mr Kweken zeepieren en zagers interessante ontwikkeling Gister sprak zij van liefde SLUITING PZEM-KANTOREN OP DINSDAG 12 JUNI 1984 Rietkerk beducht uitstel herindeling Ouderavond Onder de Wieken in Haamstede Fancy-fair en rommelmarkt op Willibrordus- school in Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 8 juni 1984 Nr.23531 9 Broedvoorziening grootste knelpunt BRU1N1SSE - De aanleg van de Grevelingendam in de eerste helft v an de ja ren zestig gaf gelegenheid delen van die plaat te betreden, die anders nooit waren te bereiken dan per boot. Deze plaat werd een onuitputtelijke bron voor het spitten van zeepieren. Deze spitterij vormde op zijn beurt weer aan leiding tot het vestigen van Sportvisbedrijven, want in die tijd kwam de Sportvisserij tot ongekende bloei. Naast zeepieren dienen ook zagers tot aas. En niet alleen in de Grevelingen maar overal in het OosCerscheldegebied en in het Waddengebied werd het zagers of pieren spitten een lukratieve bijver dienste. Zondag 10 juni, 21.25 uur, Nederland 2: speelt de hoofdrol in deze nieuwe serie. Today's F.B.I.". Mike Conners Zagers komen voornamelijk voor op mosselbanken en mosselpercelen, menige zagerspitter kwam voor de rechter of werd bekeurd omdat hij vernielingen aanrichtte op mossel percelen, terwijl ook tegen het pieren steken bedenkingen bestaan. Dat laatste in hoofdzaak bij natuurvrien den die het omwroeten van bij eb droogvallende gronden en andere na tuurgebieden zouden willen verbie den of al verboden hebben. De foura- gefunktie voor de diverse watervo gels zou door de pierenstekers in ge vaar worden gebracht. Ook vraagt men zich wel eens af, of een zand plaat als de Krammerplaat werke lijk onuitputtelijk is, wat betreft de aanvoer van zeepieren. Kommerciel interessant In Visserij, het voorlichtingsor gaan van het Ministerie van Land bouw en Visserij, is in een interes sant artikel de mogelijkheid nagegan of het kommercieel interessant zou zijn om zeepieren (Arenticola mari na) en zagers (Nereis Virens) te kwe ken. Men komt tot de konklusie dat dit inderdaad het geval is. Er wordt berekend dat er jaarlijks ruim 5 miljoen keren door een sport visser wordt gevist. Als men aan neemt dat een sportvisser bij zo'n visbeurt 100 zeepieren nodig heeft, zou de behoefte aan zeepieren jaar lijks 350 miljoen stuks bedragen, aangevuld met 20 miljoen zagers. Een zeepier kost gemiddeld 15 cent, een zager 65 cent. Omzet jaarlijks: rond 60 miljoen gulden. Uit de Wad denzee komen jaarlijks 100 tot 150 miljoen zeepieren, uit het Ooster- scheldegebied plm. 77 miljoen. Uit het Westerscheldegebied een even groot aantal. Experimentele proefnemingen in Amerika kweekten een Amerikaan se zeepier van zeven centimeter leng te in een tijd van drie maanden (100 volwasssen pieren per vierkante me ter). Ook zagers kunnen op betrekke lijk eenvoudige wijze worden ge kweekt. In zes weken werden (ook in Nederland) kleine wormpjes opge kweekt tot zagers van 15 cm. (voedsel onder andere mosselvlees). De kost- Advertentie In verband met werktijdverkorting in het kader van het werkgelegenheidsbeleid zijn alle kantoren in Zeeland op dinsdag 12 juni 1984 voor het publiek gesloten. Storingen in de levering van gas en elektriciteit kun nen - evenals op zon- en feestdagen geldt - worden ge meld op het provinciaal storingsnummer van ons be drijf: 01184-79191 Dit telefoonnummer is dag en nacht bereikbaar. Direktie r NV Provinciale Zeeuwse Energie-Maatschappij P7FM Middelburg Zaterdag 9 juni Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.30 uur Teleac 15.30 uur RVU 16.00 uur Pinkpopfestival. Beelden van het bekende Nederlandse pop festival dat in Limburg gehouden wordt. 