Gister sprak zij van liefde Theorie- en praktijklessen bij projekt „Eten in Turkije" Materiaal opsparen voor het Huttendorp Geslaagden Kerkwerfse Brandweerkorps Schrijfavonden Amnesty International yijfde en zesde klas Theo Thijssenschool Wie mist poes? lands aan, maar dat vormde geen probleem; het water moest immers snel koken. Een podiumstuk voldeed prima aan de wens om aan een „ech te" lage Turkse tafel te eten. Kadriye liet weten, dat op het Turkse platte land inderdaad nog aan dergelijke tafels wordt gegeten. De situatie in de steden vormt echter een groot ver schil met die op het platteland. In de steden worden tradities en gebrui ken langzamerhand wat los gelaten. De Turkse koffie was inmiddels ge reed, heel wat anders dan een hol lands bakkie leut. Het water werd gekookt; per kopje gingen daar twee maatschapjes koffie (gewoon van de kruidenier hier) in en dan was het een kwestie van roeren, tot dat de bo venste laag lekker schuimig werd. Marcel, Peter en Isabelle stelden zich als eersten beschikbaar als smaakpa- nel. Onderwijzer Kees Polderman liet weten hoe ze deze Turkse koffie moesten nuttigen: een klontje suiker op de tong leggen, de koffie daar door heen drinken en de suiker zo goed mogelijk op je tong verdelen. Als je het goed hebt gedaan heb je aan het eind nog een klein beetje sui ker op je tong over. Koffiedik kijken Kadriye liet desgevraagd weten, dat de koffiedroes uiteraard naar de bodem zakt en dat de uitdrukking „koffiedik kijken" in Turkije soms werkelijk in praktijk wordt ge bracht. Het koffiedik wordt op het schoteltje omgekeerd. Voor het kopje wordt opgelicht mag nog een wens worden gedaan en vervolgens valt uit de struktuur van de droesem op het schoteltje je toekomst te voor spellen. De Turkse thee, gedronken uit een fors formaat borrelglaasje, is ook aanzienlijk pittiger dan we in ons land zijn gewend. Kradiye maakte bij de bereiding hiervan wel gebruik van Turkse theebladeren, die zodra het water in de ketel kookt op het water worden gestrooid en daar door hun droogte enige tijd op blijven drijven. Door de strom, die door de blade ren heen trekt, zakken ze tenslotte naar beneden en kan de thee worden gedronken op volle sterkte of voor wie dat lekkerder vindt, eventueel wat verdund met kokend water. .Pepermuntachtig' Een beetje moeilijk definieerbare smaak bleek het voorgerecht Cacik te hebben. „Pepermuntachtig", von den sommigen en dat was ook wel te verklaren, want aan de yoghurt, die eerst drie uur in de zon had moeten staan, waren muntblaadjes toege voegd. Verder was dit gerecht kom pleet gemaakt met stukjes komkom mer en een snufje zout. Na lekker te zijn gekoeld, was de Cacik klaar voor konsumptie. Een fris gerecht, dat het ongetwijfeld uitstekend doet op war me dagen. Na deze praktische les in het kader van het projekt „Eten in Turkije" restte uiteraard nog de afwas, die werd echter niet op z'n Turks, maar volgens Hollandse emancipatorische begrippen aangepakt: niet moeder alleen in de keuken, maar even met z'n allen er tegenaan. ZIERIKZEE - Je hoeft de leerlingen van de vijfde en de zesde klas van de Theo Thijssenschool niks meer te ver tellen over hoe de mensen in Turkije eten. De afgelopen week hebben ze zich intensief bezig gehouden met het projekt „Eten in Turkije". Niet alleen deden ze een hele boel theoretische kennis op, maar ook in de praktijk hielden de leerlingen zich met het culinaire Turkije be zig. heeft nou eenmaal veel te maken met gewoonten, tradities en geloof; ook op die zaken werd wat nader inge gaan. De Thijssenschool kreeg bij dit pro jekt niet alleen in de vorm van een onderwijsprogramma medewerking van het museum voor Land- en Vol kenkunde, maar mocht gedurende de afgelopen