Oude gemeentehaven van Bruinisse werd maandagmiddag opgeleverd Stuurgroep Werkloosheid mag meehelpen met bouw van kinderboerderij DE ZIERIKZEESCHE COURANT Wielrijdster gewond na aanrijding Aanrijding in Renesse Orgelkoncert in Dreischor van Dirk Jansz. Zwart P t 61 IT Expositie Zeeuwse Kunstkring in Goes Pas op met surfplanken en fietsen op de auto von oeveren reizen u c Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Werkervaringsprojekt Afscheid van school Anywave sukses Surfdag De gemeente Zierikzee mag van de toet- Op veel lagere scholen op Schouwen-Dui've- Het vierde Anywave-festfval in en om jeugd- °p de Brouwersdam wordt vrijdag 6 juli een singskommissie een werkervaringsprojekt land worden deze weken afscheidsfeesten soos Brogum in Zierikzee werd een dik suk- surfdag gehouden met demonstraties wind- invoeren op de sekretarie. (Pag. 3). voor 6e klassers gehouden (Pag 4) ses met ongeveer vierduizend bezoekers surfen en skateboardsurfen als trekkers. (Pag. 6). (Pag. 8). DINSDAG 3 JULI 1984 140ste jaargang Nr. 23550 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wie overwinnen wil, leer strijden, sterven, lij den. Vondel. ZIERIKZEE - Bij een aanrijding tussen een wielrijdster en een auto mobiliste werd vanochtend (8.30 uur) de eerstgenoemde gewond en overge bracht naar het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis. Het is mevrouw E. P. uit Zierikzee. De aanrijding ontstond toen P. op die fiets een uitrit aan de aan de Ou- deweg uit reeds bij perceel 15. Op dat moment passeerde er een gierkar met daarachter de auto van A. M. G. uit Brouwershaven. Waarschijnlijk door het grote opjekt zag de wielrijdster de auto niet en reed er bovenop. De materiële schade bleef beperkt. RENESSE - Vanochtend omstreeks 8.00 uur deed zich een aanrijding voor op de Jan van Renesseweg-Zee- annemoonweg. Een personenauto bestuurd door W. J. S. uit Zierikzee, rijdende in de richting van de duinen op de Jan van Renesseweg, zou geen voorrang gekregen hebben van een vrachtauto, bestuurd door V. d. S. uit Scherpenzeel. De personenauto werd rechts behoorlijk beschadigd aan spatbord en deur. De vrachtwagen liep lichte materiële schade op, ter wijl er gelukkig geen gewonden te betreuren waren. DREISCHOR - De bekende Rotter damse organist Dirk Jansz. Zwart zal ook in het komende zomerseizoen een serie orgelkoncerten geven in de Hervormde Kerk te Dreischor. Het eerste koncert zal plaatshebben op dinsdag 10 juli en begint om 20.00 uur. Deze orgelbespelingen zullen wekelijks op dinsdagavond gegeven worden, vanaf 10 juli tot en met 21 augustus. De programma's zijn zeer geva rieerd; orgelwerken zullen worden gespeeld van Bach, Handel, Mendels sohn, Reger, Widor en anderen. Voor ts zullen ook bewerkingen van kora len en vaderlandse liederen worden uitgevoerd van Jan Zwart, Jan J. van den Berg, de koncertgever en ande ren. Zoals traditioneel genoemd mag worden zal de sopraan, mevrouw M. N. Coumou-Groenendijk uit Zierik zee ook dit keer haar medewerking verlenen aan het vierde koncert, na melijk dat van dinsdag 31 juli aan staande. Het programma van de eerste orgelavond op 10 juli bestaat uit wer ken van Bach, Handel, Vogel, Rinck, Jan Zwart en de koncertgever. Alle koncerten beginnen om 20.00 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Een luchtopname van de oude gemeentehaven, ten tijde dat Van Oord - Wer kendam bezig was met het karwei. Maandagmiddag werd het feit gepast ge vierd in t Veerhuis, dat na vijf en twintig jaar een einde kwam aan de groot ste .ellende" voor de bedrijven. (Foto: Delta-Phot). Waarom zou je het makkelijk doen als het ook moeilijk kan..." BRUINISSE - Het was écht feest, maandagmiddag aan de boorden van de Bruse ha vens. En een goede reden om feest te vieren was er ook: na vijfentwintig jaar onder handelen, debatteren, strijden, overleggen en het overwinnen van ambtelijke barriè res was het eindelijk zover. De Oude Gemeentehaven van het vissersdorp werd offi cieel opgeleverd. De aanpassingswerken van deze reparatiehaven werden afgerond, na een schier eindeloos tijdperk. Welgeteld zes gemeenteraden in diverse samenstel lingen hebben zich met deze zaak bezig gehouden (alleen wethouder M. J. v. d. Velde is daar nog van over èn aanwezig maandagmiddag) en achtereenvolgens vier burge meesters. De laatste uit deze rij, T. C. Hekman, toonde zich namens het gemeente bestuur een uitstekend gastheer voor een groot aantal genodigden, dat in het Bruse Veerhuis bijeenkwam om dit