Romprestauratie voormalige Bakkersschool snel aanpakken Kerkhof 8 NZ: Een monumentaal pand Burgemeester reikte EHBO-diploma's uit streeknieuws VVV wil mening van bevolking over viering 700 jaar Brouwershaven Advies Kommissie Publieke Werken: In Oosterland Kommissie middenstand Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 14 juni 1984 Nr. 23539 3 De voormalige Bakkersschool aan het Kerkhof NZ dient op korte termijn een romprestauratie te ondergaan. ZIERIKZEE - De romprestauratie van het pand Kerk hof 8 NZ (voormalige Bakkersschool) dient op korte ter mijn te worden uitgevoerd; daar dient de raad een kre diet van 511.000,- voor te worden gevraagd. Het over leg met de toekomstige gebruikers (C.J.V. en Rode Kruis) over het in te brengen bedrag aan zelfwerkzaam heid dient zo snel mogelijk van start te gaan en verder dient onderzocht te worden of de gerestaureerde Bak kersschool mogelijk in de toekomst ook nog aan een der de gebruiker plaats kan bieden. Dat waren - kort samen gevat - de adviezen, die de kommissie publieke werken dinsdagavond uitbracht ten aanzien van het restauratie plan voor de voormalige bakkersschool en de toekomsti ge bestemming. Daar had de kommissie eerst een fikse diskussie voor nodig. Het to taalbedrag der uitvoeringskosten, te weten 725.000,- gaf daar ook alle aanleiding toe. „We zijn er wel een beetje van geschrokken: welke kon- sekwenties zal dit hebben voor de ge bruikers straks?", vroeg de heer J. Hoekman, voorzitter van het Rode Kruis afdeling Zierikzee, vanaf de publieke tribune. Die vraag kon de wethouder pu blieke werken P. de Rijke nog niet beantwoorden, wel liet hij weten zelf al „heel lang pijn in z'n buik" te heb ben over de oude bakkersschool en hij veronderstelde in de nabije toe komst over deze zaak nog weieens „twaalf keer achter zijn oor te moe ten krabben". ZIERIKZEE - De leden van de kommissie publieke werken waren he: ter dinsdagavond tijdens de diskussie over het restauratieplan voor het pand Kerkhof 8 NZ allen over eens, dat dit gebouw in stand gehouden dient te worden. Hier en daar werden de aksenten ten aanzien van de monumentale waarde wel wat aangedikt of juist afgezwakt, maar voor afbraak voelde geen der kommissieleden. Mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal was van mening, dat Zierik zee het als monumentenstad verplicht is de voormalige bakkersschool te restaureren en daar een nationale, zoniet internationale dienst mee te bewijzen. Dat laatste ging de heer D. van der Wekken te ver. „Ik wil dat gebouw niet weghebben, maar de kunsthistorische waarde wordt nu wel een beetje overdreven. Het zou voor Nederland geen kulturele aderlating betekenen als het wel zou verdwijnen. Verbouwing 1925 De heer W. F. Sprengelmeijer was van mening, dat er maar gedeelte lijk sprake is van een monumentaal pand en hij verwees naar de ver bouwing in 1925, waardoor van het oorspronkeleijke gebouw niet zo veel bewaard is gebleven. Anderzijds achtte ook de heer Sprengel meijer het niet juist het huidige pand verder te laten verpauperen. Direkteur gemeentewerken de heer D. D. J. van der Poel wees erop, dat er toch wel degelijk sprake is van een monument, dat vermeld staat op de monumentenlijst. Overzicht streekarchivariaat Het pand Kerkhof 8 was vanouds een partikulier woonhuis. De oudste bekende eigenaar was Job Claas Imans (van der Lisse), die in het gebouw overleed in 1579. De volgende eigenaar/bewoner was Cornelis Stevense Cooper (1556-1625), die in 1592 huwde met een dochter van Job Claas Imans. Cooper was onder andere schepen, raad en burgemeester. P. D. de Vos, de vroegere gemeentearchivaris van Zierikzee, heeft het vermoeden uitgesproken dat Cornelis Stevense Cooper de bouwer is ge weest van het pand, voor zover het betreft de trapgevel en het erachter liggende deel van het gebouw. De Vos schatte het pand van omstreeks 1600. Het gebouw aan het Kerkhof bleef zijn bestemming behouden als par tikulier woonhuis tot 1838. Laatste bewoner was mr. A. H. W. H. baron van Dopff, burgemeester van Zierikzee. In 1838 stierf zijn weduwe in dit pand. Het grote gebouw werd aangekocht door de stad Zierikzee voor 2400,-. Het werd bestemd vooreen „werklozen-projekt". Ongeveer70 80 personen werden er te werk gesteld in een fabriek