week ook gebruik maken van enkele Turkse voorwerpen om het allemaal nog echter te maken. Vrijdagmiddag vond de afronding van dit projekt plaats met het proe ven van Turkse koffie, Turkse thee en een Turks voorgerecht Cacik ge naamd. Voor deze praktijk-kookles was oudleerlinge van de Theo Thijs senschool Kadriye Aktas Ajaz uitge nodigd; een Turks meisje, dat uitste kend met de Nederlandse taal over weg kan en de kinderen derhalve heel wat wist te vertellen over het eten in Turkije. De Theo Thijssenschool kreeg bij de uitwerking van dit projekt on dersteuning van het Museum voor Land- en Volkenkunde te Rotterdam. Dit museum stelt in kader van het zo geheten „multi-mediaalpakket"-, onderwijswerkprogrammaatjes sa men, die de scholen integraal of ge deeltelijk kunnen uitwerken. Op de Theo Thijssenschool werd een keuze gemaakt, anders zou de uitwerking van dit projekt wellicht wat te veel tijd hebben gevergd. Welke produkten? Zo leerden de kinderen.)p de vijfde en de zesde klas wbRnrpTduUkten in welke streek van Turkije groeien. In dit verband werd een landkaartje met een duidelijk overzicht gemaakt, evenals een soort produktenschijf, met daarop vrijwel alle produkten die in Turkije zelf worden verbouwd. Uiteraard kwamen er meerdere aspekten aan de orde, want eten Kadriye was, zoals gezegd, vrijdag middag op school aanwezig om het een en ander over haar geboorteland te vertellen en om enkele dingen op heuse Turkse wijze te bereiden. Dat kon heel echt gezien de voorwerpen, die het museum voor Land- en Vol kenkunde beschikbaar had gesteld. Een grote tinnen schaal met een soort lampetkan hoorden er ook bij: in Turkije wast d?.g£§t'vrouw namelijk altijd de handen: van-de-gasten, in zo verre dat ze met schaal, kan en hand doek langskomt en een scheutje wa ter over de te wassen handen giet. Lage tafel De snelkoker deed wel zeer Hol- ZIERIKZEE - Op heden - maandagavond en woensdag 27 juni organiseert de werkgroep van Amnesty International op Schouwen-Duiveland schrijf avonden voor gewetensgevangenen. In Zierikzee in de Pr. Julianaschool aan het Jannewekken, in Brouwershaven in de Gereformeerde Kerk aan het Bostonplein en in Burgh-Haamstede in de Rekreatiezaal van de Gereformeer de Kerk zitten de mensen van de werkgroep vanaf 19.00 uur klaar met drie voorbeeldbrieven. In Bruinisse in de leeszaal van de bibliotheek is dat op woensdagavond 27 juni het geval, eveneens vanaf 19.00 uur. Amnesty International is een we reldwijde onafhankelijke organisa tie die werkt voor de vrijlating van gewetensgevangenen. De drie gevangenen waarvoor deze maand voorbeeldbrieven aanwezig zijn, zijn gemarteld of mishandeld, het gaat om Isidro Nicolas Bobadilla uit Peru, Fu Shenqi uit China en „Adnan" Arabi uit Syrië. Isidro Nicolas Bobadilla is een plaatselijke leider van de coalitie van wettig toegestane linkse partijen in Peru en van de Peruaanse onder wijzersvakbond. Hij werd op 23 juni 1983 gearresteerd. Fu Shenqi was arbeider in een ge- neratorenfabriek en redigeerde in zijn vrije tijd 2 niet-officiële kranten. Hij werd begin april 1981 aangehou den toen hij naar Beijing ging om met de autoriteiten daar te praten over de kwestie van het recht van mensen om niet-officiële kranten en tijdschriften te publiceren. „Adnan" Arabi is een 52-jarige Sy rische advocaat die deel uitmaakt van een groep advocaten die in april en mei 1980 gearresteerd werden na een één-dags-staking op 31 maart 1980. RENESSE Geslaagd Aan de MTS te Vlissingen slaagden voor het examen weg- en waterbouw Marco de Feiter en René Korstanje, beiden uit Renesse. ZIERIKZEE Geslaagd Tijdens het uitgesteld - herexamen van de Pr, Julianashool, vorige week woensdag, donderdag en vrijdag af genomen, slaagde