Kollege verdeeld over deelname D.G.D. Zeeland Deel Ill-perikelen op zitting kantongerecht BLANK EIKEN Meubelrama NCVB Kerkwerve nam afscheid van presidente 3 Gemeenteraad Zierikzee: maandag 18 juni TE KOOP Bruse Chinees mag blijven Grootonderhoud 81 woningen Geslaagden Schouwen- Duiveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE JltetnisM Ook vertrek koffiejuffrouw „Ik pak die twee dagen wel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 juni 1984 Nr. 23540 ZIERIKZEE - Het kollege van b. en w. van Zierikzee blijkt verdeeld in haar standpunt betreffende wel of geen deelname aan de „Districts Gezondheidsdienst Zee land" (D.G.D.). Uit een voorstel aan de gemeenteraad, dat aan de orde komt in de raadsvergadering van maan dag 18 juni, aanvang 19.30 uur, blijkt, dat de beide wet houders L. J. van Gastel en P. de Rijke afwijzend staan tegenover deelneming. Raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester en wethouder J. Groen blijven echter voorstander van deelneming aan de regeling. Het Zierikzeese gemeentebestuur wil een aktief beleid gaan voeren in het ka der van de stagnerende grondverkopen. De raad. wordt voorgesteld gedurende ongeveer een jaar een korting van 25% toe te passen op de oorspronkelijke grondprijzen in het bestemmingsplan Industrieterrein Zuidhoek. Advertentie Volgens het voorstel zijn de wet houders Van Gastel en De Rijke nog steeds niet overtuigd van het nut en de noodzaak van deelneming aan een DGD Zeeland; naar hun oordeel is niet aangetoond, dat de situatie op het terrein van de gezondheid in Zie rikzee en regio door deelneming daadwerkelijk zal verbeteren in ver gelijking met de huidige toestand. Ook in financieel opzicht hebben bei den nog de nodige twijfels of de kosten van de DGD Zeeland zodanig in de hand kunnen worden gehouden, dat deelneming aan de regeling voor de gemeente op den duur budgettair- neutraal zal blijven. Hoewel burgemeester De Meester en wethouder Groen zeker enige be grip kunnen opbrengen voor de me ning van de andere kollegeleden me nen zij zich, na afweging van alle „voors" en „tegens", positief tegen over het verzoek tot deelneming te moeten opstellen. In dit verband gaan zij in het raadsvoorstel uitge breid in op de inhoudelijke, financië le en overige aspekten. Beleid centrale overheid Verwezen wordt naar de brochure „Basisgezondheidszorg, moet dat nou zo waarin volgens de voor standers een vrij duidelijk beeld wordt geschetst van het belang van een DGD Zeeland. Verder wordt ver wezen naar het beleid van de centrale overheid, dat prioriteit geeft aan de basisgezondheidszorg. „Wat de gemeenten ook vinden van het nut van een basisgezondheids dienst, zij kunnen er niet aan voor bijgaan, dat in samenwerking tussen regering en parlement de Wet Voor zieningen Gezondheidszorg tot stand is gekomen, die de gemeenten op draagt een basisgezondheidsdienst op te richten", aldus het voorstel aan de gemeenteraad. Verder wordt erop gewezen, dat indien de DGD, on danks het afwijzen door Zierikzee, Advertentie Na het zingen uit gezang 207 nam mevrouw H. A. P. Huigens-Stoel de leiding van de scheidende presidente over. Naast mevrouw Viergever nam ook mevrouw P. J. van den Berg-van der Schelde afscheid als „koffievrouw". Zevenentwintig jaar lang verzorgde zij het bakje leut voor de N.C.V.B.-dames. De vice- presidente verwelkomde de leden hartelijk en ging over tot het meede len van enkele huishoudelijke zaken. De leden zongen mevrouw Van den Berg een „bedanklied" toe en de pre sidente sprak haar waardering uit in dichtvorm. Zij bood haar een zelf ontworpen en gemaakt wandkleed aan. Na de pauze werd door enkele bestuursleden een zelf gemaakt to- toch wordt opgericht, Zierikzee er in de nabije toekomst wellicht toch niet aan ontkomt bij de DGD te moeten aankloppen met het verzoek alsnog toe te treden. „Dit lijkt een weinig aantrekkelij ke positie, mede vanwege de voor waarden van toetreding, die alsdan ongetwijfeld vanuit het bestuur van de DGD aan Zierikzee zullen worden gesteld", aldus de voorstanders van huidige toetreding. (vervolg van pagina 