noopdwhu: ddukki-pij Balletvoorstelling Giselle Veelzijdig programma van de Drieklank' Voorstel tot afwijzing subsidie Vrouwentelefoon Magere belangstelling Urker Mannenkoor in Bru „...eigenlijk zijn die kinderen te jong voor zoiets technisch..." Amateurorkest in Tonnenmagazijn Gemeenteraad Brouwershaven Tentoonstelling- Jacoba van Heemskerck ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 25 juni im Nr. 23545 3 Het optreden van de vier zwarte zwaantjes uit het Zwanenmeer. Na afloop van de voorstelling kregen alle leerlingen een rode roos uitgereikt. MIDDELBURG - Puck en Wieteke Bijl stonden na af loop van een twee uur durende balletvoorstelling in De Schouwburg te Middelburg beladen met bloemen op het toneel. Hun leerlingen stonden hun attentie graag af aan de beide leiders van balletschool Giselle. Zij hadden er immers voor gezorgd dat het publiek vrijdagavond een indrukwekkende balletshow voorgeschoteld kreeg. ,,Ja, het was te gek, hè", meende Puck Bijl zelf ook. „Dit is de 36-ste voorstelling die Giselle geeft, maar we hebben nog nooit zoveel gedaan. Het is een enorme opgave geweest, maar we zijn erg tevreden." In twee uur tijd werden 31 klassieke balletten, een ca- ractère en een modern ballet opgevoerd door ongeveer tachtig leerlingen, afkomstig van de scholen te Zierikzee en Middelburg. In oktober van het vorige jaar be gonnen Puck en Wieteke Bijl aan de zware opdracht om in juni van dit jaar met een balletvoorstelling op de planken te komen. De pupillen kre gen slechts één uur les in de week, waarvan nog een half uur afging voor oefeningen aan de bar. De uit voering van de Vier Zwaantjes uit het Zwanenmeer was daarom des te meer een topprestatie. De vele witte zwaantjes komen hoofdzakelijk van de school in Zierikzee. Puck Bijl: „We hadden van te voren tegen de kinderen gezegd: we gaan nu iets in studeren, waarvan je niet mag ver wachten dat je het kunt op de voor stelling. Want eigenlijk zijn die kin deren te jong voor zoiets technisch." Elsje van Beek en Catelijne Schotte, waren met hun acht jaren de jongsten. Een aparte vermelding is er voor Margriet Livain, Antoinette Willemse, Barbara Villerius, Sandra Schimmelpenninck, Jacolien Koo- man en Nicole de Jonge. La Boutique Fantasque De balletvoorstelling opende met La Boutique Fantasque. De zesjarige Patricia Jacquet uit Zierikzee stond letterlijk en figuurlijk gelijk in de schijnwerpers. Dit talentje mocht so leren bij Bloemen en Vlinders, opge voerd door leerlingen uit Burgh- Haamstede en Zierikzee. Achter op het toneel was een podium neergezet, waarop van elk onderdeel van La Boutique Fantasque een répresen- tante stond. Als het onderdeel aan de beurt was kwam de kleine, vertede rende Patricia aangelopen en tikte heel lieflijk met haar toverstafje het juiste meisje aan. Hoofdrollen in La Boutique Fantasque waren er voor Fathima Ooms, Mariska Haase en Nathalie van Noppen, allen uit Mid delburg. Deze talenten namen te recht bijna alle solopartijen voor hun rekening. Nadat Nathalie het publiek had geïmponeerd met haar solo in Balle rina lieten Madeleine Terwogt, Su san v. d. Aart, Annabel Besling, Mar- tine Strikwerda, Marty de Spirt, Sas- ha Touw, Ruth Brinks, Linda Strae- temans en Lian Kooman de Can-Can zien, een dans, waarbij zelfs de bijbe horende kreten niet ontbraken. La Boutique Fantasque sloot af met de Mars, uitgevoerd door mini majorettes van 5 t/m 7 jaar uit Mid delburg. Het niet knallen van de aan hun feestmuts vastgebonden ballon zorgde hier en daar voor een traantje. Vlak voor de pauze zag het publiek Fantasy. De choreografie was van Esther Hilckmann, die zelf ook mee deed aan