ook de twee laatste leerlingen van het INTAS diploma, waarmee de school met honderd procent geslaagden skoorde. De leerlingen zijn Conny Jobse uit Bruinisse en Marja Roks uit Ooster- land. Geslaagd Anita Timmerman uit Zierikzee is geslaagd voor dierenarts-assistente. Zij volgde een schriftelijke opleiding bij Imevo te Amstelveen. Oproep van „De Lichtboei" ZIERIKZEE - Er zal deze zomer in Poortambacht, op het braakliggend terrein tussen de Roggeplaat en de Zandkreekstraat weer een huttendorp verrijzen. Op woensdag 15, donderdag 16 en vrijdag 17 augustus zal on der leiding van het buurt-, en klubhuis werk van „De Lichtboei" deze inmiddels traditionele zomeraktiviteit weer alle aandacht krijgen. Om evenals voorgaande jaren weer een fijn huttendorp uit de grond te kunnen stampen, worden ouders en kinderen nu reeds opgeroepen attent te zijn op bruikbare materialen, zo als afvalhout, verf en spijkers. Ver der moeten de hutten natuurlijk ook worden iijgericht en daarvoor blij ken oude lakens en gordijnen altijd zeer bruikbaar. Van belang is dat materialen en verdere spulletjes worden verza meld, die niet gevaarlijk zijn bij ver branding, want uiteraard komt de brandweer aan het slot van het hut- tendorpsfeest er weer aan te pas om alles met een groot vreugdevuur af te sluiten. Mensen, die afvalhout beschikbaar hebben, worden verzocht nu reeds kontakt op te nemen met „De Licht boei" van het Leger des Heils, tel. (01110-2075), zodat het aldaar kan worden opgeslagen. Vorig jaar droeg het huttendorp het thema „circus". Voor deze zomer wordt nog en nader programma uit gewerkt. Gedacht wordt aan een soort beroepmanifestatie, maar daarnaast zijn er ook wat plannen voor een indianendorpje, zodat er niet allen hutten gebouwd kunnen worden, maar ook wigwams neerge zet kunnen worden. Herinnering aan het uitstekend geslaagde huttendorp vorige zomer. 32 „Misschien denkt u wel," zei Kitty, „dat de baby van mevrouw Burke wel van Rory zou kunnen zijn." „Waarom van Rory?" wilde Cath- leen weten. „Waarom niet van Sha- mus? Het jongetje kan wel ouder zijn dan hij er uitziet. En waarom dan ook niet van Liam?" „Ik vind dat u zich erbuiten moet houden," zei Kitty met een bezorgde stem. „Ik vind het niet prettig. En tante Tilly zou woedend zijn als ze wist wat we hebben gedaan." „Waarom ging je dan met me mee?" Ze had Kitty's ontwijkend ant woord niet nodig. Ze begreep plotse ling dat Kitty aleen maar zo vriende lijk was geweest omdat het beter was een oogje op het doen en laten van Cathleen te houden na dat afge luisterde telefoongesprek van gister avond. Ze was gewoon om de tuin ge leid. Eileen Burke was een doodon schuldige nieuwe inwoonster en dat wist Kitty. Kitty was een O'Riordan en de familie moest worden be schermd. Maar als er dan geen kind was, dan moesten haar ongerustheid en achterdocht een andere oorzaak hebben. Ze gaf het op. „Zullen we maar naar huis gaan?" vroeg ze vermoeid. Ze startte de wagen en begon lang zaam de nauwe straat uit te rijden. Halverwege, tegenover het hotel, hoorde ze een oud volksliedje fluiten, helder en zuiver. En als je niet van mij wilt zijn Mijn duifje, blank en fijn Meteen reed ze de auto in de berm en stopte. „Waarom stopt u?" vroeg Kitty, Cathleen keek de straat af. Er was geen fluiter te zien, ook geen ketel lapper met zijn ezels wagen. Een paar kinderen liepen te stoeien op straat, trappend tegen een stuk hout. Een heel oude, gebogen man zat voor een deur aan zijn pijp te zuigen en staar de hen aan. „Ik dacht dat ik iets hoorde." Ze zag een gordijn heimelijk bewe gen. Er kwam een Cadillac aan. die voor het hotel stopte en waaruit een stel rumoerige jongelui kwam. Een ogenblik hoorde ze het fluiten weer, verder