t ïzmbjzt ^ïïbbtlmv NIEUWS OP WIELEN P O P c ANWB onderzocht alternatieve „Routes du soleil" O R N E R Lisa voelt zich geen wereldster De Babbelaar in C.J.V.-kamp van Renesse 8BWI RHiSi I Op weg naar de zon... Aandacht voor uw banden Sozen- agenda „Klein Orkest" op Deltapop-festival Met Brogum naar Torhout-popfestival ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 juni 1984 Nr. 23510 7 RENESSE - Als het aan Dimitri en Hans had gelegen, zouden ze nog véél langer in het C.J.V.-kamp in Renesse aan de Rampweg willen blijven. Hans en Dimitri zijn leerlingen van de open bare lagere school „De Bijenkorf" uit Ooltgensplaat, die deze week voor drie dagen naar het Renesser kamp verbleven. Woensdag kwamen ze en vandaag (vrijdag) zijn ze weer naar Goeree-Overflakee gegaan. Hetty van Geelen, Frenk Bergsma en Har ry Boekholt vertelde in die grote zaal wat deze groep zoal zou gaan doen. Deze drie zijn de onderwijzers van de school van de drie hoogste klassen. Zij had den graag met de fiets gekomen, maar de kin deren (en de ouders) von den de afstand wel een beetje te groot. Daarom arriveerde de groep met een paar auto's van be reidwillige ouders in Re- nesse. Het was de eerste keer dat deze school in Renes se was, maar al direkte bij aankomst werd dui delijk dat iedereen het een fijn kamp vond. Eerst werd de grote groep in zeven kleine groepjes ingedeeld, alle maal één blokhut. Toen moesten de bedden wor den opgemaakt en de spullen uitgepakt. Daar na was het tijd om de omgeving te gaan ver kennen, waarbij het DEN HAAG - Het rijden over de „autoroute Du Soleil" blijft een dure aangelegenheid. De autoroute blijft echter de korste, en neemt (als er geen sprake is van filevorming) de minste tijd in beslag. Er zijn echter twee al ternatieven routes, die weliswaar niet sneller, maar wel aangenamer zijn en waarbij het verschil met de „Autorou te Du Soleil" maar twee uur is. Dit staat in de jongste uitgave van ANWB- tijdschrift Kampeer- en caravankampioen. On derzocht werden (onder vergelijkbare omstan digheden) de drukke en vaak danig verstoDte „Autoroute Du Soleil" (via Lyon), De Bion Fute (Guignes - Moulins - Clermont-Ferrand - Lo- deve) en de „autoroute Oceane/Aquitaine (via Bordeaux - Toulouse). De routes werden met caravankombinaties af- Hoewel de autoroute Oceane niet direkt de aangewezen weg lijkt om om via Narbonne en Perpignan Spanje bin nen te komen, is zij aan zienlijk stiller dan de „Autoroute De Soleil", aldus het blad. Aantrekkelijk „Als je tijd hebt'Valdus de opstellers van het verslag, is de reis via de „Bison Fute"-route de meest aantrekkelijke. ,De voordelen zijn dat de route gezellig en afwis- seld is, het gemakkelijk is om boodschappen te doen, er langs de route veel eethuisjes te vinden zijn „in plaats van de eetfabrieken langs de Soleil", en bovendien campings en picknick plaatsen. „Maar voor op- schieters is het niks". Overigens werden de ze maand twee nieuwe delen van snelwegen in Frankrijk voor het ver keer opengesteld. Het 90 kilometer lange stuk snelweg van Toul naar Montigny-Le-Roi, dat op 4 juni in gebruik werd genomen, is ook voor de Benelux-landen van be lang. Met deze weg wordt de A-31 van Metz naar Nancy over Toul in de richting van Dyon aanzienlijk verlengd. De resterende 41 kilometer naar Dyon verkeert nog in de ontwerpfase. Op 13 juni werd de A-72, tus sen Clermont-Ferrand en St. Etienne, met 52 ki lometer verlengd. Hier mee zijn nu 96 van de in totaal 123 kilometer ge reed. ZIERIKZEE - De vakantie staat weer voor de deur en nog altijd gaat het grootste gedeelte van de Neder landse bevolking op pad met de