{Y/rfT/'/tj MARITIEM MUSEUM IN HET GRA VENSTEEN Officiële opening: vrijdag 15 juni ftifeÉmSIP I w 4 Door vergassing met ethyleen-oxide werden de maritieme objekten van schimmels ontdaan. Na terugkeer uit Baarn Jan-Dirk van den Hoorn in aktie in het kantoor van Ger Villerius met het schoonmaken van een maquette, dienden ze nog wel intensief te worden schoongeborsteld. Hier zijn v.l.n.r. Sabine Trines, Jan-Dirk van den Hoorn en Theo-Willem van Leeuwen bezig in de opslagplaats in de Meelstraat. ZIERIKZEE - Als de heer E.D. de Crane van Wester schouwen vrijdagmiddag 15 juni drie keer op een scheepstoeter blaast, zal dal voor de zes studenten van de Reinwardt Academie in Leiden ongetwijfeld een historisch moment betekenen: de ojj iële opening van het maritiem museum in het gerestaureerde Gravensteen. Ze - Sabine Trines, Birgit Vijverberg, René van Son, Theo-Willem van Leeuwen, Jan- Dirk van den Hoorn en Jan-Willem ter Avest hebben zich sinds oktober vorig jaar intensief bezig gehouden met de verhuizing en de geheel nieuwe opzet van het Zierikzeese maritieme museum. De zes studenten van de Reinwardt Academie beschouwen het als een uniek stageprojekt en beseffen in een uitzonderingspositie te hebben verkeerd zich hiervoor te hebben mogen inzetten. Niet, zoals bij de meeste andere stageprojekten, ging het om één specifiek onderdeef maar kregen zij te maken met historisch onderzoek, opzet en inrichting en ook met konserve- ring. Er werd hen veel ruimte geboden voor eigen inbreng. Ze werden niet voor tdurend op de vingers gekeken door een historicus. Uiteraard was er wel de rug gesteun van de docenten op de academie in Leiden en van de Zierikzeese Museum kommissie, maar van betutteling in hun werk was geen sprake. Een naam, die in dit verband ook zeker genoemd moet worden is die van gemeentevoorlichter Ger Villerius, die zich de afgelopen maanden ook intensief met het realiseren van het maritieme museum in het Gravensteen heeft beziggehouden. „Die steun van Ger erbij was voor ons een heel bepalende faktor", aldus de zes studenten. Het grote verschil tussen de kollektie, zoals die de afgelopen jaren in de Noordhavenpoort was te zien en het maritiem museum in het Gravensteen, zal zijn, dat nu door middel van een permanente expositie een zo volledig mo gelijk verhaal wordt verteld van het maritieme verleden van Zierikzee. De tentoongestelde objekten dienen als ondersteuning van dit verhaal. In de Noordhavenpoort spraken de objekten voor zichzelf en werd niet zozeer de on derlinge relatie gelegd. De Stichting ZZ'70, die zich destijds inzette voor de totstandkoming van het maritiem museum, had ook in de eerste plaats voor ogen het visserij-aspekt nader te belichten. Natuurlijk neemt de visserij ook in het nieuwe maritiem museum een belangrijke plaats in, maar daarnaast wordt ook veel aandacht geschonken aan de koopvaardij en aan de ekonomi- sche en sociale aspekten van de Zierikzeese maritieme historie. open/Oosterschelde dicht blijft bui ten beschouwing. Ger Villerius laat weten, dat als duidelijk arguement gold, dat reeds nu en in de nabije toe komst in nog aanzienlijker mate in formatie over dat alles wordt ver strekt in het speciale voorlichting scentrum op het werkeiland Neeltje Jans. De gehele beneden ruimte van het Gravensteen zal worden benut om een algemeen overzicht te geven van maritiem Zierikzee. Met teksten, fo tomaterialen en objekten wordt het verhaal door de eeuwen heen verteld. Als belangrijke doelgroep geldt de rekreërende toerist met kinderen, die op ontspannen wijze gebruik wil maken van deze elk-weer-voor- ziening. Het wordt de bezoeker mo gelijk gemaakt in een korte tijdsspanne enige kennis op te doen van het belang van scheepvaart ^n visserij in het verleden. Dit algeme ne overzicht is niet uitsluitend toe gespitst op Zierikzee om de doodeen voudige reden dat niet zo bijster veel expliciet Zierikzees materiaal be waard is gebleven. Naast de belan grijke doelgroep, zal overigens ook de echt geïnteresseerde bezoeker aan zijn trekken