Maritiem Museum in Gravensteen geopend Maaskant-Bruinisse in moeilijkheden Kommissie van Onderzoek brengt verslag uit van VVV-gebeuren in Zierikzee DE ZIERIKZEESCHE COURANT LENING 1984® PER 1988/1991 pa Bitr Tassenroof in Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Opkomst lager Ook op Schouwen-Duiveland was komst bij de Europese Verkiezingen dan bij de verkiezingen in 1979. (Pag. 2). PvdA grootste partij Promotie Zeeuws kampioen de op- Bij de vorige week gehouden verkiezingen Schouwse Ruiters-amazone Hanny van de Twee junioren van atletiekvereniging Delta n lager is de Partij van de Arbeid als grootste partij Zande promoveerde tijdens het kringkon- Sport uit Zierikzee nn /Dnn Ot ItAPrc ir> Qonoppn mot koor nnm/ i n uit de bus gekomen. (Pag. 3). t-wiiuG (jiuiiiuvcciuc ujuciio net KnngKon- uku" u" z-icui\z.ee werden op sportpark koers in Renesse met haar pony Lucky Boy Bannink Zeeuws kampioen op de meer- naar de M-klasse. (Pag. 7). kamp. (Pag. 8). MAANDAG 18 JUNI 1984 140ste jaargang Nr. 23541 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het aantal kan macht geven, doch geen be voegdheid. G. Ie Bon Belangrijke aanwinst voor Zierikzee ZIERIKZEE - „Beste burgers van Zierikzee, hiermee verklaar ik het maritiem museum in het Gravensteen voor geopend". Deze volzin sprak de heer E. D. de Crane van Westerschouwen vrijdagmiddag op het bordes van de oude stadsgevangenis tot een groot aantal genodig den, dat de officiële opening van het maritiem museum bijwoonde. Vervolgens opende de heer De Crane van Westerschouwen de deur van het Gravensteen met de fraaie sleutel, die voor deze gelegenheid met de Zierik- zeese kleuren: rood/zwart, was opgesierd. De permanen te maritieme tentoonstelling in het gerestaureerde Gra vensteen was geopend en de gasten konden zich overtui gen, dat dit voor de stad Zierikzee een belangrijke aan winst betekent. Koördinatrice van de studenten Birgit Vijverberg neemt uit handen van bur gemeester Th. H. de Meester een aandenken aan het stageprojekt in Zierikzee in ontvangst. 33 man personeel ontslag aangezegd BRUINISSE/STELLENDAM - Het zo stevig lijkende Maaskant-imperium, met machinefabrieken in Bruinisse en Stellendam, verkeert in grote financiële moeilijkheden. Vorige week donderdag werd drieëndertig man ontslag aangezegd: zestien in Bruinisse en zeventien in Stellen dam. Vervolgens wordt woensdag surseance van betaling aangevraagd. Voor kommentaar op deze gang van zaken was direkteur A. Maaskant niet bereikbaar, hij was maandagochtend in bespreking te Stellendam. Wel wil de de heer C. Ribbens een reaktie geven op de ontstane moeilijkheden in het bedrijf. Ribbens is van het bureau „Macor", dat gespecialiseerd is in het oplossen van dergelijke moeilijkhe den, en als zodanig ter assistentie toe gevoegd aan de direktie van Maaskant Ribbens bevestigde het aangezegde ontslag en het uitstel van betaling. Schulden Volgens de heer Ribbens zijn de moeilijkheden ontstaan omdat Maas kant de schulden niet meer kan vol doen aan de bank. Het gebrek aan liquide middelen is het gevolg van de moeilijk te verkopen inruil-kotters die Advertentie STAAT DER NEDERLANDEN inschrijving op 19 juni a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Voorafgaand aan de officiële ope ningshandeling was het gezelschap bijeen in de Vierschaar van het stad huis, waar van de gelegenheid ge bruik werd gemaakt, enkele toespra ken te houden en dankwoorden uit te spreken. Burgemeester Th. H. de Meester noemde in zijn welkomstwoord in het bijzonder direktie en docenten van de Reinwardt Academie in Lei den en ouders en familieleden van de zes studenten van deze Academie, die in het kader van een stage-projekt zich vanaf september vorig jaar voor de totstandkoming van het nieuwe maritieme museum hebben ingezet. Belangrijke stap De heer De Meester memoreerde, dat het voor het gemeentebestuur een belangrijke stap betekende om te besluiten de maritieme kollektie te verplaatsen vanuit de fraaie ambian ce in de Noordhavenpoort naar het Gravensteen. De klimatologische omstandigheden in de Noordhaven poort bleken echter van dien aard, dat het niet verantwoord was de kol lektie daar langer te huisvesten. Door de hoge vochtigheid in het ge bouw werden vele objekten reeds door schimmel aangetast. Nu het Gravensteen na de restaura tie geschikt is als pefmanente rt'n- toonstellingsruimte, prees de burge meester zich ook gelukkig met het feit, dat de Noordhavenpoort een uit stekende akkommodatie zal kunnen bieden aan wisseltentoonstelling. In dit verband