auto. Vooral als men lange afstanden moet afleggen om de vakantie bestemming te bereiken, is het verstandig om gerui me tijd voor de vertrekdatum eens wat aandacht aan de auto te besteden. Laat de vitale punten van de au to zorgvuldig door een vakman kontroleren. Van de gehele auto zijn er vier plaatsen waarop men kontakt heeft met het wegdek: de banden. Daarom is het erg be langrijk om deze raak vlakken goed te kontro leren. De wielen moeten goed uitgelijnd zijn en bij de banden is de pro fieldiepte en de ban denspanning erg belang rijk. Vroeger toen de wa gens nog niet zo veel PK's hadden en dus de topsnelheid laag lag, was het niet nodig erg brede banden onder de auto te plaatsen. Nu de wagens veelal een top snelheid van over de 130 km/u hebben is het ver standig om een groot Een jaar na de introduktie van de kampeerauto ,,Niwatori" (een opbouw van Kip en een onderstel van Mitsubishi) is er een nieuwe versie van deze aantrekke lijke camper. De wagen werd aan verschillende eisen van de gebruikers aange past, kreeg een groter hef dak en een ietsje gewijzigde uitrustinq. De prijs bleef gelijk: f 39.995,-. raakvlak met de weg te hebben. De Italiaanse bandenfabriek Pirelli bijvoorbeeld zorgt er voor, dat haar banden, voordat deze in produk- tie worden genomen, uit voerig worden gestest door ervaren coureurs. Pirelli gaat ervan uit, dat wanneer de banden deze test doorstaan, zij bij normaal rijgedrag hun taak zeker kunnen volbrengen. Aërodynamica speelt reeds tientallen jaren een belangrijke rol bij de vormgeving van o.a. vliegtuigen, auto's en motorfietsen. Hoe beter gestroomlijnd en hoe minder luchtweerstand er bij het rijden of vlie gen ontstaat, hoe sneller men immers vooruit komt. Het enige voor de lage landen toch belangrijke vervoermiddel dat een minder spektakulaire onwikkeling heeft door gemaakt en dus ook wei nig veranderde in de laatste honderd jaar, is de fiets. Vreemd zou je zeggen, want juist bij een dergelijk vervoer middel wordt meer dan 80% van de totale tegen kracht die de fiets bij een snelheid van 30 km ondervindt, veroor zaakt door "lucht weerstand. Een van de redenen waarom de ontwikke ling van de fiets zo traag verliep is waarschijnlijk dat de Union Cycliste In ternationale, de interna tionale wielrijdersbond, in 1938 het aanbrengen van aërodynamische toe voegingen op de fiets voor wedstrijden ver bood. Het kamp wordt be heerd door de Stichting C.J.V.-kamp Zierikzee, en is helemaal ingericht voor het verblijf van groepen kinderen. Op de zaterdag voor Pinkste ren bijvoorbeeld was er een school uit Zierikzee. Onze fotograaf was er toen ook even, vandaar dat er geen kinderen uit Ooltgensplaat op de foto staan. Deze week ging de Babbelaar zelf ook even een kijkje nemen in Re- nesse en trof toen de „Plaeters" (inwoners van Ooltgensplaat) aan. Slapen? Natuurlijk hebben we ook zo'n mooie blokhut van binnen bekeken, waar juist Dimitri en Hans lagen uit te rusten van de vermoeienissen van de eerste dag. Een blokhut is van hout, en een echte hut met bed den boven elkaar, om te slapen. Hoewelvan slapen zal niet veel ko men, zo verzekerde Di mitri en Hans. Wat ze al lemaal 's nachts zouden gaan doen zeiden ze niet, Op het terrein achter de blokhutten op het C.J.V.