EEN DIPLOMA VOOR 128 LTS-LEERLINGEN MC Telefooncellen voor bezoekers Zierikzee Brief over afwerking dorpshuis Serooskerke wekt wrevel bij gemeentebestuur Westerschouwen BLANK EIKEN Meubelrama DE ZIERIKZEESCHE COURANT UW TAXATEUR Hospitaalschip in Brouwershaven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Seksuele kindermishandeling Diploma's uitgereikt Gravensteen Nieuwe gezichten Seksuele kindermishandeling in het gezin Aan de geslaagde examenkandidaten Het Gravensteen in Zierik2ee wordt vrijdag De hoofdmacht van het naar de tweede klas komt vaker voor dan men denkt. Dinsdag is LHNO en INAS van de „Prinses Juliana- 15 juni officieel geopend na een grondige van de KNVB gepromoveerde Zierikzee over dit onderwerp een thema-avond in Zie- school" werd donderdagmiddag het diplo- restauratie. (Pag. 4). krijgt het volgend seizoen vier nieuwe ge- rikzee. (Pag. 2). ma uitgereikt. (Pag. 3). zichten. (Pag. 5). VRIJDAG 8 JUNI 1984 140ste jaargang Nr. 23537 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Hoe onnozeler iemand is, des te meer heeft hij af te keuren. dr. Hanns Gross Over twee jaar onderwijs op de Technische School voor een mavo-diploma met een technisch randje ZIERIKEE - „Mogelijk start na de bouwvakantie op Schouwen-Duiveland een zogenaamde leerling bouwplaats. Omdat er op Schouwen-Duiveland de laatste jaren geen leerling-metselaars in opleiding zijn, zullen op deze bouwplaats leerling-metselaars uit Zuid- Beveland worden geplaatst." Deze mededeling deed de heer W. den Boer, voorzitter van het bestuur van de Technische School „Schouwen-Duiveland, donderdaga vond in zijn toespraak tijdens de diploma-uitreiking. Hij gaf in dit verband de aanwezige leerlingen dan ook het advies om de mogelijkheid in overweging te nemen om in Goes een metselopleiding te gaan volgen. Zowel de heer Den Boer als de di- rekteur van de school, de heer F. G. Scherjon, maakten melding van een verhoudingsgewijs hoog aantal geslaagden. Van de 146 leerlingen slaagden er 128 voor het examen en kregen vier kandidaten een herkan sing. Met name het aantal geslaagden op het C-niveau komt duidelijk uit boven het landelijk gemiddelde. Voorzitter Den Boer sprak van een bijzondere prestatie, mede in ver band met het feit dat het begin van h'et nu afgesloten schooljaar de gehe- Advertentie van onroerende goederen in geheel z.w.-Nederland MEEUS/DB KOEPEL. Breda 076-222511 Bergen op Zoom 01640-41900 Roosendaal 01650-40150 Haamstede 01115-1224 le school diende te verhuizen naar het nieuwe onderkomen. Goede verwachtingen Ten aanzien van de stappen, welke worden ondernomen om de jeugd werkloosheid te bestrijden, sprak de heer Den Boer zijn goede verwachtin gen uit. „Ik hoop van harte dat rege ring en volksvertegenwoordiging, vakbeweging en ondernemers, sa men blijven zoeken naar een oplos sing voor dit probleem". Hij noemde in dit verband het onlangs opgerichte Samenwerkingsverband Bouw Zee land, dat leerlingen, die de LTS ver laten, een opleiding van twee jaar in een bedrijf garanderen. In totaal heb ben zich daarvoor negentig, leerlin- geii aangemeld, waarvan maar zestig geplaast kunnen worden. D-niveau Direkteur Scherjon noemde in zijn toespraak de grote inzet, die de leer lingen hebben getoond tijdens en na de verhuizing van de school. De heer Scherjon kon ten aanzien van de on derwijsmogelijkheden aan de LTS een verheugende mededeling doen. Over twee jaar zal onderwijs op D- niveau op de school worden inge voerd. Dat betekent dat „een mavo diploma met een technisch randje" te behalen zal zijn. „Maar dan zal het ministerie zich wel dienen te bezin nen op de huidige klassegrootte, an ders zou het wel eens een dode mus kunnen zijn, waarmee we nu blij worden gemaakt." De direkteur zette tijdens de bij eenkomst twee leerlingen extra in het zonnetje. Het waren de twee vrouwelijke leerlingen, die voor een diploma geslaagd waren: Jolanda Scheermeijer en Mariëtte Beuzen- berg. De heer Scherjon stelde even wel dat het niet de eerste maal is dat meisjes een diploma ontvangen. „We geven al meer dan vijftien jaar les aan meisjes op onze LTS. Dit aantal zal stellig toenemen in de toekomst met de zuigkracht van de consump tieve afdeling". Ook ten aanzien van de instroom op de arbeidsmarkt van de LTS- leerlingen had Scherjon gunstige be richten. Volgens opgave van het ar beidsbureau hebben 90% van de gedi plomeerden van het vorig jaar een baan gevonden. „Het kan wat langer duren, maar dit bewijst dat je best een baan kunt