Chinees restaurant mag in Bruinisse blijven Gemeente Westerschouwen neemt alle aangespoelde (gif)vaten onderhanden Q3Q BLANK EIKEN Stadsrechten Zierikzee al begin 1200 verleend 01110-3163 Zierikzee Kreeftstraat 36 Meubelrama DE ZIERIKZEESCHE COURANT Duitse auto afgetuigd Waaraan heeft Annemiek gedacht voor vaderdag? Een echte, modieuze zonnebril (met bijbehorende service) U6> P£ &ii.r Rijkspolitie stelde aktieplan op van Optimaal^ Opticien Garantie op zicht Uitspraak Raad van State, afdeling rechtspraak: Studie dr. Jaap Kruisheer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Deel lll-perikelen Johan Cato Kamerling Toeristenseizoen Toernooiwinst De maandelijkse zitting van het kantonge- In opdracht van de Brouwse Stichting „De Het toeristenseizoen 1984 staat weer voor Korfbalvereniging All Ready boekte op het recht stond dit keer voornamelijk in het te- Roode Lelie" schrijft Clementine Oostdijck de deur. Nederlands tweede badplaats Re- Tempo-toernooi in Alphen aan de Rijn een ken van perikelen met Deel III bij auto's. een toneelstuk over de nepdokter Johan nesse aan Zee is er helemaal klaar voor. fraaie triomf door een klinkende 5-2 flnale- (Pag. 3). Cato Kamerling. (Pag. 4). (Pag. 5). zege. (Pag. 8). VRIJDAG 15 JUNI 1984 140ste jaargang Nr. 23540 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Ais gij een gevaar niet kunt ontwijken, blijft u niets anders over dan het met moed tegemoet te treden. Rückert. BROUWERSHAVEN - Uit en van de op de Schouwsedijk te Brouwers haven geparkeerde auto van de Duit ser B. C. uit Bergisch Gladbach, werd vannacht tussen 02.00 en 9.00 uur voor 10.000,- gestolen. Op de auto waren drie surfplanken bevestigd (met zeilen) die met imperial van de wagen werden gehaald. Vervolgens werd het linker achterportier open gebroken en een tas met surfbeno- digdheden als pakken, ontvreemd, plus nog eens de autoradio. Advertentie Ter hoogte van de hulpbrug naar het werkeiland Neeltje Jans is een vat aan gespoeld. De heer W. Krijger van de gemeente Westerschouwen verwijdert het vat uit de zee. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Op het strand van Westerschouwen halen de met de kontrole belastemilieu mannen,een overmaatsvat uit de wagen, waarmee het aangespoelde vat wordt vervoerd. COEN HONIG OPTIEK Optometrist O.V.- Contactlensspeöalist ANVC Visstraat 16-4301 CC Zierikzee Telefoon 01110-4211 BURGH-HAAMSTEDE - De vaten, die op de stranden van de gemeente Westerschouwen aanspoelen zijn ter plaatse geen lang leven beschoren. Wandelaars en zonge- nieters hoeven zich niet langer verontrust over de in het zand liggende vaten te buigen om zich zo beter te kunnen oriënteren over de inhoud. „Gewoon afblijven," is het devies van W. van Meerten, direkteur gemeentewerken van Westerschouwen. „Mensen hebben meestal de nei ging de blikken of vaten open te draaien. Niet doen. Je weet nooit wat voor gevaarlijk spul er inzit." Dus niet aan het vat morrelen, niet ermee gooien, het niet openen, eet., maar BRUINISSE - De Raad van State, afdeling re.chtspraak heeft deze week beslist, dat het Chinees- Indisch restaurant van de familie Dan aan de Nieuwstraat te Bruinisse, mag blijven. De raad deed uit spraak naar aanleiding van een bezwaarschrift van vijf omwonenden tegen de vestiging van het restaurant, om dat deze buurtbewoners van mening zijn dat het kollege van burgemeester en wethouders ten onrechte een ver gunning aan het Chinees echtpaar had verleend, een ver gunning die in hun ogen strijding was met .het geldend bestemmingsplan. Volgens dit bestemmingsplan heeft het pand een bestemming van woning-werkplaats. Dat er nu een horecabestemming aan wordt gegeven is vol gens de omwonenden niet juist. Namens de omwonenden schreef B. Valkman een beroepschrift, waarin hij de onmiddellijke schorsing van de verleende vergunning verzocht. „Wij voelen ons direkt in onze belan gen getroffen omdat de rust in deze rustige woonkern vooral door de toe ristische bezoekers sterk verstoord zal