F75ThT3Ï:J SPiISISïSïSi INFORMATIECENTRUM NEELTJE JANS TELDE MILJOEN BEZOEKERS Uitvoering- rekreatieplan verknalt landschap van Schouwen-Duiveland Nieuwe luitenants: Echtpaar Kruisinga DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZWN-direkteur J. Deïst: Geen gat laten vallen in de ontwikkeling van de mogelijkheden van Neeltje jans op rekreatief gebied" Vereniging Stad en Lande: Leger des Heilskorps Zierikzee mr- pa ear ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Frisse kijk Verkeerssituatie Zierikzee Kans op filmrol Singelloop Het provinciaal Beleidsplan biedteen frisse Jonge moeders, ouderen en invaliden heb- Willeke Oosse uit Noordwelle en Cor Kok De zevende Singelloop leverde een overtui- kijk op het rekreatiegebeuren, vindt Kamer ben gevraagd om verbetering van de ver- uit Bruinisse hebben een kans op filmrol- gende overwinning op voor Peter Hameete- van Koophandel. (Pag. 2). keerssituatle In Zierikzee. (Pag. 3). fetje In „Plan Delta". (Pag. 4). man van Zeeland Sport. Simon Blom eindig de zesde. (Pag. 5). DONDERDAG 5 JULI 1984 140ste jaargang Nr. 23551 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Groot nadeel is heel gauw toegebracht, maar zelden kan het bijtijds weer goed gemaakt wor den. Casti „Weliswaar", zo staat in de brief, „worden de negatieve effekten op het landschap in het plan genoemd en wordt een goede landschappelijke inpassing verlangd „zodat de land schappelijke verscheidenheid ge handhaafd blijft", een aantasting van het huidige waardevolle wijdse landschap van Schouwen-Duiveland in en nabij de koncentratiegebieden kan niet uitblijven. Bovendien zullen verspreid over geheel Schouwen-Duiveland effek ten optreden die aan de nog niet zeer geschonden schoonheid van het land schap met zijn woonkernen afbreuk doen. Wij zijn van mening dat de Advertentie erres/philips video rekorder picture search, versnelde beeldweergave, stilstaand beeld speelduur van 2x4 uur. nu zomerprijs 1495.00 H| schade door beide vormen van aan tasting, zowel de direkte als de diffu se, waar het Schouwen-Duiveland betreft onvoldoende in de afwegin gen is betrokken." Naar het oordeel van Stad en Lan de zijn de effekten op de andere sek toren, met name landschap en mi lieu, juist op Schouwen-Duiveland, bijzonder groot. Oorzaken Als oorzaken daarvoor worden ge noemd: a. De voorgestelde twee speerpun ten op en nabij Schouwen-Duive land: Neeltje Jans en Damaanzet Brouwersdam, terwijl als derde reeds het, zij het in Zuid-Holland ge legen projekt Kabbelaarsbank in ontwikkeling is, zodat de druk op het achterland twee of drie maal zo groot wordt als bij afzonderlijke speerpun ten elders. b. Het op Schouwen-Duiveland uit breiden met 24 ha toeristische stand plaatsen (veertien in Midden-Zee land en drie ha in Zeeuwsch-Vlaande- ren), waardoor nog meer nieuwe aan vullende akkommodaties en voorzie ningen nodig zijn die het landschap zullen aantasten. c. Het geheel door water omringd zijn van Schouwen-Duiveland, zodat de invloed van de met name op de Grevelingen nog sterk te ontwikke len watersport op het aanliggende kustgebied ook in het landschap rela tief meer zal doorwerken dan elers. d. Het op Schouwen-Duiveland ontbreken van winkelcentra als Mid delburg en Vlissingen, om van het at- traktieve Brugge nabij speerpunt Cadzand te zwijgen, zodat alle druk bij slecht strandweer op het veel kleinere Zierikzee komt, of op enkele kleine kernen (sommige met be schermd dorpsgezicht). e. Het landschap van Schouwen- Duiveland is veel minder bepaald NEELTJE JANS - De Streekvervoersmaatschappij Zuid-West-Nederland (ZWN) heeft woensdagmiddag, als exploitante van het Informatiecentrum op Neeltje Jans, in samenwerking met de voorlichtingsdienst van de Del tadienst Rijkswaterstaat de miljoenste bezoeker aan het werkeiland gehuldigd. Omdat niet exact bekend was wie nummer 1.000.000 was, werd een bus vol bezoekers in de feestelijkheden betrokken. Deltadienstvoorlichter G. Bay ens en ZWN-direkteur J. Deïst boden alle inzittenden van de bus het boek „Werken in de Oosterscheldeaan. Onder de gelukkigen bevond zich ook een inwoonster van Schouwen-Duiveland: mevrouw Anne- marie van de Wielen uit Renesse, die