berichten Gister sprak zij van liefde Interesse uit Amerika voor werk Theo Voorzaat Windsurfdag met demonstraties skateboardsurfen en windsurfen aan Brouwersdam Sigaret duurder, geen verschuivingen in verkopen verwacht Expositie van Monique Vanstaen naar Goes 4 7 De visie van Theo Voorzaat op Istanboel: een schitterend drieluik. Een stuk van ver weg tussen veel Schouwse onder werpen op de expositie in ,,De Eenhoorn". ZIERIKZEE - 't Is wel even verrassend te konstateren, dat kunstschilder Theo Voorzaat uit Dreischor zelf sur veilleert bij zijn schilderijententoonstelling in De Een hoorn te Zierikzee. Zijn verklaring is eenvoudig: „Ik vind het leuk om te doen, omdat ik dikwijls maar alleen bezig ben in mijn atelier. Ik heb er een weekje vrij voor genomen." Uiterst vriendelijk en geduldig staat hij de vele kijkers te woord, die hem de meest uiteenlopende vragen stellen over zijn schilderwerk en de achtergron den daarvan. De bezoekers bestaan voor de helft uit toeristen, aangelokt door het gro te bord „Expositie" op het Haven park. De anderen zijn „van hier", veelal bewonderaars van zijn werk. Onder die bewonderaars kan ook burgemeester. Th. H. de Meester van Zierizkee worden geteld, getuige zijn openingstoespraak afgelopen vrij dagmiddag. Hij zei toen het zeer te betreuren dat hij een aantal jaren ge leden, toen Voorzaat nog „aanko mend bekend" was, niet een (toen nog goedkoper) werk te hebben ge kocht. In die speech haalde de burge meester de woorden aan van Berend Boudewijn in zijn voorwoord van het boekje „Theo Voorzaat, schilderijen": „Voorzaat schildert met een grote ambachtelijke kunde - hij beheerst zijn vak. De techniek is groot. Want er bestaat een tendens in ons land om daarover een beetje min achtend te doen. Technische perfek- tie wordt vaak laatdunkend afge daan. Maar degenen, die er minach tend over doen, zijn altijd degenen die zelf tekort schieten op dat gebied." Deze woorden onderschrijvend, noemde De Meester de schilder te vens een moralist: „Hij tracht door OUWERKERK - Windsurfing Vierbannen in Ouwer- kerk organiseert vrijdag 6 juli een grote windsurfdag. Tijdens deze dag zal uitvoerig worden ingegaan op alle voors en tegens van het windsurfgebeuren, zoals dat met name aan de Brouwersdam plaats vindt. Met name de problematiek van het skateboardsurfen zal uitvoerig worden belicht. Als gespreksleider zal gedurende de dag Joop Nederpelt fungeren. Nederpelt was een van de eerste voorvechters van de windsurfsport in Nederland. Onderdeel van de dag is een uitvoerige demonstratie windsurfen en skateboardsurfen aan de Brouwersdam. Windskating is een in korte tijd flink populair geworden tak van de surfsport. Het is echter ook een ver boden sport. Het Ouddorpse politie korps deelde de laatste tijd al diverse processen-verbaal uit aan beoefena ren van de nieuwe rage. Het wind- skaten is ontstaan uit het funboard surfen. Een funboard is een snellere, maar tevens minder stabiele surf plank. Om het funboard surfen te be drijven is er behoefte aan flink wat wind. Pas dan is het leuk om te doen. Bij weinig wind is funboard surfen niet mogelijk. Als alternatief is toen het skateboardsurfen ontstaan. Verenigingen Voor het windskating wordt ge bruik gemaakt van een aangepast skateboard, waarop een surf zeil wordt gemonteerd. Het is een leuke, maar zeker niet ongevaarlijke tak van sport. Momenteel bestaan er nog geen mmm zijn werk de wereld een spiegel voor te houden: ziet gij hoe de wereld ver