Eerste paal uitbreiding Brouwse Bostonpleinkerk Bestand twee- en driekamer woningen drastisch verhogen 'Terugploegmaatregel' moeizaam inpasbaar GS bezorgd over levensvatbaarheid lagere scholen Beleid Woningbouwvereniging Beter Wonen: Direkteur Beter Wonen": Video-recorder Visserijmuseum Politiepost Scharendijke al druk in gebruik fietspad Eeuvelsweg ZIERIKZEE - Slechts 344 van de 3088 woningen van Woningbouwvereniging Beter Wonen zijn twee- en drie kamerwoningen ofwel 11%. Dit percentage dient te wor den opgevoerd tot 60%. Dit staat vermeld in het jaar verslag over 1983 van de woningbouwvereniging, dat maandagavond tijdens een openbare vergadering van de Verenigingsraad in het „Huis van Nassau" werd vast gesteld. Door de verwachte geringe groei van het woningbestand in de komen de jaren en de gelijktijdige snelle toe name van het aantal een- en tweeper soonshuishoudens (met inbegrip van bejaarden) mogen, volgens Beter Wo nen geen kansen verloren gaan om de samenstelling van het woningbezit beter op de geringere gezinsgrootte af te stemmen. De woningbouwvereiging moest echter konstateren, dat nog niet alle gemeentebesturen hiervan voldoen de bleken doordrongen. Er wordt in het jaarverslag op gewezen, dat de wens om in de vele dorpen op Schou wen-Duiveland gezinswoningen te bouwen, met als doel de scholen en winkels te ondersteunen, door enke le gemeenten nog steeds werd bena drukt, zelfs als woningzoekenden ontbraken. „Daarnaast werden door beleggers plannen ontwikkeld tot het bouwen van grote gezinswoningen te Zierik- zee, waaraan al een overschot bestaat", aldus het jaarverslag. Verruiming mandaat In het kader van boven geschetste situatie werd de Verenigingsraad maandagavond met het oog op moge lijke ontwikkelingen in de toekomst een voorstel voorgelegd. Het bestuur was van mening, dat de woning bouwvereniging de mogelijkheid diende te krijgen om zonodig het overschot aan grote woningen bij leegkomen door verkoop uit het huurwoningbestand af te voeren, te neinde op die manier het resterend bestand beter af te stemmen op de ge zinsgrootte. Het huidige beleid ten aanzien van verkoop huurwoningen is erop gericht geen (bewoonde) wo ningen aan de bewoners te verkopen. Een uitzondering daarop vormen de zogenaamde geschenkwoningen, die binnen de door het ministerie gestel de kriteria aan de bewoners verkocht kunnen worden. Het bestuur stelde de Verenigings raad voor dit beleid te handhaven, maar daarnaast het bestuur te mach tigen om bij strukturele leefstand van leeggekomen grote woningen, die niet aanpasbaar blijken aan de vraag naar een kleine goedkope wo ningen, de mogelijkheid tot verkoop na te gaan en de gemeenten te verzoe ken aan dit beleid medewerking te verlenen. Beter Wonen-voorzitter de heer F. K. Vos onderstreepte voor al le duidelijkheid nog de aksenten, die in dit voorstel werden ingebouwd. De verenigingsraad kon zich er una niem mee verenigen. In het jaarverslag werd verder in gegaan op de woningverbetering. De bijdrage uit de algemene bedrijfsre- serve bedroeg tot en met 1983 voor de 106 ingrijpend verbeterde woningen in totaal 220.000,— per jaar, ofwel 173,per woning per maand. Beter Wonen wijst erop, dat om deze tekor ten te kunnen blijven bijpassen, het noodzakelijk blijft om jaarlijks evenveel woningen te vervangen of nieuw te bouwen als dat er ingrij pend verbeterd worden. Gering kontingent Het kontingent voor de verbete ring van woningen was echter zo ge ring, dat slechts een fraktie van het voorgenomen aantal woningen zou kunnen worden verbeterd. De ver enigingsraad besloot daarop om 776.000,— uit de algemene bedrijfs- reserve extra ter beschikking te ste len om de kontinuïteit van het verbe terprogramma veilig te stelen. ,,De noodzakelijkheid van het beschik ken over voldoende reserve bleek daarbij opnieuw", aldus