met dochter en familieleden een bezoekje bracht aan Neeltje Jans. ZIERIKZEE - De Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland heeft weinig goede woorden over voor het Ontwerp Provinciaal beleidsplan voor recreatie en toe risme, aldus blijkt uit een protestbrief van het verenigingsbestuur die is verzonden naar Gedeputeerde Staten van Zeeland. Naar het oordeel van Stad en Lande ligt de nadruk van het beleidsplan te zeer op de ekonomische belangen op korte termijn, waardoor „het bevorderen en het behoud van de stedelijke en landelijke schoonheid in de meest uitgebreide zin op Schouwen-Dui veland" - een statutair doel van de vereniging - ernstig wordt verstoord. Het bestuur is van mening dat een onevenwichtige afweging van belangen in de nota heeft plaats ge vonden, zeker wat Schouwen-Duiveland betreft, omdat een aantal nadelige effekten juist hier tot een radikale verandering van het landschap zal leiden. Voorzitter mr. W. P. Martens en sekretaris J. L. van Sloten vertrouwen er - na de op somming van een aantal argumenten - op, dat het schrijven van Stad en Lande tot her overweging van de ontwerp-nota zal leiden. De groep van ongeveer vijftig per sonen werd bij het Informatiecen trum ontvangen door Rijkswa- terstaatvoorlichter G. Bayens. In een van de filmzalen van het centrum werd de groep door hem ingelicht over het feit dat een mijlpaal in de bezoekersaantallen was bereikt en dat hen een uitgebreider programma werd aangeboden tijdens hun bezoek aan Neeltje Jans. Dat programma bestond uit de ontvangst, een rondrit over het eiland en een rondvaart. De groep werd vervolgens toe gesproken door de heer J. Deïst, di- rekteur van de ZWN. Hij schetste in het kort de ontwikkeling van de be zoekersaantallen vanaf de oprichting van het informatiecentrum in 1979. In 1979 (vanaf 14 juli) konden 50.000 bezoekers worden geteld; in de jaren 1980 toj en met 1983 waren dat respektievelijk 100.000, 150.000,1 250.000 en 300.000. De ontwikkeling van dat aantal in 1984 vertoont ten opzichte van vorig jaar tot en met ju ni een stijging van 25%. De heer Deïst sprak de verwachting uit dat 1984 kon worden afgesloten met een totaal van 366.000 bezoekers. Het huidige informatiecentrum is driemaal verbouwd en heeft nu een vloeroppervlakte van 800 m2. Het de finitieve informatiecentrum in het bedieningsgebouw zal een opper vlakte krijgen van 2.000 m2. „Daar hebben we veel meer mogelijkheden om met behulp van dia's, video, boe ken en studies met betrekking tot de geëxposeerde onderwerpen, een beeld van de totale Deltawerken te geven". Unieke kansen „Het nieuwe voorlichtingscentrum zal een basis kunnen zijn voor de uni- ke kansen, die Neeltje Jans als toe ristische trekpleister in de toekomst heeft. Maar dan zal wel aan een aan tal voorwaarden moeten worden vol daan", aldus de heer Deïst. Hij noem de in dit verband goede toeleidende wegen, het afstemmen van de infra- struktuur op Schouwen-Duiveland, Noord-Beveland en Walcheren op die ontwikkeling en een goede bereik baarheid met het openbaar vervoer. De heer Deist deed in dit verband een beroep op alle overheden om daaraan de nodige aandacht te besteden en uitvoering te geven. De bereikbaarheid van Neeltje Jans met het openbaar vervoer dient in de te ontwikkelen plannen te wor den meegenomen. „Men zou daarbij kunnen denken aan een alternatieve openbaar vervoersvoorziening in het gebied zelf, in aansluiting op en van de doorgaande diensten in relatie met het totale vervoersgebied en het daarop aansluitende". Aldus de heer Deïst. Geen gat laten valen „Een ding staat vast: de gang naar Neeltje Jans zit erin; zorg dat die gang erin blijft. Daarvoor is meer no dig dan een voorlichtingscentrum. De tijd, die rest, is kort. In 1988 is de doorgaande verbinding een feit; bo- vepdien komt of is een aantal loka- Vervolg pag. 3 door grotere steden, industrie en in- frastrukturele werken dan Midden- Zeeland, zodat de diverse voorzienin gen die het nieuwe beleid met zich meebrengt een relatief zwaardere, zo niet principiële aantasting zullen be tekenen. Campings „Ons inziens zullen de benodigde campings aan de landelijke schoon heid van Schouwen-Duiveland af