van pak-, zak- en behangsellinnen. Het was echter een slecht geslaagd initiatief. Reeds in 1840 moest tot liquidatie worden overgegaan wegens het geleden ver lies en gebrek aan afzet voor de gemaakte produkten. Wisselende bestemmingen De bestemmingen van het pand waren daarna zeer wisselend. Van 1841-1869 bood het onderdak aan het Stadstekenschool. In 1878/1879 woonden er tijdelijk de bewoners van het Hervormd Diakoniegesticht, die er wachtten op hun nieuwe pand (rusthuis „Irene", onlangs gesloopt). In 1881 werden er een kursus gegeven voor huis- en handenar beid; er werden meubelen in geborgen, enz. Van 1842-1925 was het er achter liggende perceel, in de Koraalstraat, in gebruik als bewaar school. Van 1883-1904 was het hoofdgedeelte in gebruik bij de Am bachtsschool. Daarna volgden de padvinders, gemobiliseerde militai ren (1914-1918) en een modevakschool. In 1925 werd besloten in het pand de nieuwe Kweekschool voor onder wijzers te vestigen. De verbouw werd gegund aan aannemer J. van Almkerk voor 28,999,-. In het kader van deze verbouw bleef alleen de trapgevel en het er direkt achter liggende deel van het pand gespaard. Het overige werd gesloopt en in „historiserende" stijl opgetrokken. Daarbij werd zoveel mogelijk gebruik gemaakt van onderdelen uit de sloop, zoals balken, sleutelstukken, enzovoort. Bij de verbouw werd op de top van de gevel een fragment van een beeld aangetroffen. De Vos vermoedt dat het wellicht een wapenleeuw geweest zou kunnen zijn. De Kweekschool bleef erin gevestigd tot de opheffing in 1936. In de oorlog bood het onderdak aan de Hogere Burgerschool. Tot 1962 was de Christelijke Mulo-school erin gehuisvest. In genoemd jaar volgde de Bakkersschool. die er tot vorig jaar in bleef. Aan afwisseling heeft het dus niet ontbroken. „Morele verplichting" „Laten we een stukje grond kopen aan de Haringvlietstraat en er een multifunktioneel gebouw neerzet ten", was de eerste gedachte, die bij mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal was op gekoen bij het zien van het restauratieplan. Een uit spraak, die de heer D. van der Wek ken - naar hij later zei - verrast deed opveren, maar waar mevrouw Bij de Vaate zelf echter direkt op terug kwam, „want", stelde ze vast „Zie rikzee heeft een stukje morele ver plichting zo'n pand te restaureren. Zij pleitte er echter wel voor de restauratiekosten straks niet door de berekenen aan de toekomstige ge bruikers. Een opmerking waar voor zitter De Rijke zich in kon vinden. Alle kommissieleden hadden hun twijfels over de haalbaarheid van de post van 100.000,- zelfwerkzaam heid, die door C.J.V. en Rode Kruis ingevuld zou moeten worden. De heer W. F. Sprengelmeijer verwees in dit verband naar een eerder voor beeld in de gemeente (jeugdsoos Bro- gum) en achtte het niet juist C. J.V. en Rode Kruis met de restauratie van dit pand in de ellende te jagen, te meer daar het hier gaat om armlasti ger groeperingen dan de jeugdsoos. De heer Van der Wekken zei wel te weten waartoe het C.J.V. allemaal in staat was en verwees naar het eigen kamp in Renesse, maar bleef toch ook zijn bedenkingen hebben over de haalbaarheid van deze post zelfwerk zaamheid. De heer J. J. Geleijnse was van me ning, dat het overleg over dit punt aardig wat gesprekken zal vergen en achtte het derhalve juist de rompver bouwing los daarvan op korte ter mijn reeds aan te pakken. Hij betuig de in dit verband steun aan het voor stel van de heer Van der Wekken de restauratie en inwendige verbou wing van de Bakkersschool in fasen uit te voeren. „Bouwen in fasen kah altijd", meende wethouder De Rijke, maar hij vroeg zich af of dat in dit verband zinnig zou zijn. Hij wees op het feit dat de romprestauratie 511.000,- vergt, waarop een subsidie van 150.000,- door het rijk wordt ver leend. Voor het geschikt maken van het pand voor de toekomstige gebrui kers zou dan nog een bedrag van 214.000,- nodig zijn. De mogelijkheid een bedrag van 100.000,- via zelfwerkzaamheid wil de de wethouder voorshands niet uit sluiten, zodat voor de gemeente voor die inwendige verbouwing volgens die rekensom, dan nog ruim een ton opgebracht zou moeten worden. En voor die ton achtte de wethouder het niet juist de restauratie in fasen uit te voeren. Eerder in de diskussie erkende de