Verkeerskokers in Hammen liggen er op twee na Strandreddingsbrigade „Westerschouwen" heeft geheel nieuwe strandpost BLANK EIKEN Meubelrama installatiebedrijf Verbinding bijna tot stand gekomen Forse daling werkloosheid in Zeeland GS Zeeland willen meer duidelijkheid over sluiting Oesterdam Zeeland meldt dertig- projekten bodemonderzoek Open Huis op zaterdag 30 juni **■"- .*5» l -;t ,v- "■j""11"jj'W11 Bedrijvigheid in het sluitgat Hammen, gezien van de Schouwse kant af. Hoe wel de landhoofdkoker aan deze zijde reeds is aangebracht, is daarover toch een stukje baüey-brug (links) gelegd. De werkzaamheden in dit sluitgat teke nen zich vooral af door de vele hoge kranen die daarbij zijn betrokken. OOSTERSCHELDEWERKEN - Het pijlerhefschip Ostrea is weer aan het werk, de nu overbodig geworden mattenlegger Cardium gaat naar Rotterdam, de verkeersko kers in het sluitgat Hammen liggen er op twee na en donderdagavond is begonnen met de pijlers de „ondergrouten" (het ondervullen van de pijlers met een soort cementpap tussen de twee „ribben" waarmee ze op de matten steunen). Dit zijn de voornaamste meldingen over de huidige situatie bij de bouw van de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde, Het ondergrouten waarmee giste ravond werd begonnen, zal ongeveer een jaar in beslag nemen. De cement pap tussen de onderkant van de pij lers en de matten, wordt aangebracht van binnen de pijlers uit. Dat betekent dus, dat er binnenin de pijlers mensen aan het werk zijn, die er voor moeten zorgen dat de grout door de tevoren aangelegde lei dingen in de pijlervloer op de bestemde plaats terecht komen. Af hankelijk van de mate van vlakheid van de ondermatten moet onder iede re pijler driehonderd tot zeshonderd kubieke meter grout worden gespo ten. Bij de enkele tegelmat die moest worden gelegd, is de grootste hoe veelheid cementpap nodig. Het aanbrengen van de grout op zich neemt een uurtje of twintig in beslag. Met de voorbereidingen en het afwerken erbij neemt de bezig heid per pijler ongeveer een week in beslag. Voor de 65 pijlers zal dus ruim een jaar nodig zijn om ze te on dergrouten. Het cement wordt ge maakt in de betoncentrale op het werkeiland. Nog 25 pijlers De Ostrea is na een onderbreking voor een onderhoudsbeurt weer be gonnen met pijlerplaatsen. Sinds vo rige week vrijdag zijn er weer twee pijlers geplaatst, zodat er nu acht in het laatste sluitgat Roompot staan. Nog 25 pijlers en dan staan ze er alle 65, volgens planning zal dat eind oktober zijn. Het aanbrengen van de verkeers- koker en de hamerstukken (waaraan de hydraulische cylinders voor het bewegen van de schuiven worden be vestigd) schiet hard op. In de Ham men moeten er nog twee van de ze ventien komen: een „gewone" die de 45 meter brede ruimte tussen twee pijlers overspant, en een landhoofd koker met de buitengewone lengte van tachtig meter. Die laatse twee kokers worden in de tweede week van juli aangebracht. Voor de extra lange koker is behalve de gigantische MIDDELBURG - De werkloosheid in Zeeland is de afgelopen maand inet 3,3, procent gedaald. Dat is veel meer dan landelijk het geval was, na melijk 0,9 procent. De vraag naar personeel neemt ook weer toe, met name in de sektoren handels- en kan toorpersoneel, de bouw en in de me taal. Dat blijkt uit de maandcijfers die het distriktsbureau voor de ar beidsvoorziening in Zeeland bekend maakte. Daling van de werkloosheid in Zee land deed zich hoofdzakelijk bij de mannen voor, namelijk min 4,7 pro cent. Landelijk was de daling 2,2 pro cent. Het aantal ingeschreven wer kloze vrouwen bleef nagenoeg gelijk. Ondanks de forse daling van de wer kloosheid in Zeeland blijkt, dal al leen in de bouw de werkloosheid be langrijk beneden het niveau van mei 1983 ligt. In alle andere beroepsgroe pen ligt de werkloosheid op ongeveer hetzelfde niveau als vorig jaar. zo blijkt uit de cijfers. drijvende kraan Taklift 4 een tweede - zij het kleinere - Taklift nodig. Weg- van Schouwen naar Noordland Wanneer alle verkeerskokers zijn aangebracht, is er dus al een beetje een weg van Schouwen naar Noord- land ontstaan. Na de bouwvakva kantie wordt begonnen aan het aan brengen van de eerste acht schuiven in de Hammen, ook met behulp van de grote Taklift. Vervolgens gaat de ze kraan dan weer naar het tweede sluitgat Schaar om daar verkeersko kers te plaatsen, waarna de resteren de schuiven in De Hammen worden geplaatst. De