het jaar verslag. Tegelijkertijd konstateert Beter Wonen, dat de toevoeging aan de re serve achterbleef bij dat wat moge lijk en wenselijk was. ,,Dit gebeurde doordat andere instellingen mede werking van de gemeente Zierikzee kregen om huurwoningen te bouwen, die Beter Wonen eveneens tot stand zou hebben kunnen brengen. Juist nieuwe woningen dragen bij aan de reserves die weer nodig zijn voor het verbeteren van het oude woningbe zit", aldus een wat verbitterde konstatering in het jaarverslag. Opgemerkt wordt verder, dat door herverdeling van kontingenten later in het verslagjaar met een kleinere onttrekking aan de reserves kon worden volstaan. ,,Dit was zeer wel kom omdat de bedrijfsreserve nau welijks uitkwam boven de mini mumreserve volgens de door het Kijk voorgeschreven toetsingsmethodiek. Geen voorwaarden Melding wordt in het verslag ook gemaakt van een nieuw probleem voor de woningbouwvereniging, doordat de minister van volkshuis vesting bevolkingsgroepen vaststel de, waaraan geen voorwaarden van ekonomische- of sociale gebonden heid mogen worden gesteld voor het toewijzen van woningen. ,,Bij toe passing van vestigingsvrijheid op een gebied waarvan de groei be heerst wordt, lopen de eigen bevol king en woningzoekenden met bin ding, het risiko in de knel te komen", vreest Beter Wonen. Er wordt op gewezen, dt het nieuw- bouwkontingent voor Schouwen- Duiveland ook in 1983 weer niet aan sloot bij de nieuwboüwbehoefte. An dere delen van Zeeland, waarvan de huurwoningenmarkt reeds in even wicht was, kregen daarentegen nog steeds kontingenten huurwoningen toegekend. Volgens Beter Wonen groeide hier door het gevaar, dat Schouwen-Dui veland in de toekomst nog minder kontingent zal krijgen als in Zee land, provinciaal gezien, een over schot aan huurwoningen zoü ont staan. Het geringe nieuwbouwkontingent noodzaakte Beter Wonen opnieuw tot het knippen in reeds kleine bouw plannen en veroorzaakte uitstel van het uit 1979 daterende plan voor de bouw van 57 woningen te Zierikzee, waarin naast passieve zonne-energie en zware warmte-isolatie, ook een nieuwe ketel is voorzien voor lucht- verwarming, ventilatie, warmtete- rugwinning en warmwatervoorzie ning. ZIERIKZEE - De „terugploegmaatregel" blijkt moei zaam inpasbaar in een regio als Schouwen-Duiveland. Dit bleek uit mededelingen van Beter Wonen-direkteur ing. Ph. H. van Doorne, maandagavond tijdens een open bare vergadering van de verenigingsraad van de woning bouwvereniging. Door middel van deze „terugploeg maatregel" wordt van rijkswege fi nanciële steun verleend voor het in zetten van (langdurig) werklozen bij projekten van groot onderhoud aan woningen. De aan die rijkssteun ver bonden voorwaarden hebben de wo ningbouwvereniging echter nogal wat hoofdbrekens gekost bij de on derhandelingen met de aannemer. Het projekt, dat in het kader van de „terugploegmaatregel" zal wor den aangepakt, betreft groot onder houd aan twee-en-dertig woningen in Malta. Zeventig procent van de men sen, die bij dit projekt worden inge zet dient werkloos te zijn. Van die ze ventig procent dient weer "htig procent langdurig werkh ijn, ofwel langer dan hondei -.-.ertig da gen. Vijftig procent loonkosten Verdere beperking vormt de voor waarde, dat vijftig procent van de stichtingskosten in de sfeer van de loonkosten moet liggen. Ing. Van Doorne liet weten, dat deze bepaling van invloed is op de vorm van het groot onderhoud. Die vijftig pro- In 1983 werden 63 huurwoningen voltooid, verdeeld over vijf kernen in vier gemeenten; 42 huurwoningen werden in aanbouw genomen. In drie kleine kernen: Noordgouwe, Elle- meet en Sirjansland waren in vijf tien tot twintig jaar geen huurwonin gen meer gebouwd. Het woningtekort bleef, met 484 huurwoningen, op een zeer hoog ni- vo. In verhouding tot het bestand aan huurwoningen