ZIERIKZEE SAINT HIL AIRE DUHARCOUET 4 Deze worden sprak burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee, onder zeer luide bijval van alle aanwezigen, tijdens een afscheidsdiner zondagavond in het Franse stadje Saint-Hilaire-du-Harcuët. Een gemeentelijke delegatie uit Zierik zee, vergezeld door de Koninklijke Har monie „Kunst en Eer", bracht een uitwis- selingsbezoek aan deze Franse zusterge- meente ter gelegenheid van haar 900-jarig bestaan. ZIERIKZEE - „Helaas hebben we de uitwisselingen wat moeten miniseren, maar geen enkele gemeenteraad zal ooit kunnen toestaan dat deze al te zeer zullen wor den teruggeschroefd. Ik weet het zeer zeker als ik zeg: Tot ziens!" Met een enorme inzet en geweldig veel enthousiasme bereidden de Franse vrienden een weekend, dat de Zierikzeese jumelage-gangers nog lang zal bij blijven. Zonder enige vorm van overdrijving kan worden gesteld dat met vol le teugen werd genoten van festiviteiten, die werden gedragen door een aan tal hoogtepunten. Eén van die hoogtepunten was zeer beslist de aanwezigheid van Kunst en Eer: met name de medewerking aan een bijzondere mis in de kerk van Saint-Hilaire en de deelname aan een optocht door de stad waren ge legenheden, waarbij de Zierikzeese harmonie een geweldig visitekaartje ach ter liet. Solidariteit De officiële ontvangst door het ge meentebestuur en de jumelagekom- missie van Saint-Hilaire stond op het programma voor de zaterdagmorgen. Om half tien werd de gemeentelijke delegatie uit Zierikzee ontvangen in het stadhuis. Burgemeester M. Gan- né van Saint-Hilaire heette de Zie rikzeese gasten van harte welkom. In zijn toespraak memoreerde hij het feit dat de zustergemeenten elkaar hebben leren kennen onder uiterst moelijke omstandigheden. „Sinds bijna dertig jaar worden de vriend schapsbanden tussen onze beide ste den onderhouden. Maar vooral in die allereerste momenten van zware be proeving heeft men onze solidariteit bijzonder op prijs gesteld. Deze soli dariteit, welke zich tevens heeft voortgezet in de uitwisselingen tus sen onze jeugdige scholieren, heeft de Europese eenwording mede een stap naderbij gebracht." Belofte Na deze begroeting door de eerste burger van Saint-Hilaire was vervol gens het woord aan de heer De Meester. Hij begon zijn toespraak met de mededeling dat het gezel schap bij het binnenrijden van Saint- Hilaire erg verheugd was om het bord van de Europese gemeente te zien met daaronder de namen van beide zustersteden. „Ook waren wij zeer verrast bij het zien van de stad," aldus de heer De Meester. Hij stipte aan dat Zierikzee en Saint-Hilaire vrienden zijn sinds de watersnoodramp in 1953. „In dat ver band zijn de jaartallen 1953 en 1955 erg belangrijk. Het laatste jaartal, omdat toen wederzijds de jumelage- belofte werd afgelegd." De burgemeester memoreerde ver volgens het feit dat de gemeenteraad van Zierikzee onlangs drie duidelij ke uitspraken heeft gedaan: „Beslo ten werd dat de jumelage dient te worden voortgezet en dat ook de jeugduitwisselingen dienen door te gaan. De officiële uitwisselingen van de gemeentelijke delegatie's moeten echter, zowel voor wat betreft de fre quentie als de omvang, te worden be perkt." De heer De Meester besloot zijn toespraak met een vingerwijzing naar de Europese gedachte: „Enkele weken geleden hebben we allemaal gestemd voor het Europese parle ment, in Zierikzee en ook in Saint- Hilaire. Daaruit blijkt dat wij toch allen Europeanen zijn." Silhouet Het wapen van de stad Zierikzee kwam je overal in de straten van Saint-Hilaire tegen. Aansluitend werden geschenken overhandigd. Namens de gemeente Zierikzee overhandigde de heer De Meester een schitterend bronspalstiek, vervaardigd door de Zierikzeese beeldhouwer Ad Braat. Het kunstwerk geeft op erg gevoeli ge wijze het fraaie silhouet van Zie rikzee weer. Een aantal kleinere ge schenken voor de leden van de ge meenteraad van Saint-Hilaire en voor de leden van de Franse jumela- gekommissie werden vervolgens overhandigd. Vrijdagmorgen in alle vroegte ver trok het gezelschap met twee tou ringcars in zuidelijke richting, om uiteindelijk om even voor acht uur 's avonds op de plaats van bestemming te arriveren. In het stadhuis van Saint-Hilaire werd vervolgens ken nis gemaakt met de gastgezinnen, waarna velen al snel huiswaarts to gen, enigszins vermoeid na een 820 kilometer lange maar mooie reis. Ten aanzien van dit laatste dient te wor den gezegd dat met name de tocht door het ruige, maar met veel natuur schoon