Clementine Oostdijck schrijft skript voor „De Roode Lelie" streeknieuws Krediet voor bouw tien woningwetwoningen gevraagd 4 Verhaal over oplichter Johan Cato Kamerling In Serooskerke en Noordwelle BROUWERSHAVEN - „In een stad zo klein en verge ten als Brouwershaven, waar het leven zo rustig ver loopt, is men al blij bij het aanschouwen van een dode mus, laat staan van een bestudeerde vreemdeling". Dit is een passage uit het verhaal „Abraham Magarris, de aarts-zwendelaar" opgenomen in de bundel: „Misdaad verhalen uit vroeger tijd", van Barend de Graaf. Het is een geromantiseerde versie van Abraham Magarris' ver blijf in de Smalstad in 1764/1765. De ware geschiedenis over Abraham Magarris, oftewel doctor Johannes Cato Kamerling zoals hij zich in Brouwershaven uitgaf, is in ruime kring bekend. Naast de genoemde geromantiseer de versie, beschikt Brouwershaven over het boekwerk van toenmalig gemeentesekretaris Daniël Viergever, die de gebeurtenissen rond en tengevolge van deze zwende laar en bedrieger destijds op schrift stelde onder de titel: „De Schijndeugd op het Tweede Schavot". Zwendelaar Abraham Magarris (oftewel Johan Cato Kamerling) zoals hij staat afgebeeld in het boekje: Brouwershaven, zoals het was". Het boekwerk van Daniël Vierge ver heeft iets van een ijzeren preek en een krachtig opgeheven waarschu wende vinger. Clementine Oostdijck houdt zich thans ook intensief bezig met de praktijken van die nep- dokter in de tweede helft der acht tiende eeuw, die de Brouwse bevol king zo wist te bedriegen. Clementi ne wil niet preken of een waarschu wende vinger opheffen, zij wil hooguit een spiegeltje voorhouden en een beeld schetsen van verhoudingen en opvattingen in die tijd, met hier en daar wellicht een lijntje naar het heden. Clementine is bezig - op verzoek van de Brouwse Culturele Stichting ,,De Roode Lelie" - een toneelstuk te schrijven over doctor Johan Cato Ka merling en diens verblijf in de Smalstad. Zij kwam uit hoofde van haar beroep - verslaggeefster - in kontakt met ,,De Roode Lelie" en hoorde over het initiatief om onder de koepel van deze Culturele Stich ting ook een toneelgroep op te rich ten. Zij bemiddelde in het kontakt met het Zeeuws Centrum voor Ama teurtoneel (Z.C.A.), dat amateurto neelgroepen op vele punten van dienst kan zijn. Joop de Koeyer was binnen het bestuur van „De Roode Lelie" de ini tiatiefnemer tot het op poten zetten van een toneelgroep. De naam „Roode Lelie" heeft overigens alles met toneel te maken: zo heette destijds ook de Rederijkerskamer in Brouwershaven, die in vroeger tijd stukken voor het volk speelde. Het kontakt tussen Clementine en „De Roode Lelie" bleef bestaan, in de eerste plaats omdat zij in staat bleek op toneelgebied enkele nuttige adviezen te geven. Zelf zegt ze daaro ver: „Ik heb een blauwe maandag op de Toneelschool gezeten, maar ben daar na de Aktie Tomaat afgeschopt". Ze was betrokken bij de opzet van een aantal toneelworks- bestuur van de Raad van State be handeld zullen worden de beroep schriften, betrekking hebbende op de vijfde herziening van het bestem mingsplan Hogeweg. De raad wordt voorgesteld sekretaris J. W. de Jonge en S. Meerhof, chef van de afdeling ruimtelijke ordening te machtigen bij deze behandeling de raad te verte genwoordigen. De raadsvergadering begint om 19.30 uur. mer en kwam uit de Basterstraat. Bij het rijden naar de Sint Joostmeet zou ze te veel links hebben gereden en daardoor tegen de auto van J. S. uit Zierikzee tot stilstand kwam. De bei de voertuigen werden slechts licht beschadigd. Koncert Kunst en Eer in Malta Hot muziekkorps „Kunst en Eer" geeft zaterdagavond tussen half acht en half negen een wijkkoncert in de Kaersemakerstraat