Cardium, die ruim een maand geleden gereed kwam met mattenleg- gen, blijft niet in de monding van de Oosterschelde op een koper wachten, maar gaat naar Rotterdam. Het mattenlegponton kan niet aan de Oosterscheldekant blijven liggen, want als straks alle pijlers staan kan het niet meer naar het buitenwater komen. De buitenhaven Noordland is niet geschikt om de Cardium daar te laten liggen, omdat daar geen af- meerfaciliteiten aanwezig zijn. In tussen wordt de Cardium, vóór zijn tocht naar een werkhaven van de R.D.M., op belangrijke onderdelen gekonserveerd om het ponton te be schermen tegen aantasting. Bedrijvigheid genoeg Veel bedrijvigheid heerst er op 't ogenblik in het sluitgat Schaar, waar steenstorters bezig zijn de drempel rond de pijlers aan te brengen. Ook op het werkeiland rijden gedurig vrachtwagens met verschillende ma ten Duitse en Finse stenen van de opslagplaatsen naar de stortschepen toe. Voor de toeristen is er behalve in het Informatiecentrum nog heel wat in werkelijkheid te zien. De busrit voor de bezoekers rijdt een andere route dan voorheen, onder andere rond het in aanbouw zijnde bedie ningsgebouw, van waaruit goed uit zicht op het sluitgat Schaar is. De Ostrea is vaak aanwezig op zijn ligplaats vlak voor het informatie centrum, maar het werk van het hef- schip in De Roompot speelt zich te ver op afstand af om dat van Neeltje Jans af te kunnen waarnemen. DEN HAAG - De grootste ambte- narencentrale ACOP wil dat per 1 ja nuari ambtenaren naar een 36 urige werkweek gaan tegen inlevering van de prijskompensatie. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben minister Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat gevraagd meer inzicht te verschaffen in haar beslissing voor de sluiting van de Oesterdam, waar bij wordt uitgegaan van een sluiting met zand. Deze bezlissing stuurde de minister vorige maand per brief naar de Tweede Kamer. In een notitie bij deze brief wordt enige sumiere informatie gegeven over de achtergronden van de beslis sing. Hoewel GS van Zeeland er niet aan twijfelen dat de verschillende mogelijkheden tot sluiting en de mo gelijke gevolgen zorgvuldig zijn on derzocht, blijvenn er toch vele vra gen onbeantwoord. Hierbij wijst het kollege vooral op de problemen die kunnen ontstaan voor de visserij en het milieu. De Oesterdam is de verbinding die wordt aangelegd tussen Tholen en Zuid-Beveland in het kader van de kompartimenterings werken. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland zullen voor de komende twee jaar dertig bodemsa- neringsprojekten aanmelden bij de minister van volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieubeheer. De projekten hebben betrekking op grondwaterverontreinigingen en bo demsaneringsonderzoeken op plaat sen waar vroeger gasfabrieken of an dere sterk vervuilende bedrijven hebben gestaan. Dit is door de pro vincie bekendgemaakt. De meeste projekten kunnen, als de minister er geld voor beschikbaar stelt, al in 1985 worden uitgevoerd. De onderzoeken zullen enkele miljoe nen guldens gaan kosten, maar dat is maar een fraktie van het bedrag wat nodig is als werkelijk tot sanering van bepaalde gebieden zal moeten worden overgegaan. Advertentie WESTERSCHOUWEN - De Strandreddingsbrigade „Westerschouwen" heeft sinds twee weken de beschikking over een geheel nieuwe strandpost nabij de Rotonde te Westenschouwen. De brigade, die haar werk doet onder de vlag van de Koninklijke Nederlandse Bond tot Redding van Drenkelingen, houdt ter gelegenheid van dit feit op zaterdag 30 juni een Open Huis op deze post. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 6255 De nieuwe strandpost bij de Rotonde in Westenschouwen, die enkele weken geleden in gebruik werd genomen. Zater dag 30 juni wordt er Open Huis gehouden. De nieuwe strandpost is in de plaats gekomen van een twaalf jaar oude post, die na even zovele jaren dienst te hebben gedaan tijdens het zomerseizoen als afgeschreven dient te worden beschouwd. De dienst ge meentewerken van de gemeente Westerschouwen, die het houten on derkomen elk jaar opbouwt, af breekt en onderhoudt, zag geen kans meer om de post voor het aangebro ken zomerseizoen weer bedrijfsklaar te maken. Daarom werd het afge keurde gebouwtje, op kosten van de gemeente Westerschouwen, vervan gen door een nieuwe. De nieuwe strandpost is overigens niet de enige reden tot vreugde. Dit jaar kan de Strandreddingsbrigade