18.25 uur Teleac 18.55 uur Donald Duck 19.00 uur De wilde olifanten van Af rika. Tweede deel van de Japanse do- kumentaire. Hierin krijgt moeder olifant Kenya een baby en moet Mu- changa voor het eerst blijk geven van zijn volwassenheid in een konfronta- tie met de vijand. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Tv land. Amusementspro gramma waaraan medewerkig verle nen de showgroep Pluche en plastic, the Star Sisters, Roberto Jacketi en the Scooters. 21.15 uur Falcon Crest. Huwelijks voorbereidingen worden getroffen voor het huwelijk van Angie en Phi lip. Julia zit ook niet stil en gaat ver mond als nog op stap... 22.05 uur Aktua tv met sport. 22.40 uur Het derde oog. Kitty Knap pert praat met arts en fysiotherapeut Rama Polderman over helderzien- heid. 23.25 uur Journaal 23.30 uur White Heat. Een film uit 1949 met in de hoofdrollen James Cagney, Virginia Mayo en Wallis Cassell en Edmond O'Brien. Een ben de bandieten pleegt een treinoverval, waarbij een zwaargewonde valt. Bendeleider Cody Jarrett zoekt met zijn handlangers onderdak bij zijn moeder. Hij laat zich ompraten om zich door de politie te laten oppak ken om zodoende de FBI te glad af te zijn, waarmee hij minder prettige re laties heeft... Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven; 14.00 uur Tennis. Beelden van de open kampioenschappen in Parijs. 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Toeristische tips 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Tekenfilmfestival 19.35 uur Tulsa in Texas. Deze Neder landse contry en western groep was te gast op een Amerikaans country en western muziekfestival. 22.20 uur Silk stockings. Filmmusi cal uit 1957 met in de hoofdrollen Fred Astair, Janis Paige, en Wim Sonneveld. In het verhaal wordt een komponist gevraagd filmmuziek te schrijven tijdens zijn verblijf in Pa rijs. De uitvoering van het plan wordt belet door drie Russische kom- missarissen die vanwege de top naar Parijs gestuurd worden om Boroff te rug naar Rusland te dirigeren. He laas krijgen de Parijse verlokkingen vat op de heren en hun opdracht valt ip het water. 22.15 uur Algemene loterij Neder land 22.30 uur Journaal Zondag 10 juni Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 11.00 uur Eucharistieviering 15.00 uur Tennis. Beelden van de open Franse tenniskampioenschap pen in Parijs. 17.00 uur Pinksterdienst 18.00 uur Tennis 18.45 uur Sesamstraat 19.00 uur Kiezen voor Europa 19.30 uur Studio diskussie 20.00 uur Nieuws 20.10 uur Panoramiek 20.40 uur Humanistisch verbond 20.45 uur Ja, natuurlijk. Quizpro gramma waarin de natuur een belan grijke rol speelt. Dieren zoals de zee koe en de arend worden nader beke ken. 21.40 uur Ander nieuws. Hoe Neder landse missionarissen in het Afri kaanse Rwanda met ambtelijke dra den verbonden zijn met de inheemse kerk wordt uit de doeken gedaan. 22.30 uur Hoogtepunten van U zij de glorie. Beelden van hoogtepunten van dit koorzangprogramma worden nader bekeken. 23.05 uur Journaal 23.10 uur Nieuws voor doven DEN HAAG - Minister Rietkerk van binnenlandse zaken heeft de Eerste Kamer in een brandbrief ver zocht nog voor het zomerreces de be handeling af te ronden van wetsont werpen tot gemeentelijke herinde ling vande krimpenerwaard en van herwen, aerdt en panncwcrden. De minister vreest dat uitstel van de be handeling tot na het reces, een ver traging van de herindeling met een jaar zal opleveren. Het is de bedoc- Ned. 2 12.00 uur Het capitool 21.45 uur Le nozze di figaro. Opera van Wolfgang Mozart vanuit de Muntschouwburg in Brussel. 