heugelijke feit op z'n Bru's te vieren. Op z'n Bru's wil ze gen: mèt palingbroodje, in het centrum van de visserij: het Veerhuis. Daar worden na melijk alle wetenswaardigheden van de visserij wekelijks besproken, de lokatie was dan ook met opzet hier gekozen. Toetsingskommissie Middenen Noord-Zeeland geeft groen licht ZIERIKZEE - De Stuurgroep Werkloosheid Schouwen- Duiveland en Sint Philipsland mag van de Toetsings kommissie Midden- en Noord-Zeeland vrijwilligers in zetten bij de realisatie van de kinderboerderij in de Zie- rikzeese wijk Poortambacht. Daartoe besloot de toet singskommissie in haar vergadering van donderdag 28 juni. Een en ander betekent voor bestuur van de Vereniging Kinderboerderij De Punt een belangrijke stap voor waarts in de richting van het verwerkelijken van hun plannen. De bouw van de kinderboerderij begint overigens steeds duidelijker vormen aan te nemen. Nadat ruim een week geleden de fundering voor het beheerdersonderkomen werd uit gegraven, hebben vrijwilligers vori ge week zaterdag de bekisting voor de fundering uitgezet. Het ligt in de bedoeling om nog deze week de be kisting aan te brengen, waarna kan worden begonnen met het storten van beton. Giften Ook op andere terreinen dan de (zelf-)werkzaamheid worden echter steeds meer vorderingen gemaakt, zoals bijvoorbeeld op het financieel terrein. Onlangs kreeg het bestuur van de Vereniging Kinderboerderij bericht van de Gravin van Bylandt-stichting te Den Haag. waarin een gift van 3000 gulden werd toegezegd. Een toe-* zegging van de zijde van de Stichting Sociaal en Cultureel Werk Poortam bacht leverde nog eens 2500 gulden op. Ook de Juniorkamer Schouwen- Duiveland gaat zich inzetten voor de kinderboerderij. Men heeft toege zegd te zullen zorgen voor lesmateri aal ten behoeve van de edukatieve begeleiding bij een bezoek van groe- pen scholieren aan de kinderboerde- rij. Het inzaaien van nieuw gras en de daarvoor benodigde voorbereidende werkzaamheden werden verricht door tuincentrum Braber uit Renes se. Er is inmiddels een bouwkommis- sie gevormd om de voor de deur staande aktiviteiten te begeleiden. De kommissie bestaat uit het dage lijks bestuur van de vereniging, aan gevuld met de deskundigen Peter Verton, Hans Moerman en Flip Feh- res, allen uit Zierikzee. Opening Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling om de officiële opening van de kinderboerderij te houden in septem ber van dit jaar, maar gebleken is dat deze datum niet haalbaar is. Door de sfechte weersomstandigheden van het voorjaar kon pas in mei het nieu we gras worden ingezaaid. Omdat het gras voldoende tijd moet hebben om te kunnen wortelen, is de ope ningsdatum verschoven naar het voorjaar van 1985. „Waarom zou je het gemakkelijk doen als het ook moeilijk kan". Deze variatie op een bekend gezegde zou eigenlijk met grote letters boven de haven geschreven moeten worden, omdat de totstandkoming van de aanpassingswerken niet bepaald van een leien dakje is gegaan, maar eer der een supervoorbeeld van het aan gehaalde gezegde, typisch Neder lands. „Ik heb het niet kunnen na gaan, maar het zou me verbazen dat er op het gemeentelijke vlak nog zo'n voorbeeld te vinden is, dat zo lang ge duurd heeft voor het van de grond kwam", zei Hekman, die ter ge ruststelling van de feestgangers niet de hele historie boven water bracht. Toch even in het kort een paar be langrijke gegevens uit de „roman" reparatiehaven, waarvan het laatste hoofdstuk nu uit is, inklusief het happy-end, maar wellicht komt er nog een vervolg uit in de komende ja ren. Het eerste tastbare bewijs van deze historie is gedateerd op 17 juli 1957. Voor die tijd werd veel mondeling af gedaan en derhalve niet terug te vin den in de gemeentearchieven. Het eerste officiële stuk dateert uit 1959 (9 maart) getekend door de toenmali ge burgemeester Michaëlis en sekre- taris Van der Linde, die zich later als burgemeester ook zou gaan bezighou den met de haven. Demping haven Het eerste stuk is een situatieteke ning van Rijkswaterstaat dat aan geeft op welke wijze men gaarne de demping van de oude gemeentehaven zou willen zien in verband met de uit voering van de Deltawerken. De ge meente deelde toen mee, dat de dem ping wat hen betreft drieëndertig meter verplaatst diende te worden omdat hierdoor een groter gedeelte open water verkregen zou worden in belang van de twee daaraan gevestig de machinefabrieken Maaskant en Padmos. Het is 1962 als het provinciaal bestuur van Zeeland het Bruse kolle