vinden. En dat is in de ze tijd beslist geen slecht bericht". Meer dan honderd LTS-leerlingen zaten donderdagavond ontspannen temidden van hun ouders in de aula van de LTS. Na het zwoegen tijdens de examens kregen zij deze avond hun beloning in de vorm van een diploma. Dit nummer bestaat uit 14 pagina'; De brief dateert van 4 juni en ver meldt dat bij het gemeentebestuur nog steeds geen besluit is gevallen over het wensenpakket van het bestuur, met name over het podium. Padmos: „Wij hebben niet gesugge reerd dat er een nieuw podium in het dorpshuis zou komen, noch van de zijde van de dienst gemeentewerken, noch van de zijde van het kollege. Er is gekozen vooreen multifunktioneel BURGH-HAAMSTEDE - De afwikkeling van de dorpshuizen in de gemeente Westerschouwen heeft donderdagavond heel wat stof tot praten gegeven tij dens de kommissie openbare werken. Een brief van het Stichtingsbestuur dorpshuis Serooskerke wekte de nodi ge wrevel. Voorzitter A. J. Padmos liet weten dat het kollege zich heeft geërgerd aan de toon van de brief. Daarnaast kwamen ook allerlei financiële zaken aan de orde met betrekking tot de dorpshuizen. Daaruit bleek dat er nog heel wat geld benodigd is om het onderwerp „verbouw nieuwbouw dorpshuizen" af te ronden. gebruik. Iedereen was erg kontent over een verplaatsbaar podium. Nu komen er toch klachten uit de bevol king." Dr. H. J. van Zuijlen (VVD), plaats vervanger voor J. Janse, merkte op dat de officiële woordvoerder van de gemeente meer zou hebben toegezegd dan de gemeente Westerschouwen weet. De brief van het Stichtingsbestuur vindt onder meer dat het dorpshuis van Burgh-Haamstede op en top is afgeleverd, terwijl bij Serooskerke nog tal van zaken ontbreken. Pad mos: „Deze opmerking is niet op zijn plaats. Er is juist veel aandacht besteed aan de dorpshuizen in de kleinere kernen. Enige dankbaar heid is nog nergens uit gebleken en dat doet ons wel eens zeer." Sekretaris J. W. de Jonge voegde er nog aan toe dat het dorpshuis Haamstede voor de opening hele maal in orde was gemaakt, omdat daarvoor voldoende financiële mid delen beschikbaar waren. Bij Seroos kerke was het dorpshuis duurder uit gevallen dan begroot. Vlak voor de opening was daarom alleen het strikt noodzakelijke werk uitgevoerd en de resterende werkzaamheden zouden, 'volgens afspraak, op een later tijdstip volgen. Van Zuijlen liet we ten dat hij het met Padmos eens was over het feit dat de tegenstellingen tussen de kernen in de gemeente wel eens absurd worden. Padmos: „Je zou verwachten dat de kernen, nu ze bijna 25 jaar één gemeente vormen, meer naar elkaar toegroeien, maar niets van dat alles." ZIERIKZEE - Bij het parkeerterrein aan de Scheldestraat te Zierikzee zijn donderdag twee verplaatsbare telefooncellen geplaatst, een woordvoerster van het telefoondistrikt Breda vertelde dat de boxen zijn bedoeld voor de be zoekers aan het parkeerterrein en voor de bewoners van Borrendamme. Het ligt nu in de bedoeling dat de cellen alleen in de zomermaanden aanwezig zijn. Met de Pinksterdagen zal van de telefooncellen gebruik kunnen worden ge maakt BROUWERSHAVEN - Het hospi- talschip van het Rode Kruis, de Hen ri Dunant meerde woensdagmiddag af bij de Loswal voor een bezoek aan Brouwershaven. Aan boord bevon den zich 74 langdurig zieken en inva liden die werden begeleid door zo'n vijftig vrijwilligers. Medewerkers van het Rode Kruis, afdeling Brouwershaven hadden zich deze middag vrijgehouden om met de vakantiegangers een wandeling door de historische smaistad te maken. De groep werd zelfs begeleid door een vrolijk zonnetje. Na de tocht door Brouwershaven werd de hobby tentoonstelling in de St.Nicolaas- kerk bezocht. Babbelaars Om 19.00 uur werden de gasten in het Tonnenmagazijn verwelkomd door loco-burgemeester Ph. van Ast, waarna een optreden volgde van het zangkoor van de plattelandsvrouwen uit Noordgouwe onder leiding van de heer van het Veer. Hierna werden de opvarenden van het hospitaalschip verrast met een blikje Zeeuwse bab belaars, aangeboden door de welfare- groep van het Rode Kruis, afdeling Brouwershaven. Bij deze lekkernij kwamen nog twee ansichtkaarten namens de Rode Kruisafdeling Brouwershaven en een informatiefolder van de VVV. Tot slot was er een optreden van de boerenkapel uit Zonnemaire onder leiding van de heer S. Duinhouwer. Dat de vakantiegangers van dit alles bijzonder genoten bleek overduide lijk uit de enthousiaste reakties. Noordwelle Ook het Stichtingsbestuur dorps huis Noordwelle