Zierikzee zegt „nee" tegen D.G.D. Zeeland a C Leerlingen van ,,'t Stoofje" voerden jeugdmusical op Regisseur zoekt 500 figuranten voor speelfilm Buurtfeest Malta trok veel publiek I DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ongewenste aanplak biljetten in Wester- schouwen ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Russische belangstelling Uitgewuifd 700 jaar Avondvierdaagse Er bestaat belangstelling in de Sow|et-Unie Zondag werd het luitenantsechtpaar Plet Er bestaat bij de bevolking van Brouwers- Maandagavond gingen 1478 deelnemers voor het materiaal, dat gebruikt wordt bij de en Annelies Dijkstra uitgewuifd door het haven veel belangstelling voor de viering van start voor de 39e editie van de Zierik- bouw van de stormvloedkering. (Pag. 2). Leger des Hells korps Zierlkzee. (Pag. 4). van het 700-jarig bestaan van Brouw. (Pag. zeese Avondvierdaagse (Pag. 6). 5). DINSDAG 19 JUNI 1984 140ste jaargang Nr. 23542 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Hij vreest niet ijdel, die bij tijdts voor t uiterst vreest. Vondel. Scène uit de kindermusical: Professor Knap tovert een Middeleeuwse troubadour uit zijn tijdmachine. Schoolavond te Ouwerkerk OUWERKERK - „Oh, professor, wat heb je gedaan????", zongen de leerlingen van klas vijf en zes van de openbare lagere school ,,'t Stoofje" vrijdagavond in het dorpshuis te Ouwerkerk. Het was een lied uit de jeugdmusical „De wonderlijke machine van Professor Knap", die de schoolkinderen ter gelegenheid van de ko mende afsluiting van het schoolseizoen '83/'84 opvoer den. Een bomvol dorpshuis toonde be langstelling voor dit optreden. Uite raard stonde de jeugdige tonelisten weer borg voor een plezierig uurtje. Wellicht hadden zij wat meer on dersteuning moeten krijgen met een beter opgesierd dekor en een vrolij ker verlichting, vooral dat laatste had immers al gerealiseerd kunnen worden door wat meer knopjes op het schakelbord om te draaien. Plezier en inzet van de schoolkin deren waren daar echter niet minder om en met verve brachten zij het ver haal van professor Knap had zich dit keer ingespannen óm zijn uitvinding eens niet uit elkaar te laten springen door middel van een anti-knalknop. De machine bleek zijn werk uitste kend te doen. Er werd een Midde leeuwse troubadour uit het verleden gehaald, waar juffrouw Rozelaar (de schooljuf) direkt verliefd op werd. Verder haalde professor Knap met zijn machine ook drie mensen uit de oertijd naar het heden, tot grote Om niet te ver op de situatie vooruit te lopen, wil de regisseur weinig vertellen over de inhoud van de film. Wel is bekend dat hij onder andere handelt over de Wa tersnoodramp in 1953. In de film wil Visser weergeven, hoe de ramp in 1953 is geweest om ver volgens zijn fantasiebeeld over de toekomst van het rampgebied te schetsen. Ook over de bezetting vreugde van agent Barend, die nu eindelijk de' beschikking kreeg over een paar agenten, die goed naar hem luisterden. Professor Knap had echter wel een kleinigheidje vergeten bij zijn uit vinding: hij wist niet hoe hij de men sen weer terug moest krijgen in hun eigen tijd. ,,Nou dan blijven ze toch", vonden de dorpsbewoners en de historische figuren zelf. Dat pro bleem bleek dus opgelost, toen plot seling de anti-knalknop op de tijd machine het begaf, het apparaat sprong toch uit elkaar en de bezoe kers uit het verleden bleken plotse ling ook verdwenen. ,,Pech gehad", zongen de jeugdige akteurs en aktri- ces en het dorp leefde weer vrolijk verder zonder tijdmachine. De regie was in handen van onder wijzer P. Vreeke, die zijn pupillen, die de school dit jaar verlaten een herinneringstegel met een afbeelding van ,,'t Stoofje" aanbood. De heer Vreeke sprak de hoop uit, dat zijn leerlingen ook op de nieuwe school in Zierikzee een goede inzet zullen to nen. De grote verloting bracht voor de school een welkome aanvulling van de financiën op (netto 785,-). Het be drag zal besteed worden voor de aan schaf van een video-rekorder, zodat de schooltelevisieprogramma's afge draaid kunnen worden op een tijdstip, dat het binnen de school past. Hoofdonderwijzer de heer H. E. M. Snijdefs kwam - in tegenstelling tot eerdere alarmerende berichten - met de mededeling, dat het zwemonder wijs voor alle klassen voorlopig kan worden gehandhaafd. Afscheid De hoofdonderwijzer liet weten, dat niet alleen van de zesdeklasleer- lingen afscheid werd genomen maar ook van mevrouw F. van Vliet, die het afgelopen half jaar binnen de school aktief is geweest voor de uit voering van het werkplan muziek. Vervolg pag. 3 BURGH-HAAMSTEDE - Voor afgaande aan de Europese verkie zingen zijn er in de gemeente Westerschouwen op veel plaatsen aanplakbiljetten opgehangen. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer maakte tijdens de raadsvergadering, maandag avond, bekend dat het kollege ne gatief ten opzichte van deze onge wenste ,,plakkerijen" staat. Zij stelde dat de verantwoorde lijke persoon, wanneer deze be kend is, voor de verwijderkosten op moet draaien. De weer somstandigheden zijn naar haar mening nauwelijks van invloed op het vergaan van het papier. Fraktievoorzitter van de PvdA, S. Roos, zei wel te weten dat de burgemeester op de PvdA doelde. Deze partij had inderdaad erg veel aanplakbiljetten opgehan gen, onder meer op telefoonpalen en electrakasten. Een en ander werd veroorzaakt door een mis verstand in de kommunikatie. Hij maakte de burgemeester erop at tent dat de naam van de „plakker" onbekend is. „O, maar er staan wel namen op de aan plakbiljetten," wist de burge meester. „Dan sturen we de reke ning naar Dankert," sloot Roos grappend af. De wethouders L. J. van Gastel (VVD) en P. de Rijke (CDA) bleven echter afwijzend staan tegenover deelneming aan deze regeling. Zij lie ten weten nog steeds niet overtuigd te zijn van het nut en de noodzaak van deelneming aan een D.G.D. Zee land. V.V.D.-woordvoerder de heer L. Bécu memoreerde de vergaderigen en besprekingen, die inmiddels aan dit onderwerp werden gewijd. Na mens zijn fraktie liet hij weten ver der kort te kunnen zijn: Al deze besprekingen en verdere uitleg had den de V.V.D. niet kunnen overtui gen van het voordeel van een D.G.D. Zeeland en van het feit, dat de situa tie betreffende de gezondheidszorg daardoor daadwerkelijk zou verbete ren. Naast de twijfels, die de V.V.D.- fraktie verder had over het financië le plaatje, speelde ook het advies van de plaatselijke Huisartsenvereni ging een rol bij de standpuntbepa ling. Vragen Ook mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal liet namens de C.D.A.- fraktie weten alle voors en tegens van een D.G.D. Zeeland te hebben af gewogen. Zij was echter met de vol gende vragen blijven zitten: Welke wezenlijke verbeteringen zijn het re sultaat van een D.G.D.?; is de nood zaak aangetoond?; zijn alle sektoren van de gezondheidszorg erin verte genwoordigd en is het financiële plaatje haalbaar. De C.D.A.- woordvoerster liet weten daarop geen postieve antwoorden te hebben gekregen en dat haar fraktie derhal ve ook geen positief besluit ten aan zien van de D.G.D. Zeeland kon ne men. Mevrouw Bij de Vaate was van me ning, dat deze regeling werd op gesteld in een tijd, dat er nog vol doende geld voor aanwezig was. De belofte van het budget-neutraal hou den van deze regeling noemde ze een „financieel lokkertje" en verder was ze van mening, dat door dergelijk ge meenschappelijke regelingen een soort vierde bestuurslaag ontstaat. Verder achtte zij het van belang dat iedere regio zijn eigen planning ten aanzien van de gezondheidszorg kan aanhouden. De heer W. F. Sprengelmeijer (R.U.) bleek een geheel andere me ning toegedaan. Hij verwees naar de duidelijke toelichting, die inmiddels ten aanzien van een D.G.D. Zeeland werd versterkt en hoewel hij in eerste instantie ook wel wat vragen had over de noodzaak van deze rege ling, toonde hij zich door deze infor matie overtuigd van het nut in ver band met toekomstige veranderin gen binnen de gezondheidszorg. In dit verband wees hij ook op zaken, waar de gemeente in de toekomst mee gekonfronteerd zou kunnen wor den zoals rampen ten gevolge van vervoer en toepassing van gevaarlij ke stoffen. Wet voorzieningen gezondheidszorg Verder noemde hij de Wet Voorzie ningen Gezondheidszorg, die de ge meente in later stadium alsnog kan verplichten tot de D.G.D. toe te tre den. „Wat gaat het de gemeente kosten?", vroeg de heer Sprengel meijer zich af. De R.U.- woordvoerder achtte het een verstan dig besluit om thans tot de D.G.D. toe te treden. Voor afwijzing van deelneming zou men naar zijn me ning met goed onderbouwde argu menten moeten komen. Hij kon zich de reserves van zijn kollega- raadsleden best indenken, maar zei ZIERIKZEE - Filmregisseur Bob Visser uit Rot terdam heeft plannen gemaakt om in de omgeving van Westerschouwen een Nederlandse speelfilm op te nemen. De opnamen zullen plaatsvinden van half juli tot half augustus. In verband met de rolbezetting zoekt Visser een groot aantal mensen, die als figurant willen meespelen. Daarvoor zal een screentest worden gehouden in het Tonnenmagazijn te Brouwershaven op vrijdagavond 22 juni van 18.00 tot 22.00 uur. Afhankelijk van de resultaten van de test zullen ongeveer 500 mensen worden uitgekozen. van de (hoofd)rollen wil hij wei nig kwijt. Daarbij denkt hij aan de mogelijkheid om zoveel moge lijk de autochtone bevolking in te schakelen. De geplande film is overigens niet de eerste speelfilm, die Visser heeft geregisseerd. In 