loedert." Boeiende verkrotting Knap element vond de spreker de vertedering (van fijngetekende ver krotte gebouwen) plus het schrik- effekt (milieuvervuiling, kernener gie) te laten samengaan. „Verkrotting boeit hem", aldus de burgemeester, „hij wil dat niet ver stoord zien. Geen restauratie dus," waarmee een verschil in visie van de schilder (voor zijn schiuldersobjekt althans) en de eerste burger van Zie rikzee ter sprake kwam. Zoals het schilderij van de molen aan het Bol werk, met de molen nog zonder wie ken, waaraan Zierikzee zo graag iets zou veranderen. Theo Voorzaat niet: „Komen die er dan weer aan", had hij enigszins teleurgesteld gevraagd, vertelde de heer De Meester. De Venkelstraat had de schilder nog net kunnen vastleggen, voordat restauratie daar weer had „toegesla gen". Nog meer Schouwen-Duive- lands werk hangt er in De Eenhoorn, plus een schitterend drieluik van Istanboel. Galeriehouders Koen en Yvonne Nieuwenhuis van „Lieve Hemel" te Amsterdam, waar Voorzaats verkoo- opexposities zich al jaren voltrek ken, waren - met vele belangstellen den - ook bij de opening, juist terug uit Amerika. Met heet van de naald de medeling, dat er in dat land grote interesse voor Voorzaats werk was getoond. Te verwachten is, dat schil derijen van Voorzaat daar mettertijd wel heen zullen gaan. Maar hij blijft hier wonen, verzekerde de schilder zelf. Hij werd bedankt door burge meester De Meester, dat hij zijn werk in Zierikzee te kijk heeft willen han gen. Tot zaterdag bestaat die kijk- mogelijkheid nog: dagelijks tussen elf en vijf uur. GOES - Het grootste gedeelte van de expositie van de Hilversumse kunstenares Monique Vanstaen met haar schilderijen en tekeningen van de Oosterscheldewerken, die de afge lopen weken te zien was in de Noord havenpoort te Zierikzee, is thans on dergebracht in het kantoor van de Watermaatschappij Zuid-West- Nederland in de Antonie Fok kerstraat te Goes. De W.M.Z.-direktie toonde zich en thousiast over het werk van Monique Vanstaen, nadat zij onder meer een aantal door haar geschilderde W.M.Z.-zinkers hadden aanschouwd. Een uitnodiging de Oosterschelde- expositie tijdelijk in het kantoor te Goes te huisvesten, was het gevolg. specifieke windskate-verenigingen, maar het lijkt aannemelijk, dat windsurfverenigingen de nieuwe ontwikkeling in hun pakket aan op nemen. Doordat het windskaten niet op het water, maar op het land wordt uitgeoefend zit het Koninklijk Ne derlands Watersport Verbond enigs zins in de maag met de nieuwe sport. Het KNWV houdt zich bezig met de belangen van watersporters. De or ganisatie beraadt zich er nu op wat te doen met een sport, die zich op het land afspeelt. Voor het windskaten is het van groot belang, dat er een afgebaken de, veilige ruimte wordt geschapen. In dat licht b.ezien lijkt de Brouwers dam een van de meest aangewezen plaatsen. Mogelijk is het zelfs de eni ge plaats in Nederland waar het mo gelijk is. Een woordvoerder van de Ouddorpse politie stelt vast, dat windskaten op de openbare weg ver boden is, maar ook op de Brouwers dam, hetgeen de straffen verklaart, die het korps oplegde. Er zouden nog al wat bezwaren kleven aan het windskaten en een ding staat in ieder geval voorop: reglementering is er totaal nog niet. De demonstraties be ginnen op vrijdag 6 juli om twee uur 's middags aan de Brouwersdam. Woensdag 4 juli Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Peter Post 15.45 uur Een aanval met aardappels. In deze Italiaanse jeugdfilm dreigen twee bendes slaags te raken als er plotseling katten verdwijnen van de leeuwenbende. 