en het aantal verhuis- bewegingen was het tekort het groot st in Westerschouwen en Zierikzee en het kleinst in de gemeente Brouwers haven. Onroerendgoed- belasting In het jaarverslag wordt verder vermelding gemaakt van het feit, dat vele gemeenten ernaar streefden om Beter Wonen gemeenschappelijke pa den en dergelijke te laten verwerven en dientengevolge te laten onderhou den. Welke onderdelen van de woonomgeving in eigendom en on derhoud de gemeente toebehoren, zou volgens de woningbouwvereni ging, duidelijker moet komen vast te staan. In dit verband wordt verwe zen naar de aanzienlijke bedragen, die huurder en verhuurder aan on- roerendgoedbelasting betalen. In 1983 betaalde Beter Wonen 489.000,— aan de gemeenten op Schouwen-Duiveland De besprekingen met Casema over 4e overdracht van de antenne inrichtingen, ten behoee van het tot stand brengen van een kabelnet voor geheel Schouwen-Duiveland, werden opgeschort in afwachting van de besluitvorming op de Bevelanden, die invloed heeft op de aanvoer- kosten van buitenlandse program ma's. In 1983 nam de huurachterstand verder toe. „Omdat er sprake was van een landelijke vermindering van de betalingsdiscipline was een volle dige ombuiging van deze ontwikke ling niet haalbaar", aldus Beter Wo nen. Om de ontwikkeling af te rem men werd - onder waarborg van de privacy van de huurders - de samen werking met de Intergemeentelijke Sociale Dienst verbeterd. De verenigingsraad kwam maair dagavond verder tot vaststelling vai de jaarrekening over 1983. Men booj zich daartoe over de cijfers, over hei accountsverslag van de Nationale Woningraad en over de aanbevelings brief van de raad van kommissaris- sen. Van de zijde der kommissarissen kwam de aanbeveling adequate oplossingen te zoeken in materile en personele sfeer voor het feit, dat de jaarstukken in korte tijd en onder hoogspanning voor het personeel tot stand waren gekomen voor de „fata le" datum van 1 juli. De heer Vos liet weten, dat het ad vies van de raad van kommissarissen zal worden opgevolgd. De kompute- risering zal versneld worden doorge voerd en uitbreiding in de personele sfeer zal reeds in de begroting voor 1985 tot uiting komen. Verenigingsraadslid de heer J. Hendriks drong er in dit verband bij het bestuur op aan niet te schromen, indien noodzakelijk, dispensatie te vragen voor het gereedkomen van de jaarstukken. De voorzitter wees in dit verband op het feit, dat de datum van 1 juli staat vermeld in de Wet op de Jaarrekening. Een dispensatiemo gelijkheid is er wel, maar daar dient, naar zijn mening, niet te snel gebruik van te worden gemaakt, omdat de besluitvorming van de hogere instan ties mede gebaseerd worden op de cijfers van de woningkorporaties. In deze heeft derhalve ook Beter Wonen een taak in het aandragen van die ge gevens. Basis voor begroting De heer H. P. Everwijn drong er namens de raad van kommissarissen eveneens op aan, zoveel mogelijk te trachten de jaarstukken voor 1 juli gereed te hebben omdat ze toch ook een basis dienen te vormen voor de begroting van het volgende jaar. Na vaststelling van de jaarstukken over 1983 door de verenigingsraad richtte de heer Vos een dankwoord tot direktie, bestuur, hoofden van dienst en alle medewerkers van „Be ter Wonen", die zich voor de totstandkoming van dit omvangrijke werk hadden ingezet. MIDDELBURG - In het Zeeuws kunstenaarscentrum te Middelburg (Molstraat 13) begint zaterdag 30 juni een expositie van Jan Dost en Hans Otto van fotografisch werk. De ten toonstelling wordt geopend door Kees Takkenberg, reklamefotograaf te Groenekan. (vervolg van pagina 1) werd het overleg tussen de gemeente en het schoolbestuur van de christe lijke lagere school geopend. De on derhandelingen zijn nog steeds gaan- je, deelde een woordvoerder van de ^deling onderwijs van Brouwersha ven