Grevelingen niet alléén van Bru! Delegatie uit Zierikzee op weg naar St. Hilaire BLANK EIKEN EIGEN REKREATIENOTITIE VAN MIDDENSCHOUWEN VOLGENDE WEEK IN RAADSVERGADERING Meubelrama DE ZIERIKZEESCHE COURANT Onwel geworden achter stuur Aanrijding op rotonde pa Bitr Officiële oplevering reparatiehaven Bruinisse UW TAXATEUR MC ÏmymC ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Verkeerskokers Monument Avondvierdaagse Evenementen De verkeerskokers in de Hammen liggen er Het archeologische monument de Karolin- De intocht van de 1478 deelnemers aan de Er staan Burgh-Haamstede tijdens het aan- op twee na en de Ostrea is na een onder- gische Burcht wordt alle-weer voorziening Zierikzeese Avondvierdaagse mocht zich staande toeristenseizoen weer heel wat houdsbeurt weer aan het werk. (Pag. 2). als de gemeente Westerschouwen haar zin ondanks andere berichten in goed weer ver- grootse evenementen te wachten. Een over- krijgt. (Pag. 4). heugen. (Pag. 6). zicht. (Pag. 9). VRIJDAG 22 JUNI 1984 140ste jaargang Nr. 23544 qW WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wij moeten een schip niet aan één anker vast leggen, en ons leven niet aan één hoop. Epictetus. Z1ERIKZEE - De uit Zierikzee af komstige F. N. werd donderdag on wel achter het stuur van zijn auto. Komende uit de Weststraat en rij dend in het Kerkhof schampte N. een voor het politiebureau geparkeerde Mercedes van J. J. G. uit Rotterdam. In de Poststraat kwam de auto tot stilstand tegen de auto van D. J. uit Zierikzee. Dokter Vergeer verleende de man eerste hulp en zorgde voor transport naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis ZIERIKZEE - Het bekende Duitse misverstand betreffende het handte ren van de voorrangsregel op roton- de's, leidde donderdagmiddag 14.20 uur wederom tot een aanrijding op de Zierikzeese Rotonde. De YVest- Duitser J. E. uit Bottrop verleende geen voorrang aan verkeer van rechts. K. S. uit Vlaardingen kwam van rechts en werd geramd door de Duitser. Alleen materiële schade was er bij deze aanrijding. Minister Braks antwoordt gemeente: Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. BRUINISSE - „Het lijkt mij verstandig géén hoop op uitbreiding van het mosselbe- drijf naar het Grevelingen te vestigen", zo schrijft minister Braks (Landbouw en Vis serij) in antwoord op een brief van het kollege van Bruinisse van 26 september '83 en herhaald op 6 januari '84. In de brief pleitte het kollege namens de raad voor het be houd van de visserijcultures in het Grevelingenmeer voor de Bruse gemeenschap. In het antwoord geeft de minister blijk van grote kennis van het onderhavige gebied, maar ook van de geschiedenis die tot het Bruse verzoek heeft geleid. Uit het antwoord valt verder geen enkel positief geluid te bespeuren voor de Bruse vissers, hoewel het de minister bekend is dat de mosselvissrij voor de Bruse gemeenschap zeer belangrijk was. Uit dat laatste kleine woordje „was" zou men kunnen opmaken dat de minister de mosselvisserij voor Bru heeft afgeschreven althans voor de Grevelingen. De brief wordt behandeld bij de ingekomen stukken op de raadsvergadering van volgende week. Dat de mosselvissers naar Zeeland hopen te kunnen terugkeren naar hun oude stekje de Grevelingen, noemt Braks voorbarig, omdat de re geringsbeslissing zout-zoet nog niet is genomen. Zou de Grevelingen zout blijven dan heeft dat naar zijn me ning geen invloed op de mosslcultuur aangezien de mosselstand in het meer sterk is terug gelopen. Braks Uitwisselingsbezoek in het kader van 900 jaar bestaan ZIERIKZEE - Vanmorgen in alle vroegte is een delegatie van de gemeente Zierikzee vertrokken naar St. Hilaire voor een bezoek in het kader van de uitwisselingen tussen beide zustersteden. Om 06.30 uur vertrokken twee bussen met leden van het kollege, de gemeentesekretaris, raadsleden en leden van de kommissie internationale uitwis selingen, alsmede een groot