„Gouden handen" vervaardigden schitterende scheepsmoddellen Koude schotels na een dagje strand Vele strandhokjes vernield in Renesse Stilte, pas getrouwd Raadsleden zwijgen over brief van Braks Kleuters en bejaarden vierden sprookjesfeest MIDDEN MIDDENSTAND Surfer bij Brouwersdam overleden nooqdwclü: DRUKKERIJ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - Maandag 2 juli 1984 Nr. 23549 3 De drie „motoren" van de expositie bij hun werk. Links H. Hoogerheide, midden C. de Keijzer en rechts A. Vane. Nieuwe expositie in Bru's gemeentehuis BRUINISSE - ,,Ik heb het al eens meer gezegd: het wordt een steeds groter probleem om telkens bij het nieuwe kwartaal iets te vinden voor deze driemaande lijkse expositie. Daarom des te meer waardering en lof voor gemeentesekretaris B. de Groot en de heer Ge braad, die met grote bezieling en doorzettingsvermogen er in slagen iets aantrekkelijks te vinden voor deze hal. Het sukses staat vast: deze expositie is op voorhand al geslaagd". Woorden van burgemeester T. C. Hekman vrijdagmiddag in het gemeentehuis gesproken bij de opening van de zoveelste expositie in de hal van het ge meentehuis. WESTENSCHOUIVEN - Ook in Westenschouwen wordt ingespeeld op de behoeften van de toeristen, die deze maandanen massaal Schouwen- Duiveland bevolken. Na een dagje strand is de animo tot boodschappen doen en koken meestal niet zo groot, dachten Vera Hoeneveld en André Grönefeld uit Westerschouwen. Daarom maaken zij van het zaaltje bij hun restaurant „Westenschouwens Welvaren" een sfeervolle exotisch ingerichte ruimte die in de zomermaanden 's avonds van zes tot elf uur aan hongerige toeristen de gelegenheid biedt om zich tegoed te doen aan zo'n 25 verschillende gerechten voor één vaste prijs. Na een (warme) stranddag staan de koude schotels klaar. „Het grote voordeel is dat er geen wachttijden zijn bij deze manier van eten. Men komt binnen en kan gelijk beginnen", vertelde de 31- jarige initiatiefneemster met een gebaar naar de met riet overkapte ta fel. Daar staan de vele koude schotels kleurrijk en uitnodigend op gesteld. Vlees, vis, allerlei salades waaronder vegetarische maar ook taart, fruit, Franse kaas en tutti frutti met rum en vla. „De mensen kunnen ook soep krijgen", aldus de 22-jarige André, die het exotische interieur realiseerde en samen met Vera de zaak runt. Strand Het 400 jaar oude pand waar de eetgelegenheid in gehuisvest is, ligt slechts driehonderd meter van het strand. De openingstijden zijn be wust gekozen. „De Nederlandse toeristen willen om een uur of zes eten hebben", vertelde Vera hierbij sprekend vanuit haar ervaring met INDE restaurant „Westenschouwens Welvaren" waar zij sinds 1980 de scepter zwaait. „De Duitse gasten eten nogal laat". Hoe dan ook, speciaal voor al deze toeristen is er sinds 30 juni „De Schouwenaar", waar na een warme - of minder warme - dag de koude schotels klaarstaan. Dit keer een kleine tentoonstelling van het werk van eigen Bruse inwo ners, die duizenden uren gestoken hebben in het vervaardigen van scheepsmodellen (elf stuks) met het oog op de naderende Visserijdagen. Twee van de modelbouwers waren op uitnodiging aanwezig bij de ope ning: de heren A. Vane en C. de Keij zer. Voorts waren de drie ere-burgers van de gemeente in de hal: de heren T. H. Kik, S. A. Jumelet en de bijna 90-jarige P. L. Krepel, alsmede voor zitter van de visserijvereniging „Al gemeen Vissersbelang", H. Hooger heide, die de organisator van deze ex positie is. Gouden handen