mee. pe christelijke school wil wel een simenwerkingsschool, maar dan mjnder aan de openbare kant dan het gemeentebestuur wenst, liet de heer RJ. van der Wekken, voorzitter van httschoolbestuur eind maart weten. GSyertrouwen erop dat het overleg binnenkort kan worden afgerond. Hetjs immers onmogelijk om in Zon- nemure twee levensvatbare basis schoen in stand te houden. GS zullen voonl5 juli nader worden geïnfor meerd (Westerschouwen In hit schrijven aan de gemeente Westerlchouwen uiten GS hun be- zorgdhdd over het voortbestaan van de opeibare basisscholen in Seroos- kerke ti Noordwelle. Uit het overleg met het tollege van Westerschouwen is geblel^n dat het niet geheel zeker is dat be^e scholen op de wat lange re termiji levensvatbaar blijken. De gemeentenet zich er echter 100% voor in om de'cholen in beide kernen te behouder,.\Zij vindt het essentieel voor de bcplking en de leefbaarheid van de kenfen dat de scholen in stand worden gehouden. Wat de leerlingenaantallen betreft zitten de sdolen nog net goed. Het hoofd van óëschool in Serooskerke, de heer H. WiRösken, vertelt dat er momenteel pecies 23 leerlingen op de kleuter- ei lagere school samen zijn. „De komnde 1 of 2 jaar zullen we er iets bentien zitten, maar daar na stijgt het l^rlingenaantal weer. Ik vind de vooruitzichten redelijk gunstig. Met d levensvatbaarheid zal het wel meVallen", aldus Rös- ken. Overigens heeifoij net als kollega J. A. C. Smallegarije van de school in Noordwelle geen o'ficiële mededelin gen ontvangen var het kollege van Westerschouwen o-er het schrijven van GS. „Formeel 2jn wij niet op de Voldaan stapt de heer van de Bijl uit de heimachine. Het werk is begonnen, de eerste palen zitten in de grond. centsnorm blijkt niet zo eenvoudig te verwezenlijken; normaal verhouden de stichtingskosten zich als veertig procent loonkosten tot zestig procent overige kosten. De totale kosten van dit groot on derhoud, te weten: 697.500,— liggen iets boven het bedrag, dat door het rijk als subsidiabel werd aange merkt. De direkteur wilde echter niet uitsluiten, dat die grens van rijkswege ook nog iets zal worden opgetrokken. Verder liet hij weten, dat Beter Wo nen het in ieder geval ook van groot belang acht, dat op deze wijze een bij drage geleverd kan worden aan de werkgelegenheid. Getracht werd dat ook te doen in het kader van een werkverruimende maatregel ten be hoeve van een normaal onder- houdsprojekt. Dit verzoek werd ech ter afgewezen op grond van mogelij ke konkurrentie voor reguliere ar beid. Door middel van bovenomschre ven „terugploegmaatregel" zal, naar de verwachting van ing. Van Doome, aan ongeveer vijf werklozen gedu rende honderddertig dagen werk ge boden kunnen worden. Inmiddels heeft over deze zaak vooroverleg plaatsgevonden met het arbeidsburo. (Vervolg van pag. 1) te zijn. „Brouwershaven is een dui delijke streekgemeente", vertelde ds. Stutvoet. „Er komen hier mensen uit Zonnemaire, Noordgouwe, Drei- 'schor, Brouwershaven, Den Osse, Brijdorpe en een deel van Kerkwer- ve naar de kerk." Voor de uitvoering van het uitbreidingswerk zijn veer tig vijftig gemeenteleden beschik baar, die hieraan vrijwillig meewer ken. „Dit met elkaar bouwen geeft ook een stukje enthousiasme en in spiratie, een stukje onderlinge op bouw van de gemeente", zei ds. Stut voet opgewekt, waarmee zijn ge meenteleden het kennelijk volkomen eens zijn. Op deze tekening staat rechts de bestaande Gereformeerde Kerk aan het Bostonplein. Links de nieuwbouw: een kerk- zaal. In het midden de nieuwe ingang van het kerkgebouw. hoogte. Dat bevreemdt ons wel een beetje", zeggen de beide heren. Voor het geval dat over enige tijd zou blijken dat de scholen niet in stand kunnen worden gehouden, zijn GS, in goed overleg met de gemeente Middenschouwen, overeen gekomen dat het kollege van Westerschouwen