17.15 uur Aubrey. Het jongetje Au brey is druk in de weer om te trach ten uit een trompet muzikale klan ken te halen. 18.55 uur Vrienden. Billy en Icky worden door hun klasseleraar nu niet bepaald vriendelijk ontvangen. 19.25 uur Kenmerk 20.00 uur Journaal 20.28 uur Socutera 20.35 uur Schulden. De in financiële moeilijkheden verkerende journalist Rune Strand uit Zweden komt ter ore dat een kollega uit de DDR politiek asiel wil. Deze informatie levert hij uit tegen geld bij zijn agenten. 21.30 uur Moby Dick. In het kader van het Holland Festival wordt het muziektheaterstuk Moby Dick uitge voerd door de theatergroep Globe en het Brabants orkest. In het stuk wordt de jacht van kapitein Ahab op de gevaarlijke walvis beschreven. 23.10 uur Journaal 23.15 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven 15.00 uur Studio Sport. Rechtstreek se reportage van de tenniskampioen schappen op Wimbledon en de zesde etappe van de Tour de France. 18.40 uur Sesamstraat 19.00 uur Nieuws 19.10 uur The young Messiah. Dit koncert van Handel wort uitgevoerd door The New London Chorale. 19.40 uur Wie waagt, die wint. Op het circuit van Zand voort zijn adembe nemende stunts opgenomen. 20.05 uur Vluchtelingen niet ge wenst. In deze film naar het boek van Alfred Hasler ziet een groepje men sen kans om tijdens de Tweede Wereldoorlog Zwitserland te berei ken. De mensen zijn op de vlucht voor het nazi-regime. Erg welkom blijken ze in het gastland niet te zijn. 21.40 uur Nederland. Ons land, van uit een helikopter gefilmd door Bert Haanstra. 21.55 uur Van huis uit ben ik kunste naar. Hierin komen verschillende kunstenaars uit de provincie aan het woord. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.05 uur Nieuws voor doven Donderdag 5 juli Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Niels Holgersson 16.15 uur Ontvoering. Preston redt David van de galg. Ook loopt Alans leven nog steeds gevaar. 16.50 uur De natuur en de mens. Op sterven na afgestorven heet deze af levering. De ontbossing in Spanje vormt een grote bedreiging voor de bruine beer, de lammergier en de au- erhoen. 18.55 uur Jack Holborn. Hij heeft het zwaar te verduren, wegens knellende herinneringen. Daardoor kan hij zich ook niet losrukken van de invloedss feer van kapitein Sharingham. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Dallas. Cliff stelt nog alles in het werk om de strijd tussen de fa milies Ewing en Barnes aan te wak keren. Zijn verlangen om J. R. knock out te slaan maakt dat hij zich wat al te voortvarend .opstelt. 21.15 uur Blokletters 21.40 uur Kennedy. In dit eerste deel van de vier afleveringen tellende se rie over de voormalige president van de Verenigde Staten, John F. Kenne dy, ziet de kijker hoe Kennedy door zijn hele familie wordt gesteund bij de verkiezingskampagne rond het presidentschap. 22.50 Televizier magazine 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven 15.00 uur Studio Sport. Rechtstreek se reportage van de tenniskampioen schappen op Wimbledon en de tijdrit in de Tour de France. 18.40 uur Sesamstraat 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Op volle toeren. Muzikale optredens van artiesten van eigen bo dem, waarmee ze de TROS top 5 be haalden. 20.00 uur Hemd van je lijf. In dit nieuwe programma krijgt het pu bliek de gelegenheid om bekende Ne derlanders vragen te stellen. Als eerste gast is voetbaltrainer Barry Hughes aan wezig. 