noemde hij dan ook de expositie van de Hilversumse kunstenares Monique Vanstaen, die nog tot en met 23 juni haar schilderij en en tekeningen van de Oosterschel- dewerken in de Noordhavenport ten toonstelt. De heer De Meester liet weten blij te zijn met de goede samenwerking, die altijd heeft bestaan tussen de streekarchivaris, museumconserva tor en de aktieve leden van de mu seumkommissie. Stageprojekt Nadat het besluit was gevallen het Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Op het bordes van het Gravensteen verklaarde de heer E. D. de Crane van Westerschouwen het nieuwe maritiem museum voor geopend. Gravensteen te bestemmen voor de maritieme kollektie kwam van de heer Van Dorp van het Visserijmu seum te Vlaardingen het advies de Reinwardt Academie in te schakelen voor de praktische uitwerking van dit plan. In overleg met de direktie van de Academie werd besloten de verplaatsing en nieuwe opzet van het maritiem museum als stageprojekt uit te voeren. „Nou en dat hebben ze wel geweten", richtte de burge meester zich in een wat vaderlijke toespraak tot de zes studenten. Hij erkende, dat het een zwaar karwei voor hen moet zijn geweest, omdat er vele aspelcten in aan de orde kwa men: registratie, dokumentatie, historisch onderzoek, konservering en inrichting. Inspraak voor de zes jonge mensen van de Academie gaf de afgelopen maanden ook weieens aanleiding tot fiksie diskussies in de museumkom missie, die - lang niet op alle punten - maar over sommige zaken wel te overtuigen was door de Reinwardt- studenten. Dat het met de inrichting van het Gravensteen echt „last-minute- work" was geweest, bleek uit de me- «tv..Ig pag. 4 Verwachting tot dinsdagavond: Vrij warm Zonnig; minimumtemperatuur om streeks 12 graden en middagtempera- tuur ongeveer 24 graden; zwakke veranderlijke wind, aan de kust in de middag wind van zee met enige af koeling. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 22 juni Woensdag: Zondig Kans op neerslag: 10%. Minimumtemp.: 12 gr. Middagtemp.: 25 gr. Windkracht: zuid 2 Donderdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 60%. Minimumtemp.: 13 gr. Middagtemp.: 22 gr. Windkracht: zuid 4 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70%. Minimumtemp.: 12 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 19 juni Zon op 5.19, onder 22.03 Maan op 1.36, onder 11.08 Laatste kwartier: 21 juni (13.10) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 19 juni 8.09 19.49 1.28 13.42 Doodtij: 23 juni HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het wordt morgen zon nig en vrij warm. Daarbij blijft het droog. Het zomerachtige weer van morgen wordt veroorzaakt door een langgerekt hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van de Azoren over onze omgeving tot in West-Rusland. De komende nacht daalt de tempe ratuur tot omstreeks 12 graden en morgenmiddag loopt de temperatuur tot 24 graden op. Er zal weinig wind zijn, maar in de middag gaat er aan de kust een matige wind uit zee waai en. Het zal daar dan ook in de mid dag afkoelen. Het ziet er naar uit dat het ook woensdag zomers weer zal zijn met nog enige verdere stijging van tem peratuur. Vanaf donderdag koelt het af en de afkoeling gaat vergezeld van enkele regen- of onweersbuien. „De WV van Zierikzee funktioneert goed, ook in financieel opzicht daarom weinig zekerheid bieden aan de bank. Voor de kade in Stellendam ligt voor ongeveer ruim f 10 mihoen aan kotters, die werden ingeruild na een nieuwbouw-opdracht Deze kotters zijn in feite de orrzaak van het drei gend debacle van Maaskant, en niet zoals geruchten zeggen, een familie kwestie wegens het uittreden van broer Piet Maaskant, enige tijd gele den. De direktie onderzoekt op dit mo ment de mogelijkheid om Maaskant in afgeslankte vorm te laten voortbestaan. Overigens gaat de geplande officiële oplevering van de reparatiehaven op maandag 2 juli gewoon door, al zal er waarschijnlijk in verband met de pro blemen rond Maaskant, weinig sprake zijn van uiterlijk feestelijk vertooa ZIERIKZEE - De VVV van Zierikzee funktioneert goed, ook in financieel opzicht. Met bepaalde kleine aan passingen en veranderingen is het VVV-gebeuren in Zie rikzee goed draaiende te houden. Deze konklusie staat globaal in een eindrapport dat is opgesteld door een Kommissie van Onderzoek, welke op verzoek van het huidige bestuur het gehele VVV-gebeuren in Zierikzee heeft doorgelicht. Vandaag, maandag, zal binnen het dagelijks bestuur van de VVV het rapport worden besproken. In de loop van de zomer zullen alle