Omranding terras moet weg BLANK EIKEN Seksuele kindermishandeling in het gezin vaak verzwegen Een auto huren? ELEKTRO LIEVENSE installatiebedrijf Meubelrama Dinsdag 12 juni: Thema-avond te Zierikzee AUTO LOUIS G0EDBL0ED VERENIGING TEGEN SEKSUELE KINDER MISHANDELING BINNEN HET GEZIN Staatssekretaris Van Zeil bij K.v.K. Afgekeurd door welstandskommissie DfcüRLDOBM ZIERIKZEE - „Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van de traditionele aanhef van een geboorte-advertentie: nieuw leven, blijdschap, ouderge- luk. Zo zou het moeten zijn, zo zou het moeten blijven, zo gaat het echter lang niet altijd Bombastische roman tiek rond huwelijk en gezin is sowieso vaak een voe dingsbodem voor frustraties, maar een bijtend cynisme dreigt zich van je meester te maken bij het horen van de ervaringen van de Landelijke Vereniging tegen seksuele kindermishandeling binnen het gezin. Met grote blijd schap geven wij kennis met groot schaamtegevoel wordt gezwegen. dit probleem met anderen te bespre ken, soms beseft het kind zelfs aan vankelijk niet in wat voor situatie het zich bevindt. Vader is voor een jong meisje immers een vertrouwens- figuur, iemand waar je op kunt bou wen, die je helpt bij het volwassen worden. Wordt aan vaders goede be doelingen echter toch getwijfeld, zijn ur altijd wel machtsmiddelen achter de hand, zoals chantage: ,,Als je het aan iemand vertelt, ga je naar een kindertehuis" of „Je mag mamma niets vertellen, dan doe je haar veel verdriet". Als een kind zich aan deze situatie niet weet te ontworstelen kan er vol gens de ervaringsdeskundigen veel Elly (tel. 01114-2090), kontakt- vrouw voor Zeeland van bovenge noemde vereniging, zwijgt niet lan ger. De vereniging werd drie jaar ge leden opgericht, enkele maanden te rug besloot Elly zich te gaan inzetten voor specifieke hulpverlening in Zee land, tot nu toe een witte vlek op dit gebied. Om bekendheid te geven aan doelstelling en werkwijze van de ver eniging heeft ze onder meer het initi atief genomen tot een thema-avond op dinsdag 12 juni te Zierikzee in het pand Visstraat 5, aanvang 20.00 uur. Elly zal daar samen met de kontakt- vrouw uit Brabant aanwezig zijn voor het verstrekken van informatie en het beantwoorden van vragen. Zwaar taboe Seksuele kindermishandeling bin nen het gezin en incest zijn zaken waar nauwelijks over wordt gespro ken. Vaak wordt gedaan - ook door professionele hulpverleners - alsof het nie.t voorkomt. Het zijn proble men, die omgeven zijn met een zwaar taboe. De kontaktvrouwen houden daar bij de opzet van de informatie avond terdege rekening mee. Er zal een videofilm worden vertoond met interviews met ex-slachtoffers en met een gesprek met een vertrou wensarts. Na een algemeen diskussie-gedeelte zal gelegenheid worden geboden onder vier ogen vra gen te stellen, of, indien gewenst, af spraken te maken. Elly hoopt door middel van deze informatie-avond een breed publiek te kunnen berei ken, niet alleen de mensen, die daad werkelijk met deze problematiek werden gekonfronteerd, maar ieder een, die misschien nog niet overtuigd is van het feit, dat seksuele kinder mishandeling binnen het gezin voor komt, op schrikbarende grotere schaal als men wellicht zou veron derstellen. Volgens de cijfers van ,de vereniging zelfs in één op de vijf ge zinnen. Elly erkent, dat ze bijzonder strijd baar is op dit gebied. Met enige grim migheid laat ze weten, dat het voor komt in alle lagen van de bevolking; in lagere en hogere milieus, in gezin nen zonder geloof en ook in streng re ligieuze gezinnen. Seksuele mishan deling treft in de eerste plaats meis jes, hen aangedaan door vaders, maar ook door broers, opa's of ooms. Daarnaast - zij het in veel mindere mate - kunnen ook jongens het slachtoffer worden van seksuele