worden" aldus Valkman, die als naaste buur zich bij aankoop van Nieuwstraat 4 zich tevoren verdiept had in het bestemmingsplan. Daarop baseerde hij de mening dat overeen komstig dit plan een rustige woonomgeving gegarandeerd zou zijn. „Het tegendeel zou nu het geval kunnen zijn", volgens Valkman. „Zou ik besluiten de woning te ver kopen en een rustiger omgeving kie zen, dan is er nog aanzienlijke waar devermindering van het pand, dus zou ik grote financiële schade lijden. Als rechtschapen Nederlanders die prijs stellen op een rustige woons feer, zouden wij gaarne zien dat u (de Raad van Stae, red.) deze zaak eens objektief beshouwt en door middel van een naar onze mening rechtvaar dige beslissing de ten onrechte ver leende vergunning in te trekken". Het bezwaarschrift werd mede on dertekend door St. J. P. Jumelet, A. E. Banninga, C. J. Hirtz en C. Hoger- werf. Open kaart De familie Dan liet zich bij de Raad van State vertegenwoordigen door het accountanskantoor De Roo en Fossen, waarvan de kantoorleider het woord voerde. In dit betoog kwam naar voren dat de familie Dan er alles aan gelegen is om volledig open kaart te spelen en zich te hou den aan de regels die de overheid aan de burgers stelt. Verder prijzende woorden aan het adres van de gemeente Bruinisse voor de medewerking aan het tot stand komen van het restaurant. „Het siert deze gemeente dat een nor maal en gemotiveerd verzoek ook op normale termijn en onder normale voorwaarden wordt gehonoreerd". Dat het Chinees restaurant strij dig zou zijn met het bestem mingsplan werd eveneens aange vochten door de vertegenwoordiger van het Chinees echtpaar. Het gaat er rustig laten liggen en iemand van de gemeente of politie waarschuwen. Begin dit jaar werden langs de kust van Schouwen-Duiveland een aantal vaten gevonden, die giftige stoffen bevatten. „Toen hebben we gemerkt dat we daar als gemeente organisa torisch helemaal niet op waren in gespeeld, terwijl we als gemeente wel verantwoordelijk zijn, want de vaten liggen op onze grond", vertelt Van Meerten. De Rijkspolitie Schouwen-Duive land stelde een schema op, een soort aktieplan, dat door het kollege van b. en w. werd overgenomen als dé handelwijze bij het verwijderen van de vaten. „Bij de gemeente hebben wij geen mensen in dienst die vol doende kennis hebben om te konsta teren welke stoffen er in de vaten zit ten, maar onze milieu-ambtenaar weet wel hoe te handelen en wie hij in moet schakelen om de nodige ken nis te vergaren." Kontrole De heer W. Krijger uit Renesse maakt twee keer per dag in de zomer maanden een kontrolerit over de stranden, waarbij ook het stuk strand van de gemeente Midden- schouwen wordt meegenomen. Ook in de wintermaanden wordt deze kontrole uitgevoerd, zij het één keer per dag. Als Krijger een vat aantreft, keert hij terug naar de gemeente om een zogenaamd overmaatsvat te ha len. Dit omhulsel is groter dan de om trek van een vat en kan lekdicht wor den afgesloten. Het aangespoelde vat wordt in het overmaatsvat gestopt en naar de stortplaats van de Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland vervoerd, waar het in een speciale kontainer op verdere behandeling wacht. „Zeker zolang je niet weet wat voor stoffen er in het vat zitten, moet je het veilig op kunnen slaan," meent Van Meerten. De milieudienst Rijnmond wordt ingeschakeld. Een aantal chemici brengt vervolgens een bezoek aan de stortplaats en analyseert ter plaatse de inhoud en beslist wat er verder met het vat dient te gebeuren. Of het vat belandt op de stortplaats zelf (bij een onschuldige inhoud) óf de ge meente moet het vat naar Rijnmond vervoeren, waar de verdere afwer king plaatsvindt. Wanneer de eigenaar van de vaten of de afzender anoniem is draait de gemeente Westerschouwen voor de kosten op, die aan het hele aktieplan zijn verbonden. Maar Westerschou wen meent dat dit aspekt geen be lemmering mag vormen in het bewa ren van de veiligheid voor de strand- bezoeker, zeker nu het drukke toe ristenseizoen voor de deur staat. Verwachting tot zaterdagavond: Zonnige perioden Droog weer en perioden met zon; minimumtemperatuur omstreeks 10 graden, middagtemperatuur onge veer 18 graden; zwakke tot matige noordwestenwind, kracht 3 of min der. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 19 juni: Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: n.west 2 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 21 gr. Windkracht: noord 3 Dinsdag: zonnig Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 22 gr. Windkracht: noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 16 juni Zon op 5.19, onder 22.02 Maan op 0.13, onder 7.34 17 juni Zon op 5.19, onder 22.02 Maan op 0.50, onder 8.45 18 juni Zon op 5.19, onder 22.02 Maan op 1.17, onder 9.57 Laatste Kwartier: 21 juni (13.10) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 6.03 17.52 11.34 16 juni 17 juni 18 juni 6.50 18.24 7.32 19.03 0.03 12.14 0.46 12.54 Advertentie Doodtij: 23 juni HET WEEKOVERZICHT DE BILT - In de komende dagen krijgen we rustig weer. Dit wordt be werkstelligd door een hogedrukge- bied, waarvan het centrum in de nacht van donderdag op vrijdag vlak bij het zuidwesten van Ierland lag en dat langzaam in oostelijke richting koerste. Zaterdag en zondag wordt het boven Engeland verwacht, met een uitloper naar de Balkanlanden. De wind blijft in hoofdzaak noord westelijk en is overdag matig, kracht 3. Aan zee kan de wind in de middag ietsje aantrekken, met name in het Waddengebied. De meeste zonneschijn mag in het zuidwesten van het land worden ver wacht. In het noordoosten is de kans op van zee binnendrijvende wolken velden groter. Neerslag wordt niet verwacht. De minimumtemperatuur wordt, afhankelijk van bewolking, 7 tot 10 graden, vlak aan zee iets hoger. De middagtemperaturen liggen in de komende dagen rond de 18 graden. In het zuiden van Frankrijk, en in Portugal, Spanje, Italië en het zuiden van de Balkan blijft het warm met zomerse middagtemperaturen. ZIERIKZEE - Zierikzee heeft niet in het jaar 1248 stadsrechten gekregen, maar in 1217 of 1219-1222. Dat be weert althans dr. Jaap Kruisheer, één van Nederlands bekwaamste mediaevisten, die hun onderzoeksterrein richten op de middeleeuwse geschiedenis. Zeer recent versceen een belangwekkende studie van zijn hand over deze kwestie. Vprvolg pog. 3 Ter bevesting van de bewering dat het eerste stadsrecht in 1217 op 1219- 1222 moet zijn verleend wijst dr. Kruisheer op het feit dat Zierikzee in 1222 reeds over een zegel beschikte en dus toen reeds de status van stad bezat. Het stadszegel bevond zich aan een akte bevestigd de verkoop van het land Waarde door de moni- ken van Ten Duinen aan Wolfert zoon van Wisse van Burg en anderen. De oorkonde is bekrachtigd door getui gen: drie priesters en vijf schepenen en was voorzien van het stadszegel, dat helaas verloren is gegaan. Dr. Kruisheer attendeert op een mededeling van Jan Reigersberg in diens Kroniek van Zeeland. Deze schrijft dat de stadskernen van Mid delburg en Zierikzee zouden dateren uit de regeringsperiode van graaf Floris III (1157-1190). Ook dr. J. J. Westendorp Boerma heeft in zijn „Zierikzee vroeger en nu" reeds de aandacht gevestigd op deze medede ling van Reigersberg. Volgens Kruisheer behoeft deze da tering niet in strijd te zijn met zijn eerdere konklusies. Het zou, in dat geval, gaan om een nog ouder stads recht, Bewijzen, waarmee de bewe ring van Reigersberg gestaafd zou kunnen worden, zijn er overigens niet. Het zou hier niet alleen een ou dere optekening kunnen betreffen, mar evenzeer een niet schriftelijk vastgelegde reeks van rechtsregels. Vermoedelijk is het Zierikzeese Eén van de oudste stadszegels van Zierikzee. stadsrecht alleen in het Nederlands uitgevaardigd. Van een latijns vari ant ontbreekt elk spoor. Het feit. dat de datering voor een deel in het latijn is gesteld, kan in dat verband buiten beschouwing worden gelaten. In de Vervolg pag. 6

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1