kunnen komen in het Gravensteen. Wie bijvoorbeeld gede tailleerde belangstelling heeft voor scheepsbouw zal het ongetwijfeld op prijs stellen, dat vele modellen en fo to's van technische teksten zijn voor- Boven verdieping Mensen, die bij hun bezichtiging van het maritiem museum niet ver der komen dan de bovenverdieping, missen natuurlijk de rest van het im ponerende Gravensteen en van enke le uitgewerkte aspekten van de kol lektie, maar zullen in elk geval wel De Pinas oorlogsschipuit het ge meentemuseum krijgt ook een plaatsje in het Gravensteen. Aanvankelijk was het de bedoeling in deze permanente expositie het tijdvak vanaf 1750 tot heden te be lichten. De bloeitijd van Zierikzee lag echter in de veertiende/vijftien de eeuw en derhalve adviseerden de Reinwardt -studenten de tentoonstel ling af te stemmen op het maritiem gebeuren vanaf 800 tot 1950. Hét jaar tal 1950 is heel bewust gekozen. Kor te verwijzingen naar de situatie van heden worden wel gegeven in het ma ritiem museum, maar verder wordt niet nader ingegaan op de ramp in 1953 en op de waterbouwkundige besluiten, die ten gevolge daarvan werden genomen. Duidelijk argument Ook de strijd Oosterschelde Projekt echter te krap en de studenten advi seerden het gehele Gravensteen te ge bruiken. Dit advies vond een gewil lig oor bij de museumkommissie en aldus werd dan ook besloten. Vooral de voorzaal biedt immers mogelijkheden fraaie grote schilderi jen zoals van Kannemans en Ouwer- kerk een plaats te bieden, die hen toekomt. Ook de zogenaamde Pinas uit het gemeentemuseum; het model van een oud oorlogsschip, zal naar het Gravensteen worden overge bracht, evenals het grote paneel uit de Commissiekamer, voorstellend een zeegezicht op Zierikzee. een globale indruk hebben gekregen van de maritieme historie. Toch verdient het uiteraard aanbe veling ook even tijd uit te trekken voor de bovenverdieping van de oude Zierikzeese gevangenis. In de „zie kenzaal" wordt het thema „het leven aan boord" nader uitgewerkt en in de „gijzelkamer" wordt uitgebreid aandacht besteed aan het leven van de vissersvrouw op de wal. De zolderverdieping is ingeruimd voor een uitgebreide informatie over de mossel- en oesterkuituur, waarbij wel gebruik kon worden gemaakt van voornamelijk op Zierikzee be trekking hebbend materiaal. De oor spronkelijke maritieme kollektie, zoals die in de Noordhavenpoort werd ten toongesteld kan voor onge veer 95% worden gebruikt. Alleen de vondsten van het genootschap Kor en Bot zullen niet in het nieuwe mari tiem museum worden opgenomen. Om echter een zo- volledig mogelijk beeld te scheppen van de maritieme historie tussen 800 en 1950, stonden de studenten voor de taak de be schikbare kollektie aanzienlijk uit te breiden. Omdat het hier om een per manente tentoonstelling gaat, bleek het niet zo eenvoudig objekten in bruikleen te verkrijgen. Toch kon den wel belangwekkende zaken wor den betrokken van het museum in Vlaardingen en kwam men in het be zit van een groot aantal gravures uit het Prins Hendrik Museum te Rotter dam. Verder werden in Vlaardingen afdrukken van foto's gekocht, eve nals foto's in Antwerpen, waaronder een fraaie model van een Kogge schip. Het werken met fotomateria len ter opvulling van hiaten in de ex positie beschouwen de inrichters als een heel akseptabel alternatief. Er moet nog hard gewerkt worden vóór de officiële opening op vrijdag 15 juni, maar tijd voor een grapje moet er natuurlijk wel blijven. Uiteraard krijgt Zierick ook een plaatsje in het nieuwe Martiem mu seum, wellicht zonder de blonde haardos, waarvan Sabine Trines hem hier voorziet. De konservering van de maritieme kollektie vormt een hoofdstuk apart. Door het vochtige interieur van de Noordhavenpoort bleken vrijwel al le objekten aangetast door schimmel. In overleg met het Centraal Labora torium in Amsterdam zochten de stu denten naar een oplossing. Die werd gevonden in Baarn bij het Schimmel- kuituur Instituut. Vergassen met ethileen oxide bleek de mogelijkheid de maritieme verworvenheden van hun