heeft een brief gestuurd aan het kollege. Het betreft een lijstje met nadere verlangens voor het dorpshuis tot een totaalbe drag van 21.000,—. „Straks gaat het ons aan twee kan ten geld kosten. Enerzijds het exploi tatietekort en anderzijds toenemen de (redelijke) investeringen. Als de gemeenschap bepaalde voorzienin gen wil dan zal er weer een aktie moeten worden ontketend", meende Vai Zuijlen. De Jonge vond dat de verlangens wel billijk waren, maar „er zijn grenzen". De kommissie gaf een positief advies tot votering van dit bedrag. De gemeente heeft binnen een tijdsperiode van 2\h jaar 2,8 mil joen besteed aan de verbouw nieuwbouw van de dorpshuizen. Tij dens de vergadering openbare wer ken bleek dat er een niet geraamd te kort is ontstaan van 60.000,—. Een tekort van 30.000,— bij het dorps huis Serooskerke was al bekend, zo dat het totale tekort op 90.000, komt. De kommissieleden adviseer den de benodigde bedragen voor de tekorten te voteren, omdat het geld noodzakelijk is. Maar bij de hele kommissie viel een duidelijke ten dens te bespeuren dat er grote onte vredenheid heerst over deze financië le gang van zaken. Bij de verbuw van het dorpshuis Renesse is een tekort van 39.268,—. Voorzitter Padmos noemde als oor zaak enkele tegenvallers bij de af werking, zoals het aanstraatwerk, de verwarming en sterkere zekeringen voor het toneellicht. Direkteur gemeentewerken, W. van Meerten zei dat de tegenvaller bij het toneellicht buiten de schuld van de gemeente ligt. Van Zuijlen ge loofde dat best, maar merkte op dat deze 7000,— nog geen 40.000, maakt. Naar zijn mening behoren en kele tegenvallers gewoon onder de normale bouwkosten te vallen. S. Roos (PvdA): „Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat bepaalde za ken niet voldoende zijn onderkend." Padmos ter verdediging: „Het is makkelijker te begroten op nieuw bouw, dan op verbouw." Van Zuij len: „Misschien was het beter ge weest een post onvoorzien op te ne men." Roos merkte op „niet meer te rug te kunnen" en Van Zuijlen was „door geweld gedwongen". Burgh-Haamstede Het dorpshuis Burgh-Haamstede kampt niet met tekorten. Er is een bedrag van 16.247,over, waarvan een deel nodig is voor een gasoven en nog wat kleinigheden. Bij Serooserke is daarentegen een tekort van maar liefst 50.000,— ont staan, waarvan 30.000,— al was ge raamd. „Ja, wat moet ik ervan zeg gen", verzuchtte Ross. Het Stichtingsbestuur heeft ook nog voor 7500,— een lijstje met ex tra wensen ingediend. Ook hiervoor gaf de kommissie een positief advies. Advertentie WA> mt- BILT- Verwachting tot zaterdagavond: Perioden met zon Perioden met zon en droog; mini mumtemperatuur omstreeks tien graden; middagtemperatuur van vijftien graden aan zee tot eenent wintig in het binnenland; matige aan de zee vrij krachtige noordwesten wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 12 juni: Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: n.west 3 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: n.west 3 Dinsdag: perioden met zon Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 9 juni Zon op 5.21, onder 21.58 Maan op 16.55, onder 3.26 10 juni Zon op 5.20, onder 21.58 Maan op 18.20, onder 3.43 11 juni Zon op 5.20, onder 21.59 Maan op 19.44, onder 4.02 12 juni Zon op 5.20, onder 22.00 Maan op 21.06, onder 4.25 Volle Maan: 13 juni (16.42) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 9 juni 12.39 - 5.59 18.34 10 juni 1.01 13.45 7.04 19.37 11 juni 2.10 14.43 8.02 20.31 12 juni 3.09 15.33 8.52 21.17 Doodtij: 9 juni Springtij: 15 juni HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Ook morgen zijn er weer perioden met zon en het is droog. De wind waait uit het noordwesten en is overdag matig, 4, aan de kust krach tig, 5 of 6, zowel 's nachts als over dag. Omdat de wind uit de verkeerde hoek waait blijft in de kustgebieden de kans op laaghangende bewolking of mistbanken aanwezig, waardoor er minder zonneschijn is en de tempe ratuur aan de lage kant blijft, vlak aan zee 12 tot 15 graden, in het bin nenland 17 tot 21 graden, 's Nachts wordt het ongeveer 10 graden. De luchtstroming wordt bepaald door een hogedrukzone van de Azo- ren tot de Noorse Zee en een omvang rijk lagedrukgebied, waarvan het zwaartepunt zaterdag en zondag bo ven Rusland ligt. Ook met de Pinksterdagen waait de wind uit het noordwesten. De kans op neerslag is dan klein en de temperatuur ligt 's middags in het binnenland rond 19 graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1