De scheepsmodellen kwamen in de plaats van de professionele expositie van Alexandra en Joop van Ulden met hun schitterend keramisch werk. Maar Hekman toonde zich zeer tevreden dat het onderwerp dat zeer nauw met het ontstaan en bestaan van de visserijgemeente betrokken is, visserij en scheepvaart (en niet te vergeten de veerpont), nu vertegen woordigd is in het gemeentehuis. „Wie de moeite neemt te bezien wat amateurs in hun vrije tijd gewrocht hebben, zal verbaasd en verwonderd zijn. Tot in de kleinste details is in deze schepen alles nagemaakt. Wer kelijk uniek", aldus Hekman. „Als je zo kreatief bezig kunt zijn, is dat om jaloers op te zijn. Het zijn mensen- met gouden handen". Mocht het met de scheepsbouw in Bru er niet zo rooskleurig voorstaan: in de hal is daar niets van te merken. Vane heeft in z'n eentje (1500 uur) de nieuwbouw van de grootste kotter, de Bru-51 voor zijn rekening geno men, van tekentafel tot en met het vaarklaar maken. Want deze kotter is radiografisch bestuurbaar, evenals nog ankele scheepsmodellen uit het gemeentehuis. De Bru-51 is overigens geheel aan de fantasie van de bouwer ontspro ten, het is geen bestaand schip. Vane maakte hem in de avonduren en op de zaterdagen. Zijn eerste schip was de Willem Ruys", die hij bouwde toen hij twintig jaar was. Ook deze Ruys staat te pronken in de hal, op schaal 1 200 nagemaakt. Hoogaars Verder is er nog de Bru 112, een po lyester model, afgestaan door L. M. Hijbers uit Bru. Een echte Hoogaars is er van J. J. de Waal, gebouwd door broer M. de Waal is eveneens te vin den in de hal van het gemeentehuis. Een van de pronkstukken is echter naast de Bru-51 van Vane, de veer pont Zijpe waar de bouwer anderhalf jaar over heeft gedaan. Het bijzonde re hieraan is, dat C. de Keijzer ais ka pitein heeft gevaren op dit schip, hij is 46 jaar bij de R.T.M. in dienst ge weest. „Ik heb het schip altijd willen bou wen na m'n pensioen. Toen ik in '80 in de VUT ging ben ik meteen begon nen", zegt De Keijzer, die overigens nu niet stil zit maar met een model van de minister Lely bezig is. Ook een man met „gouden handen", zoals de burgemeester het typeerde. Ere-burger Krepel sprak tot slot van de korte openingsplechtigheid zijn komplimenten aan de bouwers uit. (vervolg van pagina 1) toe strekkend voorstel aangekocht van het Waterschap Schouwen-Dui- veland voor een prijs van 2,50. Meeuwsen had er al een bestemming voor en wilde een startende onderne mer daarin laten trekken. Hekman vond de ruimte echter te klein en wist te vertellen dat er inmiddels al andere gegadigden zijn. S.G.P.-er Slingerland wilde weten of er een onderhoudsrapport was, omdat de gemeente nu juist van een groot landhuis af is (het voormalige gemeentehuis) en nu niet weer met een onderhoudsvol objekt moet blij ven zitten. Maar, volgens de raads voorzitter maakte het huisje een „stevige indruk". De koop kan door gaan. De voltallige S.G.P.-fraktie sprak zich uit tegen het voorbereidings- besluit voor de vestiging van een kampeerterrein in het rekreatiege- bied van de Groeneweg. Een kam peerterrein voor toeristisch kampe ren met vijftig plaatsen. De overige raadsleden gingen akkoord. Naïef „Nogal naïef" vond raadslid Vonk de rekenfout van het sekretarieper- soneel betreffende de aanschaf van persluchtapparatuur voor de brand weer, waarvoor de raad een aanvul lend krediet beschikbaar moest stel len van 880,70. Voor de rest van de raadsagenda toonde de raadsleden zich zeer volg zaam en besloot met