in Malta. Het zal de muzikanten goeddoen, wanneer de bewoners zich massaal naar de plek van het koncert begeven. Neem desnoods tuinstoeltjes mee, beveelt voorzitter H. Asma van Kunst en Eer aan. Een aardig idee: op die manier zou een soort openluchttheater kun nen ontstaan. HAAMSTEDE Bejaardenreis De bejaarden van Haamstede zijn op woensdag 13 juni op reis geweest. Via het Hellegatsplein en Gorkum richting Betuwe naar Kesteren voor de koffiestop. Verder naar Rhenen, Ede en Wageningen. In Hoenderloo was het hoog tijd voor een heerlijke lunch in „Rust een weinig". Via het prachtige Veluwse gebied reden de twee bussen naar Apeldoorn, met het doel paleis Het Loo waar de Konin klijke stallen bezocht werden. De te rugreis werd ondernomen na eerst hops en speelde bij enkele semi- professionele groepen. Verzoek Toen ze van „De Roode Lelie" het verzoek kreeg het skript te schrijven voor een toneelstuk over Johan Cato Kamerling, had Clementine daar wel oren naar. Aanvankelijk bestond het plan dat schrijven samen met Joop de Koeyer te doen, maar dat bleek moeilijk te realiseren. Clementine ging zich zelf intensief toeleggen op het lezen van alles wat over deze aartszwendelaar was geschreven. Fi nanciële mogelijkheden voor het schrijven van een eigen stuk werd de Brouwse toneelvereniging geboden door het feit dat het Z.C.A. dit werk in het kader van het zogenaamde schrijversprojekt „adopteerde". Het komt er - eenvoudig gezegd - op neer, dat vanuit het Z.C.A. het schrij ven van stukken, die op Zeeland be trekking hebben, wordt gestimu leerd. Clementine koos er echter voor eenderde gedeelte van de haar toeko mende onkostenvergoeding terug te geven in ruil voor professionele hulp, straks bij de raamregie. Schrijven en regisseren zijn im mers twee aparte grootheden. Wel licht vereist een goed geoliede regie het om hier en daar het rode potlood te hanteren, iets waar je wellicht wat minder toekomt als het skript door eigen handen werd geschreven. Een aparte regisseur lijkt derhalve aan te bevelen. Van Z.C.A.-zijde zou voor twintig avonden professionele bege leiding voor de regie te verkrijgen zijn. Voor een toneelstuk zoals „De Roode Lelie" dat wil gaan opvoeren worden echter dertig repetitie avonden als norm gesteld, zodat de/ kosten van tien avonden professione-' le regie uit eigen zak betaald zullen moeten worden. Samenspel Voor Clementine met het schrijven begon, besteedde ze uiteraard aan dacht aan historisch onderzoek. In middels heeft ze ruim de helft van het skript gereed. In het najaar hoopt men met de repetities te beginnen. Voorlopig wordt uitgegaan van een tableau-de-la-troupe van tien perso nen, inklusief enkele dubbelrollen. In samenspel met de vaste kern tone listen, die inmiddels is gevormd, kwam het eerste deel van het skript tot stand. „We hebben een beetje psychiatert- je gespeeld en zijn aan het brainstor men geweest om ons in te leven hoe de wereld er in die tijd uitzag", licht Clementine toe. De teneur van haar toneelstuk zal zijn, dat het er niet om gaat wie je bent, maar om wat je zegt dat je bent. „Als de mensen er zelf be ter van worden, zijn ze snel genegen je te geloven", aldus de schrijfster. Anderzijds maakt ze de kantteke ning, dat het niet zo onaannemelijk was, dat de Brouwse bevolking zich liet bedriegen door Johan Cato Ka Garderen te hebben aangedaan, via Europoort en Brouwersdam naar Re- nesse waar in Rietnisse het diner werd gebruikt. De heer Saman dank te een ieder voor het welslagen van deze gezellige reis. BURGH-HAAMSTEDE Autorally De evenementenkommissie Burgh- Haamstede houdt volgende week dinsdag 19 juni een autorally. De start is bij het WV-kantoor en het slot van de rit is bij hotel Vliegveld. De