Middenschouwen wil geen grote kampeerterreinen langs de Kampweg Duikers Oosterscheldewerken volgden medische opleiding MIDDENSCHOUWEN NEEMT DEEL AAN GEZONDHEIDSDIENST Extra raad Westerschouwen Middenschouwen maakt gebruik van archief Duiveland Gewond bij aanrijding Dodelijk ongeval ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 juni 1984 Nr. 23547 3 W. G. Renden (P.v.d.A.): Bestaat plan De Bout wel voor G.S. plaatsvinden, maar dat de plannen daar nog steeds in een primair stadi um verkeren. Nog weinig over te zeg gen dus. Renden bleef bij het voorzichtige rekreatiebeleid dat de P.v.d.A. altijd heeft nagestreefd en sprak de hoop uit de fifty-fifty-verhouding toeristi sche vaste standplaatsen bij plan De Bout niet tot 65 procent voor vaste plaatsen zou uitlopen, waartoe in de notitie eventueel bereidheid wordt getoond. Geen naaktrekreatie Wethouder Hart stelde SGP- raadslid W. C. v. d. Bosse gerust met de mededeling dat ook de gemeente geen behoefte heeft aan naaktrekrea tie op het toch al korte stukje van vier- a vijfhonderd meter strand langs de Brouwersdam, dat tot Mid- denschouwens gebeid behoort. ,,Daar leent de damaanzet zich niet voor", aldus de wethouder. Als volkomen buitenstaander (want dat was ik toen nog meer dan op dit moment) en niet ge plaagd door erg veel voorkennis, nam ik mij na die raadsvergade ring voor om ook niet direkt voorstander te worden van dat „gejumeleer"Want, zo dacht ik in mijn onschuld, het kost een aardige bom duiten en wat koop je er eigenlijk voor? Nu weer terug naar af! Ik heb de uitnodiging aanvaard, nog met de nodige reserve's, en ben derhalve een heel weekeinde in Saint-Hilaire-du-Harcouët ge weest. De reisleiding had voor ons een goed onderkomen gevon den: kollega Jean-Luc Cochois, chef-redakteur van ,,La Gazette de la Manche", de Nieuwsbode van Saint-Hilaire en wijde omge ving, leeftijdsgenoot en inmid dels vriend, had zich samen met zijn echtgenote Eveline bereid verklaard om zich twee hele da gen en drie halve nachten het vuur uit de sloffen te lopen om het ons voor 200% naar de zin te maken (overigens met volledig sukses!). Afgezien van alle stoffelijke geneugten bood deze ontwikke ling mij echter volop gelegenheid om eens te peilen naar de diep gang van het Saint-Hilairse Jumelage-schip. Anders gezegd, hoe denkt de bevolking van Saint-Hilaire over de jumelage met Zierikzee? Welnu, maakt u zich niet ongerust. Die diepgang is enorm. Uit meerdere gesprekken, aan vankelijk gevoerd met mond, handen en voeten, maar zich al lengs steeds meer beperkend tot .het verbaal communiceren, is mij gebleken dat de band met Zierik zee in het Normandische zeer reëel aanwezig is. Men gaat er ge woon van uit dat vriendschap, geboren in een tijd van nood, een goede en vooral een blijvende vriendschap is. Daar is geen dis cussie over mogelijk. Immers, in tijden van nood leert men zijn vrienden kennen! En dan nog een vriendschap, die twee jaar later met een belofte of eed werd be krachtigd! En onder invloed van de spreekwoordelijke Franse gastvrijheid staat het buiten kijf dat je je echte vrienden bezoekt of ontvangt, zo vaak als mogelijk is. Vandaar dat ik, zonder enig schaamrood op de kaken, graag mijn standpunt heb gewijzigd. Ik begrijp nu eigenlijk pas goed, hoe die vriendschap is ontstaan en wat ze waard was en is. Daar wil ik als (import-)Zierikzeeë- naar best dankbaar voor zijn en blijven. Marien Kaat ben ik in bepaalde opzich ten in het voorbije weekeinde een ander mens geworden. Een klein beetje meer Zeeuw eigen lijk. Nu is dat op zich niet zo'n schokkende