RENESSE AAN ZEE kan stroom toeristen best aan Renesse aan Zee is klaar om toeristenstroom te ontvangen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 juni 1984 Nr. 23540 5 Behaaglijk Voor het gros van de vakantiegan gers betekent Schouwen-Duiveland altijd nog een paradijs voor een ple zierige, maar. vooral ook rustige va kantie, al wekt Renesse duidelijk een andere schijn. „Als je maar weg blijft uit het hartje van Renesse, dan merk je nauwelijks iets van een over dreven drukte", zegt eens stevige Duitser, terwijl hij zijn „eigen" krantje leest en in de andere hand vijf frikandelen vasthoudt, die lutte le minuten later blijken te zijn veror berd. Voor hem is Renesse een verade ming tegenover de supervervuilde lucht, die hij normaliter in het Ruhr- gebied pleeft in te ademen. „Als het zo blijft gaan we dadelijk nog even naar het strand. Heerlijk is dat. Wel iswaar is het nog wat aan de frisse kant, maar als je jezelf maar voor houdt dat het behaaglijk is, dan lijkt het net echt". Van zijn voornemen komt niet veel terecht, want even la ter sjokt hij met zijn vrouw en kinde ren achter de Edelweiss Buben aan, want het bloed kruipt blijkbaar toch waar het niet gaan kan. „Morgen dan maar", roept hij ons toe, wanneer hij ziet dat we hem hebben opgemerkt. Met een doffe dreun laat hij zich in RENESSE AAN ZEE Tijdens het pinksterweekeinde werd Neder lands tweede badplaats Renesse aan Zeezoals de Westerschouwense kern in het gros van de toeristische folders wordt aangeprijsdover spoeld door vakantiegangersHet had er duidelijk alle schijn van dat Renesse een tijdelijke Duitse veste was geworden. Reeds gedu rende de vrijdagse ochtenduren zette de rij toestromende auto's met lang weekeinders zich in beweging. Velen kwamen alvast een voor proefje nemen voor een langer verblijf later in het seizoenwanneer de normale werkkring voor een aantal weken vaarwel gezegd wordt. Even sfeer proevenof je al vast lekker maken voor wat nog te wach ten staatnoemden velen het. Door het tegenvallende weer bleef de toeristenstroom duidelijk beneden het nivo van het vorig jaarmaar ook beneden het paasbezoek van enkele weken eerdermaar toen verkeerden de weergoden dan ook in een opperstebeste bui. Nu ge noten zij blijkbaar ook van een vrij weekeindemaar gelukkig knap te het weer naar gelang het lange vrije weekeinde vorderde zicht baar op, waardoor de meerdaagse gasten nog uitgebreid gezelschap kregen van dagjesmensen, die er een dagje Renesse tegenaan gooi den. Hierdoor werd het voor de horeca van de Schouwse badplaats toch nog een topper, die de mineurstemming van de voorgaande we ken in een klap omzette in een hoos van positieve geluiden. Het kan allemaal toch nog goedkomen, ondanks het uiterst belabberde voor jaar, het paasweekeinde daargelaten. Vooral de plaatselijke evene mentenkommissie kon opgelucht ademhalen en de wending ten goe de werd dan ook onder leiding van de Edelweiss Buben uit Hooger- heide met een gevoel van blijdschap gevierd. Het pinksterweekeinde toonde aan, dat veel vakantiegangers Renes se aan Zee zien als een gezellig oord om enkele dagen te verpozen, zeker wanneer de weergoden alsnog beslui ten hun positieve steentje bij te dra gen. Naar gelang de zon beter zijn best ging doen waagden velen zich zelfs richting strand en het zeewater, nog altijd de grote trekpleister van de Schouwse Westhoek. Het dorp zelf is echter door de jaren heen ook ter dege uitgegroeid tot een toeristische attraktie met veel diskotheken, een heuse gokhal en gezellige bars en ter rassen. In minder dan geen tijd drom de het centrum dan ook vol en werd er bezit genomen van iedere centime ter Renesser bodem. Dicht op elkaar gepakt genoot iedereen van alles wat de autochtone bevolking van Renes se voor zo gewoon verslijt. In minder dan geen tijd prijkte bij de meeste