mis handeling binnen het gezin. Bij de landelijke vereniging staat de hulpverlening aan het slachtoffer centraal. Onderscheiden worden drie groeperingen: jeugdgroep (schrij nend om te vernemen, maar het jongste slachtoffer waar de hulpver leners mee werden gekonfronteerd was een baby van tien maanden); vrouwen in uiteenlopende leeftijds groepen (en in mindere mate, zoals gezegd, jongens en mannen) en tenslotte een moedergroep, gevormd door vrouwen, wier kind het slacht offer werd. Hoe kan het? Hoe kan het bestaan dat een vader zijn dochter dit aandoet? „Daar zijn we niet uit", laat Elly weten: „We zijn er ontzettend mee bezig. Uit on derzoek is inmiddels wel gebleken, dat het niet gaat om een seksuele af wijking of geestelijke tik. De meest intelligente mannen blijken er toe in staat. Volgens ons is het in de eerste plaats een kwestie van machtsmis bruik". Een „logische" verklaring is niet te geven, was die er wel dan zou wellicht de oorzaak van dit kwaad kunnen worden aangepakt. Schok kend genoeg blijken er gevallen, waarin vaders aanvoeren het als „persoonlijke seksuele opvoeding" te hebben beschouwd onder het mot to: „Ze kan het beter van mij leren dan van een ander". Het argument, dat opgroeiende Advertentie Een uur? een dag? een week? een maand? een...? SAAB 99 CITROEN VISA, GS BREAK, GSA, BX, CX of C 25 BESTEL. Voor langere huurperioden speciale tarieven 01110-4951, Zierikzee Korte Nobelstraat 39 meisjes in staat zijn hun vader sesku- eel uit te dagen, is niet onbekend. „Wat is uitdagen?", vraagt Elly zich af, „een jong meisje is bezig haar li chaam te ontdekken, met \yat voor ogen kijkt een vader tiSar zijn doch ter als hij daar een uitdaging inziet?" Seksuele kindermishandeling wordt door buitenstaanders soms be schouwd als een gezinsprobleem, dat ook binnen die kring moet worden opgelost. Kinderen, die - zo ze de moed hebben - over dit probleem pra ten, vinden bij hen dan geen begrip of hulp. De landelijke vereniging werd door ervaringsdeskundigen in het leven geroepen om die hulp wel te bieden. Vertrouwens-figuur' Een kind zal er niet snel toe komen lichamelijke en geestelijke schade worden aangericht. Binnenwaartse verminkingen zijn gekonstateerd bij meisjes, die op jonge leeftijd seksu eel werden misbrui jet. Op iets later leeftijd vaak~vérwï>fidïngeh door ge weldpleging na verzet. Is de vereniging in staat het slach toffer de schade te boven te laten ko men? „Ja en nee", luidt het antwoord van Elly. Stap voor stap zal getracht worden de hulpvraagster haar pro blemen helemaal te laten uit spugen. De kontaktvrouw zal niet zeggen wat er moet gebeuren, dat is aan het slachtoffer zelf. Als een kind niet meer terug wil in het gezin zal een gastgezin worden gevondèn in naast of verre omgeving, zoals de betrok kene zelf wenst. De stap tot aangifte bij de politie moet ook van het slach toffer zelf komen. Wat overigens de juridische vergelding betreft, heerst er weinig tevredenheid: „Zo'n man komt voor één of twee jaar in de ge vangenis en ontwikkelt allerlei wraakgedachten over hetgeen die meid hem heeft aangedaan," aldus Elly. Opvangtehuis De landelijke vereniging zet zich momenteel in voor het realiseren van een eigen opvangtehuis, waar erva ringsdeskundigen en professionele hulp, die de problematiek erkent, aanwezig zijn. Daar is geld voor no dig. Partikuliere donaties zijn in dit verband van zeer groot belang. Door middel van een donatieformulier, verkrijgbaar via Elly (tel. 01114-2090) en dinsdagavond ook tijdens de informatie-avond te Zierikzee, kan geld worden overgemaakt. Met daadwerkelijke hulpverle ning, door gesprekken en praatgroe pen wordt getracht bij de slachtof fers het vertrouwen in de mensheid te herstellen. De sfeer binnen de vereniging staat daar, volgens