aantal leden van de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer. Het bezoek aan St. Hilaire eindigt maandagmorgen met de terugreis naar Nederland. De gehele vrijdag zal worden benut voor de reis, de ontvangst ter plaatse en het onderbrengen van de delegatie-leden bij de gastgezinnen. Zaterdag zal onder andere een toe ristische trip worden gemaakt, een optreden plaatsvinden van Kunst en Eer, en de uitvoering van een to neelstuk worden bijgewoond in de open lucht. Zondag zal eerst een kerkdienst worden bijgewoond, waaraan Kunst en Eer haar muzikale medewerking zal verlenen. Geduren de de middaguren zal een optocht worden gehouden waaraan 26 groe pen deelnemen: met in totaal twintig wagens en achthonderd deelnemers. Ook hier zal Kunst en Eer acte de présence geven, 's Avonds zal een groots vuurwerk worden bijge woond Op maandag 25 juni zal ver volgens de terugreis worden aan vaard. St. Hilaire staat al de gehele week bol van vele festiviteiten, omdat het feit wordt gevierd van het 900-jarig bestaan van de plaats. In dat kader In de vroegste ochtenduren vertrokken de Saint Hilaire-gangers al richting wordt door de Zierikzeese delegatie Frankrijk. Ook burgemeester Th. H. de Meester (op de rug) en zijn echtgenote ook een uitwisselingsbezoek afge- (links) zijn van de partij. legd. trekt zelfs de door de werkgroep vis serij van de projektgroep Grevelin gen zout /zoet geopperde mogelijk heid van 800 ha mogelijke mosselcul tuur bij een zoute Grevelingen in twijfel, omdat deze werkgroep ook aangeeft dat er twijfel bestaat over de slechte groei en het uitblijven van voortplanting. „Indien het Grevelingenmeer in de toekomst zout water zal gehouden, zal, mede in overleg met het be drijfsleven worden bezien, wélk be leid zal worden gevoerd ten aanzien van de beroepsmatige visserij", is de stelling van de minister. Historische rechten van Bruse vis sers op het Grevelingenmeer wijst de minister van de hand. De vissers zijn öf schadeloos gesteld, öf hebben hun bedrijf voortgezet in afgeslankte vorm (met kompensatie in geld) öf zijn doorgegaan met hun bedrijf op vervangende percelen. Géén rechten Aan een aantal werd na inlevering van hun percelen (dus na het ontvan gen van een schadeloosstelling) met voorrang aal visrechten verleend in de Grevelingen. „Formeel gezien verkeren de aalvissers in dezelfde positie als de eigenaren 'van ex- mosselbedrijven, die in een andere bedrijfstak een nieuw bestaan heb ben gevonden", is het oordeel van minster Braks, die er verder op wijst dat gedurende de periode '63 tot '76 in het Grevelingenmeer géén oester- aktiviteiten plaatsvonden. Toen eenmaal bleek, dat zich een stand van oorspronkelijk Zeeuwse platte Oester in de Grevelingen had gevestigd, was dat voor de regering aanleiding om te trachten deze cul tuur nieuw leven in te blazen. Akti- viteiten in een experimenteel stadi um, waarvoor het voor de hand lag, zo vindt de minister dat een aantal nog aktieve oesterkwekers werd be trokken. „Tevens hadden zij de durf om in het toen nog onzekere projekt te in vesteren. Tien van de twintig daar toe uitgenodigde bedrijven waren hiertoe bereid. Het is goed om nu het projekt inmiddels suksesvol is, dit te realiseren". Invloedsfeer Bruinisse „Afgezien van het feit, dat het Gre velingenmeer niet tot de uitsluitende invloedsfeer van Bruinisse behoort - er zijn immers nog andere plaatsen aan het meer - gaat het hierbij niet om het geven van een voorkeurbe handeling aan bedrijven, maar in de eerste plaats om een opbouw van de Nederlandse positie op de internatio nale oestermarkt". „Hierbij worden die bedrijven be trokken die over de noodzakelijke kennis, ervaring en outillage be schikken. De plaats van vestiging van de onderneming speelt hierbij geen enkele rol", aldus het over duidelijke antwoord van minister Braks. Ten aanzien van de palingvisserij en de keuze zout-zoet stelt de minster dat de