-kamp is van alles mogelijk. Hier is een Zierikzeese groep bezig met allerhande bouwsels te vervaardigen, die tijdens het grote kampvuur weer werden verbrand. strand niet werd verge ten. Verder is vlaggen- roof een vast onderdeel tijdens zo'n werkkamp, maar ook het doua- nespel, het dierengelui- denspel, en niet te verge ten het kampvuur. Vliegeren Aan het strand is al tijd veel wind, dus kun je er goed vliegeren. De kinderen uit Oolt gensplaat hebben samen met de onderwijzers eerst vliegers gemaakt en zijn toen met z'n allen naar het strand gegaan om ze te proberen. Slotfeest is gewoonte getrouw de „bonte avond", met liedjes, to neelstukjes en vooral erg Iaat naar bed. Va kantie gebruiken de meeste mensen om eens lekker uit te rusten, maar in Renesse is daar niet veel van gekomen maar iedereen die wei eens op kamp is geweest weet wel, hoe dat toe gaat. In ieder geval zei den deze twee het erg leuk te vinden in Renes se. De Houtsnip (zo heet hun hut) was drie dagen lang hun verblijf, de an dere kinderen sliepen in nog zes blokhutten. To taal waren er uit Oolt gensplaat vierenveertig kinderen, met drie on derwijzers en een stel moeders, die voor het eten zorgden. Weer eens wat anders dan samen op school zitten Grote keuken Bij het kamp hoort een groot gebouw, waarin een grote zaal voor di verse doeleinden. Met slecht weer kun je er bin nen spelen, en de bonte avond wordt er altijd ge houden. In datzelfde ge bouw is ook de grote keuken, zónder koks, want meestal komen er moeders mee om het eten klaar te maken. En dat is erg véél eten, want zeelucht maakt honge rig, en je bent de hele dag druk bezig dus De grote keuken is het domein van de moeders, die zelf voor het eten zorgen. ZIERIKZEE - Al jarenlang grasduint Lisa Boray in allerlei achtergrondkoortjes. Met haar 27 jaar en al vele jaren ervaring als zangeres mag de Bredase zich zonder blikken of blozen een zangeres met aardig wat ervaring noemen. Voor het grote pu bliek kwam zij echter pas goed op de voorgrond, toen haar eerste single „Break It Out" plotseling als een komeet de hitladders besteeg en zij in minder dan geen tijd een van de meeste gevraagde zangeressen van Nederland werd. Het grote vervolg bleef evenwel uit, want de opvolger „Tonight" deed het aanmerkelijk minder. In middels is single nummer drie een feit en als de schijin niet bedriegt wordt „I'am Falling Out Of Love" weer een superklapper. Deze nieuweling werd getrokken van haar album „Searchlght", dat afgelopen zomer in Rome werd gepresenteerd en dat internationaal geweldig werd ontvangen. De Popcorner-redaktie praatte met Lisa over haar ervaringen. Lisa Boray zou zich probleemloos Ne derlands meest suksesvolle zangeres in het buitenland kunnen noemen om de simpele reden, dat haar debuutsingle „Break It Out" in maar liefst 76 landen werd uitgebracht, maar dat niet alleen, het werd ook bijna overal een hit. „Het is bepaald nog niet zo, dat ik in al die landen nu ook een wereldster ben", zegt Lisa. „Daar zullen we eerst het respijt van de elpee voor af moeten wachten. Gaat die ook goed van de hand, dan zou het best wel eens kunnen, dat Lisaatje het gaat maken, maar voorlopig is het nog echt afwachten". Haar derde single „I'am Falling Out Of Love" werd in Hilversum erg goed ontvangen, zodat het best gerechtigd is te veronderstellen, dat de sprong van Li sa van de achtergrondkoortjes naar de voetlichtpositie geslaagd is. „Ondanks dat voel ik me nog steeds een beginne ling", onderkent zij. „Zelf heb ik nooit zo in een solokarrière geloofd, ondanks het feit, dat iedereen me altijd tijdens mijn konservatoriumtijd aanraadde om alleen te gaan". Inmiddels bouwde Lisa een fikse ervaring op in de studio en bij groepen als Herman Brood And His Wild Romance en American Gypsy en la ter The Houseband. „Om solo te gaan meende ik, dat ik eerst veel meer van het vak zou moeten leren. Bovendien is het in Nederland hoe dan ook een enorme gok om voor je zelf te gaan. Er zijn legio voorbeelden bekend