kosten bedragen 7,50. De route is uitgestippeld in de Westhoek van Schouwen. SCHARENDIJKE Opbrengt rommelmarkt De bazar en rommelmarkt, die vrij- dagvond en zaterdag ten behoeve van het NH kerk en de Chr.Nat. school werd gehouden aan het Bethlehem- plein heeft bruto 14.000,- opge bracht. Vrijdagavond werden de ver- koopaktiviteiten door het koude weer voortijdig beeïndigd. Zaterdag scheen de zon en was de opkomst erg goed. De opbrengst voldoet ongeveer aan de verwachtingen. Het bedrag is voor 50% bestemd voor het onder- houdsfonds voor de kerkelijke ge bouwen van de NH kerk en voor 50% voor de aanschaffing van speel toestellen voor de Chr.Nat.school. Het mooie resultaat was mede te danken aan de inzet van veel vrij- willgers en vrijwilligsters. Medege deeld wordt, dat de prijzen van de verloting thuis bezorgd worden. BROUWERSHAVEN Praktijkles kruiden in de keuken De theoretische kursus „Kruiden in de keuken" die in Brouwershaven gegeven wordt door mevrouw L. Strayer-Slager zal een vervolg krij gen met lessen op donderdag 21 en 28 juni in het Verenigingsgebouw. Aan vang 19.30 uur. Tuinmiddag plattelandsvrouwen De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen alfdeling Brouwers haven zal het seizoen 1983/1984 op dinsdag 19 juni afsluiten met een merling; hij bleek een meester in het vervalsen van brieven en dokumen- ten. Zelfs in het tuchthuis te Middel burg bleef hij tot op zeer hoge leeftijd een bron van inkomsten voor de be wakers, die zijn pennevruchten ver kochten. Wie wilde immers niet graag als curiositeit een brief van Magarris bezitten. Gebrandmerkt Het zou te ver voeren hier de prak tijken van Magarris, oftewel Johan Cato Kamerling in Brouwershaven breeduit weer te geven. Het einde van zijn carrière in de Smalstad kwam op vijftien november 1765 toen hij „onder de galg van Brou wershaven met een strop om de hals, zeer streng met roeden werd gegeseld en met het dubbel zwaard werd ge brandmerkt". Daarna werd hij naar Middelburg gebracht om daar in het tuchthuis zijn verdere leven te slij ten. De vaste kern tonelisten van „De Roode Lelie" wordt thans gevormd door: Joop de Koeyer, Rien van de Luitgaren, Maaike Limburg en Lies Hanse. Laatstgenoemde deed reeds toneelervaring op in miniatuurthea ters en amateurverenigingen in Amersfoort. Om reeds wat spelervaring te kun nen opdoen, besloot toneelgroep „De Roode Lelie" voorafgaand aan het grotere werk reeds voor het voetlicht te treden met een korte thriller, geti teld „Aardbeien met slagroom" van Brave Frisk. Dit stuk werd enkele weken geleden met sukses opgevoerd in het Tonnenmagazijn, onder regie van Clementine. De toneelspelers zijn bovendien niet van plan lang stil te blijven zitten. Mocht de start van de repetities voor het stuk over Jo han Cato Kamerling nog even op zich laten wachten, dan zal dit jaar in elk geval nog een ander stuk worden in- „luinmiddag". De bijeenkomst, die zal plaatsvinden in de schuur bij de familie Bevelander, Lokkers weg 1, draagt een agrarisch tintje. De dames S. Hanse-Verburg en C. Klompe- Vermüe van de agrarische kommis sie zullen onder het motto „Vier sei zoenen op het platteland" aan de hand van dia's laten zien wat er ge durende een jaar rond te doen is op een akkerbouwbedrijf. De bijeen komst begint om 13.30 uur. Be langstellenden die geen vervoer heb ben kunnen kontakt opnemen met mevrouw C. Bonte-van de Bijl, tele foon 01119-2102. Nog één keer bejaardensoos Dinsdag 19 juni houdt de bejaar densoos Brouwershaven de laatste bijeenkomst in het seizoen 1893/1984. De samenkomst die meestal alleen 's middags gehouden wordt, zal voor deze gelegenheid uitlopen tot in de avond: om 18.00 uur begint een geza menlijke broodmaaltijd, 