschool „De Speeldoos" smurft afscheid van schooljaar O R N E R Eerste openlucht-popfestival in Goes met tal van grote namen op 21 juli Pioniersrol van Delamare-Debouttevile Indianen in de regen tÊÈÊÊÊËiMËl* Agenda Engelse formatie The Rapiers weer te zien in Ouwerkerk KRO-playback-show met Maria Verano 1 ZIERIKZEE - Op vrijdag 29 juni j.l. werd op de kleuterschool „De Speeldoos" het jaarlijkse zomerfeest gehouden. Hierbij werd gelijk afscheid genomen van de kleuters welke het volgend schooljaar een stapje hogerop gaan naar het basisonderwijs. ZIERIKZEE - Dit jaar - 1984 - viert Frankrijk het eeuwfeest van de auto mobiel, en eist daarmee de eer op de automobiel te hebben uitgevonden èn de auto-industrie op gang te hebben gebracht. Pretentieus? Nee! De feiten liegen er niet om en waarom zouden de Fransen zich de „fromage" van het brood laten eten. Het was inderdaad hun land dat als kraamkamer van de automobiel diende. Natuurlijk, de au tomobiel zat eind vorige eeuw al in de lucht, maar Frankrijk speelde een pio niersrol. Honderd jaar gele den, begin 1884, maakte de Fransman Delamare- Deboutteville een proef rit met een zelf ge- konstrueerde automo biel. Hij nam er op 12 fe bruari 1884 patent op. Dat was 's werelds eerste patent op de auto. Enkele jaren la ter, in 1890 en 1891, maakten twee Franse fa brikanten 's werelds eerste auto's voor de ver koop. Dat waren Pan- hard Levassor en Peu geot. Die eerste verko pen vonden eind 1891 plaats. Edouard Delamare- Deboutteville (1856- 1901) was een merkwaar dig mens. Hij leidde niet Er werd op De Speeldoos heel wat af gesmurft. Het zomerfeest stond geheel in de sfeer van de smurfen. Hiertoe was de school en het schoolplein door het leidinggevende personeel en een aantal ou ders geheel omgetoverd in een smurfendorp. Om half tien 's mor gens werden de kleuters op school verwacht. Rond dit tijdstip zag het rond de school dan ook blauw en wit van de smurfjes en smurfinnet- jes. De ouders welke de kinderen naar school hadden gebracht kregen hierna een half uur de gelegenheid om het ge heel te fotograferen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. De klei ne smurfen dansten en zongen in hun smurfen- dorp dat het een lieve lust was. Na de voorstelling voor de ouders gingen de smurfen over tot de orde van de normale smurf dag. Met medewerking van de ouderkommissie en enkele ouders werden allerlei spelletjes, smur fen betreffende, gedaan, zoals vervoeren van smurfenbier, happen van smurf en veters, bak ken van smurfentaarten, smurfen van spijkers van knutselsmurf, enzo voorts, te veel om alle maal op te noemen. Samen eten Tussen de middag aten de smurfen gemeen schappelijk buiten de school op het grasveld, waarvoor door diverse ouders patat was gebak ken en worstjes jvaren opgewarmd. Samen met appelmoes smaakte dit allemaal voortreffelijk. Na het eten was er in de school voor alle smur fen en smurfinnetjes een muzikale poppenkast voorstelling door het poppentheater „Muzi- kantantes", van de heer Breeman uit Middel burg. De kleuters geno ten zeer van de zelfge maakte dieren van de heer Breeman. Toen deze voorstelling ten einde was, was mede een einde gekomen aan de voor de kleuters zeer leuke, doch vermoeien de, smurfendag. Na het nuttigen wan echt smur fenijs was voor hen het feest afgelopen. Mede door het zeer zonnige en mooie weer en de grote inzet van alle medewerkenden was het geheel een zeer geslaag de dag geworden. ZIERIKZEE - Het jaar lijkse zomerfeest van de kleuters van „De Woel waters" is dinsdag een beetje in het water ge vallen. Door de regen moest een groot deel van het programma binnen worden afgewerkt. Het imocht de pret echter niet drukken. Een gedeelte van het „Indianenfeest", kom pleet met wigwam, kon buiten plaatsvinden, zo als het touwtrekken (zie foto). Ook was er buiten nog een speurtocht voor de grotere kleuters naar een schat, die voor ieder kind een pakje bevatte. Ook de kleinere scho liertjes kregen een pak je. Binnen werd naar een film gekeken en ook de