1) maar om wat men onder „werk plaats" verstaat: een laboratorium is de werkplaats van een bioloog, dus de keuken is de werkplaats van een restaurant. Zo ongeveer luidde de stelling van de familie Dan. Voorts werd nog gewezen op het belang voor een toeristische gemeente als Brui- nisse is, om een Chinees restaurant binnen de gemeentegrenzen te heb ben, en werd het waardeverminde- ren van huizen in de omgeving teniet gedaan met: Vestigigen van bedrij ven in een straat heeft vaak juist een waardeverhogend effekt op de belen dende percelen. Toeristen Ook werd tegengesproken dat een toerist zo ongeveer gelijk zou staan aan een herrie- of lawaaimaker. De toeris.t is ook een mens en velen gaan juist met vakantie om tot rust te ko men. Het restaurant van de familie Dan wordt geen discotent, geen fun-house met speelautomaten, geen etablisse ment van waaruit hard-rock muziek in de vrije lucht wordt geslingerd. In tegendeel: iedereen die wel eens in zo'n restaurant komt, weet dat het daar meestal rustig en kalm toegaat", aldus het verweer bij de Raad van State. Wat het verweer van de gemeente Bruinisse betreft, het heeft burge meester en wethouders bevreemd, dat één van de appellanten de kon- klusie uit het bestemming heeft ge trokken dat er geen horeca-vestiging in de Nieuwstraat zou mogen komen. Gemengde bebouwing is toegestaan. Winkelstraat Dat het met de rust gedaan zou zijn, wekte eveneens de bevreemding van het kollege op: de Nieuwstraat is van oudsher een winkelstraat in het centrum van Bruinisse. Het is duide lijk dat in een kern van een dorp, mèt een breed scala winkels, het gewoon lijk minder rustig is dan aan de rand van een dorp. Het restaurant geeft zeker geen verstoring, trouwens, het uit 1900 daterende pand heeft altijd al een dubbele bestemming gehad. Eerst was er een bakkerij-winkel met woonhuis, toen een winkel- herenkapsalon met woning, vervolgens een dameskapsalon met woning en nu dus een Chinees- Indisch restaurant met woning. Ook onderschat het kollege niet welk be lang een dergelijk restaurant voor de Bruse gemeenschap heeft ten aanzien van de bezoekers van de rekreatiege- meente, en hield vervolgens staande niet in strijd met het bestem mingsplan gehandeld te hebben. De Raad van State was het met deze stel ling volledig eens en wees het ver zoek van de omwonenden van de hand. neelstukje opgevoerd, waarin het vertrek van de presidente centraal stond. Daarna was er een quiz, ver zorgd door mevrouw Viergever, waarin de leden werden „getoetst" over het N.C.V.B.-maandblad. Bestuur en leden zongen de scheiden de presidente toe, die rayon-kontakt- vrouw is geworden. Mevrouw Hui- gens sprak woorden van dank. Het oudste lid, mevrouw Z. Verhage-de Masier, bood haar namens alle leden een zilveren broche aan en van het jongste lid, mevrouw C. van den Houten-Mays kreeg zij bloemen. Na dat het Bondslied was gezongen, werd de feestelijke avond met dank gebed besloten. Van de zeven gemeenten in de regio Schouwen-Duiveland en Sint Phi- lipsland hebben de raden van Brou wershaven, Duiveland, Sint Philips- land, Middenschouwen en Wester- schouwen inmiddels besloten aan de regeling deel te nemen. Vanuit de re gionale optiek beschouwd, zou het volgens de raadsvoorzitter en wet houder Groen, te betreuren zijn als Zierikzee niet zou deelnemen. Korting grondprijzen Overeenkomstig het advies van de kommissie financiën wordt de raad verder voorgesteld herziene grond prijzen vast te stellen voor het bestemmingsplan .Industrieterrein Zuidhoek". In verband met stagne rende grondverkopen wordt voor gesteld voor de periode van 15 au gustus 1984 tot 1 juli 1985 een korting van 25% op de oorspronkelijke grondprijzen toe te passen. Het kollege stelt de raad verder voor de Stichting Zeeuwse Volksuni versiteit voor het kursusjaar 1983/1984 een subsidie toe te kennen van maximaal 2.471,in het door haar begrote exploitatietekort, met dien verstande dat, wanneer het ex ploitatietekort lager mocht uitvallen dan is geraamd, het subsidie naar evenredigheid zal worden vermin derd. Wel achten b. en w. het gewenst het