van zangers en zangeressen, die al na hun eerste plaatje bleken te zijn af gebrand. Nu is het er dan wel van geko men, maar dat is nog louter de ver dienste van mijn producer Jacques Zwart. Hij stelde me voor om te gaan grasduinen in materiaal dat American Gypsy nog had liggen en daar kwam „Break It Out" bij voor de dag. Door het sukses van deze single ben ik plotseling in een stroomversnelling gekomen. Maandenlang moest ik avond aan avond optreden tot ik er zowat bij neerviel. Daar ben ik snel op teruggekomen. Nu sta ik een week of drie op de planken en dan is het een week uitblazen geblazen. Als je dat niet doet ga je er onderdoor". Lisa had na haar overstap van bij een band zingen in een koortje naar het solo- werk niet al te veel problemen met het zingen zelf. „Nee, dat opvullen tussen de nummers, dat vond ik een ramp. Ik ver zon wel eens grapjes, maar die sloegen bijna nooit aan. Op advies van Anita Meyer ben ik toen korte spelletjes gaan doen. Sindsdien gaat het veel beter. Waar ik ook aan moest wennen, was de verschillende manier van opvatting van publiek, dat in een diskotheek komt en dat in een jongerencentrum komt luiste ren. Het is belangrijk, dat je op de zaal kunt werken. Het gaat wel ten koste van de perfektie die je als zangeres pro beert na te streven, maar dat moet je maar voor lief nemen". Lisa dankt de vaardigheid in het En gels aan haar Amerikaanse moeder, die haar tweetalig opvoedde. Met haar avontuurlijke levenswandel aardt zij echter naar haar vader. Hoe rusteloos zijn aard is bewijst allen al het feit, dat de familie 23 keer verhuisde. „Ik heb mijn hele jeugd besteed aan in- en uit pakken". Aan het bouwen van een eigen nestje pas als zij genoeg mocht krijgen van hetgeen haar vanaf haar vijfde jaar obsedeert: „Zolang je zingt kun je er geen gezin naast hebben. Big „S", Burgh-Haamstede Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur De Pul, Bruinisse Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 19.30 tot 24.00 uur The Well, Noordwelle Zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur en zondag van 14.30 tot 17.30 uur. Brogum, Zierikzee Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag 20.00 tot 01.00 uur; zondag van 15.00 tot 18.00 uur. Trace, Scharendijke Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 17.30 uur; woensdag van 19.00 tot 23.00 uur spellen- avond. OUDE TONGE - De stichting Deltapop in Oude Tonge organiseert morgen zaterdag 16 juni voor de tweede keer het Deltapop-festival op het ba- rakkenterrein tegenover het busstation in Oude Tonge. Het is een uniek feit dat dit festival door en voor jongeren werd georganiseerd. Het eerste Deltapop-festival werd het vorig jaar een doorslaand sukses en dit jaar belooft het nog grootser te worden. De landelijk bekende band „Klein Orkest" werd door de organisatie aange trokken om als grote trekpleister te fungeren, maar ongetwijfeld zullen ook de drie regionale bands Trash, Vexation en Pléémobilz voor flink wat toeloop zorgen. Het Deltapop-festival zal gestalte krijgen tussen twaalf en zeven uur. Het terrein zal verder worden opgevrolijkt door een aantal informatieve stands. ZIERIKZEE - Brogum gaat op zaterdag 7 juli weer naar het Torhout-popfestival, waar onder andere Paul Young, Chris Rea, Simple Minds, Joe Jackson en Lou Reed optreden. Wie met Brogum mee wil naar dit grootse festi val in het Belgische land kan zich opgeven. Inklu- sief busreis en kaartje zijn de kosten f 55,—. Op geven in het weekeinde en door de week bij Perry Besling. telefoon 01110-5185, maar wel na zes uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 7