20.30 uur Bedreiging. In deze Frans Canadese film uit 1977 spelen Yves Montand, Carole Laure, Marie Du bois en Jean Francois Balmer de hoofdrollen. Het verhaal gaat over een bedrijfslijder, Henri Savin, die een verhouding heeft met de vermo gende eigenaresse van de transport onderneming Dominique Montlaur, die tevens zijn bazin is. Alles gaat goed, totdat Henri hevig verliefd raakt op de charmante telefoniste. 22.15 uur Tour de France 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.15 uur Nieuws voor doven Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 2-7. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 169 paarden aangevoerd. De prijzen luidden als volgt per stuk: Luxe paarden 2925 - 3900; werkpaarden 2025 - 3100; oude paarden 1750 - 2500; 3-jarige paar den 1550 - 2625; 2-jarige paarden 1400 - 2425; veulens 375 - 1400; hitten 650 - 1450; pony's 225 - 900. Prijzen per kg geslacht gewicht: Oude slachtpaarden 4,75 - 6,25; jonge slachtpaarden 5,40 - 6,60. Handel in paarden slecht en in po ny's traag. DEN HAAG - Minister Van Aardenne van ekonomische zaken en staatsse- kretaris Koning van financiën menen dat de half mei aangekondigde prijsver hoging van sigaretten met 15 cent per pakje van 25 stuks (van vier naar 4,15 gulden) geen invloed op de binnelandse verkopen zal hebben. Dat laat het mi nisterie van financiën weten in verband met de indiening van een reeds aan gekondigd wetsvoorstel tot verlaging van de accijns op sigaretten, maandag. De sigarettenprijs moet omhoog wegens de slechte rentabiliteitsposi- tie van de sigarettenindustrie op de Nederlandse markt. Bij de huidige accijnstarieven is voor een margever ruiming van 15 cent echter een prijsstijging van 35 cent nodig. Zo'n stijging zou nauwelijks bijdragen tot de beoogde rentabiliteitsverbete- ring. Daarom is besloten de ac cijnstarieven zodanig te wijzigen dat het huidige bedrag van de accijns per pakje sigaretten na een prijsstijging met 15 cent gelijk blijft. Dat bete kent een verlaging van het accijnsta rief. Van de prijsstijging met 15 cent komt ongeveer 13 cent ten goede aan het bedrijfsleven en gaat ongeveer twee cent aan omzetbelasting naar dé fiscus. t De bewindslieden verwachten geen inzakken van de binnenlandse ver kopen, doordat men bijvoorbeeld over de grens sigaretten gaat kopen. In West-Duisland kost hetzelfde pak je 5,25 gulden, tegen straks 4,15 in Nederland. In België is het pakje on langs in prijs omhoog gegaan, van 3,40 naar 3,50 gulden, zodat geen ver schuivingen worden verwacht'. Aan de Brouwersdam worden vrijdagmiddag windsurfdemonstraties gegeven, maar ook het skateboardsurfen zal aan de belangstellenden worden getoond. 37 „Mevrouw Lamb, als je gaat flauw vallen, doe het dan niet hier." Cathleen sprede haar ogen wijd open. Ze had niet de minste neiging tot flauwvallen op dat ogenblik. Er bruiste een gezonde verontwaardi ging in haar op. Ze begreep dat ze zich in dit huishouden nooit afzijdig zou kunnen houden. Kitty moest een bondgenoot hebben. „Ik val niet flauw, juffrouw O'Ri ordan." „Als je soms een asperientje nodig hebt, neem er dan een. Ik verwacht dat je om halftien in de bibliotheek aan het werk beng." „Welkom in ons goeie ouwe Ier land," zei Rory. Plotseling gooide hij zijn hoofd achterover en bulderde van het lachen. Juffrouw O'Riordan had gelijk wat het kaarslicht betrof. De kamer zag er in het gedempte licht prachtig uit. de donkere, geheimzinnige ogen van de