1982 nam hij „Het Veld van Eer" op in Ver dun. Deze laatste film is vorig jaar op de televisie. ZIERIKZEE - Vrijdagavond werd op het schoolplein van de Theo Thijssen- school in de Zierikzeese wijk Malta weer het jaarlijkse feest van de buurtve reniging Malta gehouden. Gedurende het gehele feest, van 16.30 tot 21.00 uur, was er sprake van een grote en gezellige drukte. Eén van de vele aktiviteiten was een play back-festival op een levensgroot toneel, begeleid door twee disc- jockeys. Winnaar werd Rilana Bolier met haar vertolking van Ciske de Rat, gevolgd door Monique van der Schelde als Ria Valk. Ook was er een optreden van de band „O.Z.", geformeerd uit oud-leerlingen van de school. De avondu ren werden muzikaal gevuld door het ..Trio 1". Op het plein kon men deel nemen aan een aantal sportieve aktiviteiten, waaraan handbalvereniging Delta Sport haar medewerking verleende. Iets nieuws was hetwandelstok- hangen": daar werd een overduidelijke overwinning geboekt door Sandra Schimmelpenninck met een rekordtijd van 14.45 minuten. Bij de heren werd Arjan de Vries winnaar. Andere zaken, waarmee men zich kon vermaken, wa ren een rommelmarkt, verloting, barbeque en allerhande spelletjes. Tegenstemmers niet overtuigd van nut en noodzaak zelf niet voldoende argumenten te hebben gehoord om deelneming af te wijzen. Mevrouw M. R. de Jong-Van Loo erkende ook niet te staan te trappe len voor een D.G.D. Zeeland, maar wees in dit verband ook de verplich tingen, die uit de W.V.G. zullen voortvloeien. Ze memoreerde de uitspraak van gedeputeerde W. Don,die stelde, dat de gezondheidszorg in Zeeland wel goed is geregeld, maar dat ze te duur is. Verwijzend naar de W.V.G. on derstreepte mevrouw De Jong de in tensieve taak voor de eerste lijns - gezondheidszorg. Zo zal het taken pakket vn de huisarts veel groter worden en zullen ook de Kruisvere nigingen het aanzienlijk drukker krijgen. De P.v.d.A.-woordvoerster wees op taken als kollektieve pre ventie, die straks door de gemeente geregeld zullen moeten worden. „Waar halen wij als gemeente die deskundigheid vandaan", vroeg me vrouw De Jong zich af. Ze benadruk te dat de huisarts zich immers bezig houdt met individuele zorg. Vervolg pag. 2 ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee neemt niet deel aan de gemeenschappelijke regeling „Districts Gezond heidsdienst Zeeland (D.G.D. Zeeland). Met zeven tegen zes stemmen verwierp de gemeenteraad maandagavond het meerderheidsvoorstel van het kollege om alsnog tot toetreding tot deze gemeenschappelijke regeling te besluiten, nadat een raadsbesluit eerder werd terugge nomen voor het inwinnen van nadere informatie. Op grond van die inmiddels versterkte nadere gegevens toonden raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester en wethouder J. Groen (PvdA) zich voorstander van deelneming aan de D.G.D. Zeeland. Zij stelden de raad voor daartoe te besluiten. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Verwachting tot woensdagavond: Nog warm Zonnige perioden, maar in de avond mogelijk een regen- of on weersbui; minimumtemperatuur rond 14 graden, middagtemperatuur rond 25 graden; zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 23 juni: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 14 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: n.west 5 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: zuidwest 5 Zaterdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 20 juni Zon op 5.19, onder 22.03 Maan op 1.53, onder 12.18 21 juni Zon op 5.19, onder 22.03 Maan op 2.06, onder 13.27 Laatste Kwartier: 21 juni (13.10) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 20 juni 8.50 20.42 2.16 14.37 21 juni 9.42 21.40 3.09 15.37 Doodtij: 23 juni HET WEEROVERZICHT DE BILT - De periode met zomers weer, die gisteren begon, duurt maar kort. Het laat zich aanzien dat het morgen nog warm is, maar dat er donderdag alweer een aanzienlijke afkoeling optreedt. Het binnendrij ven van de koele lucht gaat vergezeld van regen- en onweersbuien. De bui en kunnen morgenavond het zuiden van het land bereiken en breiden zich in de nacht van woensdag op donder- dag verder over het land uit. Voor dat het zover is, krijgen we morgen eerst nog een tamelijk zonnige dag, met temperaturen die in de middag op veel plaatsen boven de 25 graden uitstijgen. De wind zal morgen in het algemeen zwak tot matig zijn en uit zuidelijke richtingen waaien. De weersomslag van woensdag op don derdag houdt verband met het langs trekken van een onweersstoring, die daar afgelopen dagen boven Spanje tot ontwikkeling kwam. Na het voor bijtrekken van de storing voeren westelijke winden koele oceaanlucht aan. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1