bestuur van de Z.V.U. wederom te verzoeken te blijven streven naar een sluitende exploitatie, waardoor op langere termijn de subsidiëring van gemeentewege achterwege kan blij ven. De welzijnskommissie bracht ten aanzien van dit voorstel een posi tief advies uit. Eveneens overeenkomstig het ad vies van de welzijnskommissie is het •voorstel tot beëindiging van de sub sidiëring aan het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming met in gang van 1985. In dit verband wordt gewezen op het feit, dat het Z.I.K.V. in Zierikzee vanaf 1982 geen aktivi- teiten meer heeft ontplooid. Geen vergadertafel Het bestuur van de Vereniging tot bevordering van het Christelijk Schoolonderwijs te Zierikzee diende ten behoeve van de Jan Wouter van L. hèd overigens wel een deel III, maar niet op de vooruit van de auto, voor welk feit hij op 17 juni '83 op de Lammermarkt was bekeurd. Ter zit ting bewees hij, dat hij wel degelijk zijn deel betaald had, maar dóór ging het niet om: zo'n kentekenbewijs heeft geen zin als het thuis in de la ligt. De politie had trouwens ook al nagetrokken dat het vereiste papier in zijn bezit was. Officier van justitie mr. R. D. E. Daverschot achtte het bewijs geleverd en eiste het stan daard tarief van 75,- of twee dagen vervangende hechtenis. „Ik pak die twee dagen wel", aldus L, toen ook mr. Van Solinge de geëiste prijs voor de overtreding vonninste Nog een deel III-kwestie op het kantongerecht: L. J. L. uit Rotter dam was op 8 juni van het vorig jaar bekeurd omdat er op zijn auto geen zichbaar deel III aanwezig was. Het gebeurde tijdens zijn vakantie in Haamstede. Verdachte hield ter zit ting staande dat er wel degelijk zo'n papiertje op zijn voorruit zat, maar opperde de mogelijkheid dat er een sticker van de camping over zou zijn geplakt. Anders kon hij niet verkla ren waarom verbalisanten het niet hebben gezien. Maar, twee ambtsedi- ge processen-verbaal waren voor de officier aanleiding omde normale boete te vragen: 65,-. „Ik hecht gro te waarde aan een proces-verbaal, omdat een agent die daar speciaal voor is opgeleid, niet zómaar iets gaat opschrijven. Uit uw verweer, mondeling zowel als reeds schrifte lijk gedaan kan ik niets nieuws op maken om u ook maar het voordeel van de twijfel te geven", aldus mr. Daverschot. Ook mr. Van Solinge wees verdachte er op, dat een stellige overtuiging van L. geen bewijs is te genover een proces-verbaal, maar vond een noodoplossing: schuldig verklaring, zónder verdere strafver volging, waarmee de Rotterdammer uiterst tevreden was. Twee kraten bier Eveneens schuldig zonder straf hoorde de Bruse J. v. G. tegen zich den Doelschool het verzoek in mede werking te verlenen voor de aan schaf van een vergadertafel en twaalf bijpassende stoelen en voor aanschaf van een stencilschrijver. Het kollege stelt voor aan het laatste onderdeel van dit verzoek medewer king te verlenen, maar stelt voor de medewerking voor aanschaf van de vergadertafel en de twaalf bijpassen de stoelen te weigeren. Het kollege is van mening, dat het in de Jan Wouter van de Doelschool aanwezige meubi lair voor het houden van (personeels)vergaderingen kwalita tief nog goed bruikbaar is. De raadsagenda vermeldt verder een voorstel tot het aangaan van een huurovereenkomst met het Leger des Heils inzake gebruik van het derde vonnissen voor een parkeerovertre- ding, begaan op 11 mei 1983. Ze had „geparkeerd" in Bruinisse bij een ge le streep, waar het dus verboden is. Maar, ze had slechts de auto daar neergezet om twee kraten bier in te laden, en volgens haar mocht dat wel. Mr. Daverschot achtte om de be kende reden het feit bewezen, maar wilde best rekening houden met de omstandigheden en stelde als kom- promis voor het schuldige zonder straf uit te spreken, hetgeen kanton rechter Van Solinge ook deed. Twee gulden.... Uit Rotterdam kwam J. W. v.d. L. om zich te verantwoorden voor het feit dat hij op 20 juni '83 op een fiets een autoweg bereed in de gemeente Westerschouwen, en dat is niet alleen verboden, maar ook uiterst gevaar lijk. Maar ja, hij was wezen pieren steken en