maaltijd moest binnen worden genuttigd: de frietjes smaakten er niet minder om. ZIERIKZEE - Steeds meer fietsers ontdekken de praktische mogelijkheden welke een karretje hen kan bieden. Voor boodschappen, vakantie, werk zaamheden elders of transport op de camping. Met een kussentje op de bodem krijgt de hond ook eens een andere kijk op zijn omgeving De vouwkar is een fraaie en professionele konstruktie waarin maximaal tachtig kg kan worden vervoerd. Na een simpele ingreep blijft er niet meer over dan een pak ketje van 122x50x20 cm. Goed gelagerde wielen en een veilige snelkoppeling vallen eveneens waar te nemen bij de Shopcar, die zelfs makkelijk kan wor den opgeborgen (na het inklappen) in de autokoffer of thuis in een kast. Prijzen: de Vouwkar f 398,— en de Shopcar f 198,—. Deksel en/of losse tas zijn apart verkrijgbaar. Edoard Delamare-Deboutteville. alleen het familiebe drijf, de textielfabriek, maar liet het stadsmu seum van Rouaan ook een indrukwekkende verzameling opgezette vogels na. En in zijn vrije tijd studeerde hij Sanskrit en werkte hij aan zijn droom, een zelf- bewegend voertuig. Dat laatste deed hij met hulp van de chef werkplaats van zijn fabriek, Pierre Malandin (1849-1918). Het patent kwam op naam van Delamare-De boutteville. Deze deed er vervolgens niets meer mee. Hij ging zich toe leggen op de bouw van zware industriële moto ren. Dainiler-motoren Zo werden het Pan- hard Levassor en Peu geot die met autofabri- cage ten behoeve van de verkoop begonnen, in 1891, juist enkele jaren vóór in Duitsland Benz en Daimler hetzelfde gingen doen. Beide Franse fabrikanten maakten gebruik van motoren van Daimler, toen al een flinke moto- renfabriek. Andere Franse autofabrieken volgden snel: De Dion Bouton, Darracq, Ber- liet, Delahaye, om er slechts enkele te noe men. Renault begon in 1898 en behoort niet alleen tot de zéér oude autofa brieken maar ook tot het meest gekochte auto merk van Europa. Ci- troën is aanzienlijk jon ger, van 1919. Het merk Talbot is we) stokoud, van 1903, maar het ver dween in 1957. De Peugeot-groep ging de naam Talbot in de jaren zeventig opnieuw ge bruiken voor wat eens Simca was (Simca da teerde uit 1935). Nagebouwd Nu, voor de viering van het eeuwfeest van de automobiel, slaan de Franse autofabrikanten de handen ineen. Om te beginnen wordt de auto van het patent van 1884 opnieuw gebouwd, aan de hand van de bewaard gebleven tekeningen. Delamare-Deboutteville maakte indertijd korte metten met zijn twee ex perimentele voertuigen. Hij haalde eraf wat hij voor andere dingen kon gebruiken en gooide de restanten op de sloop. Nu wordt zijn auto op nieuw gemaakt, niet lou ter als tentoonstel lingsstuk, maar ook om mee te rijden. Deze zomer zal een ral ly met antieke en klas sieke Peugeots worden verreden, die als eind punt het juist nieuw in gerichte fabrieksmu- seum van Peugeot in So- chaux krijgt. Voor lief hebbers om te smullen, want het is wél het mu-, seum van 's werelds oudste fabriek van per sonenauto's (Panhard Levassor, even oud, maakt immers geen per sonenauto's meer). GOES - Op zaterdag 21 juli organiseert de Goese Stichting Kwak het eerste openlucht-popfestival onder de naam Cross-Rock '84. Het festival wordt gehouden op het crossterrein aan de Kattendijksedijk in Goes. Gedurende tien uur treden en kele befaamde formaties op. Het festival wordt om een uur 's middags geopend door de regionale formatie The Jake Schmid Band en als afsluiter fungeert gitarist Sno wy White met zijn band. Tussendoor komen Afrikan Star, Vitesse, TC Matic en Her man Brood met zijn Wild Romance op de planken. The Jake Schmid Band uit Goes opent het Cross-Rock '84-festival. De vijfmans formatie speelt echte onvervalste rock and roll en rock-a-billy. De band is opge bouwd rond twee ervaren rotten. Zanger/gitarist Jake Schmid en zanger Jan Blok kunnen zich beschouwen als de nestors van de Zeeuwse rock-scene. Met gitarist Leen Hanssens, bassist Eugène Steijvers en drummer Kees-Jan Last drager vormen zij een hechte