aantasting te ontdoen. Door deze behandeling worden de schimmels gedood. De vergassing biedt geen preventieve bescherming, maar dat is geen probleem. Het Gravensteen biedt een aanzienlijke betere akkom- modatie, waar een goede klimaatbe heersing mogelijk is. De vergaste museumobjekten zijn deze week uit Baarn teruggekomen. Ze dienen alle nog wel nauwkeurig te worden afgeborsteld. Ook derge lijke karweien zijn voor de studen ten, want naast onderzoek, den kwerk, en het opstellen van een in richtingsplan, namen zij ook een groot deel van het praktische werk voor hun rekening. Financiën Ten behoeve van de verhuizing van de maritieme kollektie werden me dio vorig jaar reeds twee begrotings wijzigingen ten laste van de mu seumreserve doorgevoerd, te weten een post voer reis- en verblijfkosten van de Reinwardt-studenten en een pro memoriepost voor de inrichting van het Gravensteen. In maart dit jaar werd voor die inrichting een kre diet van 35.000,- beschikbaar gesteld. Los daarvan werd in het restauratiekrediet Gravensteen nog financiële ruimte gevonden voor een interne T.V.-installatie ter beveili ging en voor het aanbrengen van een branddetektiesysteem. Nog even en het stageprojekt van de studenten zit erop. Uiteraard rest nog een eindrapportage van elk on derdeel afzonderlijk. Hun werk in het Zierikzeese Maritieme Museum is bepalend voor de overgang van het tweede naar het derde (en laatste) studiejaar. Voorlopig blijft nog een lijntje bestaan tussen hen en het Gra vensteen. Enkele studenten verlenen deze zomer assistentie als suppoost en kunnen op die manier tevens ver nemen hoe het publiek reageert op het vernieuwde maritieme museum. Als vaste suppoost voor het gehele seizoen zal een langdurig werkloze worden aangesteld; tijdelijke mede werking zal worden gerealiseerd door het inschakelen van scholieren. Openstelling Van zaterdag 16 juni af tot 1 okto ber zal het Maritieme museum geo pend zijn voor het publiek. In het sei zoen 1984/1985 zal verder een proef worden gemaakt met openstelling tijdens alle schoolvakanties. Als de belangstelling voldoende blijkt te zijn zal die vakantie-openstelling worden gekontinueerd, zodat het Gravensteen een bijdrage kan leve ren als elk-weer-voorziening. De belangstelling van de scholen voor de gemeentelijke musea blijkt altijd al zeer groot. Gemeentevoor lichter Ger Villerius verwacht dat ook de toeloop op de nieuwe maritie me expositie groot zal zijn. Ten be hoeve van een goede ontvangstmoge lijkheid voor groepen van dertig tot veertig personen werd in het Gra vensteen ook een kleine ruimte inge richt waar een toelichting kan wor den gegeven en waar dia's vertoond kunnen worden. De officiële opening gaat, zoals ge zegd, plaatsvinden op vrijdag 15 ju ni. Om vier uur zullen de genodigden bijeen komen in de Vierschaar van het stadhuis voor enkele officiële toespraken, die bij een dergelijk hoogtepunt natuurlijk niet kunnen ontbreken. Vervolgens begeeft het gezelschap zich naar het Gra vensteen. Nadat de heer E. D. de Cra ne van Westerschouwen driemaal op een scheepstoeter heeft geblazen, zal de deur worden geopend. Het Zierikzeese maritiem museum in het gerestaureerde Gravensteen: „Een schitterende kombinatie", vin den de Reinwardt-studenten. De zes Reinwardt-studenten start ten vorig jaar hun stage-opdracht met het algemeen inlezen; ieder koos een eigen onderwerp, dat vervolgens nader werd uitgediept. In onderlinge samenwerking kon daarna een kon- sept voor de indeling van de ten toonstelling worden gemaakt. Zoals bekend was het aanvankelijk de be doeling de voorzaal van het Gra vensteen niet voor de maritieme kol lektie te gebruiken, maar deze be schikbaar te houden voor wisselten toonstellingen. De voor het maritiem museum toegewezen ruimte bleek De Reinwardt-studenten verrichten niet alleen het denkwerk, ook het praktische deel kwam voor een groot deel op hun schouders, zoals het gereedzetten van de panelen hier door Birgit Vijverberg en René van Son.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4