onze woordvoerster, borg voor. „Zonder woorden of aan raking voel je dat er hier begrip heerst en dat er nog mensen zijn, die je kunt vertrouwen". Uitzicht op een normale eigen gezinssituatie voor het slachtoffer kan worden geboden, anderzijds moet erkend worden, dat de geestelijke problemen vaak lang doorwerken. Meisjes, die seksueel werden misbruikt, krijgen later soms nog klachten als claustrofobie, hyperventioatie of achtervolgings angst. Moeder De moeder, wier kind slachtoffer werd van seksuele mishandeling bin nen het gezin, zal ook hulp en opvang kunnen krijgen in de moedergroep van de vereniging. Niet alle moeders zijn overigens onwetend van hetgeen zich binnen haar gezin afspeelt. Soms wordt toch maar gezwegen uit angst vor de schande. Om als hulpverlener daadwerkelijk te kunnen funktione- ren dienen het bestaan van de ver eniging en de kontaktadressen ken baar te worden gemaakt vooral op die plaatsen waar men met mogelij ke slachtoffers in aanraking kan ko men: politie, huisarts, maatschappe lijk werk, RIAGG, FIOM, onderwijs en dergelijke. Elly gaat zich daar de komende tijd krachtig voor inzetten. Als kontakt vrouw voor Zeeland staat ze zelf borg voor de zo belangrijke 24-uurs be reikbaarheid. Ze hoopt die kontakta dressen binnenkort voor de diverse regio's te kunnen uitbreiden. De term „ervaringsdeskundigen" is tijdens het gesprek al enkele ma len gevallen. Alleen vrouwen, die zelf een ervaring hebben gehad met seksuele kindermishandeling binnen het gezin, zullen door de vereniging als hulpverleenster worden ingezet. „Ja, dat is bewust gekozen", licht El ly toe. Ze benadrukt dat op die ma nier de sfeer van begrip en vertrou wen kan worden gewekt: „het blijft binnen onze kring". Het waarborgen van anonimiteit is in dit verband uiteraard ook van groot belang. Onze woordvoerster heeft nog veel werk voor de boeg om die witte vlek, die Zeeland binnen de vereniging vormt, op te vullen. „Ja, er is tegen woordig wel veel aandacht gericht op de Derde Wereld, maar in ons eigen land is er ook nog veel ellende aan te pakken", aldus Elly. Een opmer king, die uit haar mond wellicht te begrijpen is. ZIERIKZEE - Enkele we ken na platsing van het blauw-witte terras door Auberge Maritime aan de Nieuwe Haven te Zierikzee moet de nieuwe eigenaar van het restaurant, De Zeeuwse Stromen in Re- nesse, de ballustrade van het terras verwijderen. De gemeente Zierikzee heeft via de welstandskommissie laten weten haar afkeuring uit te spreken over de omranding. Direkteur gemeentewer ken D. D. J. van der Poel vertelde dat niet over alle onderdelen van het ter ras overleg is gepleegd tussen de ge meente en De Zeeuwse Stromen. „Er nioet een andere oplossing voor wor den gevonden, want dit past niet. Het overleg is nog gaande," aldus Van der Poel. Hij drukte zich wat voorzichtig uit, want naar zijn me ning was het geven van een officiële reaktie meer een zaak voor een bestuurder en niet voor hem. Hoteldirekteur Johan Brongers van de Zeeuwse Stromen vertelde MIDDELBURG - Op maandag 18 juni zal de staatssekretaris van eko- nomische zaken, de heer P. H. van Zeil, een bezoek brengen aan de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland. Na afloop van de bespreking met het bestuur zal de voorzitter, de heer J. J. Claas, aan staatssekretaris de publikatie „Nieuwe ondernemingen in Midden- en Noord-Zeeland" aan bieden. De publikatie is tot stand gekomen in samenwerking met prof. dr. E. We ver van de Universiteit van Nijme gen. De bijeenkomst begint om 17.00 uur in het gebouw van de Kamer te Middelburg. Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 -1368 01119 -1634 dat over de komst van het terras van te voren mondeling overleg is ge weest met de gemeente Zierikzee. „Toen is er niet gezegd dat er een bouwvergunning nodig was. En nu moeten we de ballustrade weghalen, omdat de welzijnskommissie het niet mooi vindt. Wij hebben het terras ge plaatst volgens de bepalingen die voor de vorige eigenaar golden. Naar opze mening is het op dit terras pret tiger en plezieriger toeven. De om randing moet worden vervangen door wat touwtjes. Er is geen datum genoemd wanneer het terras, behal ve de vlonder, weg moet. Zolang mo gen we het trouwens wel gebruiken. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 6255 Iedere maandag Zierikzee Concertzaal. Klassiek ballet. 16.00 - 21.15 uur. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Handwerken voor het welfarewerk van het Rode Kruis. 14.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Zierikzee Bureau voor rechtshulp, Poststraat 37 (De Lichtboei). Zitting van 14.15 tot 16.15 uur. Burgh-Haamstede Gymnastiekzaal. Rekreatieve condi tietraining. 20.00 - 21.00 uur Dames, 21.15-22.15 uur Heren. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio 20.15- 21.45 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.30 tot 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Wereldwinkel. Thema-koffie-uurtje: 10.00 -11.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend voor vrouwen. 09.30 - 11.00 uur Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Advertentie Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. 12 mei t/m 30 juni (Iedere dag behalve 's zondags) Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Hobby-tentoon stelling. 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met zaterdag 23 juni Zierikzee Noördhavenpoort. Expositie schilde rijen bouw pijlerdam (Monique Van- staen), maandag t/m zaterdag 14.00 - 17.00 uur. Tot en met woensdag 13 juni Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie over het Zeeuwse trekpaard. 14.00 - 17.00 uur. Woensdag 6 tot en met 10 juni Zierikzee Tussen de Havens. Expositie grafiek LHNO-school 10.00 - 17.00 uur, don derdagavond van 19.00 - 21.00 uur. Dagelijks Zierikzee Galerie „Tussen de Havens". Van 13 tot en met 26 juni. Expositie schilde rijen en keramiek Jos Groen. Vrijdag 8 juni Scharendijke Bethlehemplein. Bazar. Vanaf 19.00 uur. Zaterdag 9 juni Burgh-Haamstede Dorpshuis; optreden muziekvereni gingen, 20.00 uur. Renesse Muziektent. Koncert Luctor et Emer- go, 20.00 uur. Scharendijke Bethlehemplein. Bazar en Rommel markt vanaf 10.00 uur. Brouwershaven Schoolplein openbare basisschool „De Schoener". Rommelmarkt. Van 9.00 tot 13.00 uur. Sint-Nicolaaskerk. Demonstratie pottenbakken in het kader van de hobby-tentoonstelling van de Roode Lelie. 13.30 tot 17.00 uur. Maandag 11 juni Kerkwerve Sportpark „De Vospit", sportdag, 9.00 uur. Dinsdag 12 juni Zierikzee 's Landskamer. Vergadering water schap. 14.00 uur. Huis van Nassau. Instuif-bridgewed- strijd. 19.30 uur. Stadhuis, openbare vergadering kommissie publieke werken, 20.00 uur. Pand Visstraat 5. Theam-avond Vere niging tegen seksuele kindermishan deling binnen het gezin. 20.00 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Her vormde Vrouwengroep „Helpt El kander". 19.30 uur. Donderdag 14 juni Brouwershaven De Blokkendoos. Vertrekpunt voor trimmen. 9.00 uur. Vrijdag 15 juni Zierikzee Schoolplein Theo Thijssenschool. Buurtfeest Malta, 16.30-21.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Musical door leerlingen openbare lagere school. 19.30 uur. Zaterdag 16 juni Brouwershaven St-Nicolaaskerk. Bezichtiging Har- danger borduurwerk in het kader van de hobby-tentoonstelling van de Roode Lelie. Van 13.30 tot 16.30 uur. Zonnemaire Mobiele tent schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Koncert door brassband OKK uit Westkapelle. Aanvang 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2