zaak, dat is het laatste anderhalf jaar wel vaker gebeurd. Toch is die gebeurtenis van enkele dagen geleden de moeite waard on eilandkundig gemaakt te worden. Een aantal weken geleden viel er door mijn brievenbus een en veloppe van het gemeentebe stuur van Zierikzeevolgens de inhoud daarvan werd ik (met echtgenote) uitgenodigd om deel te nemen aan een bezoek aan Saint-Hilaire-du-Harcouët in het kader van de sinds 1955 van kracht zijnde jumelage tussen de ze Normandische stad en Zierik zee. De jumelage was overigens voor mij geen nieuws: enige maanden eerder werd mij, tij dens een vergadering van de ge meenteraad van Zierikzee, al meer dan duidelijk dat we zijn ,,gejumeleerd". Met twee steden zelfs! Het werd mij toen echter ook goed duidelijk dat niet iede reen in Zierikzee even blij is met dat feit. Zelfs in de raad bleken nogal wat tegenstellingen over deze zaak te bestaan! Voorrang voor plan De Bout bepleit MIDDENSCHOUWEN - De gemeente Middenschouwen gaat Gedeputeerde Staten nog eens extra duidelijk maken het niet eens te zijn met de aanleg van twee grote kam peerterreinen langs de Rampweg aan weerszijden van de Nieuweweg. Een suggestie in die richting staat vermeld in het Provinciaal Beleidsplan voor Recreatie en Toerisme, waarvan de bouwstenen zijn aangedragen door de Grontmij. Middenschouwen wil de uitbreiding voor kamperen realiseren door het uitvoeren van Plan De Bout, dat al veel eerder ter tafel lag dan de Grontmij-studie en dat in af geslankte vorm plaats biedt aan 2500 kampeerders. Volgens de gemeente zal daarmee op een goede lokatie goed kunnen worden voorzien in de behoefte van extra kampeerruimte in het hoogsei- BURGH-HAAMSTEDE - De ge meente Westerschouwen heeft voor heden - donderdagavond - een extra raadsvergadering ingelast. Op de agenda staan slechts twee agenda punten. Het eerste betreft een voor stel tot benoeming van een leer kracht inzake de vakature voor de openbare lagere school De Kirreweie te Haamstede en het tweede punt is een voordracht inzake de benoeming van het hoofd van de openbare lagere school De Schelphoek te Seroosker- ke. De vergadering begint om 19.30 zoen en worden tevens extra moge lijkheden geschapen voor de kam peerder met de sociale beurs. Daar om zal een verdeling van vijftig pro cent voor toeristische plaatsen en vijftig procent voor vaste plaatsen een goede verhouding, zo staat te le zen in de rekreatienotitie die het kol lege van B. en W. samenstelde en die woensdagavond in de raadsvergade ring werd behandeld. In die vergadering gaf wethouder L. C. Hart al de aanzet tot het na drukkelijker laten horen van de ge meentelijke visie aan G.S., waarna in navolging van P.v.d.A.-raadslid W. G. Renden de gehele raad zich daar achter schaarde. „Bestaat ,,De Bout" eigenlijk wel voor G.S.", vroeg Renden zich af. Veel gematigder Alle partijen toonde zich intussen erg tevreden met de samenstelling van het gemeentelijk stuk, dat een veel gematigder opzet voor rekrea- tieve ontwikkeling voorstaat dan de grootschalige ideen van de Grontmij, zoals die in het BRT zijn neergelegd. J. H. van Langeraad (VVD) pleitte nog eens voor het versoepelen van de richtlijnen voor het kamperen bij de boer. Het kollege, zo liet wethouder Hart weten, houdt voorshands vast aan de wettelijke regels die daarover bestaan. Het deze avond beëdigde CDA- raadslid mevrouw P. W. Berrevoets- Ringelberg (opvolgster van A. B. Koster) had graag gezien dat de ge meente zich wat meer oriënteerde op de gevolgen die de eventuele komst van een groot rekreatiecentrum aan de Kabbelaarsbank voor