algemene stem men zonder verdere diskussie tot de reeds gemelde punten. Bij de ingekomen stukken nog wel twee diskussiepunten: het voorstel van de Stichting voor Ekonomische Ontwikkeling Zeeland om éénmalig het voordelig exploitatieoverschot niet uit te keren aan de deelnemende gemeenten maar het bedrag in kas te houden. Alle fraktiewoordvoerders toonden zich tegen de gevolgde werk wijze, maar dat had geen zin omdat de Stichting in de vergadering al hiertoe heeft besloten. Wel drong men aan om in het vervolg de statu ten te handhaven. Zout-zoet Verder nog een brief van de Raad van de Waterstaat met betrekking tot de keuze zout of zoet water in het Grevelingenmeer. De raad sprak zich in september '83 al uit voor een zoute Grevelingen en wenste daar niets meer aan toe te voegen, al vond Hou tekamer (S.G.P.) de redaktie van het antwoord van b. en w. te zwak op het punt „opgewekte verwachtingen voor de landbouw"! Het moest zijn: „beloofde of toegezegde verwach ting". De raad ging hiermee ak koord. Niet naar Chinees Bij de rondvraag wilde raadslid Vonk weten van de voorzitter waarom het kollege heeft geadvi seerd niet naar de opening van het Chinees-Indisch restaurant te gaan en er wél wethouder H. Schot ge weest was. De voorzitter legde uit, dat nog niet alle vergunningen in het bezit zijn van de familie Dan, en het daarom gebruikelijk is dat de ge meenteraad of het kollege niet offi cieel vertegenwoordigd is bij een der gelijke opening, vandaar het drin gend advies aan de raad destijds. De heer Schot in zijn antwoord (de burgemeester was toen met vakan tie): „Ik liep er toevallig langs en dacht ik ga eens kijken. Ik ben dus op persoonlijke titel binnen geweest en niet als wethouder of loco burgemeester". Vonk vond dit een onbevredigd antwoord en vond dat de wethouder- er niet had moeten zijn. Wij niet, hij wel! Houkamp wist ter aanvulling nog te vertellen dat de saté goed smaakte! (was er dus ook geweest). Nog voor negen uur werd de openba re raadsvergadering gesloten, tot een ieders verbazing. SCHARENDIJKE - De 42-jarige Günter Mappes uit Dusseldorf (W.D1.) is vrijdagmiddag aan de ge volgen van een zwak hart overleden. Omstreeks 14.30 uur werd Mappes aan de buitenzijde van de Brouwers- dam plat op zijn surfplank aange troffen door mede-surfers. De toege paste reanimatie hielp niet en het slachtoffer werd per ambulance naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee vervoerd. Het slachtof fer was hartpatiënt. Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel.:01116-2459 RENESSE - Schouwen- Duiveland is het afgelopen weekeinde weer slachtof fer geworden van een groot aantal vernielingen in ver schillende plaatsen. In de nacht van zaterdag op zondag zijn bij de duinovergang Wilhelmina- hoeve te Renesse tien strandhokjes vernield. De daken werden eraf geslagen, de deuren en sloten ver nield. De eigenaar is J. V. uit Renes se. De schade bedraagt f 1000,—. In de hokjes stonden zestien strandstoe len en enkele windschermen. Deze at tributen werden op een hoop gegooid en in bra d gestoken, getuigen signa leerden een achttal jongelui. De Rijkspolitie verzoekt mensen, die in lichtingen kunnen verschaffen, zich in verbinding te stellen met het bu reau in Zierikzee. Tel. 01110-4055. In dezelfde nacht vond bij duin overgang Zeerust te Renesse een groot barbecuefestijn plaats door elf studenten van de TH te Delft. In de papierbakken werd een barbecue ge maakt. De initiatiefnemers voor dit nachtelijke vuur waren