vissen, moe, en het was warm, en toen na omzwervingen in de gemeente reed hij plotseling op de rijksweg. Hij wist wel dat het verbo den was, dat wel. Maar wat hij eigen lijk kwam doen op de zitting was re- klameren tegen de gewéldige boete van 90,-. „Ik ben AOW-er. Ik was pieren we zen steken omdat ik die niet kan ko pen. Ik vind die boete veel te hoog. Als je vroeger als jongen iets had ge daan, kreeg je een prent van twee gulden of zo..." Mr. Daverschot legde het hoe en waarom van de boete uit en wees de Rotterdammer er op, dat het gelijk betalen van de transaktie voordeli ger is en ook waarom. Tot slot van zijn (geduldige) uitleg kwam hij tot zijn eis: 110,-, de officiële boete die op een dergelijk overtreding staat. Mr. Van Solinge was wat milder in zijn oordeel en vonniste het bedrag dat verdachte bij de schikking had kunnen betalen (als hij dat goed be seft had), 70,- of twee dagen. „Ik heb niks meer te zeggen. Dank u wel", aldus de tevreden wetsovertre der. lokaal van ,,'t Mierenest" ten behoe ve van peuterspeelzaalwerk. Verder worden voorstellen gedaan tot het vaststellen van begrotings wijzigingen wegens toevoeging aan de reserves „Concertzaal" en „Nieuwbouw Bibliotheek", wegens toevoeging aan de reserve „Restau ratie kademuren Nieuwe Haven, laatste fase", wegens beschik baarstelling van een krediet voor vervanging meubilair in de grote zaal van de Concertzaal en voor het treffen van diverse andere voorzie ningen aan inventaris en een begro tingswijziging wegens beschik baarstelling van een aanvullend kre diet voor de uitvoering van de laatste fase van het plan tot restauratie van de kademuren aan de Nieuwe Haven. Met exkuses van de justitie (en een mogelijke kilometer vergoeding) verliet de uit Zwijndrecht afkomsti ge M. v. R. de rechtszaal. Hij kon be wijzen dat hij de hem opgelegde boe te voor het parkeren op het trottoir op 21 mei '83 te Renesse wel degelijk had betaald. „Er moet ergens een foutje zijn gemaakt, u kunt weer gaan, met de exkuses van justitie", zei de kantonrechter. Niet verplicht Uit België was A. V. naar Zierikzee afgereids, omdat hij in de veron derstelling verkeerde dat hij gehoor moest geven aan een Nederlandse oproep om voor de kantonrechter te verschijnen. In België is men ver plicht te komen, in Nederland niet. Er viel niets te ontkennen, noch te verdedigen: hij had op 19 juni van het vorig jaar met zijn auto op een fietspad gereden te Zierikzee. De Belg wilde maar één ding: betalen, en kreeg daar ook de gelegenheid voor: zowel de officier als de kanton rechter vonden 75,- een juist straf maat. Verbaasd Ongeveer 260 km had de Westduit ser N. A. S. gereden plus een vrije dag genomen, hoewel het eigenlijk niet nodig was. Daar kwam hij pas achter op de zitting, waar hem overi gens meer duidelijk werd. In z'n beste Duits vertelde Van Solinge hem, dat hij een bekeuring had ge kregen voor het illegaal kamperen op 17 juni van het vorig jaar in Re- nesse. Hij wist het werkelijk niet en was hoogst verbaasd dat dat in Ne derland niet mocht, ook niet langs de rijksweg op parkeerplaatsen. Hij wist ook niet, dat hij niet die hele reis had hoeven maken, maar ge woon de vastgestelde boete van 60,- had kunnen betalen. Maar dié had hij nu juist niet gekregen wegens een verhuizing. Omdat hij als fervent Ncderland- ganger (vijf-zes keer per jaar) geen last wilde krijgen aan de grens, meende hj er goed aan te doen zich in Zierikzee te laten zien. Daar dééd hij ook goed aan, want mr. Daverschot eiste schuldig zonder straf, waarmee mr. Van Solinge het roerend eens was. „Darf ich Ihnen bedanken...", en dat mocht. Met een „nicht auf wiederzehen" (op het kanton) toog de sympathieke Duitser richting Heimat. Hij was overigens de enige van een groot aan tal illegaal kampeerders van vorig jaar, die ter zitting aanwezig was. De overigen krijgen hun vonnis per post thuis bezorgd. ZIERIKZEE - Op 12 juni werd in opdracht van Beter Wonen begonnen met het vernieuwen van de gevelko zijnen en buitendeuren van 81 wonin gen in de wijk Buyse in Zierikzee. Deze woningen liggen aan de