Scharendij- ke zou kunnen hebben, bijvoorbeeld via de stuurgroep Grevelingenschap. Burgemeester W. den Boer zei dat uitwisseling van gegevens zaker zal MIDDENSCHOUWEN - De ge meenteraad heeft woensdagavond besloten, dat Middenschouwen 240 meter archiefruimte gaat huren van de gemeente Duiveland. Duiveland heeft een uitgebreider archiefruimte ingecalculeerd bij de verbouw van het gemeentehuis te Nieuwerkerk, waardoor daar ook met ruimtege brek kampende andere gemeenten en het waterschap van gebruik kunnen maken. Het waterschap heeft daar toe reeds besloten, maar Brouwers haven maakt geen gebruik van deze mogelijkheid. De uitgebreide archiefruimte werd door Duiveland gelanceerd, toen een centrale archiefruimte aan de Meelstraat te Zierikzee wegens te ho ge kosten kwam te vervallen. De overeenkomst met Duiveland wordt aangegaan voor veertig jaar en de kosten bedragen voor Midden- schouwen 96.000,— per jaar. Voor- tgs gaf de raad toestemming voor de aanschaf van een tekeningenkast, die 1365,— kost. ZIERIKZEE - Woensdagmiddag 16.15 uur botste bromfietser J. v. d. B. woonachtig in Zierikzee tegen de auto van v. E., eveneens uit Zierik zee, waarbij de bromfietser licht ge wond werd. De aanrijding gebeurde op de Boereweg. J. v. d. B. reed over het voetpad volgens de politie en vervolgens par does de rijweg op. Op dat moment naderde de auto van v. E., die de brommer niet meer kon ontwijken. De brommer werd aan de voorzijde geheel vernield, terwijl de auto lich te schade opliep. SCHARENDIJKE - Middenschouwen gaat deelnemen aan de gemeenschappelijke regeling Districts Gezond heidsdienst Zeeland. De raad besloot daartoe woensdag avond tijdens de raadsvergadering, nadat zij een VVD- tegenvoorstel (tot niet-deelnemen) niet had ondersteund. Burgemeester W. den Boer benadrukte het raadzaam te vinden aan de dienst deel te nemen. Hij had begrip voor de twijfels, maar vroeg dringend om medewerking van de raadsleden. Bij niet-deelneming zal de gemeente toch met een aantal taken worden belast, aldus Den Boer, terwijl bovendien de kans bestaat dat deelname wettelijk verplicht gaat worden gesteld. Het CDA staat ook niet te trappe len, liet het nieuwe raadslid me vrouw P. W. Berrevoets-Ringelberg weten, maar voor kleine gemeenten zag zij geen andere keus. Wel zag zij graag een zetel voor de regio gereser veerd in het dagelijks bestuur van de DGD, hetgeen burgemeester Den Boer tijdens een vergadering van de werkgroep reeds was toegezegd. WD-raadslid J. M. van Langeraad was er vooral bevreesd voor dat de DGD met als standplaats Goes een te afstandelijke bureaucratische instel ling zou worden. Bovendien had hij zijn twijfels over de toezeggingen omtrent het budgettair-neutraal ver loop. ,,De P.v.d.A. zegt ja", liet W. G. Renden weten. Onderhoud gebouwen De raad ging unaniem akkoord met enige onderhoudswerkzaamheden ten laste van de reserves te laten ple gen, die uit de begroting 1984 waren geschrapt om die sluitend te krijgen. Wethouder I. C. Padmos vulde bij dit voorstel aan, dat er een schema is op gestart, omdat er in sommige geval len te veel achterstallig onderhoud was ontstaan. Om dit weg te werken stelde de raad 17.500,-beschikbaar; 8700,— voor gymzaal De Werve, 5300,— voor peuterspeelzaal De Schouwse Poeletjes en7 3500,— voor het verenigingsgebouw De Putmeet. Grond voor garages goedkoper De grondprijzen in het bestem mingsplan Putmeet II werden enigs zins bijgesteld, waarvan het voor naamste doel was de grond voor de bouw van garageboxen tot een meer aanvaardbare prijs terug te brengen. De grondprijzen voor woningbouw