tevens beschikken over twee nieuwe rubberboten (met buitenboordmotor) die zijn gestald in het opslagge bouwtje naast de strandpost. Er is dus alle reden voor de dankbaarheid aan het adres van het gemeente bestuur, die wordt uitgesproken door Corry van der Haven- Eikelenboom, namens alle leden van de Brigade: „We zijn de gemeente Westerschouwen bijzonder dankbaar voor het beschikbaar stellen van de gelden voor deze vernieuwingen. Me de daardoor zijn we nog beter in staat om te zorgen voor de veiligheid van de individuele badgast." Bemanning Dat zorgen voor de veiligheid van de badgasten is overigens geen sini- cure. Gedurende de schoolvakantie in de zomer wordt de strandpost be mand door drie ploegen van acht vrijwilligers, die zeven dagen per week 24 uur per dag aanwezig zijn. In het voor- en naseizoen is de post al leen in de weekeinden bemand en in cidenteel door de week door vrijwil lige brigade-leden. Uit de praktijk blijkt dat door dit werk een preven tieve werking wordt bewerkstelligd. Corry van der Haven: „We lopen hier niet met toeters en fluitjes rond. Al leen onze aanwezigheid en de nodige waarschuwingen zijn in verreweg de meeste gevallen al voldoende." Tijdens het Open Huis, dat op za terdag 30 juni van 10.00 tot 12.00 uur wordt gehouden, is niet alleen de strandpost te bezichtigen. Ook het varend materieel en de aanwezige verbindingsmiddelen zullen worden ged em onstreerd Uitnodigingen voor het Open Huis zijn verstuurd naar het kollege van B. en W. van Westerschouwen, naar de leden van gemeenteraad en naar de medewerkers van de dienst ge meentewerken. Vrijdag 22 juni Zierikzee Willibrordusschool. Fancy-fair, 19.00 uur. Scharendijke Ned. Herv. kerk. Herdenkingsbij eenkomst Willem de Zwijger. 20.00 uur. Zonnemaire Rietdijk 8. Eet- en drinkfestijn PJZ Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Zaterdag 23 juni Zierikzee Willibrordusschool. Fancy-fair, 13.00 uur. Schoolplein Raamstraat. Braderie Chr. Geref. Kerk ten behoeve van ziekenhuisaktie „Woord en Daad". 14.00 - 20.00 uur. Brouwershaven St-Nicolaaskerk. Lezing met dia's over Angola en de weefkunst in dit land. 13.30 uur. Tonnenmagazijn. Koncert kameror kest „De Drieklank" onder leiding van Henk van Dijk. 20.00 uur. Dreischor Ring. Koncert „Witte van Haemste- de". 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Puzzelrit. 19.00 uur. Oosterland Sint Joostdijk. Braderie schapen scheren en demonstratie brandweer) Oosterlands Fanfare. 10.00 - 17.00 uur. Zondag 24 juni Brouwershaven St-Nicolaaskerk. Interkerkelijke zangdienst met medewerking van het I.J.E.-koor uit Rotterdam onder leiding van Frits Heuvelink. 19.00 uur. Maandag 25 juni Zierikzee Pr. Julianaschool, Jannewekken. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. Vanaf 19.00 uur. Woningbouwvereniging Beter Wo nen. Vergadering Verenigingsraad. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal van de Gereformeerde Kerk. Schrijfavond Amnesty Inter national. Vanaf 19.00 uur. Br ou w ersh a v en Gereformeerde Kerk, Bostonplein. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. Vanaf 19.00 uur. Dinsdag 26 juni Zierikzee Huis van Nassau. Instuif-bridgewed- strijd. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Molen De Graanhalm. Expositie brooddeegkunst en Hindelooper schilderwerk. 13.00 - 19.00 uur. Gemeentehuis. Kommissie grond- en pachtzaken. 19.30 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. Van 19.30 tot 20.30 uur. Woensdag 27 juni Burgh-Haamstede Molen De Graanhalm. Expositie brooddeegkunst en Hindelooper schilderwerk. 13.00 - 19.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Bruinisse Leeszaal van de bibliotheek. Schrijf avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 28 juni Zierikzee Stadhuis. Kommissie publieke wer ken. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Molen De Graanhalm. Expositie brooddeegkunst en Hindelooper schilderwerk. 13.00 - 19.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Praktijkles kruidenkursus door mevrouw L. Strayer-Slager. 19.30 uur. Stadhuis. Openbare raadsvergade ring. 19.30 uur. Vrijdag 29 juni Zierikzee Theo Thijssenschool. Afscheids avond zesde klas. 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. „Het orgeltje" to neelstuk in drie bedrijven door de leerlingen van klas zes van de open bare basisschool De Schoener.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2