Wim Boot schrijft boekje over stoomboten Schouwen-Duiveland Samenwerkingsschool in Zonnemaire lijkt op dit moment onmogelijk Positief advies over herbestratingen DE ZIERIKZEESCHE COURANT In opdracht van Slavenkas H. Schreurs benoemd tot hoofd school De Schelphoek von oeveren reizen WA> IRjh P£ Bitr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kabbelaarsbank Kom Oosterland Informatiesysteem Avondvierdaagse Men is begonnen met het aanleggen van Met algemene stemmen heeft de gemeen- Gedeputeerde J. B. Ventevogel heeft don- Onder begeleiding van de Koninklijke Mu- verscheidene akkommodaties voor surfers teraad van Duiveland het bestemmingsplan derdag in Renesse het WV-logiesInforma- ziekvereniging „Witte van Haemstede" op de Kabbelaarsbank. (Pag. 2). „Kom Oosterland" aangenomen, (pag. 3). tiesysteem officieel in gebruik gesteld, stapten 325 wandelaars naar de finish van (Pag. 4). de Burgh-Haamsteedse Avondvierdaagse. (Pag- 7). VRIJDAG 29 JUNI 1984 140ste jaargang Nr. 23548 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1B89) In het noodzakelijke eenheid, in het twijfelach tige vrijheid, in alles echter liefdevolle ver draagzaamheid. Petrus Meldenius. RavenstraatEngelse Kade en Karsteil ZIERIKZEE - De commissie publieke werken van de gemeente Zierikzee heeft in haar vergadering van donderdag 28 juni positief geadviseerd ten aan zien van de herbestrating van enkele straten in het centrum van Zierikzee. Het betreft, in volgorde van prioriteit, de Ravenstraat (het straatgedeelte tus sen Pieterseliestraat en Schuttershofstraat), de Engelse Kade (vanaf de brug bij de Zuidhavenpoort tot aan de loswal) en het Karsteil (het gedeelte tussen Kapellestraat en Nieuwe Haven. Het stoomschip Zeeland van Kloos Alblasserdam aan het Luitje te Zierikzee. ZIERIKZEE - De Slavenkas Zierikzee heeft opdracht gegeven een hoekje samen te stellen over de stoomboten op Schouwen-Duiveland, buiten die van de R.T.M. Deze opdracht werd verstrekt aan de heer W. J. J. (Wim) Boot uit Medemblik, die zich uit hoofde van een - uit de hand gelopen - hobby uitputtend met deze materie heeft bezig gehouden. Het lijntje tussen Wim Boot en Schouwen- Duiveland is niet moeilijk te raden: Zijn vader kwam uit Brouwershaven en reeds als kind bracht hij hier elke va kantie door, want deze regio boeide hem. Er boeide hem echter nog meer: de stoomvaarthistorie. Hij heeft inmid dels acht publikaties over dit onder werp op zijn naam staam, waaronder een boekje over de stoomvaart van en naar Texel en een boekje over de Urker Boot. Vorig jaar verscheen van zijn hand het werk: „Tramboten van de R.T.M." bij uitgeverij de ALK. Een publikatie over de overige stoomlij- nen op Schouwen-Duiveland acht Wim nu dan ook een logisch vervolg. Hij schrijft dit boekje nu, zoals ge zegd, in opdracht van de Slavenkas, die het in januari 1985 zal gaan pre senteren. Dit boekje zal de stoomvaart tus sen Zierikzee en Middelburg en tus sen Zierikzee en Rotterdam beschrij ven. Hoewel Wim al een heel eind ge vorderd is met het verzamelen van het benodigde materiaal, vertoont zijn onderzoek toch ook nog hier en daar hiaten, die hij graag opgevuld zou zien. Tot 1912 Over de stoomvaartlijn Zierikzee- Middelburg, destijds al sterk gesub- sidiëerd door de provincie, is heel wat bekend. In 1912 nam de provin cie deze stoomvaart over en daar stopt dan ook Wim's onderzoek, want over de provinciale stoomboten is in het recente verleden al heel wat geschreven. BURGH-HAAMSTEDE - De heer H. Schreurs uit Haamstede is tijdens de extra raadsvergadering van de ge meente Westerschouwen, donderdag avond, benoemd tot hoofd van de openbare lagere school De Schelp- hoek te Serooskerke. De andere kan didaten waren P. J. Noorlander uit Dalfsen en F. P. Pul uit De Bilt. Schreurs is de opvolger van H. W. Rösken. Mej. K. Beije werd unaniem be noemd in vaste dienst aan de openba re lagere school De Kirreweie te Haamstede. Het afgelopen school jaar was zij verbonden aan de lagere school te Noordwelle. De andere kan didaat was H. Schreurs. Wat betreft de andere lijn: Zierikzee-Rotterdam tast Wim op sommige punten nog in het duister. Vooral de periode voor 1900 behoeft nog nadere gegevens. Ieder, die ze kunnen verstrekken, hoe klein ook, wordt uitgenodigd dit mede te delen aan de heer H. Uil, streekarchivaris van het Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Phi- lipsland, tel. (01110)-3151. De oorzaak van het slechts moei zaam kunnen verwerven van gege vens is gelegen in het feit, dat een in dit opzicht belangrijk archief van de Zierikzeese Stoomvaart Maatschap pij in 1901 in de oude gasfabriek ge heel werd verbrand. Men wilde in die tijd blijkbaar „schoon schip" maken. De Zierikzeesche Stoomvaart Maatschappij werd in 1846 opgericht door enkele gemeenschappelijke kustvissers. Een oude stoomboot werd opgekocht en voorzien van de naam „Stad Zierikzee". Of die schuit het werkelijk dertig jaar heeft volge houden is niet bekend. In elk geval is wel zeker, dat in 1876 de tweede „Stad Zierikzee" werd gebouwd. Direkteur uitgetreden Vervolgens ontstonden moeilijkhe den in de top van de Zierikzeesche Stoomvaart Maatschappij: direkteur Van Gastel stapte op en ging zijn voormalige maatschappij konkur- rentie aandoen met het stoomschip „Zeeland", een boot van Kloos uit Alblasserdam (het huidige konstruk- tiebedrijf). Later werd de „Zeeland" echter opgekocht door de Zierikzee sche Stoomvaart Maatschappij, maar Van Gastel bleef van zich doen spre ken. Hij keerde terug met een schroefboot, waar aanzienlijk wat kapitaal van Van der Schuyt uit Rot terdam in zat (tegenwoordig het bin- nenvaartbedrijf van Nedlloyd). Wim Boot heeft - zij het fragmenta risch - kunnen achterhalen, dat er in die bloeiperiode voor de stoomvaart, zo rond 1880, nog meer konkurrentie in deze regio bestond. Zo onderhield ook een Schiedamse „jeneverbaron" een stoomvaartlijn tussen Schouwen-Duiveland en Rotterdam. De bloeitijd duurde niet zo lang en direkt daarop sloeg de malaise in de stoomscheepvaart toe, in deze regio vooral ten gevolge van de landbouw- krisis, terwijl het verval van Dor drecht hier ook zijn invloed deed gel den. De schrijver van het boek meent, dat uitsluitend konkurrentie- overwegingen ten grondslag lagen aan het besluit van de Zierikzeesche Stoomvaart Maatschappij om in 1904 nog een nieuwe „Stad Zierikzee" te bouwen. Van Gastel bleek uiteinde lijk toch de langste adem te hebben, hoewel hij uitsluitend met kapitaal van Van der Schuyt kon blijven va ren. In 1907 kocht Van der Schuyt de Zierikzeesche Stoomvaart Maat schappij op. Het archief van het im perium Van der Schuyt, dat wellicht belangwekkende gegevens had kun nen bevatten, ging verloren in mei 1940 tijdens het bombardement op Rotterdam. Komst R.T.M. Overigens was het Van der Schuyt- bedrijf op Schouwen-Duiveland na die overname van de Zierikzeesche Stoomvaart Maastchappij niet zo'n lange toekomst meer beschoren. In 1900 deed de R.T.M. haar intrede