heer De Rijke wel, dat voor 100.000,- heel veel aan zelfwerkzaamheid ge daan zal moeten worden. Het overleg daarover moet echter nog worden gestart. In verband met het feit, dat de besprekingen over dit punt nog wel een tijd kunnen vergen, wees direk teur gemeentewerken de heer D. D. J. van der Poel op het feit dat met de romprestauratie inderdaad niet te lang gewacht moet worden, omdat de thans toegezegde subsidieregeling straks verdwijnt in het kader van de nieuwe stads- en dorpsvernieuwing. Niet zo luxe De heer Van der Wekken had de in druk, dat de dienst gemeentewerken een zeer goed restauratieplan op ta fel had gelegd. Zo goed zelfs, dat het wellicht nog eens nader bekeken moest worden op mogelijke bezuini gingen. De direkteur gemeentewer ken was echter van mening, dat er echt niet zoveel luxe viel uit te schrappn. Het doorvoeren van bezui nigingen thans zou bovendien vol gens hem een hogere post voor het onderhoud straks kunnen betekenen. Verder vroeg de heer Van der Wek ken zich af of niet meer groeperingen dan het C.J.V. en het Rode Kruis straks gebruik kunnen gaan maken van deze akkommodatie. Hij achtte het zinnig dit nader te onderzoeken. Zelf dacht hij bijvoorbeeld aan „Kunst en Eer", die er een goede re petitieruimte zou kunnen vinden. Mevrouw Bij de Vaate noemde in dit verband de mogelijkheid er de Speel- o-Theek te huisvesten. Wethouder De Rijke wilde echter ten opzichte van dit punt niet te veel illusies wekken. Wellicht zou het mo gelijk zijn, maar zijn mening, nog een derde gegadigde onder te brengen in dit pand, maar aan meerdere groepe ringen wilde hij toch niet denken. Hij wees of het feit, dat het C.J.V. met de verschillende klubs een groot aantal lokalen in gebruik zal hebben en dat het Rode Kruis behoefte heeft aan een flinke ruimte voor het ops laan van (kostbaar) materiaal. Desal niettemin zegde hij toe de mogelijk heid nader de onderzoeken. De heer Geleijnse zag een multi funktioneel gebruik van het pand Kerkhof 8 NZ ook niet zo zitten, maar wat hem betreft, mag het wel worden onderzocht. Als de verenigin gen goed bezig zijn, hadden ze zich naar zijn mening al gemeld als ze be langstelling zouden hebben voor deze akkommodatie. Gemeentesekretaris de heer A. G. Izeboud voerde een mogelijkheid aan tot het drukken van de investerings kosten door het gebouw b.t.w.- plichtig te maken, waardoor de b.t.w. op voordruk aftrekbaar zal zijn te weten een post van 115.000,-. De kommissie publieke werken advi seerde ten slotte de romprestauratie te starten, overleg te gaan voeren met de toekomstige gebruikers over de zelfwerkzaamheid en te onder zoek of wellicht nog meerdere groe peringen straks van het gebouw ge bruik kunnen maken. OOSTERLAND - Tijdens een geanimeerde bijeenkomst in het dorpshuis „Oosterhof" werden dinsdagavond de E.H.B.O.-diploma's uitgereikt aan de 29 geslaagden van de kursus, welke afgelopen winter werd gehouden in Nieu- werkerk en Oosterland. De kursus vond voor het eerst in jaren plaats in Dui- veland onder auspiciën van de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis. De voorzitter van de afdeling Dui- veland, de heer A. L. Bakker, ver welkomde de geslaagden en ging na der in op het belang van het E.H.B.O.- diploma in de hedendaagse maat schappij. De afgeronde kursus had boven verwachting veel belangstel ling, waardoor deze werd gesplitst in twee groepen. Met deze ervaring overweegt het Rode Kruis om ander maal een E.H.B.O.-kursus op touw te zetten. De heer Bakker bedankte in het bijzonder de instrukteurs van de kursus, mevrouw Uil, mevrouw Koo- man en de heer Van de Zande. Ingenomen Burgemeester J. van Bommel be nadrukte in zijn toespraak tot de geslaagde E.H.B.O.-ers, dat hij bij zondere waardering had voor het feit dat vrijwilligers in deze tijd zich in zetten voor deze vorm van dienstver lening. Het diploma is niet alleen be doeld voor de geslaagden zelf, maar ook ten dienste van de gemeenschap- De burgemeester toonde zich ingeno men met het feit, dat een aantal le den van het brandweerkorps van Duiveland de E.H.B.O.