16.30 uur Nieuws 16.35 uur Hoogtepunten uit de we reld muziekliteratuur. 16.40 uur Sons and daughters. Fami lie Palmer dreigt slachtoffer te wor den van Kevins journalistieke akti- viteiten. 17.05 uur Wondere wereld. Chriet Ti- tulaer doet uit de doeken hoe veilig heid van vliegtuigen getest wordt. 17.30 uur Top pop video show 18.25 uur Nieuws voor doven 19.00 uur Journaal 19.05 uur Happy days. Er ontstaat brand in Fonzie's garage maar dank zij Potsies reddend optreden gebeu ren er geen ernstige persoonlijke on gelukken. 19.30 uur Countdown. Popmuziek programma. 20.10 uur Dynasty. Blake krijgt zeer kwetsbaar op financieel gebied en Kirby.gaat langzaam overstag-voor een aanbod van Alexis. 21.00 uur American Football. Wedstrijd tussen Los Angelos Rai ders en Washingtons Redskins. 21.25 uur Tody's FBI. Politieserie uit 1981. Mike Connors en Ben Slater ge ven gestalte aan de harde FBI agen ten, die samen met vier kollega's de strijd niet op zachtzinnige wijze aan binden met de misdaad. 22.55 uur Journaal 23.00 uur Nieuws voor doven Maandag 11 juni Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Sport Hockey. Mees en Ho pe toernooi in Laren. Verder aan dacht voor de finale in het Europa cup toernooi dames. 19.45 uur Lotto 20.00 uur Journaal 20.15 uur De grote race. Een film uit 1965. Met in de hoofdrollen Jack Lemmon, Anthony Curtis, Natalie Wood, Peter Falk. Het verhaal gaat over een autorally tussen New York en Parijs, georganiseerd door Big Leslie beroemd vanwege zijn stunts in de autosport. Hij wil met deze ral ly aantonen dat Amerikaanse auto's de beste zijn. Hij wordt echter in de wielen gereden door professor Fate, de uiteindelijke beslissing van de strijd valt 'nabij de Parijse Eiffelto- ren. ling dat op herindelingen, die dc Tweede Kamer zijn gepasseerd, op 1 januari 1985 van kracht zullen wor den. Er zijn een anntal maanden nodig om in de betrokken gemeenten ge meenteraadsverkiezingen te organi seren. Als dat alles niet op tijd zijn beslag krijgt, wordt de datum van de herindeling opgeschoven naar 1 janu ari 1986. Rietkerk streeft ernaar ook de her indeling van West-IJsselmonde. die deze week in dc Tweede Kamer wordt behandeld, nog op 1 januari 1985 te laten ingaan. Ook dat wets ontwerp zal dus nog voor het reces door de senaat moeten worden afge handeld 22.45 uur Onder de open hemel. Met het thema de leerbare brieven van Christus. 23.15 uur Journaal' 23.20 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Journaal 18.30 uur Sesamstraat 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Camelot. Amerikaanse mu sical naar de ridderslegende van ko ning Arthur en zijn echtgenote Cuin- vere van Cornwall. Koning Arthur had voor zijn ridders een grote ronde tafel waar zij ieder op een vaste stoel rondheen zaten. Eens stoel bleef on bezet voor de ridder die de Heilige graal op het spoor zou komen. Onder de ridders bevond zich lancelot du Lac uit Frankrijk die een belangrijke rol in het leven van Guinevere zou gaan spelen. 21.40 uur Sport op maandag 2.30 uur Journaal 22.40 uur Teleac 23.10 uur Nieuws voor doven Dinsdag 12 juni Ned. 2 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur RVU 16.00 uur James Herriot. Dat de wei door niet alle dierenartsen nauwge zet wordt nageleefd beleeft James als ij een praktijk overneemt. 