mogelijkheden voor de aalvis sers bij een zoute- of zoete Grevelin gen gelijk zullen blijven. Niet rendabel „Voor zover de toekomst van de aalvissers niet zeker is, heeft dit voorhl zijn oorzaak dat de totale be somming onvoldoende is om een zo groot aantal bedrijven permanent rendabel te exploiteren. De stelling van de Bruse raad, dat de beleidsom buiging ten aanzien van de Ooster- schelde in 1978 een aanslag zou vor men voor de toekomst van de aalbe- drijven is mijns inziens dan ook niet houdbaar". Over de toekomst zegt de minister tot slot: „Indien de regeringsbeslis sing zal uitvallen voor een zout meer, is aan het bedrijfsleven bij herhaling meegedeeld, dat dan overleg met het zal worden gevoerd. Hierbij zullen niet alleen de organisatie van oester kwekers worden betrokken, maar ook andere als de Vereniging van Be roepsvissers „De Grevelingen". Kort samengevat: de minister er kent géén historische rechten, de aal- vissers kunnen blijven vissen zout of zoet water, de beslissing zout-zoet is nog niet genomen, dus: wacht maar af, er komt nog overleg, en de oester cultuur in de Grevelingen is van landsbeland. Bruinisse is niet (al leen) de baas in het Grevelingen meer. Hier kan Bruinisse het wel mee doen! Verwachting tot zaterdagavond: Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele bui en; minimumtemperatuur ongeveer 9 graden, middagtemperatuur om streeks 16 graden; matige, wind kracht 4, aan de kust af en toe krach tige, kracht 6, westelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 26 juni: Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 16 gr. Windkracht: west 4 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 16 gr. Windkracht: n.west 4 Dinsdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 16 gr. Windkracht: n.west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 23 juni Zon op 5.20, onder 22.04 Maan op 2.31, onder 15.46 24 juni Zon op 5.21, onder 22.04 Maan op 2.45, onder 16.58 25 juni Zon op 5.21, onder 22.04 Maan op 3.00, onder 18.12 Nieuwe Maan: 29 juni (5.18) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 11.36 23.39 5.06 17.37 12.32 6.05 18.31 0.37 13.25 6.59 19.19 23 juni 24 juni 25 juni Doodtij: 23 juni Springtij: 1 juli HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het is morgen koel en wisselvallig weer. Er kunnen af en toe buien vallen. Veel zon zal er niet zijn. De temperatuur komt niet hoger dan een graad of 16. Er waait een ma tige, aan de kust nu en dan krachtige westelijke wind. Het onbestendige weer hangt samen met depressies, die van IJsland naar Scandinavië trekken. Ze veroorzaken een sterke westelijke stroming, waarin koele lucht met buien wordt aangevoerd. In deze situatie komt de eerstvolgen de dagen niet veel verandering. DEN HAAG - Het kabinet heeft besloten de eerste vermindering van het aantal bedden in jeugdtehuizen per 1 juli op te schuiven tot 1985. Staatssekretaris Korte-van Hemel (justitie) heeft de bijzondere kamer- kommissie voor jeugdwelzijn don derdag laten weten tegemoet te ko men aan de wens van een kamer meerderheid het grootste gedeelte van de bezuinigingen pas na 1984 te laten doorgaan. DEN HAAG - De Haagse duinwa terleiding heeft de dosering van chloor in het drinkwater donderdag verder opgevoerd tot 1 milligram per liter. Bovendien wordt maandag een begin gemaakt met het spuien van het Haagse waterleidingnet. Deze maatregelen moeten een einde ma ken aan een bacteriële verontreini ging, die nu al meer dan een maand optreedt en waarvan de oorzaak nog steeds niet bekend is. BRUINISSE - De officiële opleve ring van de oude gemeentehaven (re paratiehaven) vindt plaats op maan dag 2 juli. Vanwege de lange voor bereidingen die al in 1958 begonnen, heeft de gemeente gemeend dit heu gelijke feit niet onopgemerkt voorbij te laten gaan, maar aan de opleve ring een officieel tintje te geven. Met de meest betrokkenen wordt een bij eenkomst