gingen maar met ongeveer een gul den per vierkante meter omhoog, maar die voor de garageboxen werd verlaagd van 133,36 naar 100,—de vierkante meter. De grondprijs voor eenvoudige woningen ligt nu op 62,02, oplopend tot 78,33 per vier kante meter voor de duurste vrijstaande woningen. De grondexploitaties zullen voor taan jaarlijks worden herzien, maar voor de Groene Wijk te Kerkwerve en Ellemeet-Zuid is dat nog niet no dig. J. M. van Langeraad (VVD) ziet niets in de Districts Gezondheidsdienst. VEERE - De 18-jarige Vlissinger G. J. Bloemendaal is dinsdag in Veere om het leven gekomen toen hij fiet send werd aangereden door een auto mobilist. Dit heeft de Rijkspolitie meegedeeld. Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W. Raadsve rgade ring Een groot deel van de geslaagden voor de nieuwe medische duikkursus poseerde in de zon op het terrein van slot Moer- mond voor de fotograaf. Ten behoeve van eigen veiligheid RENESSE - In slot Moermond te Renesse werden woensdag de eerste diploma's van een nieuwe duikmedi- sche opleiding ten behoeve van de Oosterscheldewerken uitgereikt. Het doel hiervan is de duiker in menig op zicht veiliger te laten werken. De heer C. van der Burgt, hoofd direktie Noordzee van Rijkswaterstaat overhan digde aan 22 geslaagden „het papiertje". Bij de bouw van de stormvloedke ring in de Oosterschelde zijn tiental len duikers werkzaam. Omdat er geen direkte voorschriften en wetten best.vin op dit gebied is vanuit dit proj^Kt een eigen opleiding ge- kreëerd. De nieuwe opleiding is ont wikkeld in samenwerking met de Stichting Bijzondere Cursussen uit Zwijndrecht. De duikers bij de Oosterscheldewerken zijn in dienst van duikbedrijf Noordhoek, duikbe- drijf Vriens en Bitumarin. Samen hebben zij de DuikCombinatie- Oosterschelde opgericht, die duikers beschikbaar stelt voor de opleiding. De helft van de kosten wordt door de overheid gedragen en de andere 50% door de duikbedrijven. Preventief Van der Burgt zei dat de kursus fundamentele kennis verstrekt om trent de verschijnselen, die optreden in het menselijk lichaam bij het dui ken. De opleiding is er voornamelijk op gericht om duikmedische ongeval len te voorkomen, de gevaren van duiken te leren kennen en om decom- pressieziektes te kunnen behande len. „Rijkswaterstaat en de Dosbouw achten het essentieel dat deze kennis aanwezig is. Het duiken met grote aantallen mensen en in ploegen diensten geeft risiko's. Er bestaat nog geen wetgeving voor het duiken, dus in ontbrekende gevallen moet worden voorzien. De kursus heeft nog geen rijkserkenning (hoewel de diploma's inmiddels wel een interna tionale erkenning hebben), maar de wetgeving rond het duiken is op komst, de erkenning van de oplei ding is dus slechts een kwestie van tijd", aldus Van der Burgt. Van de 35 kandidaten kregen negen deelnemers een herexamen en vier werden afgewezen. Van der Burgt noemde het aantal geslaagden (22) toch een goed resultaat, mede omdat een groot deel van de kursus in de vrije tijd van de deelnemers moest worden afgewerkt. Ontwikkeling De heer Van der Burgt: „De laatste vijf a tien jaar heeft er op duikgebied een grote ontwikkeling plaatsgevon den. We tellen nu 350 geregistreerde duikers in Nederland. Rijkswa terstaat vindt het belangrijk dat de bescherming van deze groep bij de wet wordt geregeld. We hopen dat de ze opleiding meewerkt aan de veilig heid van de duikers". Eén van de duikers springt van boord om een kijkje te nemen bij de onderwa terwerkzaamheden bij de Oosterscheldewerken. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3