breuk doen, omdat deze ondanks om ringende beplanting (overigens lang niet overal in open poldergebied op zijn plaats) 's winters vaak met hun witte caravans een doodse en storen de aanblik bieden", aldus Stad en Lande. Voorts vindt zij afbreuk doen: de benodigde parkeervoorzieningen in welke vorm dan ook, de sporthallen en dergelijke, mogelijke dorpsver nieuwingen, allerlei noodzakelijke infrastrukturele ingrepen als riole ring met zuiveringsinstallaties, vuilstortplaatsvergroting, wegver- betering, enzovoorts. Tegenstrijdigheid De vereniging vraagt zich daarom af hoe - zoals in de nota wordt voor gehouden - op Schouwen-Duiveland buiten de koncentratiegebieden het behoud en de versterking van de an dere belangen ooit kunnen prevale ren, met name die van landschap en milieu. Haars inziens is hier een te genstrijdigheid aanwezig. „Uitvoering van speerpunt Dam aanzet in het landschappelijk fraaie overgangsgebied, hoewel door groot scheepse wegenaanleg en viadukten reeds aangetast, zou fnuikend zijn. Dit is bepaald een kwetsbaar land schap", aldus Stad en Lande, ..Eén verblijfsrekreatie-strook die Renes se, Scharendijke en Kabbelaarsbank jmvat zal van direkte nadelige in vloed zijn tot in de verre omgeving." ZIERIKZEE - Het luitenants-echtpaar Trix en Theo Kruisinga werd zondag in „De Lichtboei" ver welkomd als de nieuwe leidinggevenden van het Le ger des Heilskorps te Zierikzee. Zij volgen in die funktie het echtpaar Piet en Annelies Dijkstra op, dat werd overgeplaatst naar het korps te Spijkenis- Voor het luitenantsechtpaar Trix en Theo Kruisinga wordt Zierikzee de eerste standplaats. Mevrouw C. de Graaf sprak zondag een welkomstwoord tot het echt paar Kruisinga en liet weten, dat het voor het korps best een spannende tijd was geweest in afwachting van het bericht wie de opvolgers van Piet en Annelies Dijkstra zouden worden. Geen onbekenden Trix en Theo Kruisinga zijn voor het korps in Zierikzee overigens geen onbekenden. Gedurende de laatste vier maanden vorig jaar kre gen zij Zierikzee reeds als stageplaatsen toegewezen. De korpsleden toonden zich dan ook zeer verheugd met hun teruekomst. Mevrouw Kruisinga liet weten, die vreugde te delen, omdat zij tij dens de afgelopen stageperiode reeds haar hart in Zierikzee had verlo ren. Voor Trix en Theo, komend van de kweekschool te Amstelveen, wordt Zierikzee de eerste standplaat. Zij spraken zondag de hoop uit, dat het samen met korpsleden en vrienden een fijne tijd mag worden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. ur. i. Verwachting tot vrijdagavond: Perioden met zon Droog weer en perioden met zon; minimumtemperatuur circa 10 gra den; middagtemperatuur ongeveer 21 graden, aan zee enkele graden la ger; matige noordwestelijke wind, kracht 3. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 7 juli Zaterdag: Zonnig Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 14 gr. Middagtemp.: 25 gr. Windkracht: zuidoost 3 Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 16 gr. Middagtemp.: 27 gr. Windkracht: zuidoost 3 Maandag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 17 gr. Middagtemp.: 24 gr. Windkracht: zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 6 juli Zon op 5.28, onder 22.01 Maan op 14.43, onder 1.34 Volle Maan: 13 juli (4.20) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 6 juli 9.54 22.01 3.17 15.42 Doodtij: 8 juli Temperatuur zeewater Schouwse kust: 15° C. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Geleidelijk zal de mid dagtemperatuur in ons land omhoog gaan. Dit is te danken aan een gebied van hoge luchtdruk dat zich van Enge land naar ons land verplaatst. Hier door komt een eind aan de noord westelijke stroming waarbij wolken velden van de Noordzee naar ons land worden gevoerd. Vrijdag mag dan ook op perioden met zon gerekend worden waarbij de temperatuur tot ongeveer eenen twintig graden kan stijgen. Aan het strand echter zal in de middag een wind van zee staan zodat daar de middagtemperatuur enkele graden lager zal zijn. Dit hogedrukgebied brengt in vrij wel geheel Westeuropa droog weer en vooral in de westelijke helft zon.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1