eenheid. De formatie zal zeker een prima opwar mer zijn op het Goese popfestival. De in Nederland nog vrij onbekende Engelse formatie Afrikan Star maakt swingen de reggae-muziek. De zevenmans groep stond onder andere in het voorprogram ma van Black Uhuru, UB 40 en The Au Pairs. Kennismaking Herman van Boeven is de centrale fi guur in Vitesse. De zanger/drummer was er in de voorbije jaren voor een zeer groot deel oorzaak van, dat Vitesse zich naar de top van de nationale muziek- scene werkte. In korte tijd kwamen er drie grote hits met „Good Looking", „Rosalin" en „Ju lia". Belangrijke man in de groep is ze ker ook Danny Lademacher. Deze gita rist van formaat werd vooral bekend via zijn samenwerking met Herman Brood en zijn soloprojekt „Innersleeve". Herman Brood maakt met zijn Wil Romance 's avonds zijn en tree. Na het suksesvolle optreden tij dens het Anywave-festival in Zierikzee zullen zeker ook veel Schouwen- Duivelandse fans richting Goes gaan om een hernieuwde kennismaking te arran geren. Snowy White besluit het festival. De ze sublieme gitarist, die eerst zijn spo ren verdiende als studiomuzikant en daarna zijn wereldbands als Pink Floyd en Thin Lizzy een hoofdrol speelde, werd als solo-artiest pas echt bekend na het uitkomen van zijn album „White Flames". De daarvan getrokken single „Bird Of Paradise" werd in vele landen een grote hit. In Amerika en Japan bestormt Snowy White op het ogenblik de hitlijsten en de verwachting is ge rechtvaardigd dat hij voor een daverend slot zal zorgen op Cross-Rock '84. Op de valreep werd de Belgische new-wave- formatie TC Matic nog aan het festival toegevoegd. Ook in Nederland heeft de ze groep veel aanhangers. Momenteel"! heeft TC Matic met „Ugh Ugh" een aan komende hit. Kaarten voor het- Cross- Rock '84-festival zijn verkrijgbaar op de bekende voorverkoopadressen en alle VW-kantoren in Zeeland. B\ "c*ü5NH\B VITESSE herman brdoo SNOWY WHITE 21 GOES i Bar-restaurant De Vierbannen Ouwerkerk Zaterdag 7 juli, 21.00 uur: Engelse formatie The Rapiers. Rekreatiecentrum Krayestein Burgh-Haamstede Zaterdag 7 juli, 21.00 uur: dansavond met trio Finishing Touch uit Rot terdam. Zondag 8 juli, 20.30 uur: playbackshow KRO met optreden Ma ria Verano. Havenplein, Zierikzee Dinsdag 10 juli, vanaf 10.00 uur: live-muziek op terrassen diverse hore- kabedrijven Haven plein. Vismarkt, Zierikzee Dinsdag 10 juli, vanaf 10.00 uur: live-muziek op terrassen horekabedrij- ven Vismarkt. Café Bruintje Beer, Burgh-Haamstede Donderdag 12 juli, 19.00 uur: optreden Trio 1 als omlijsting trimloop Burgh-Haamstede. OUWERKERK - In bar-restaurant De Vierban nen in Ouwerkerk treedt zaterdagavond 7 juli om negen uur de Engelse formatie The Rapiers op. Deze viermansformatie brengt voornamelijk mu ziek uit de jaren vijftig en zestig. The Rapiers is een full-professionele band uit Londen, die reeds eerder met sukses optraden in De Vierbannen. De nostalgische klanken van Cliff Richard en The Shadows, maar ook van The Everly Brothers blijken duidelijk aan te slaan bij het huidige publiek. Naast dit „oude" werk ma ken The Rapiers echter ook werk van eigen hand. Op hun onlangs verschenen EP staan vier num mers van de bandleden. Over enige tijd verschijnt de debuut-langspeler van de formatie. BURGH-HAAMSTEDE - Zondagavond 8 juli wordt in sport- en rekreatiecentrum Krayestein in Burgh-Haamstede een voorronde afgewerkt van de KRO-playback-show. Om half negen gaat het spektakel van start in de grote hal van het centrum. Onder de twaalf kandidaten zitten er een drie tal van Schouwen-Duiveland. Gerda Groenendijk en Cora van Dienst brengen een kreatie van Bep- pie Nooy en Johnny Jordaan, Sonja Remmers is voor een paar minuten Tineke Schouten en Diany Stoel, Sandra van Oeveren en Ilona Hanson bren gen de Star Sisters tot leven. De kandidaten wor den bejureerd door Johnny van Doorn, Maria Ver ano en een vertegenwoordiger van de regionale pers. Maria Verano zal ook een optreden verzor gen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 13