d'Ail- lystraat, H. J. Doelemanplein, Hof- ferstraat en Marisstraat. Het werk wordt uitgevoerd door Bouwbedrijf De Delta uit Middelburg en zal vóór de winterperiode gereed komen. De bewoners kunnen tijdens de uit voering van de werkzaamheden in hun huis blijven. In één werkdag worden namelijk van een gehele wo ning de voorgevel gedaan en de vol gende werkdag de achtergevel. Hier door wordt „doortochten" voorko men. Het afmonteren gebeurt op een andere dag. De bewoners kunnen desgewenst isolerend glas laten aanbrengen; 75% van de bewoners maakt van deze mo gelijkheid gebruik. Vorig jaar werd bij het merendeel van dezelfde wo ningen de houten beganegrondvloe- ren vernieuwd en voorzien van vloer isolatie. Daarvoor moesten de bewo ners twee dagen gedurende werktij den elders verblijven, maar konden gewoon thuis overnachten. Vloer en gevel Enkele bewoners hebben er de voorkeur aan gegeven om de vloer vernieuwing en gevelvernieuwing te gelijkertijd te laten doen. Bij die be woners zal gedurende de komende weken daarom een vorm van wo ningverbetering in bewoonde wonin gen plaatsvinden die niet eerder op die wijze door Beter Wonen werd ver zorgd. Voor de vernieuwing van kozijnen en vloeren is geen subsidie aange vraagd bij het rijk omdat dan de uit voering nog verder zou zijn uit gesteld wegens de beperkte rijksmid delen. Eerder werden door Beter Wonen reeds van 351 na-oorlogse woningen de kozijnen vernieuwd en van 87 na oorlogse woningen de vloeren, even eens zonder overheidssteun. ZIERIKZEE - Aan de rijksuniversi teit te Leiden slaagde de oud stadgenoot Frank J. Schaap cum lau- de voor het doctoraal examen farma cie. Mevrouw J. R. M. van der Sneppen- Bogaert uit Zierikzee behaalde op 8 juni het diploma verpleegkundig do cent. Zij volgde hiervoor op oplei ding aan de Academie voor Gezond heidszorg te Breda. Zij is werkzaam als praktijk-koördinator voor de opleiding tot Ziekenverzorgden in de Corneliastichting te Zierikzee. Lieske van de Velde uit Schudde- beurs slaagde op 7 juni voor het exa men van de voortgezette opleiding voor ziekenverzorgden aan de SVOZ te Breda. Zij werkt als unitleidster in de Corneliastichting te Zierikzee. Joyce Slager uit Brouwershaven slaagde aan de Pedagogische Acade mie te Middelburg voor de akte hoofdleidster plus het applikatiedi- ploma. Marion Mol uit Schuddebeurs behaalde de akte voor hoofdleidster. Hans van der Maas uit Oosterland slaagde aan het Rotterdams Conser vatorium voor het examen docerend musicus accordeon. Hij vervolgt de studie aan het Conservatorium voor orkestdirigent. Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chel-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) 1 38,70; per jaar 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W. Restaurant Renesse Het restaurant met de hoffelijkheidspluim Klasse voor de prijs bewuste fijnproever. 's Maandags gesloten. Het restaurant is geopend van 11.00-14.30 en van 17.00 uur tot dat de laatste gast de deur achter zich gesloten heeft. 's Zondags de gehele dag ge opend. Vodr reservering: 01116-1215 KERKWERVE - Voor de laatste maal in dit seizoen vergaderden de leden van de N.C.V.B. Kerkwerve vorige week in het gemeentelijk verenigingsge bouw. De presidente, mevrouw C. Viergever-Legcmaate liet de dames zingen uit Psalm 119 en ging voor in gebed. Zij las vervolgens voor uit de Eerste Brief van Paulus aan de Corinthiërs en hield naar aanleiding daarvan haar medita tie, getiteld: „Gods beleidsplan". ZIERIKZEE - „Geduld is zulk een schone zaak", moet kantonrechter mr. W. F. van Solinge donderdagmiddag zich regelmatig hebben voorgehouden. Want, hoewel er geen spektakulaire zaken te behandelen waren, geduld hebben móest. Zoals met de Zierikzeeënaar G. L., die voor het niet zichtbaar op de ruit van zijn auto bevestigd deel III zich moest verantwoorden. Na herhaalde malen geduldig uitleggen wat het doel van deel III is, ging G. L. nóg verongelijkt de deur uit, aangekondigd dat hij nóóit zou betalen en zich zal beraden om in hoger beroep zijn miskend gelijk te halen. 4 1 A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3