leden van de VVV schriftelijk op de hoogte worden gesteld van de gang van za ken binnen het VVV van de afgelo pen maanden. In een gesprek met vice-voorzitter H. Schot blijkt duidelijk dat men blij is met de konklusies in het rapport. „Er blijkt overduidelijk uit dat het huidige bestuur geen blaam treft in zake de perikelen van het afgelopen jaar. Daarbij moet wel worden aan gemerkt dat de belastingaffaire ge heel buiten beschouwing is gebleven." Met de belastingaffaire bedoelt de heer Schot de aanslag achteraf van de belastingdienst in verband met het verzuim om de scholieren, die hebben meegewerkt aan de exploita tie van de Dikke Toren, op de loon lijst te zetten. Dat mondde uit in een aanslag van 21.000,— loonbelasting en 4.100,— sociale premies. Daarbo ven werd een boete opgelegd van nog eens 21.000,—. Mede dankzij de medewerking van het bureau Schipper Accountants te Zierikzee, in de persoon van de heer J. J. Koeman, kwam een onderhan deling tot stand met de inspekteur der belastingen. Het resultaat daar van is dat de definitieve aanslag in middels is bepaald op een totaal be drag van 15.000,—. Nu zal nog worden getracht om een regeling te treffen, waardoor het mo gelijk wordt om deze schuld in ter mijnen te mogen betalen. „Maar dat zal best wel lukken", is de optimisti sche mening van vice-voorzitter Schot. Het zittende bestuur heeft in de loop van vorig jaar gespeeld met de gedachte om en bloc op te stappen na de geruchtmakende affaire met een informatrice. „We hebben dat uitein delijk niet gedaan omdat we van me ning waren dat we dat niet konden maken ten opzichte van onze leden. Uiteindelijk is het bestuur, al dan niet bewust, in de fout gegaan en dan moet je zelf die fout ook weer recht- breien." Dat reclitbreien van de schuld denkt het bestuur in een tijdsbestek van twee jaar te kunnen realiseren. Ten aanzien van de exploitatie van de Dikke Toren wordt gebruik ge maakt van mogelijkheden, welke de wet biedt; daardoor wordt het moge lijk om relatief goedkope seizoen krachten in dienst te nemen, waar door de baten van de exploitatie van de Dikke Toren veel groter zullen zijn. Nieuwe voorzitter De genoemde kommissie van on derzoek bestond uit de heren W. H. Klaassen, P. H. Frima, J. M. Holm uit Ouwerkerk en J. J. Koeman. Hun rapport zal tijdens de komende na jaarsvergadering aan de leden open baar worden gemaakt. Naar alle waarschijnlijkheid zullen tijdens die vergadering twee nieuwe bestuursle den worden voorgedragen in de per soon van de heren W. H. Klaassen en P. H. Frima. Wanneer de leden daar mee akkoord gaan, zal een van beide heren de nu nog vakante voorzit tersplaats gaan innemen. Daar is al eerder sprake van geweest, maar in het licht van de ontstane problemen hebben zij de bestuursboot nog wat afgehouden. Het huidige, onvolledi ge bestuur heeft toegezegd dat zij in meerderheid zal aanblijven om de nieuw te kiezen bestuursleden bij te staan. Plannen Door alle perikelen zijn voor 1984 weinig of geen nieuwe plannen ont wikkeld. De aktiviteiten van het bestuur stonden, om begrijpelijke re denen, op een heel laag pitje. Vice- voorzitter Schot: „Nu echter de don kere wolken wegtrekken aan het WV-firmament wordt de situatie op alle fronten aanzienlijk beter. Er bestaan dan ook al plannen om vol gend jaar diverse kampagne's te gaan starten, onder andere ten aan zien van de ledenwerving." Het is voor Zierikzee te hopen, en daar ziet het zeer zeker naar uit, dat met vereende krachten en een posi tieve instelling de plaatselijke VVV blijft floreren. Fietster slachtoffer ZIERIKZEE - Mevrouw M. L. d. G - B. (54) uit Zierikzee is vrijdagavond om 21.00 uur op haar fiets beroofd van haar handtas. Zij reed door de Poststraat en sloeg de Manhuisstraat in. Twee jongens van ongeveer twaalf jaar, die samen op één fiets reden, passeerden haar en rukten de handtas van het stuur. Bij de politie kwam na een half uur de melding binnen dat de tas bij ga rage De Jonge in de Regenboogstraat was gevonden. De portemonnee met 20,— was eruit verdwenen. De bei de jongens verdwenen in de richting van het Slingerbos. De politie stelde een buurtonderzoek in. Ze reden op een groene jongensfiets en hadden beiden tamelijk kort haar. De jon gen, die voorop de fiets zat, heeft donkerblond haar en de jongen, die achterop zat heeft zwart haar. Deze droeg een donker jack, waarover aan de rugzijde een horizontale lichtblau we streep liep. Getuigen kunnen zich melden bij de rijkspolitie te Zierik zee, tel.: 01110-4055.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1