hotels het bordje vol; terwijl ook de vakantiehuisjes en de partikuliere verhuur van kamers volgeboekt za ten. Alleen de campings bleven door het matige weer naar het weekeinde toe enigzins beneden de maat kwa bezetting, maar dat mocht de pret nauwelijks drukken, wat och, de zo mer kan nog zo lang zijn. ven zitten tot ruim na middernacht de verlichting wordt gedoofd. Ieder mens kan zich tenslotte op het laatste moment wel eens tot iets laten verlei den wat hij aanvankelijk helemaal niet van plan was te doen. Vanaf een uur of acht drommen ve le honderden jeugdige vakantiegan gers samen voor de toegangsdeuren van de diskotheken. De Stulp, 't Roefke, The Game, The Pub en Pigal- le stromen beetje bij beetje vol en in minder dan geen tijd is er in de diver se disko's nog zo weinig plaats, dat er van bewegen niets meer terecht komt, maar och een kleinigheidje hou je toch altijd. Tenslotte is het ge zellig waar het druk is. Op de trot toirs langs de Hogezoom is het naar gelang de avond vorderde een ware motershow geworden. Het ene voer tuig is nog mooier dan het ander. Het is een ware demonstratie, van wat de Westeuropese welvaart heeft voort gebracht. Terwijl de eigenaren van de wegmonsters zich in de hitte van de dansgelegenheden te goed doen aan een aantal lekkere koele drank jes, vergapen anderen zich aan de flonkerende wondertjes op wielen, stuk voor stuk een vermogen verte- recht te verschaffen. Onder leiding van voorzitter Nivo Schults kwam er andermaal een ruime variëteit aan aktiviteiten uit de bus, die klinkt als een klok. Niet alleen de liefhebber van een lekker stuk wandelen of fiet sen door de prachtige Westhoek komt aan zijn trekken, maar ook de stille genieter van samenzang of een kon- cert vindt wel iets van zijn gading. Natuurlijk staat ook de jaarlijkse kermis eind juli weer op het pro gramma, als ook de autocross wedstrijden op een terrein aan de Kooijmansweg, steeds goed voor een watertanden en om niets van te mis sen. Transporteren Toch is blijkbaar niet iedere toerist genegen om het zuur verdiende geld in drankjes of lekker eten te stoppen, hetgeen, ons opviel, toen we even bij een cafetaria rondneusden. Een ze venkoppig gezelschap stapt opge wekt binnen en vleit zich uitgebreid aan een tafeltje. Wanneer blijkt, dat alleen van de kleine kaart besteld paar duizend personen publiek. Op sportief gebied vallen ook de fiets- crosswedstrijden op het terrein aan de Mauritsweg en de jaarlijkse voet balwedstrijden tussen de diverse campings om de VW-cup op sport park de Laone op. Verder bekampen de kinderen elkaar op het strand via strandmozaïken, terwijl de ouderen zichzelf uittesten bij het touwtrek ken. Beide kategorieeën zijn van de partij tijdens de Loop-Door, een prestatieloop over vijf en tien kilo meter en tijdens de Strandloop over naar keuze drie of zes kilometer. Windhondenrennen en de Renesser amateurwielerronde zijn suksesvolle onderdelen van het omvangrijke eve nementsprogramma. Op de laatste dag van juli doet cirkus Holiday Re nesse weer aan en zoals de laatste ja ren gebruikelijk is geworden ver zorgden de omroepverenigingen Ver onica en TROS live-uitzendingen uit Nederlands tweede badplaats. Vero- ninca houdt de schijnwerper gedu rende vijf volle uren gericht op Re nesse en de TROS maakt het nog bon ter door maar liefst twaalf uur rechtstreeks vanuit de Westhoek kern uit de zenden. Tal van korifeeën uit de lichte muziek strijken op deze dagen naar in Renesse. Muzikaal sluitstuk van een dan weer op zijn eind lopend toeristenseizoen is ech ter de Taptoe op sportpark De Laone. Al met al een programma om van te kan worden, verheffen opa, oma, zoon en schoondochter en de drie kleinkinderen zich evenwel weer. Met uitzondering van oma en de schoondochter gaan allen naar bui ten. „Doe maar zes bakjes frites om