dit optreden, voorzien van afwisselend jazzmuziek en tropische natuurgeluiden. Les Sylphides Les Sylphides vormde het slotstuk voor de pauze; zonder maar één van de hoogtepunten van de ballet voorstelling. Op muziek van Frédé- ric Chopin brachten de leerlingen een indrukwekkend optreden in achter eenvolgens de prelude (met alle dan sers), de nocturne, de wals (opge voerd door de klas 8 t/m 10 jaar uit Zierikzee), de prelude en la grande walse brillante. De kinderen dansten afwisselend in lange en korte tutu's. Balletschool Giselle liet in Les Sylp hides een knap staaltje werk zien. De Vier Jaargetijden De show sloot af met de Vier Jaar getijden op muziek van Antonio Vi valdi. „De Vier Jaargetijden is hele maal geen balletmuziek, maar het is zo prachtig dat we het toch graag wil den gebruiken. Het is overigens pas de tweede keer dat Giselle De Vier Jaargetijden volledig heeft opge voerd. De eerste keer was in 1977 met leerlingen die al tien jaar les hadden. Nu hebben we het gedaan met leer lingen, die drie jaar les hebben. Het verliep ook zeker niet vlekkeloos, maar ze hebben zó hard gewerkt", meent Puck Bijl. In de adagio van de Herfst lieten Madeleine Terwogt en Annabel Besling „iets heel moei lijks" zien, waarover Puck Bijl met rechts tevreden is. Andere eervolle vermeldiiigèn zijn er voor Marty de Spirt (solo in de slot allegro van ~dè_1Éente), Sandra en Marjolein Schimmelpenninck, Bar bara Villerius en Jacolien Kooman. De laatste, allegro in de winter mond de uit in een waardige finale, waar bij alle dansers op het toneel versche nen. Balletschool Giselle heeft op nieuw laten zien wat zij in korte tijd kan bereiken en vooral, dat het de moeite waard is. De choreografie van de voor stelling is van Puck Bijl, samen met haar dochter Wieteke had zij de algehele leiding in handen en stond zij borg voor het vervaardi gen van de 276 kostuums. Alleen de kostuums van de mini majoret tes zijn gemaakt door Kees Berg mans. De accessoires zijn ver zorgd door Wieteke. Ook de fraaie verschillende decors staan op haar naam. Verdere medewerken den zijn Roos en Rob Haase, Mar- ga Bergmans, Marijke Zoun, Yvonne van Noppen, Erna Koole, Walter Geurts en Coen Bijl. BROUWERSHAVEN - Het amateur kamer-orkest „Drieklank" bracht za terdagavond onder leiding van Henk van Dijk in het Tonnenmagazijn te Brouwershaven een koncert van een goed muzikaal niveau ten gehore. Ruim zeventig belangstellenden kwamen naar het, door de kulturele stichting De Roode Lelie georganiseerde, koncert. Zij kregen een zeer afwisselend pro gramma voorgeschoteld dat zowel klassieke- als ballroomdansmuziek bevat te met daarnaast ook enkele fascinerende solo-optredens. Het programma voor de pauze bestond uit licht klassieke stukken van Bach, Mozart, Haydn, Telemann en Glück waarbij dirigent Henk van Dijk, viool; Hedda Oosterhout, altvi ool en Esther van Steenhoven, fluit als solisten optraden. Hedda bracht het moeilijke, uit vier delen bestaan de koncert G. dur voor altviool van Telemann zeer kundig ten gehore waarbij als bijzonderheid opgemerkt kan worden dat haar muziekinstru ment vervaardigd is door een van de orkestleden de heer S. van Hout. Zangeres Pauline van der Wulp zong met haar warme mezzo-sopraan stem het lied Euridice uit Orpheus waarin Zeus zijn wanhoop uit over het ver lies van zijn geliefde. De mooi gespeelde fluitsolo van Esther van Steenhoven was eveneens uit Orp heus. Operettetalent Na de pauze opende het orkest met een speelse Badinerie uit suite no 2 van Bach, waarna Pauline van der Wulp nogmaals voor het voetlicht trad met twee liefdesliederen van Theodorakis. Na Berceuse van Go- dard, waarin