weg. Hoe kon ze zich erover verbazen dat iemand haar naam wist en haar woonplaats, als ze altijd werd begluurd? Hoofdstuk 8 Die avond ging Cathleen naar me vrouw O'Riordan toe. „Hoe maakt ze het?" vroeg ze aan Peggy Moloney. „Prima," zei Peggy opgewekt. „Is het niet, liefje?" Het gezicht op het kussen was een karikatuur van dat van Kitty. De le ge ogen stonden groot boven de inge vallen wangen. „Kitty en ik zijn naar Loughneath geweest," zei Cathleen. „Kitty moest een paar boodschappen doen." „Nog iemand gezien?" vroeg Peggy praatgraag. „Ja. De nieuwe kapster. Ze is wel knap, hè?" „En ze wordt met grote argwaan bekeken," zei Peggy. „Argwaan?" „Er gaan geruchten dat ze 's nachts door DOROTHY EDEN bezoekers ontvangt. En ze vragen zich af of ze werkelijk een man in In dia heeft. Ach ja, er wordt altijd ge kletst. Maar wie komt er nu uit Du blin naar een plaatsje als dit met twee ezels en zes fietsen!" „Ze zei dat ze familie in de buurt had." „Ik zou niet weten wie," zei Peggy. „Ik heb nooit van een Burke ge hoord. Maar als ze Galway bedoelt, dat is een stad." „Ze zullen over mij ook wel klet sen," zei Cathleen terloops. „O natuurlijk. Iedereen die hier nieuw komt, wordt van alle kanten bekeken en besproken. Waarom zou juffrouw O'Riordan nu ineens een se- kretaresse nodig hebben, terwijl de O'Riordans overal schulden hebben? Zou het niet behoorlijker zijn als ze eerst eens de slager betaalden?" Peggy sloeg haar hand voor haar mond terwijl ze van opzij naar het onbeweeglijke hoofd op het kussen keek. „Dat had ik niet moeten zeggen. Ik geloof vast dat zij luistert. Maar ik denk dat zij ook wel alles van sla gersrekeningen afweet." „Wat zeggen ze nog meer over mij?" hield Cathleen aan. „Nou, dat u een goeie Ierse naam hebt en zo. Ik geloof dat ze wil dat u tegen haar spreekt," zei Peggy. „Ze vindt het prettig om een nieuw ge zicht te zien." Dit was waarschijnlijk een te hoop volle vertolking van Peggy's kant. Maar toen Cathleen naast het bed zat, scheen er toch een vleugje begrip in het wezenloze gezichtje te komen. (wordt vervolgd) Voor de gasten aan de maaltijd beginnen komt de gastvrouw langs met schaal, lampetkan en handdoek en laat de gasten hun handen wassen. Een traditie die op het platteland in Turkije nog in ere wordt gehouden. ZIERIKZEE - Vrijdagmiddag werd op de Calandweg een roekeloos over stekende poes aangereden, die er ern stig aan toe was na zijn of haar avon tuur. De onfortuinlijke voetganger werd door dierenarts Buth verzorgd en vervolgens overgebracht naar het asiel van de heer Heijboer in Nieu- werkerk. Wie zijn of haar poes of ka ter mist kan het dier in Nieuwerkerk ophalen. KERKWERVE - Voor het Brandweerkorps Kerkwerve was het donderdag een beetje feest, want er werden jubilarissen gehuldigd en bovendien slaagden ve le leden van het Kerkwerfse korps voor de zo belangrijke diploma's. Zo kun nen P. Berrevoets, J. Stouten en W. Berrevoets zich voortaan gediplomeerd hoofdbrandwacht noemen. Tijdens een bijeenkomst in het Verenigings gebouw werden de jubilarissen gehuldigd. Op de foto speldt burgemeester W. den Boer van Middenschouwen Wim Berrevoets de versierselen op behorend bij het twaalfeneenhalfjarig jubileum, gadegeslagen door D. de Graaf (brand- weerkommandant korps Scharendijke) en Cor Hart (onderkommandant Kerkwerve), beiden twintig jaar brandweerman. Voor Brandwacht eerste klas slaagden: L. de Kok, H. Scheele en P. T. Jonker. Het diploma Levensred dende handelingen werd behaald door: C. P. Hart, P. Berrevoets, J. Stouten, W. Berrevoets, J. A. Hart, J. J. Bil, J. Rentmeester, C. Rotte, C. B. den Boer, J. Stouten Mzn., L. de Kok, H. Scheele en P. T. Jonker.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4