tijdig de nodige voorbereidingen zal treffen om een passende oplossing te vinden. „Daarbij gaan de gedachten uit naar een oplossing, waarbij de openbare scholen te Noordwelle, Se rooskerke en Ellemeet elk een nader te bepalen bijdrage leveren". Beide schoolhoofden hebben overigens geen idee wat daar precies mee wordt bedoeld. De school in Noordwelle telt momenteel 26 leerlingen. Vol gens de prognose zal het in de (nabije) toekomst om de 23 leerlingen span- Wat de openbare lagere school in Kerkwerve betreft is gebleken dat omtrent de levensvatbaarheid daar van momenteel geen zorgen zijn. Als over enige tijd blijkt dat deze school toch niet in stand kan worden gehou den dan zal in goed overleg met de ge meente Brouwershaven tijdig de no dige voorbereidingen dienen te wor den getroffen om een oplossing te vinden. BRUINISSE - Nog vóór de visserij- dagen van Bruinisse zal het Visserij- museum beschikken over een moni tor met videorecorder, om de voor lichting over de voor Bru zo belang rijke bedrijfstak beter te kunnen doen plaatsvinden. Er is namelijk ge bleken dat vooral de middelbare schooljeugd veel belangstelling toont voor het voorlichtend karakter van het museum: er werden al veel groe pen verwelkomd. SCHARENDIJKE - De nieuwe po litiepost in het oude pandje Dijkstraat 22 te Scharendijke heeft in de korte tijd van opening (sinds Pinksteren) reeds bewezen in een be hoefte te voorzien. Omdat de post midden in de kom van het dorp is gelegen, is er in de af gelopen weken al veel aanloop ge weest van vooral vakantiegangers, die op de aanwezigheid ervan boven dien goed werden geattendeerd door het uithangbord Rijkspolitie- Postkommandant. In de avonduren hangt er een verlicht uithangbord met Rijkspolitie, waarop tevens wordt verwezen naar adres en tele foonnummer van de Rijkspolitie te Zierikzee. De bevolking van Scharendijke zelf heeft tot op heden minder ge bruik gemaakt van de mogelijkheid van politie-dicht-bij-huis. Maar uiteraard is ook voor de inwoners de ze meldingspost van groot belang. De post wordt zoveel mogelijk bemand door de drie Middenschouwse poli tiemensen, twee uit Scharendijke en een woonachtig in Kerkwerve. Op perwachtmeester C. N. Priem uit Scharendijke wijst er nadrukkelijk op, dat in elk geval iedere vrijdag middag van 14.00 tot 17.00 uur spreekuur wordt gehouden. MIDDENSCHOUWEN - Hoewel de Raad/an State kort geleden de be- zwaarchriften tegen de aanleg van een fie\pad langs de Heuvelsweg op Zierikz^s grondgebied ongegrond verklaaiie, is de gemeente Midden- schouwei niet van plan samenwer king met Jerikzee aan te gaan bij de aanleg va» haar resterend stukje fietspad va* Schutje naar de Delings- dijk. Burgemeeter W. den Boer ver klaarde dit voensdagavond tijdens de raadsvergdering naar aanbeve ling van een «raag over dit onder werp. Den Boeihad begrepen, dat er voor Zierikzee )og steeds een aantal haken en ogen »n de uitvoering zit ten, waardoor er n geval van samen werking voor Middenschouwen mis schien vertraging'ou kunnen optre den. „U heb beslot^ het krediet be schikbaar te stelle», wij gaan ge woon door", aldus d. burgemeester. DEN HAAG - De Tveedc Kamer stemt in met het voornenen van het kabinet om de PTT defintief door te laten gaan met viditel. Pv\A en CDA stemmen volledig in met het kabi netsstandpunt. De WD h«cft nogal wat bedenkingen en zou eei termijn willen stellen van vijf jaai om het viditel-projekt daarna opn&uw te evalueren. DEN HAAG - De Tweede tamer vindt de verhoging van de zi?ken fondspremie voor alleenstaand» be jaarden, die het kabinet wil invoeren om gehuwde AOW'ers met een Mein aanvullend pensioen te ontzien, te groot. Dat bleek woensdag tijdms het debat over de wijziging van de ziekenfondswet, die het kabinet op dit punt wil doorvoeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 6