Hans van der Wulp een mooie solopartij op zijn viool speel de, zong de bariton Tom Hamoen met veel verve „Der Schweinezüchter" uit Der Zigeunerbaron van Strauss. Dat Hamoen een operettetalent is bleek uit zijn volle stem, die geen mi crofoon nodig heeft om de zaal te vul len en zijn goed bij het lied passende bewegingen en mimiek. Hij bracht verder drie Russische liefdesliederen ten gehore met gitaarbegeleiding van Hans Kruuk. Ballroomdansmuziek Zonder moeite stapte de „Drie klank" hierna over op een heel ander genre. Door twee gitaren, een contra bas en een drumstel aan het orkest toe te voegen ontstond een ritme- groep die voor de juiste begeleiding van ballroomdansmuziek nodig is. Ook de hierna volgende negen num mers in dit genre waren zeer afwisse lend doordat ze door steeds andere kombinaties van instrumenten uitge voerd werden. Erg leuk om te horen was hierbij het nummer „Cuckoo Quartet" dat uitvoerd werd door twee fluiten en twee klarinetten. Dirigent Henk van Dijk toonde zich een vaardig solo violist door vele van de nummers op deze wijze te begeleiden. Het laatste stuk dat het orkest ten gehore bracht, een Badinerie van Bach, klonk zeer apart door de nadruk die op de ritmische begeleiding gelegd werd. Duidelijk was te horen waarom men deze bekende kompo- nist de grondlegger van de jazz noemt. Een boeiend koncert dus. Het is dan ook te hopen dat „Drie klank" zal voldoen aan het verzoek van R. van Luitgaren, voorzitter van de Roode Lelie die het orkest uitno digde om in 1985 voor de derde maal een koncert in de Smalstad te geven. BROUWERSHAVEN - De gemeenteraad van Brou wershaven komt donderdagavond 28 juni in openbare vergadering bijeen, aanvang 19.30 uur. De raadsagenda vermeldt onder meer een voorstel tot aanwijzing van een invaliden-parkeerplaats aan de Wethouder Dek kerstraat te Brouwershaven. Eeen scene uit de klassieke suite. Verder wordt de raad voorgesteld afwijzend te beschikken op het subsi- dieverzoèk- van de Stichting Vrou wentelefoon Zeeland in oprichting voor de jaren 1984 en 1985. Overeen komstig het advies van de welzij ns- kommissie, is het kollege van me ning, dat deze taak thuishoort in het takenpakket van de Stichting Telefo nische Hulpdienst. Provinciale geluidhinderdienst B. en w. stellen de raad ook voor te besluiten tot aansluiting bij de pro vinciale geluidhinderdienst. De in dit kader voorgestelde regeling houdt in, dat de gemeentelijke taken betreffende geluidmetingen terzake van zoneringen langs wegen en rond industrieterreinen zullen worden MIDDELBURG - In het Zeeuws Museum wordt tot en met 14 septem ber een tentoonstelling gehouden van schilderijen van Jacoba van Heemskerck, die in het bezit zijn van het Haags gemeentemuseum. Een groot aantal van het werk van Jacoba van Heemskerck is in Dom burg ontstaan. Daar was zij te gast van haar vriendin Marie Tak van Poortvliet, die in de tuin van haar huis Loverendale een atelier voor haar liet bouwen. Jacoba van Heems kerck overleed te Domburg in 1923, een groot belangrijk oeuvre nalatend in gedeeltelijk abstrakte stijl. Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk sm/dsweg noordwelle tel 01116-2459 verricht door de provinciale dienst, omdat hiervoor veel specialistische kennis is vereist. Overigens wijst het kollege erop, dat deze werkzaamhe den voorzover het de gemeente Brou wershaven betreft, niet of zeer spora disch zullen voorkomen. De ge luidsmetingen, die door de gemeen ten zelf zullen worden blijven ver richt, betreffen het onderzoek naar geluidhinder van horecabedrijven en rekreatie-inrichtingen, waarop be trekking heeft de reeds vastgestelde