en die kocht in 1917/1918 zowel dienst als schepen op. Het door de Slaven kas uit te geven boekje zal dan ook omstreeks die periode eindigen. „Het boekje komt er in elk geval", laat Wim Boot weten. Het hem nu be schikbare materiaal zou toereikend zijn, maar voor een duidelijker over zicht zou hij graag meer gegevens en materiaal tot zijn beschikking heb ben; vooral van voor 1900, zoals vrachtlijsten en staten met tarieven. De naam Van Gastel van destijds blijkt, volgens natrekkingen, geen relatie te hebben met de mensen nu in deze regio. Volgens Wims gegevens is de gehele familie Van Gastel destijds naar Brabant en omstreken getrokken. Hij hoopt de tekst voor zijn boek in september dit jaar ge reed te hebben. Het boek wordt ge drukt bij Lakenman Ochtman b.v. en het zal, zoals gezegd in januari volgend jaar worden gepresenteerd. Deze prioriteitsstelling vond plaats aan de hand van een door de dienst gemeentewerken opgestelde lijst van het stratenpatroon dat voor herbestrating in aanmerking komt. Voor de drie genoemde straat-delen is een krediet nodig van 84.000,—, dat volledig kan worden gehaald uit de reserveringen. Kommissievoorzitter P. de Rijke en de direkteur gemeentewerken, de heer D. D. J. van der Poel, hadden voorts nog een voorstel ten aanzien van de herbestrating van vier andere straten of delen daarvan. Dat zijn achtereenvolgens het gedeelte Meelstraat tussen de Dam en de Pa ternosterstraat, het gedeelte Meelstraat tussen de Kinderstraat en de Varremarkt, de Brauwstraat tus sen de Mulockstraat en de Huy- bertstraat en tot slot de Hoge Mo lenstraat tussen 't Vrije en de B aster straat. Huiswerk De kommissie-leden besloten om ten aanzien van de laatste vier stra ten het voorstel mee naar huis te ne men om daar in een volgende kom missievergadering op terug te ko men. Het advies voor de eerste drie straten werd gegeven om te zorgen dat de voortgang van de bestratings- Advertentie Nu GOEDKOOP NAAR LONDEN met de Lon den Express van Hol land International. Retour f 150,— p.p. Enkele reis f 80,— p.p. Busreis inclusief overtocht Zeebrugge-Dover. mWÊ REISBURO: APPELMARKT 21 ZIERIKZEE -tEL. 01110-5036 BROUWERSHAVEN - Een samenwerkingsschool - tussen de C.N.S. en de openbare lagere school - in Zonne maire zit er op dit moment niet in. Deze konklusie trekken B. en W. van Brouwershaven uit een op 19 juni jongstleden gehouden gesprek met het bestuur van de Christelijke Nationale School. Het pro bleem is, dat kinderen van alle gezindten best de lessen op de C.N.S. kunnen volgen, maar hun ouders kunnen geen lid worden van de Vereniging. Dan zou het bestuur eerst de statuten moeten wijzigen en dat vindt het een onmogelijke zaak. Op die manier kunnen de betreffende ouders dus geen zetel in het schoolbestuur krijgen. geplaatst wordt, omdat 15 juli uit sluitsel moet worden gegeven aan G.S., en omdat het bestuur van de Christelijk Nationale School op dit moment bij zijn standpunt blijft. „Dan is er op dit moment geen ande re konklusie mogelijk", stelde zij. Een standpunt waarbij de WD- fraktie zich bij monde van de heer J. Goemans aansloot. B. en W. zullen de raad nader over hun aktiviteiten in deze zaak informeren, wanneer ook de betrokken instanties - de Mede zeggenschapsraad Openbaar Onder wijs te Zonnemaire en de Advies kommissie voor Onderwijs - zijn in gelicht. Deze gegevens werden de raadsle den van Brouwershaven donderdag- Wethouder Loschacoff: „Voor tiet blok....". avond verstrekt tijdens de raadsver