J. T. (19) en P. H. (19). De schade, f 10,—, werd ter plaatse voldaan. Uit de strandhokjes 35 en 37 ter hoogte van de Luieweg te Renesse werden in die nacht badspullen en windschermen gestolen. De spullen van nummer 35, eigenaar J. V. uit Re nesse, hadden een waarde van f 565,—. De spullen uit nummer 37, eigenaar Y. v. D. uit Den Bosch, wa ren f 350,— waard. Aan de Hogezoom te Renesse heb ben onbekenden zondagnacht om 05.00 uur vernielingen gepleegd aan twee auto's en een telefooncel. Van de cel werd de hoorn vernield. Bij de auto van J. Z. uit Delft werd de voor ruit ingeslagen en bij de auto van P. L. uit delft werden zowel de voor- als achterruit vernield. Bierfles In de nacht-van zaterdag 30 juni vond bij camping Duinhoeve te Haamstede een woordenwisseling plaats tussen inzittenden van een au to en enkele Voorbijgangers. De inzit tenden van de wagen, bestuurd door K. K. uit Nijmegen, riepen in het wil de weg allerlei uitlatingen, niet naar een speciaal persoon, maar meer in het algemeen gericht. Enkele voor bijgangers voelden zich aangespro ken en duwden een bierfles tussen het op een kierstaande portierraam en het portier. De ruit raakte ver nield. In Zierikzee werd in de nacht van zaterdag op zondag een winkelruit bij Raayen-Mol vernield. De schade is niet bekend. Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) 1 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W. BRUINISSE - Een sprookjesachtig samenzijn beleefden de kleuters van de kleuterschool ,,d' Eerste Stap" en de bewoners van „In 't Opper" vorige week donderdag. In een bonte stoet van kabouters, feeën en andere sprookjesfigu ren beeldden de kleuters bijzonder origineel de bekende sprookjes zoals rood kapje, Klein Duimpje en Sneeuwwitje uit voor de bejaarden die zich erg goed amuseerden. De moeders en jufs hadden dan ook erg veel werk van de kleding gemaakt en voor de gelegenheid zichzelf ook in het sprookjespak gehesen. De school werd door de direktrice, mevrouw N. J. Bal, hartelijk welkom ge heten en door de vertederde oma's en opa's met limonade en snoep verwend. Het werd een leuke ongedwongen ochtend vooral omdat de kleuters er weken lang aan gewerkt hadden en voor elke bejaarde een kadootje hadden ge maakt. Het was een paddestoel met gaten in de hoed waar pennen in gezet kunnen worden. De hoor Boogert, die ooit eens de poppenhuizen voor de school maakte, be dankte namens de bewoners de kinderen en jufs voor het kleurrijke schouwspel wat ze hadden geboden. Terug op school werden er spelletjes gedaan en deden ze zich tegoed aan de kleine honderd bolussen die mevrouw Oomens had gebakken. Na het eten verscheen er een heuse grootmoeder die nog niet helemaal opgeknapt was van het verblijf in de buik van de wolf. Gelukkig liep voor oma en Roodkapje, on danks de plaagfee Tureluur, alles goed af. Met luid toeterende auto's werden de kinderen, na een rondrit door Bru, veilig thuisgebracht. „Al met al was dit schoolfeest een echt sprookjesfeest, mede door de vele hulp die door de ouders werd gegeven", aldus een tevreden kijkende juf Ste- ketee. RENESSE - Petra en Leo Lemson hebben een wel heel aparte manier bedacht om de voorbijgangers te attenderen op hun nog prille huwelijk. Vrijdag trouwden ze en om de eerste paar dagen in alle stilte en rust door te kunnen brengen werden enkele lakens aan elkaar gestikt. Met grote letters stond er in twee talen te lezen: Stilte, Petra en Leo zijn pas getrouwd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3