buiten op te eten", zegt de jongste van het tweetal vrouwen, waarna ook zij naar buiten gaat. Oma mag voor de rest zorgen; het transport naar buiten en de financiële afwikke ling komen voor haar rekening, maar daar ben je tenslotte ook ama voor. Wat kosten die grote bakken?", vraagt ze nog. „O nee, doe dan toch maar die kleinere". Na afgerekend en getransporteerd te hebben, steekt zij nog een keer het hoofd door de deur. „Hebt u misschien nog een bak je met een paar frietjes. Dat is voor de kleinste, weet je". Het bakje wordt overhandigd, de frietjes niet. Even later moet opa buiten enkele stengeltjes afstaan ten faveure van kleine Bertje. „Zo gaat het tegen woordig steeds vaker. Daar krijgen we echt niet meer van op", zegt de juffrouw van de cafetaria. Een paar uur later treffen we elders op de Lan ge Reke het zevental weer aan, maar dan van onder tot boven helemaal in het nieuw...Ook de andere mid denstand dan alleen de horeka pikt blijkbaar een graantje mee van het toerisme RENESSE AAN ZEE - Nog een paar dagen en dan zal de toeristenstroom 1984 echt losbranden. Vooral uit IDuitsland zullen ze weer met I duizenden komen, maar ook uit België en last but not least uit ons eigen land komen de mannen, vrouwen en kinderen opeengepakt in grote en kleine auto's, op motoren, fietsen en andere vreemdsoortige vervoermiddelen richting de Schouwse Westhoek, enkele jaren een nieuw toeristisch domein vooral vanwege zijn fantastische natuur, waarin alles wat lekker is zit verweven: strand, water, bossen en duinen. Naast al dit moois heeft de Westhoek echter ook andere toeristische dingen te bieden, want met name door de middenstanders is de voorbije I jaren meer dan voortreffelijk ingespeeld op de gestaag toenemende stroom aan toeristen, al zijn er nog wel degelijk ondernemers, die I verder zouden willen gaan. Kees Veerhoek is zo'n ondernemer. Het pretpark, dat hij zo graag wilde stichten zal er echter nooit komen, tenminste niet op die plaats in Renesse aan Zee waar hij zich dat had voorgesteld. Er zijn evenwel ook anderen, maar het gemeentebestuur van Wester schouwen houdt de initiatieven aardig binnen de perken. De belangen van de Renessenaren, die 365 dagen lang moeten wonen, waar de toerist veertien of hooguit twintig dagen zijn stekken steekt, worden door de gemeentelijke bestuurderen terecht hooggeacht. Weliswaar zijn de slechtweer- akkommodaties in Renesse en omstreken niet erg talrijk, om het eens voorzichtig te stellen, maar toch: Keulen en Aken tenslotte ook niet op een dag gebouwd. Peter Wijnen en fotograaf D. C. Berrevoets peilden de stand van zaken aan de vooravond van een toeristenseizoen in Renesse Zee. genwoordigend. „Als je dat zo eens bekijkt, dan moet je toch tot de kon- klusie komen, dat het zo slecht* nog niet gaat met onze ekonomie", ver zucht een vrouwtje van gevorderde leeftijd. „Het is daarom jammer, dat ik niet veertig jaar jonger ben, want dan zou ik er ook wel eens de blitz op willen maken. Maar ja, dat is nou eenmaal niet zo. Wij houden ons maar bij ons Fiatje 850, hé Piet. Dat past beter bij ons". Hoofdgerecht Dat het met onze ekonomie zo slecht nog niet gaat, bevestigen de meeste horekamensen na afloop van het pinksterweekeinde. „Het was ge weldig, bijna net zo goed als pasen. Maar dat mocht ook wel, want mei stelde geen moer voor", laten de meesten zich met een tevreden gevoel ontvallen. „Als dit een voorgerechtje was voor de komende zomer, dan moet het hoofdgerecht wel enorm lekker worden". Een blik op de omvangrijke evene- mentenlijst, die dankzij de financiële steun van de Renesser middenstands- vereniging kon worden samen gesteld door de evenementenkom missie van de VVV Renesse, maakt duidelijk dat er alles aan gedaan is om zichzelf dat heerlijke hoofdge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5