ge er op attendeert de aanpassings werken in het kader van artikel 3 van de Deltawet te laten geschieden. Een sub-werkgroep „Havens Brui nisse" begeleidde de uitwerking van de plannen, gericht op de volledige afsluiting van de Oosterschelde. Op 27 augustus 1974 maakt het pro vinciaal bestuur gewag van de onze kerheden in de afsluitplannen en kwam een voorlopig einde aan de ak tiviteiten rond de aanpassingswer ken. De onzekerheden worden wer kelijkheid via de politieke beslissing om tot een andere afsluiting van de zeemond over te gaan, een beslissing die voor Bruinisse verstrekkende ge volgen had en tot op heden is het ein de niet in zicht. Niet oordelen Hekman: „We zullen vanmiddag het voor en tegen van deze beslissing maar niet gaan beoordelen met de wetenschap en ervaring van nu. Ja renlang had men hier plannen ge maakt voor de haven: voor niets, om dat inplaats van 1978, de Ooster- Vervolg pag. 2 GOES - De Zeeuwse Kunstkring, een vereniging van in Zeeland woon achtige en werkende kunstenaars, exposeert elk jaar tweemaal, 's Win ters in de Vleeshal te Middelburg, „Kerstsalon" geheten en 's zomers in het Gravensteen te Zierikzee. Na de restauratie van dit gebouw is het als museum ingericht en daar door als expositieruimte niet meer beschikbaar. Er is door het bestuur van de ver eniging uitgezien naar andere ruim ten. Gevonden is voor deze zomer het vroegere hotel „De Korenbeurs" aan de Markt te Goes. Makelaars Loeve uit Goes en Schulting uit Middelburg stellen ruimten in het gebouw voor deze ex positie beschikbaar, hetgeen door de vereniging van schilders, beeldbou wers en keramici dankbaar is aan vaard. De tentoonstelling gaat 6 juli open en duurt tot en met 21 juli. Bezoekuren dagelijks van 13.00 - 17.00 uur, zondag's van 14.00 - 17.00 uur en dinsdags van 11.00 - 17.00 uur. De opening is vrijdag 6 juli om 17.00 uur door de voorzitter, de heer F. G. Huber. Verwachting tot woensdagavond: Droog Droog weer en wolkenvelden, maar ook af en toe zon; minimum temperatuur rond 10, middagtempe- ratuur omstreeks 18 graden; zwakke tot matige noordwestelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 7 juli: Donderdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: n.west 3 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 20 gr. Windkracht: variabel 2 Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 22 gr. Windkracht: zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 4 juli Zon op 5.27, onder 22.02 Maan op 11.56, onder 1.01 5 juli Zon op 5.27, onder 22.01 Maan op 13.20, onder 1.18 Eerste Kwartier: 5 juli (23.04) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 4 juli 8.14 19.56 1.25 13.42 5 juli 9.00 20.55 2.19 14.38 Doodtij: 8 juli Temperatuur zeewater Schouwse kust: 14,6° C. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Woensdag blijft het waarschijnlijk overal droog, en er komt wat meer zon dan dinsdag. De wind blijft wel noordwest, maar neemt wat in kracht af, en de tempe ratuur wordt iets hoger dan dinsdag. Dit alles hangt samen met een hoge- drukgebied dat dinsdag even ten westen van Schotland lag en dat zich naar Engeland uitbreidt. Ook in veel andere delen van Europa is het niet warm, voor temperaturen boven de twintig graden moeten we naar zuid- Frankrijk en de rest van zuid-Euro pa. Maar in die landen komt de tem peratuur dan ook vaak boven de der tig graden, vooral in het binnenland. WN: UTRECHT - In verband met de te verwachten verkeersdrukte in de schoolvakanties in een groot deel van het land, heeft Veilig Verkeer Nederland (VVN) een waarschuwing doen uitgaan naar de vakantiegan gers die van plan zijn surfplanken of fietsen op hun autodak te vervoeren. „Neem niet meer dan twee surf planken of drie fietsen mee op het dak en zorg dat alles goed vast zit", zo laat WN weten. Volgens de organisatie zijn er surf- dragers in de handel die niet bestand zijn tegen een kleine botsing of tegen stevig remmen. Ook komt het, aldus de VVN, geregeld voor dat nietsver moedende automobilisten hun dak- last bij een snelheid van 80 of 100 ki lometer per uur gewoonweg verlie zen, omdat de imperials niet goed be vestigd waren. VVN raadt iedereen met bagage op het dak aan, de be vestigingen onderweg regelmatig te kontroleren. Advertentie Voor al uw SPORTIEVE VAKANTIES b.v. fiets-, kano- en huifkar- reizen en windsurfvakan- ties in eigen land ar uw dStifr) reisburo REISBURO APPELMARKT 21 ZIERIKZEE - TEL. 01110 5036

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1