gezegende Normandië alle moeite waard was. Het jumelage-geschenk van Saint- Hilaire aan Zierikzee wordt door de beide burgemeesters aan de aanwezi gen getoond. De heer Ganné gaf de Zierikzeese delegatie tevens een boodschap mee: „Beste vrienden uit Zierikzee, u moet weten dat wij uw bezoeken ge voelsmatig erg hoog aanslaan. Ik ben dan ook erg blij om u in ons stadhuis te mogen ontvangen." Het laatste gedeelte van de .zegetocht" van Kunst en Eer tijdens het défilé van zondagmiddag. Vóór de ere-loge wordt de laatste muzikale groet ge bracht. Ovatie De handen gingen het afgelopen weekend overigens wel vaker op el kaar voor de Zierikzeese Harmonie. Op werkelijk ovationele wijze ge beurde dat na afloop van een bijzon dere mis in de Rooms Katholieke kerk van Saint-Hilaire, waaraan Kunst en Eer haar muzikale mede werking verleende. Tijdens deze kerkdienst, die werd geleid door pastoor Onfroy en vicair général Pichard (als vertegenwoordi ger van het dekenaat van Avranches- Coutances waartoe Saint-Hilaire be hoort) speelde Kunst en Eer onder de bezielende leiding van Nico van Oud- heusden vier stukken: „Air" en drie koralen van „Jesu, nun sei gepreiset", beide van Johann Se bastian Bach en de laatste in een be werking van Jan Loubert; het „Lar go" van Georg Friedrich Handel en aan het slot van de dienst het „Te Deum" van Charpentier. Uit handen van de heer Ganné ont ving burgemeester De Meester ee be werkte foto van het „Chateau" van Saint-Hilaire. Door de bewerking van de foto met acril vertoont de foto een schitterend reliëf. Vervolgens werden de Zierikzeese gasten uitgenodigd voor een aperi tief ten huize van de burgemeester van Saint-Hilaire. Exkursie De zaterdagmiddag werd gebruikt voor een exkursie-mogelijkheid, waarbij gekozen diende te worden uit twee reisdoelen: Saint-Malo of Mont-Saint-Michel. In de praktijk jleek overigens dat niet iedereen even snel een keus kon maken, maar uiteindelijk vertrokken de touring cars toch naar hun respektievelijke bestemmingen. Een groot aantal Zeeuwen maakten die middag kennis met de op twee na grootste toeristi sche trekpleister van Frankrijk: het berg-eilandje Mont-Saint-Michel met op de top een schitterende abdij van de Benediktijner monniken. Een kleiner aantal bracht een bezoek aan Saint-Malo. Notre Dame de Paris Een kultureel hoogtepunt werd ge vormd door de opvoering van het to neelstuk „Notre Dame de Paris", ge schreven door Victor Hugo. Maar liefst 45 leden van de plaatselijke to neelvereniging „L'Elan Artistique" voerden dit toneelstuk op en rond een podium vóór de kerk van Saint- Hilaire. Om deze enorme openlucht- voorstelling te kunnen geven, brach ten de toneelamateurs in een jaar tijd maar liefst 250 uur door met repete ren. Tijdens deze voorstelling, die om 22.30 uur begon, werd duidelijk dat de vereniging een aantal leden telt die in het beroepstoneel bepaald geen slecht figuur zouden slaan. De ongeveer drieduizend toeschou wers waren getuige van een geweldi ge prestatie, die een extra dimensie kreeg door de bijzondere mogelijkhe den van belichting bij nachtelijk duister tegen de achtergrond van de prachtige kerk in het centrum van de stad. Kunst en Eer Hoewel tot nu toe nog niet ge noemd, heeft ook de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" zich die zaterdag niet onbetuigd gelaten. In de ochtenduren werden twee koncer- ten gegeven: voor het plaatselijke ziekenhuis en nabij een bejaarden centrum. Beide keren gaven de toe hoorders meer dan duidelijk blijk van het feit dat de muzikale moge lijkheden van Kunst en Eer bijzon der op prijs werden gesteld. Dat laatste was overigens ook het geval bij het koncert dat in de voor avond op het kerkplein werd gege ven. Een groot aantal belangstellen den gaven acte de presence en beloon den de musici met een verdiend ap plaus. Burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee houdt zijn toespraak tijdens de officiële ontvangst op het stadhuis van Saint-Hilaire. Van links naar rechts: mevrouw J. W. J. de Meester-Post, burgemeester De Meester, burgemeester M. Ganné, gemeentevoorlichter en reisleiderGer Villerius, mevrouw Nougues en de heer B. Daligault. De beide laatsten zijn leden van de Franse jumelagekommissie. Men kan er eenvoudigweg niet om heen: Kunst en Eer gaf tijdens deze kerkdienst een staaltje van haar kunnen weg, die volkomen terecht werd beloond met een staande ovatie van behoorlijke lengte, na afloop van de dienst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4