Geluidhinderverordening Brouwers haven, en voorts de geluid metingen ten behoeve van bouwisolatie inge volge voorschriften, die inmiddels zijn opgenomen in de gemeentelijke Bouwverordening. In het kader van het Werkgelegen- heidsprojekt voor Jongeren (W.P.J.) wordt de raad voorgesteld mejuf frouw D. J. Geluk te Noordgouwe te benoemen als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Zonnemai- re in tijdelijke dienst voor het tijd vak van 1 augustus 1984 tot 1 au gustus 1985. De raadsagenda vermeldt verder voorstellen tot vaststelling van de vergoeding vakonderwijs 1983, be treffende de Christelijke Nationale School te Zonnemaire; tot vaststel ling van een voorbereidingsbesluit bestemmingsplan Brouwershaven Kom en tot de bouw van negen huur woningen aan de Lei in het bestem mingsplan Delingsdijk te Brouwers haven. vervolg van pagina 1) Tijdens de koffie in het Vereni gingsgebouw vertelde voorzitter G. Roskam, dat momenteel vijfentwin tig vissers op het koor zitten. Daar om kan er ook uitsluitend zaterdaga vond worden gerepeteerd, omdat de ze vissers doorgaans op zaterdag pas binnenkomen. Dezelfde reden is aan te geven voor het vrij geringe aantal koncerten (zes tot tien per jaar). Ver der vertelde Roskam van de grote suksessen in Amerika in '79 en '82, tijdens welke Frits Bode een hele kerk vol nakomelingen van emigran ten (die geen Nederlands meer spra ken) binnen tien minuten het „Piet Hein" leerde. Juist de bekende zee mansliedjes willen de emigranten horen: sukses verzekerd dus. De pla ten van de Urker Zangers worden in eigen beheer geperst, waar een zeker risiko aan vast zit, maar in de prak tijk blijken deze platen zeer gewild, aldus Roskam. Na weer samenzang en orgelimpro visatie kon het tweede deel een aan vang nemen met een verrassing: een deklamatie van Jo Gerssen, die een gedicht van de Urker dichter Willem Ruiten voordroeg „Vertrouwen", dat evengoed een Bru's gedicht had kun nen zijn, en waarin het vertrouwen van de vissers in de Schepper gevoe lig werd weergegeven. Het koor begon het tweede deel met een „souvenir" uit Amerika. Tij dens hun reis kregen de koorleden het melodieuze O. God of love, van de Amerikaanse komponist Dale Grootenhuis. Verder klonk I'll wish, Tell me why en God's choir in the sky, het laatste werk in een stevig ritme, voordat Dirk Out wederom een (minder bekend) werk van de franse komponist Alexandre Guil- mant speelde. Overtuiging Hymnus, Blijf bij mij Heer en Neerland en Oranje vormden samen het laatste deel voor rekening van het koor, waarin vooral tot uitdruk king kwam dat de leden achter hun gezongen teksten staan. Zo vol over tuiging en krachtig (Neerland en Oranje op de wijs van Land of Hope and Glory) dat het niet anders kan dat de mannen uit Urk iets wilden uitdragen. Voorzitter van de S.F.B., A. J. Bal sprak zeker namens allen dankwoor den voor het gcbodene, „fantas tisch!", zei Bal en zette vervolgens di rigent Bode en organist Out in de bloemetjes, waarbij ook koster Knop niet werd vergeten. Frits Bode op zijn beurt dankte Bal en de S.F.B. voor het gastvrije ont haal en -verzorging („Dat kom je bij na nergens meer tegen") en stelde tot slot voor om bij wijze van toegift de Titelsong van de nieuwste plaat te zingen: „Neem mijn stem, opdat ik zing". De zangers uit Urk hebben de bede uit dit gezang heel goed ver staan en tot uitdrukking gebracht, „opdat mijn lied, U mijn Koning, hulde biedt". Toepasselijk werd als slot van deze avond door allen staan de gezongen „Dankt nu allen God, met blijde feestgezangen". Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor. Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3