-kursus heb- Vergadering op 18 juli BROUWERSHAVEN - Zeven jaar geleden, in 1977 werd in Brouwershaven met een groots historisch feest het feit herdacht dat men 500 jaar geleden stadsrechten kreeg. In 1986, over anderhalf jaar dus, dient een nieuw historisch feit zich aan. Het is dan namelijk 700 jaar geleden dat de plaats Brouwersha ven werd gesticht. De VVV Brouwershaven heeft daarom voor maandag 18 juni een bijeenkomst be legd, waarop twee afgevaardigden van alle instel lingen, verenigingen of organisaties die de Smal- stad kent, welkom zijn. Een oude opname (uit 1895) van het beeld van Jacob Cats, te beschou wen als de bekendste inwoner van Brouwershaven. Hij werd daar in 1577 geboren, toen Brouwershaven als plaats bijna driehonderd jaar bestond en precies honderd jaar stadsrechten had. In 1986 is het zevenhorfiierd jaar geleden dat de plaats Brouwershaven werd gesticht en daar wil de VVV graag op inspelen. De VW is namelijk van mening dat dit herdenkingsjaar een prachtig aanknopingspunt vormt om meerdere aktiviteiten te ontplooien. Zij wil graag weten wat er bij de bevolking en de verenigingen leeft met betrekking tot dit feit en of men bereid is mee te werken aan eventuele aktiviteiten. Zoals bekend heeft de gemeente Brouwershaven het initi atief genomen om het zevenhonderdjarig jubileum te herdenken door de uitgifte van een speciaal boekwerk over de geschiedenis van Brou wershaven. Als de bevolking de herdenking op grotere schaal wil vie ren, heeft men maandag de gelegenheid om hiertoe een aanzet te geven via dit initiatief van de VW Brouwershaven. De bijeenkomst vindt plaats in het Tonnenmagazijn en begint om 20.00 uur. ben gevolgd en op deze wijze hun dienstverlenende taak een extra ak sent geven. Vervolgens reikte Duive- land's burgemeester de begeerde di ploma's uit en werd die avond voort gezet in een ongedwongen samenzijn, waarbij nog een bingo werd gehou den, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Rode Kruis. ZIERIKZEE - Op donderdag 21 juni vergadert in het stadhuis van Zierik zee de kommissie middenstand. Op de agenda staat slechts één punt: de vent- en standplaatsenverordening Zierikzee. Het betreft een verzoek van J. K. Bolle te Oosterland tot het innemen van een permanente stand plaats op donderdagen met mobiele frituurwagen nabij Sas. De vergade ring begint om 17.00 uur. ZIERIKZEE Aanhanger gestolen De voor zijn woning geparkeerde, en met een ketting met slot aan een hek bevestigde aanhangwagen van M. L. N. wonende aan het Karsteil, werd in het weekeinde gestolen. De ketting werd door gezaagd. Het be treft een merkloze aanhanger, kleur bruin, de waarde bedraagt 2000,—. BURGHSLUIS Bejaarde man gewond Als gevolg van een aanrijding dins dag 10.00 uur werd de 78-jarige G. A. V. uit Dordt aan hoofd en been ge wond, maar kon na EHBO-hulp thuis verder worden verzorgd. Op het kruispunt Plompetorenweg- Steursweg zou hij geen voorrang heb ben verleend aan automobilist J. J. B. uit 's Heer Arendskerke. De Dord- tenaar was met de fiets. V. werd door de auto gegrepen, kwam op de motor kap terrecht en vervolgens op het wegdek. HAAMSTEDE Siervelgen gestolen F. D. S. uit Rotterdam deed bij de Haamsteedse politie aangifte van de diefstal van vier siervelgen van zijn auto. De auto stond geparkeerd bij camping „Duinrand", tussen 8 en 11 juni. Diefstal auto DM 1200,— was de schade die de Westduitser H. S. uit Schauenburg opliep, als gevolg van een inbraak in zijn auto. De wagen stond gepar keerd op de Strandweg bij de vuurto ren, woensdagochtend. De voorruit werd ingeslagen en een handtas werd meegenomen met onder meer een be drag aan geld en een paspoort. RENESSE Bord gesloopt In het Pinksterweekeinde werd bij duinovergang Kijkduin een aldaar staand bord gesloopt, en vervolgens in brand gestoken. De tekst van het bord bevatte onder meer het verbod tot het naakt kreëren in deze gemeen te. Misschien leidde de onvrede met het regionale verbod tot deze daad, die de gemeenschap 1800,— kost, de waarde van een nieuw te plaatsen bord. SCHARENDIJKE Aanrijding Op het kruispunt Karlstraat- Julianastraat vond dinsdag een aan rijding plaats tussen twee personen auto's die beiden grote materiële schade opliepen. J. J. v. B. uit Noord- welle enG. E. v. d. K. uit Scharendij- ke waren de bestuurders van de wa gens. V. d. K. zou geen voorrang ge kregen hebben. Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar M 47,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3