16.50 uur Weg van de snelweg. De route voert dit maal langs de Franse plaatsen Avallon, Vézelay, Saulieu, Autun, Taizé, Clunny, Macon. 18.55 uur Gil en Julie 19.00 uur Fame. Tot grote verbazing van Suzie wil haar moeder haar afge broken carrière weer oppakken. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Flic story. Frans Italiaanse film. Het verhaal over de beruchte misdadiger Emile Buisson, die tallo ze moorden en overvallen op zijn ge weten heeft. Door een van zijn mede- plichtingen wordt hij verraden en in gerekend. Hij weet echter te ontsnap pen en dezelfde dag neemt hij wraak op de man. Hij gaat weer op de oude misdaden toer verder en het is nu aan de inspekteur om hem in te rekeken. 22,20 uur Achter het nieuws 23.00 uur Nicolaas Nicklebey. Engel se serie naar het beroemde boek van Charles Dikcens. Het verhaal gaat over Nicolaas Nicklebey die na de dood van zijn vader door zijn stiefva der in een tehuis voor daklozen wordt ondergebracht. Vlak voor zijn vertrek weet de klerk Newman Nog- gs hem een brief in handen te spelen. Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur D'r kan nog meer bij. In dit kleuterprogramma is o.a. een pop penkastvoorstelling te zien. 19.30 uur Het oerwoud van Sri Lan ka. Een Engelse natuurfilm. 20.20 uur EK voetbal: Frankrijk- Denemarken. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Omnibus. Kunstkroniek 23.40 uur Nieuws voor doven 23.45 uur De Paus in Zwitserland. Beelden van dit pauselijk bezoek. VEGHEL - De situatie in de zuivel- sektor is, tekenen van ekonomisch herstel ten spijt, nog nimmer zo pro blematisch geweest als nu. Die me ning verwoordt de direktie van de coöperatieve zuivelondernemings DMV Campina in het verschenen jaaverslag. AMSTERDAM - Van een postieve invloed van het ekonomische herstel in de Westerse industrielanden op de bedrijvigheid in de scheepsbouw valt nog weinig te bespeuren, zo blijkt uit de jongste kwartaalcijfers van Lloyd's scheepsregister in Londen. Integendeel, eind maart hadden de meeste landen weer minder schepen in aanbouw en in bestelling dan drie maanden tevoren. BURGH-HAAMSTEDE - De Chr.Nat.School Onder de Wieken hield woensdagavond de jaarlijkse ouderavond, verdeeld in een zang- en toneelopvoering en een vergadering. De voorzitter, de heer A. Landman sprak een welkomstwoord, las uit Ps. 113 en ging voor in gebed. Van het gemeentebestuur was wet houder A.J. Padmos aanwezig. De voorzitter noemde het afgelopen sei zoen een goede schoolperiode. Hij memoreerde het overlijden van het oud bestuurslid, de her J. Krijger. Hij hoopte verder op de komst van een basisschool, waarvoor bespre kingen met b. en w. zijn aange- 24 Liam hield haar nog vast, maar nu op armlengte. ,,Vond je het niet prettig dat ik dat deed?" „Nee." Ze hoopte dat haar stem vast klonk. Ze was niet meer gekust sinds de dood van Jonathon. Haar gevoe lens waren te verward dan dat ze haar afkeer kon begrijpen. „Het spijt me. We zullen het een an dere keer nog eens proberen." Hij keek haar met zijn schitterende ogen van opzij aan. „Dat is een belofte." De hele weg naar huis hield hij haar hand vast. Ze had daar geen be zwaar tegen. Haar vingers lagen heel tevreden in de zijne. Toch bleef ze er gens diep weg die afkeer voelen. Was ze bang voor nieuwe emoties? Voor een van de kamers boven stond iemand naar beneden te kij ken. Cathleen merkte het omdat de gordijnen bewogen toen ze naderbij kwamen. Net als de mensen in Loughneath, die stiekem naar