belegd in 't Veerhuis. Advertentie van onroerende goederen in geheel z.w.Nederland MEEIJB/ DB' KUb'PBL Breda Roosendaal 076-222511 01650-40150 Bergen op Zoom Haamstede 01640-41900 01115-1224 Gemeentelijk beleidsvoorstel en reaktie op provinciaal plan (BRT) MIDDENSCHOUWEN - De gemeente Middenschouwen heeft een notitie gemaakt over de gewenste toekomstige ontwikkelingen ten aanzien van de rekreatie, voor namelijk het toeristisch gedeelte in de omgeving van de Brouwersdam betreffend. Zoals bekend is dit gebied in het provinciaal beleidsplan voor rekreatie en toerisme (BRT) aangewezen als speerpunt, waarbij een grootschalige ontwikkeling werd voorgesteld. Middenschouwen zelf wil het wat kalmer aan doen. Hoewel de gemeente de toeristische rekreatieve ontwikkeling in koncentratiegebieden, zoals in het BRT wordt aanbevolen, onderschrijft, deelt zij niet in alle opzichten de aanbevelingen. B. en W. leggen de notitie volgende week voor aan de raadsleden. Samenvattend acht de gemeente de volgende ontwikkelingen gewenst: - Realisering van Plan De Bout; - realisering van een overloopterrein bij de Brouwersdam; - beperkte verruiming bij huidige kampeerterreinen; - geen wijziging in beleid ten aanzien van kamperen bij de boer, - behoud van het strand Repard voor de plaatselijke bevolking met de mo gelijkheid een duikcentrum te reali seren; - elkweervoorzieningen bij de par keerplaats van voormalig „Dolfiro- dam" en op beperkte schaal bij El- lemeet; - betere scheiding voor zwem- en surf- aktiviteiten op het Noordzeestrand met mogelijkheden voor meer aktivi- teiten als horeca, strandstoelverhuur enzovoorts, uitbreiding van de akkom- modatie; - horecavoorzieningen: parkeerplaats voormalig „Dolfirodam" en lokatie bij jachthaven Scharendijke; - realisering surfstrand bij Langen- dijk/Kapelleweg; - nadere bestudering van het onder- werp duiksport Het verwonderde de gemeente Mid denschouwen, dat in het provinciaal rapport met geen woord wordt gerept over het plan „De Bout", waaraan de gemeente juist grote waarde toekent ten aanzien van de uitbreiding van kampeerplaatsen. Het ontwerp plan beslaat ongeveer achttien hectare, de helft van het eerste plan dat de Kroon niet goedkeurde omdat het (gezien de ekonomische situatie) te groot van op zet zou zijn. Het huidige ontwerp „De Bout" biedt plaats aan maximaal 2500 (goedkope) slaapplaatsen, de helft toeristisch en de helft vaste stand plaatsen. Middenschouwen vindt, dat dit plan voor een belangrijk deel in de behoefte aan verblijfsakkommodatie voorziet, zodat volgens de gemeente de provinciale suggestie voor aanleg van kampeerterreinen langs de 'Rampwcg (aan wcerszyden van de Advertentie de Nieuweweg) rustig achterwege kan blijven. Een overloopterrein in de nabijheid van de Brouwersdam (met zijn illegale kampeerders) acht de gemeente van groot belang. Zij zou dat geraliseerd willen zien in het westelijke gedeelte van de driehoek Kuijerdamseweg/ Rampweg/weg naar Grevelingenmeer, een lokatie die ook uit verkeerstech nisch oogpunt aantrekkelijke kanten heeft Het zou moeten worden geëx ploiteerd door Camping Duin en Strand, die nu het noodzakelijk geble ken overloopterrein ten zuiden van de Kuijerdamseweg beheert Haventje Repard Aan de plaatselijke behoefte van het haventje Repard mag volgens de noti tie niet worden getornd Wel kan daar zonder hinder voor de strandbezoe- kers een duikcentrum komen. Surf- sport wordt daar afgewezen, evenals het kollege zich - wegens gebrek aan ruimte - tegenstander toont van de suggesties van een zeilschool, surfcen trum, kamphuizen en horecavoorzie- ningea Grote waarde wordt gehecht aan behoud van het karakteristieke koepeltje. Hotel/horeca Ten aanzien van een horecavoorzie- ning wordt opgemerkt, dat in het ver leden de aandacht is gevestigd op een voortreffelijke lokatie vooreen restau- Vervolg pug 4 K-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1