gadering. De kwestie wordt een drin gende en aktuele zaak, omdat B. en W. kort geleden een brief ontvingen van Gedeputeerde Staten van Zee land waarin het aantal Openbare Ba sisscholen in de gemeente Brouwers haven per 1 augustus 1985 wordt vastgesteld op drie. Voorts dringen G.S. aan op rapportage - voor 15 juli aanstaande - over de voortgang van het overleg dat sinds 1983 met het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonder wijs te Zonnemaire wordt gevoerd. R. J. van der Wekken (CDA) vond het een veel te premature konklusie om nu al te stellen dat een samenwer kingsschool onmogelijk zou zijn. Voor het blok Wethouder van onderwijs S. Loschacoff-de Kanter liet weten dat het kollege min of meer voor het blok werkzaamheden niet in gevaar zou komen. Omdat in totaal op de post reserve ring bestratingen een bedrag van ruim vier ton staat kunnen de totale kosten van ongeveer 290.000 gulden voor de zeven genoemde straten daaruit worden gedekt. De kommissieleden waren het met wethouder De Rijke eens, dat het niet verstandig js om de gehele reser- veringspost te souperen, teneinde eventuele onverwachte situaties fi nancieel het hoofd te kunnen bieden. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's. Verwachting tot zaterdagavond: Af en toe zon Mogelijk een bui, maar ook af en toe zon; minimumtemperatuur om streeks 9, middagtemperatuur onge veer 17 graden; matige noordwesten wind, aan de kust en op het IJssel- meer af en toe krachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 3 juli: Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: n.west 3 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: n.west 3 Dinsdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: n.west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 30 juni Zon op 5.24, onder 22.03 Maan op 6.17, onder 23.43 1 juli Zon op 5.24, onder 22.03 Maan op 7.37, onder 2 juli Zon op 5.25, onder 22.03 Maan op 9.03, onder 0.17 Eerste Kwartier: 5 juli (23.04) EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 5.08 16.50 10.32 23.01 17.28 11.16 23.46 18.14 12.06 R. J. v. d. Wekken (CDA): Konklu sie te prematuur...." HOOG Zierikzee 30 juni 1 juli 5.58 2 juli 6.42 Springtij: 1 juli HET WEEKOVERZICHT DE BILT - De koude lucht uit noor delijke streken heeft nu het noorden van de Balkan, de Alpen en de Pyre neeën bereikt. Ten zuiden daarvan is het nog warm en zomers. In de over gangszone met koude lucht komen onweersbuien voor. Bij ons wordt de koude lucht via de Noordzee aangevoerd, waardoor de temperatuur overdag niet veel meer dan zeventien graden wordt. Er zal morgen af en toe zon zijn, maar de kans op een bui blijft aanwezig. Nog steeds wordt de circulatie in onze omgeving beheerst door een om vangrijk lagedrukgebied boven Scandinavië en een hogedrukgebied ten westen van Ierland. Er zijn enige aanwijzingen dat dit laatste in het weekeinde wat dichterbij zal gaan komen. De veranderingen gaan ech ter uiterst traag en zullen waar schijnlijk pas begin komende week resulteren in wat meer zon en iets ho gere temperatuur. DEN HAAG - Alle inkomensgren zen, waar beneden iemand in aan merking kan komen voor de aan schaf van premiekoopwoningen, moeten dit jaar met tienduizend gul den worden verhoogd. De Tweede Kamer heeft zich hiervoor donder dag uitgesproken door de aanvaar ding van een motie van de VVD. Die werd gesteund door PvdA, EVP, Scholten-Dijkman en de Centrum partij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1