haar gluurden. Het was Kitty. Ze had nog net een glimp van haar gezich opgevangen. Eenzame Kitty. Liam was haar lie velingsbroer. Als hij verliefd werd, was ze bang dat ze hem zou verliezen. De angst maakte haar al tot vijandin. Cathleen trok haar hand uit die van Liam terug. Rory had gelijk. Ze kwam hier om te werken. Ze moest nergens bij betrokken raken. Hoofdstuk 6 Afgezien van haar nachtelijk be zoek aan mevrouw O'Riordan had Cathleen zich bepaald tot de kamers die haar waren gewezen. Maar die avond dreef iets haar naar de biljart kamer waar Shamus het ongeluk had gekregen. Met zijn biljarttafel, leren vraagd. Hij dankte verder een ieder, die ht afgelopen jaar zo voortreffe lijk deed verlopen. Vervolgens zong de zanggroep De Duinzangertjes o.l.v. de heer A. Krijger „Re pelsteeltje" en voerde de toneelgroep „De luie molenaar op". Beide optre dens kregen veel applaus. Tijdens de vergadering werd afsc heid genomen van het niet herkies baar bestuurslid, de heer J. A. in 't Veld, die een Rembrand- bijbel in ont vangst mocht nemen. Zijn plaats in het schoolbestuur wordt ingenomen door de heer A. A. de Vries. De heer J. Boot, die wel herkiesbaar was, werd herkozen. Het schoolhoofd, de heer S. Karsten hield tot slot een terug- en een toekomstblik over het schoolgebeuren. Er waren geen pun ten om hierover lang uit te weiden. Wethouder Padmos sprak van een goede verstandhouding met de ge meente en wenste de school veel suk- ses toe. armstoelen en jachttrofeeën was het een mannelijke en merkwaardig ge zellige kamer. Er lagen panterhuiden en één prachtige leeuwehuid, er hin gen verschillende wapens aan de mu ren en een jachttafereel boven de haard. De vloei* was kaal op een scha pevacht voor het dovende vuur na. Het verraderlijke tapijt was opgeno men en het bureau tegen een muur geschoven. Nadenkend liep Cathleen langzaam door de kamer. „Wat doet u hier? Zoekt u naar bloedvlekken?" Ze schrok van de scherpe stem van Mary Kate. „Nee. Ik wilde alleen weten Cathleen keek naar Mary Kates klein, rond figuurtje en ze voelde zich voor gek staan. „Er brandt een vuur hier. Wie gebruikt deze kamer?" „Meneer Rory. Dat heeft hij altijd gedaan, en meneer Shamus ook. En meneer Liam. Het was toch de aange wezen plaats om de jongedame die avond te laten wachten, nietwaar?" Ze had Cathleens gedachten goed ge lezen. „Omdat ze toch de mannen moest hebben." „Maar ik dacht dat ze alleen voor Shamus kwam." Mary Kate knikte. „Zeker." Ze deed geen poging om haar vergissing te herstellen en Cathleen vroeg zich af of ze het opzettelijk had gezegd. Misschien was het helemaal geen ver gissing. Mary Kates fletse ogen, die een melkachtige kleur in haar appelrood gezicht vormden, waren argeloos en open. „Ik zag u hier binnengaan. Ik kwam u waarschuwen." „Mij waarschuwen?" „Meneer Rory heeft niet graag dat er vrouwen in deze kamer komen. Zelfs zijin zuster niet. Hij doet hier prijs zou voor een kweker ongeveer neerkomen op 7 cent, de verkoop prijs op ongeveer het dubbele. Kom mercieel zou er zeker ruimte zijn voor enkele tientallen kwekerijen in Nederland en op ieder bedrijf zullen enkele mensen werk vinden. Het grootste knelpunt zal zijn de broedvoorziening. Op dit gebied is men nog te veel van de natuur afhan kelijk, rijpe zagereieren en rijp sper ma zal moeten komen van de in na tuur te vangen dieren. Naast de voor ziening van de binnenlandse markt bestaan er zeker exportmogelijkhe den, vooral van zagers, want die zijn binna nergens te krijgen.. ZIERIKZEE - Op de Willibrordus- school te Zierikzee wordt vrijdag 22 en zaterdag 23 juni een fancy-fair met rommelmarkt gehouden. De organisatie is in handen van leerlingen, leerkrachten en de ouder- vereniging. Een gedeelte van de op brengst wordt besteed aan de aktie voor Ierse kinderen. Er zijn vele at- traktieve stands, zoals een rad van avontuur, een kegelbaan, een heuse waarzegster, een schiettent, bingo en een stand met computerspelen. Voor een natje en een droogje wordt ge zorgd door middel van een bar, een barbecue en een standje waar de be faamde slaatjes en Brusselse wafels worden verkocht. Vrijdag begint de fancy-fair om 19.00 uur en zaterdag om 13.00 uur. TOKIO - Japan zal Thailand in het Japanse begrotingsjaar 1984 (tot eind maart 1985) een lening van ongeveer 970 miljoen gulden verstrekken. Dit heeft het Japanse ministerie van bui tenlandse zaken meegedeeld. Met het geld worden elf ontwikkelingspro- jekten gefinanciërd. Een van de be langrijke projekten is de bouw van een kunstmestfabriek die op aardgas werkt. Ook de waterleidingen in Bangkok zullen met het geld verbe terd worden om het chronische pro bleem van de overstromingen in de stad te verminderen. Lachen in Israël... TEL AVIV - Internationale aca demici zijn in de universiteit van Tel Aviv bijeengekomen om se rieus na te denken over wat de mens tot lachen beweegt. De 200 deelnemers zullen naast het vertellen en beluisteren van grappen lezingen aanhoren over onderwerpen als ,,de filosofie van het lachen". Avner Ziv, hoogleraar in de psy chologie, zei op de openingsverga dering van het tvieedaags kongres dat zijn favoriete Joodse grap die was waarin religieuze leiders wordt meegedeeld dat binnen drie dagen de wereld vergaat door een zondvloed. ,,De paus zegt tegen zijn kudde: „Komt tot inkeer". De Boedd histische monnik raadt zijn volge lingen meditatie aan. De rabbijn zegt tegen zijn gemeente: „Mijne vrienden, we hebben drie dagen tijd om te leren zwemmen". door DOROTHY EDEN zijn boekhouding en op de winter avonden zit hij hier te lezen." Met andere woorden, het was zijn vluchthaven. En waarom ook niet als hij het prettig vond? „Hoe zag ze eruit?" vroeg ze impul sief. Mary Kate kneep haar lippen sa men en scheen eerst niet te willen antwoorden. Ze wist heel goed wie Cathleen bedoelde. Maar ze kon het toch niet laten om over die veelbewo gen avond te vertellen. „Ze was een bleek klein ding. Scheen bang te zijn. Ze had een groe ne mantel aan, helemaal niet mo dieus, en haar haar leek wel van vuur. Je moest er wel naar omkijken. En daaronder haar bleek gezichtje en haar angstige ogen. Ik wist dat ze met tegenzin was gekomen, wat ze ook kwam doen. En ik heb haar ook niet zien weggaan. Het zou wel een fee geweest kunnen zijn, weet je wel, die in de lucht oplost. Maar Paddy Ryan uit het huisje bij de viersprong zei dat hij een jong ding op de bus heeft zien wachten. Hij zei dat ze op de bank daar zat te huilen. Ik weet niet wat er van waar is. Zoveel meis jes huilen weieens een deuntje als ze alleen naar huis moeten van een feestje. En die avond was er een dan savondje in Loughneath. Maar dat is de plek waar de bus naar Dublin langs komt." Mary Kate vouwde haar handen over haar dikke buik. „Als ik eraan denk hoe dat arme kleine ding daar onder de sterrenhe mel heeft zitten huilen Ze had niet verdiend om ongelukkig te wor den, daar ben ik wel zeker van. Maar geen sterveling schijnt haar ooit weer gezien te hebben. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 9