's Middags treedt het dameskoor op. Ook het traditionele spelletje bingo zal op de bijeenkomst niet ontbreken. De bij eenkomst begint een half later dan gewoonlijk: om 15.00 uur. ZONNEMA1RE •Geslaagd Deze week slaagde in Middelburg aan de „Wellingen" de uit Zonnemai- re afkomstige Ida van Doezelaar. Ze behaalde het diploma couture en me teen het middenstandsdiploma. KERKWERVE Hervormde vrouwengroepen maakten reisje Woensdagmorgen tegen half negen stapten de dames van de Hervormde Vrouwengroep „Samen één" te Ker- kwerve in de bus. Deze was al gedeel telijk gevuld met leden van de vrou wengroep te Scharendijke en in Ou- werkerk sloot nog een aantal dames zich bij het gezelschap aan. Na een „koffie en gebak-stop" nabij Gorin- chem gingen de dames richting Greb- beberg. Via Soestdijk werd een mo- deltuin, vol prachtige bloemen en planten, in Lunteren bezocht. In die zelfde plaats stond een geweldige koffietafel voor de drie Vrouwen groepen gereed. Nadat ieder verza Clementine krijgt bij het schrijven van haar skript enige professionele ondersteuning van Ans Schilders, on der meer de schrijfster van het vorig jaar uitgebrachte toneelstuk „De heks van Kwadendamme". Z.C.A. enthousiast Het Z.C.A. toont zich bijzonder en thousiast over dit initiatief in Brou wershaven. Er zijn zelfs al plannen „De Roode Lelie" met dit historische stuk te laten optreden in de Kuiper poort in Vlissingen en in Heinkens- zand. Verzorging van dekor en belichting zal ook in eigen beheer door „De Roode Lelie" worden verzorgd. Belangrijke technische man in dit verband is Simon Bijl. Clementine heeft over de dekorverzorging en de verdere aankleding, zoals de kostuums al een eigen lijn in het hoofd. „In elk geval geen luxe histo rische kledij; standsverschil kan bij voorbeeld met hele simpele middelen en attributen worden aangegeven". Op de vraag hoe ze haar stuk straks zou willen omschrijven, denkt ze even na en komt dan tot: „een soort gedramatiseerde dokumentaire". Dat wil echter weer niet zeggen, dat de humor volledig zal ontbreken, di verse scènes geven daar duidelijk mogelijkheden toe. Het hangt uiteraard van de verdere totstandkoming van het skript af en van de repetitietijd, wanneer Brou wershaven de première van dit to neelstuk zal kunnen gaan beleven. Die premièrevoorstelling zou eventu eel synchroon kunnen lopen met de viering van het zevenhonderdjarig bestaan van Brouwershaven, maar als de toneelgroep van „De Roode Le lie" eerder rond is met Johan Cato Kamerling zal daar niet persé op worden gewacht. digd was werd een rondvaart ge met al werd het een gezellige dagje voor de leden van de verschillende Hervormde Vrouwengroepen uit de regio, die tussen negen en half tien 's avonds weer op Schouwen-Duive- land arriveerden. _c de terugreis werd Oude Tonge even aangedaan waar alles al was versierd voor de feestelijkheden van volgende week, wanneer het 700-jarig bestaan van het plaatsje wordt gevierd. Al met al werd het een gezellig dagje voor de leden van de verschillende Hervormde Vrouwengroepen uit de regio, die tussen negen en half tien 's avonds weer op Schouwen-Duive- land arriveerden. „Stuif-es-in" tennisavond De tennisvereniging WIK te Ker- kwerve organiseert op vrijdag 15 ju ni vanaf 17.00 uur een „tennis-stuif- es-in". Deze aktiviteit zal worden ge houden bij het sportpark „de Vospit" aan de Verseputseweg in Kerkwerve. De opzet is om het pu bliek te laten kennis maken met de tennissport in de vereniging. Deelne mers aan deze stuif-es-in dienen slechts gymschoenen mee te nemen. Voor de overige attributen wordt ge zorgd. BRUINISSE Openingskoncert Zaterdagavond 16 juni, vindt in Bruinisse het openingskoncert plaats dat geldt als opening van