zigeunerin op het schilderij keken neer op de glimmende tafel met het familiezilver en het Water ford glaswerk, op de gasten in hun avondkleding en op de juwelen. In tegenstelling tot juffrouw O'Ri- ordans waarschuwing vond Cathleen haar tafelheer, de bejaarde Kolonel green, een hoffelijk en onderhoudend man, die meer wist dan alleen maar te vleien. Liam, tegenover haar, zag er inderdaad heel knap uit. Hij wierp haar voortdurend blikken van ver standhouding toe, waar ze geen aan dacht aan schonk, maar die haar hart toch onmiskenbaar sneller deden kloppen. Ondanks haar ongelukkig gekozen rode japon, die haar nog ble ker maakte dan ze al was, deed Kitty haar best om het gesprek gaande te houden met een echtpaar van middel bare leeftijd, dat blijkbaar alleen leefde voor de jacht. Cathleen vond de geheimzinnige Magdalene niet zo opvallend als ze had verwacht. Of schoon het glanzend rode haar dat om haar hoofd was gewonden, prach tig was. Ze zat naast Rory aan het hoofd van de tafel. Ondanks zijn vor melijke kleding hield Rory toch nog iets wilds over zich. Dat kwam doo zijn ogen, meende Cathleen. Ze wa ren te schitterend en te onverschrok ken om bij een conventioneel saai di neetje te passen. Maar juffrouw O'Riordan was de ziel van de avond. „Ze wordt mooier met het klim men der jaren," zei Kolonel Green zachtjes tegen Cathleen. „Ze is een veel mooiere vrouw dan ze als meisje was. Toen - wel, met haar onknap ge zicht en dat humeur van haar zorg den de jongens wel dat ze uit de buurt bleven. Ofschoon ik moet toegeven dat er ook schandaaltjes waren. O ja, dat wel." „Schandaaltjes schijnen het voor recht van deze familie te zijn," mom pelde Cathleen. „Altijd zo geweest. Zal altijd zo blijven. Ach ja, juffrouw Matilda was me er eentje." Het kaarslicht bescheen het lange excentrieke gezicht, het opgestoken witte haar, de tanige hals en de kost bare zwarte japon. Het scheen ook op de broche die midden op haar platte boezem was gespeld en waarnaar Cathleens ogen onweerstaanbaar ge trokken werden. Niemand, en zeker Kolonel Green, zou vermoeden wel- door DOROTHY EDEN ke scène nog geen uur geleden had plaatsgevonden. „Mevrouw Lamb, ik had graag dat je morgen naar Dublin ging. Je zult daar een nacht moeten overblijven en de volgende morgen terugkomen." „Zeker, juffrouw O'Riordan." Je moet deze broche naar een juwe lier brengen. Ik heb hem opgebeld. Hij kent dit stuk heel goed. Hij zal je er vijfduizend gulden voor geven." „Vijfduizend!" Tante Tilly's ogen bleven met vorstelijke minachting op haar rusten. „Mijn beste kind, het is een Fabergê-stuk. Het is van mijn groot moeder geweest. Het zou natuurlijk een erfstuk moeten blijven, maar dat is nu minder belangrijk dan de be hoefte aan geld." „Maar wat jammer dat „Ik heb je oordeel niet gevraagd, mevrouw Lamb. Tijdens de aardap- pelschaarste zijn er wel erger dingen gebeurd." Dus kon Cathleen niets ir.eer zeg gen. Ze kon zelfs niet vragen of Rory wist dat een van de familie erfstukken zou worden opgeofferd, wat eigenlijk van dezelfde orde was als het land dat hij weigerde te ver kopen. En zeer zeker zou ze nooit aan juffrouw O'Riordan kunnen vragen waarom ze zo dringend behoefte Had aan vijfduizend gulden, het zou de de zigeunering op het schilderij niet hebben kunnen schelen om de broche van de hand te doen. Zij zou waar schijnlijk haar veelkleurige glazen kralen liever hebben gehad dan dia manten en saffieren. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 7