het nieuwe toeristenseizoen. Het betreft hier het uitgestelde koncert, dat eigenlijk zou plaatsvinden op zaterdag 2 juni, maar dat door omstandigheden niet kon doorgaan. „Nu met Hope" in sa menwerking met „Oefening en Uit spanning" maken vanaf 19.30 uur een korte doorgang door het dorp, om muziekliefhebbers op te wekken mee te gaan naar de muziektent, al waar het koncert gegevèn zal wor den, te beginnen om 20.00 uur. Geslaagd Aan de openbare MAVO te Oude Tonge, waar ook Bruse leerlingen examen deden, slaagde de volgende zes leerlingen voor het mavo diploma: Edward Schenk, Ineke de Koning, Nancy Timmer. Ada Inke- laar. Marcel de Keijzer en Tiny van Gilst. Clementine, schrijfster van het toneelstuk over Johan Cato Kamerling en Joop de Koeyer, initiatiefnemer tot de toneelvereniging van ,,De Roode Lelie". BURGH-HAAMSTEDE - In verband met de voorgenomen bouw van 10 wo ningwetwoningen te Serooskerke en Noordwelle verzoekt de woningbouwve reniging Beter Wonen aan de gemeente Westerschouwen een krediet te willen verstrekken, gebaseerd op de stichtingskosten. Deze bedragen 1.061.677,60. Indien de raad maandag 18 juni akkoord gaat met dit voorstel zal dat een enorme impuls voor de nieuwbouw in deze kleine kernen betekenen. Het kollege is bij schrijven van 2 november 1983 door het ministerie van Landbouw en Visserij in het be zit gesteld van de koncept- beheersvisie voor het beschermd na tuurmonument Kop van Schouwen, met het verzoek om kommentaar. De reaktie, die het kollege aan het mi nisterie wil zenden, is al in het bezit van de raadsleden. Tijdens de raads vergadering kan de raad opmerkin gen of suggesties plaatsen. Reeds eerder werd door de raad (18 februari 1980) een verordening ex art. 3 van de Hinderwet t.b.v. de Oosterschelde werken vastgesteld. Hieraan is door de Kroon goedkeu ring onthouden, omdat het gebied, waarin de verordening van toepas sing is, te ruim omschreven is, de om schrijving van de kategorieën te ruim is en omdat de voorschriften verbonden aan de verordening te al gemeen zijn gesteld. „Omdat wij on ze verantwoordelijkheid op grond van de Hinderwet niet uit de weg wilden gaan, hebben wij een overleg gestart met de provincie en het mi nisterie van VROM om te komen tot een aan alle eisen voldoende verorde ning", aldus het kollege. B. en w. stellen voor tot vaststelling van de Hinderwetverordening Roggeplaat over te gaan. Bestemmingsplan Op 20 maart zijn de ontwerp- herzieningen van de bestem mingsplannen Burgh, Kom Haamste de en Renesse ter visie gelegd. Aan gezien de ingekomen bezwaarschrif ten nog in studie zijn, stelt het kolle ge voor de beslissing omtrent de vaststelling van de bestem mingsplannen met maximaal drie maanden te verdagen, ingaande 19 juli. Het kollege heeft bericht ontvan gen dat op 10 augustus 1984 door de afdeling voor de geschillen van ZIERIKZEE Speurhond in aktie Een speciaal uit Brabant over ge komen speurhond heeft er toe geleid dat vannacht in Zierikzee twee jon gelui werden aangehouden, die eerst een ruit van een bakkerij aan de Poststraat hadden ingeslagen en ver volgens een pop uit de etalage had den weggenomen. De diefstal met braak werd door omwonenden opge merkt, die de politie aan een signale ment konden helpen. Met de hond kon het duo even later in een céfe worden aangehouden en meegeno men voor verhoor. Vanochtend be vond het duo zich nog op het politie bureau. Licht gewond bij aanrijding Op de kruising Sint Joostmeet- Basterstraat werd donderdag A. W. uit Schuddebeurs licht gewond na een aanrijding en overgebracht naar het Zweeds Rode Kruisziekenhuis, waar een gekneusde elleboog werd gekonstateerd. W. reed op een brom-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4